Σελ. 22 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 670
  1. #316
    Εγγραφή
    04-11-2017
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    καλησπέρα παιδιά κ καλώς σας βρήκα,

    έχω το VR600 εδώ και 2 μήνες. Έχω θέμα με το κουμπί on/off του wifi. Επειδή θέλω να το κλείνουμε κάθε βράδυ που πάμε για ύπνο ή γενικότερα όταν δε χρησιμοποιούμε κινητή συσκευή για internet, ένας από τους λόγους που το αγόρασα ήταν λόγω αυτού του κουμπιού. Όταν λοιπόν είναι κλειστό το wifi και πατηθεί το κουμπί, αυτό ανοίγει πολύ πρόθυμα (λες και πετάει τη σκούφια του να μας γεμίσει ακτινοβολία). Όταν όμως είναι ήδη ανοιχτό και θέλουμε να το κλείσουμε... αρνείται πεισματικά να κλείσει. Βρε το πατάω 1 δευτ/πτο που λέει το Manual... τίποτα, βρε το πατάω 2-3 δευτ/πτα που λέω εγώ... πάλι τίποτα! Μπαίνω κάθε βράδυ με browser στη σελίδα του και το κλείνω από εκεί. Α! και κάτι άλλο... Τα 5Ghz δεν τα θέλω... Δεν υπάρχει τρόπος να τα απενεργοποιήσω ΜΟΝΙΜΑ..?!? Ανάλογες αναζητήσεις στον ιστό για το πρόβλημα του On/off απέβησαν άκαρπες. Λες και δεν έχει κανείς άλλος παρόμοιο θέμα. Και πάλι καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #317
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9940/940
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Tplink vr600
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1nv1nc1ble Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα παιδιά κ καλώς σας βρήκα,

    έχω το VR600 εδώ και 2 μήνες. Έχω θέμα με το κουμπί on/off του wifi. Επειδή θέλω να το κλείνουμε κάθε βράδυ που πάμε για ύπνο ή γενικότερα όταν δε χρησιμοποιούμε κινητή συσκευή για internet, ένας από τους λόγους που το αγόρασα ήταν λόγω αυτού του κουμπιού. Όταν λοιπόν είναι κλειστό το wifi και πατηθεί το κουμπί, αυτό ανοίγει πολύ πρόθυμα (λες και πετάει τη σκούφια του να μας γεμίσει ακτινοβολία). Όταν όμως είναι ήδη ανοιχτό και θέλουμε να το κλείσουμε... αρνείται πεισματικά να κλείσει. Βρε το πατάω 1 δευτ/πτο που λέει το Manual... τίποτα, βρε το πατάω 2-3 δευτ/πτα που λέω εγώ... πάλι τίποτα! Μπαίνω κάθε βράδυ με browser στη σελίδα του και το κλείνω από εκεί. Α! και κάτι άλλο... Τα 5Ghz δεν τα θέλω... Δεν υπάρχει τρόπος να τα απενεργοποιήσω ΜΟΝΙΜΑ..?!? Ανάλογες αναζητήσεις στον ιστό για το πρόβλημα του On/off απέβησαν άκαρπες. Λες και δεν έχει κανείς άλλος παρόμοιο θέμα. Και πάλι καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ προκαταβολικά
    Εχει ρυθμιση για αυτο που θες χωρις να ασχολεισαι καθε φορα που θες να κλεισεις το wifi
    Πηγαινε Advanced/Wireless/Wireless Schedule και απο εκει ρυθμιζεις ποιες ωρες και ποιες ημερες θελεις να ειναι κλειστο και για τα δυο δυκτια.
    Τα 5Ghz μπορεις να απενεργοποιησεις απο το Wireless με το τικ στο enable
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1321.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  229,2 KB 
ID: 187749Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_112312.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  64,7 KB 
ID: 187750
    Ιωακειμ

  3. #318
    Εγγραφή
    04-11-2017
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει ρυθμιση για αυτο που θες χωρις να ασχολεισαι καθε φορα που θες να κλεισεις το wifi
    Πηγαινε Advanced/Wireless/Wireless Schedule και απο εκει ρυθμιζεις ποιες ωρες και ποιες ημερες θελεις να ειναι κλειστο και για τα δυο δυκτια.
    Τα 5Ghz μπορεις να απενεργοποιησεις απο το Wireless με το τικ στο enable
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1321.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  229,2 KB 
ID: 187749Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_112312.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  64,7 KB 
ID: 187750
    1. ναι, αλλά δεν πέφτουμε για ύπνο ίδια ώρα κάθε βράδυ βρε
    2. ok για τα 5Ghz το disable, αλλά την επόμενη φορά που θα ανοίξω ή κλείσω από το κουμπί το wifi, θα ενεργοποιηθεί/απενεργοποιηθεί ΚΑΙ για τις δύο συχνότητες

