Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    23-06-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά καλησπέρα.
    Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής.
    Σε εξοχικό σπίτι, ακριβώς απέναντι βρίσκεται άλλο σπίτι στενού συγγενικού προσώπου. Η απόσταση είναι 20-25 μέτρα. Ακριβώς έξω απο το σπίτι βρίσκω το wifi απο απέναντι και συνδέομαι κανονικά. Έχει ασθενές σήμα αλλά συνδέομαι πάντως. Το λάπτοπ πιάνει και μέσα αλλά μόνο στο πρώτο δωμάτιο. Παραμέσα χάνεται το σήμα.
    Επειδή δεν πρόκειται να βάλω τηλ και ιντερνετ, τι χρειάζεται για να έχω κανονικά ασύρματο ιντερνετ σε όλο το σπίτι?
    Με εξωτερική κεραία, utp, access point + repeater είμαι οκ? Θα έχω απώλειες? Στο σπίτι που δίνει το wifi χρειάζεται να μπεί κάτι επιπλέον?

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μπορείς να βάλεις ένα access point των 35 ευρω περιπου έξω απο το σπίτι σε σημείο να μη βρέχεται και είτε να το κάνεις repeater και να ξαναδώσει ασύρματα στο σπίτι ή να δώσεις και με καλώδιο απο τo access point μέσα στο σπίτι αλλα είναι λίγο φασαρία να τρυπάς τοίχο για να μπει το καλώδιο μέσα.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οκ, ευχαριστώ.
    Εχω αυτό http://www.skroutz.gr/s/7671842/TP-L...A701ND-v1.html
    Κάνει;
    Θα το δοκιμάσω το ΣΚ για να δω αν παίζει.
    Για να μη μπλέξω με την τροφοδοσία λέω να το βάλω μέσα - σε σημείο που υπάρχει σήμα - για να μπεί απευθείας στην πρίζα.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν δεν καταφέρεις κάτι μόνο με αυτό, βάζεις ένα Ubiquiti NanoStation έξω και το συνδέεις με το TP-LINK που θα είναι μέσα στο σπίτι σαν Αccess Point.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν δεν καταφέρεις κάτι μόνο με αυτό, βάζεις ένα Ubiquiti NanoStation έξω και το συνδέεις με το TP-LINK που θα είναι μέσα στο σπίτι σαν Αccess Point.
    Δημήτρη 2 ερωτήσεις:

    -Το Μ2 αν δεν κάνω λάθος το έχουμε εγκαταστήσει σε κάποιες εταιρείες αλλα δεν μπορώ να πω οτι τρυπούσε και τους τοίχους Αν και γράφει για 8dbi και <200mw. Πιστεύεις οτι αξίζει;
    -Λειτουργεί και ως client παίρνοντας wifi και δίνοντας ενσύρματα? εγώ το έβαζα απλώς ως AP συνδεόμενο με router και ρεύμα απο POE.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H κάθε εγκατάσταση έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες και αν δεν τα έχεις φτιάξει μόνος σου δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει κάνει ό άλλος και ειδικά στα ασύρματα δίκτυα.
    Για client το βάζεις σε λειτουργία Station.
    Aφού χρησιμοποιείται για δημιουργία Link, δεν θα είχε τέτοια λειτουργία;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aφού χρησιμοποιείται για δημιουργία Link, δεν θα είχε τέτοια λειτουργία;;;
    Όλες οι συσκευές δικτύωσης (access points, κεραιες, powerlines κτλ) έχουν λειτουργία take or recieve? πχ access point or client/station ωστε να δικτυώνουν ολοκληρωμένα?

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να κάνουμε Link με τα συγκεκριμένα παίρνουμε δύο ίδια, αλλιώς θα τα ζητούσαμε στα μαγαζιά:ένα Access Point και ένα Station, με αυτό το σκεπτικό το είπα. Αφού είπες ότι έχεις βάλει φαντάστηκα ότι ήξερες ότι είναι ίδια, τώρα για τα υπόλοιπα που λες σίγουρα σε διάφορα ζευγάρια συσκευών θα υπάρχουν master και slave.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    23-06-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπόν, η δοκιμή έγινε και δεν δούλεψε.

    Έκανα όλες τις ρυθμίσεις από ενα tutorial που βρήκα εδώ. Για 5 λεπτά χάρηκα γιατί είδα full σήμα και μετά μου κόπηκε η χαρά.
    Δέν λειτουργεί με τίποτα. Ενώ μου δείχνει ότι συνδέεται πρακτικά δεν έχω internet.
    Το λάπτοπ όπως είπα και παραπάνω βρίσκει το σήμα απευθείας απο το ρούτερ και συνδέεται απο εκεί στα μπροστά δωμάτια. μόλις προχωρήσεις στα επόμενα δωμάτια το σήμα χάνεται. Το smartphone ούτε καν.