  4. #319
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν εχει κουμπι που κλεινει το ασυρματο και δεν δουλευει καλα, στειλε email στο tp link support

  5. #320
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1nv1nc1ble Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα παιδιά κ καλώς σας βρήκα,

    έχω το VR600 εδώ και 2 μήνες. Έχω θέμα με το κουμπί on/off του wifi. Επειδή θέλω να το κλείνουμε κάθε βράδυ που πάμε για ύπνο ή γενικότερα όταν δε χρησιμοποιούμε κινητή συσκευή για internet, ένας από τους λόγους που το αγόρασα ήταν λόγω αυτού του κουμπιού. Όταν λοιπόν είναι κλειστό το wifi και πατηθεί το κουμπί, αυτό ανοίγει πολύ πρόθυμα (λες και πετάει τη σκούφια του να μας γεμίσει ακτινοβολία). Όταν όμως είναι ήδη ανοιχτό και θέλουμε να το κλείσουμε... αρνείται πεισματικά να κλείσει. Βρε το πατάω 1 δευτ/πτο που λέει το Manual... τίποτα, βρε το πατάω 2-3 δευτ/πτα που λέω εγώ... πάλι τίποτα! Μπαίνω κάθε βράδυ με browser στη σελίδα του και το κλείνω από εκεί. Α! και κάτι άλλο... Τα 5Ghz δεν τα θέλω... Δεν υπάρχει τρόπος να τα απενεργοποιήσω ΜΟΝΙΜΑ..?!? Ανάλογες αναζητήσεις στον ιστό για το πρόβλημα του On/off απέβησαν άκαρπες. Λες και δεν έχει κανείς άλλος παρόμοιο θέμα. Και πάλι καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ προκαταβολικά


    Δεν πιστεύω να έχεις το ρούτερ στο κομοδίνο της κρεβατοκάμαρας;; αν δεν το έχεις εκεί και γενικά αποφεύγεις να είσαι πολύ κοντά δεν υπάρχει πρόβλημα, αν πάλι το έχεις εκεί, άλλαξε του θέση.
    Πολύ περισσότερη ακτινοβολία τρώμε από κινητά, κ.λ.π. παρά από το WI-FI του ρούτερ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #321
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9940/940
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Tplink vr600
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 27(dB)
    1nv1nc1ble δοκιμασα το κουμπι στο δικο μου ρουτερ και δεν θελει πατημα 1 δευτερολεπτο!!! το πατας στιγμιαια και δουλευει μια χαρα για δοκιμασε
    Τωρα για το 5Ghz εχεις δικιο και κλειστο να το εχεις οταν πατησης το κουμπι ανοιγει και αυτο.

    - - - Updated - - -

    Υπαρχει και αυτο το προγραμμα για να διαχειριζεσαι το ρουτερ απο το κινητο δεν ξερω αν σε βολευει.
    http://www.tp-link.com/us/tether/
    Ιωακειμ

  7. #322
    Εγγραφή
    12-04-2017
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    παιδια, την πρωτη φορα που κανατε εγκατασταση το ρουτερ, σας εβγαλε την επιλογη για region?
    https://www.youtube.com/watch?v=ICkjLCOFEv8 (στο 1:56)
    Υπαρχει καποιος που να δοκιμασε να βαλει US ή CANADA? Σε ρουτερ αλλων εταιριων κανοντας αυτη την επιλογη εχεις μεγαλυτερη εμβελεια στο wifi.

  8. #323
    Εγγραφή
    31-08-2003
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Για το VR400 v1Μια απο τα ιδια. Απογοητευτηκα απο το wifi του.

    Ομως με το firmware στο ιταλικο site τα πραγματα γινονται πολυ καλυτερα. Το μονο μειον ειναι οτι τα led με το ιταλικο firmware μενουν μονιμα αναμμενα και δεν αναβοσβηνουν. Κατα τα αλλα ολα οκ.

    Παντως σε σχεση με το zte το attainable rate επεσε 10mbit. Απο 93000 μου πηγε 83000. Και να φανταστητε οτι ειμαι σε broadcom καμπινα. Παντως κλειδωνει στα 49999/4996 οσο και με το zte δηλαδη.

  9. #324
    Εγγραφή
    27-01-2006
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