    Έκανα και τη δοκιμή στο σπίτι και εδώ υπάρχει διαφορετικό πρόβλημα. Να εξηγήσω τι εννοώ.
    Στο σπίτι έχω ιντερνετ από τον κάτω όροφο. Έχω ανεβάσει καλώδιο UTP, το οποίο πάει σε switch (TL-SF 1008D) και απο το switch δίνω στον σταθερό με ethernet και συνδέω και το TL-WA701N σαν AP και έχω ασύρματο. Όλα οκ. Αν πάρω το TL-WA701N σε σημείο που υπάρχει καλό σήμα από το router και το ρυθμίσω να λειτουργεί σαν Universal repeater έχω θέμα. Λειτουργεί μεν άλλα κάθε 1 λεπτό αποσυνδέεται.

    Καμμιά ιδέα για το τί φταίει?
    Πάω για κεραία?

    Να πώ συμπληρωματικά ότι το ίδιο προβλημα το είχα όταν το εγκατέστησα πρώτη φορά σαν ΑΡ. Βρήκα ότι έφταιγε το channel του TP Link, το ρύθμισα και λύθηκε το πρόβλημα. Όμως στη λειτουργεία UR δεν μπορείς (και αν έχω καταλάβει καλά δεν πρέπει να ρυθμίσεις διαφορετικό κανάλι εκπομπής) να ρυθμίσεις κανάλι εκπομπής.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε πρώτα έναν έλεγχο για καθαρά κανάλια με το WI-FI του ρούτερ, κάνε ένα Hard Reset στο TP Link (φαντάζομαι Firmware φοράει το τελευταίο;;; ) και κάνε πάλι την διαδικασία σύνδεσης, αν εξακολουθήσουν τα προβλήματα ανέβασε με screenshots τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει (IP, DHCP, κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε πρώτα έναν έλεγχο για καθαρά κανάλια με το WI-FI του ρούτερ,
    Τα καλύτερα αποτελέσματα είναι στα κανάλια 12 και 13, αλλά δεν μπορώ να το αφήσω εκεί γιατί το TP-LINK έχει μέχρι 11, όποτε δεν βλέπει καθόλου το router στο survey.
    Το αμέσως καλύτερο είναι το 1, αν και έχει 5 overlapping και Link Score 55-60.

    κάνε ένα Hard Reset στο TP Link (φαντάζομαι Firmware φοράει το τελευταίο;;; )

    έχω κάνει και ξανάκανα hard reset
    έκανα και αναβάθμιση firmware


    και κάνε πάλι την διαδικασία σύνδεσης, αν εξακολουθήσουν τα προβλήματα ανέβασε με screenshots τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει (IP, DHCP, κ.λ.π.).
    Παρατήρησα ότι στο TP-Link ενώ με Wireless Settings με το survey βάζει σαν MAC Address αυτή του router, στο status του εμφανίζει MAC τη δική του (και στο Wired και στο wireless).
    Επίσης με το inssider δείχνει και τα δύο δίκτυα (με το ίδιο SSID) αλλά με διαφορετικό MAC.

    Ενώ το δίκτυο του repeater έχει πολύ καλύτερο σήμα και όλες τις άλλες παραμέτρους παρ' όλα αυτά συνδέεται με το δίκτυο του ρούτερ.

    Στο μπαλκόνι που δεν πιάνει το ρούτερ, βγαίνω με το smartphone και ενώ μου δείχνει σήμα (προφανώς από τον αναμεταδότη), δεν μπορώ να συνδεθώ.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις βάλει μέσα στο μενού και εκεί που έχει την επιλογή περιοχής την Αμερική γι' αυτό δεν σου βγάζει τα κανάλια 12 και 13, άλλαξε το για Ευρώπη και κάνε πάλι την διαδικασία, ανέβασε με screenshots τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει (IP, DHCP, κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενίσχυση ψηφιακού σήματος και αγορά κεραίας.
    Από Bananas στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-16, 10:22
  2. Επέκταση σήματος WiFi
    Από Jellybro στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 03:41
  3. Ενισχυση σηματος σε κινητο
    Από leo123 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-15, 19:33
  4. Ενίσχυση σήματος για smartphone και tablet
    Από jimthegreek στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 18:20
  5. Ενίσχυση σήματος ενσύρματου δικτύου
    Από madrivermadonus στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-15, 17:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας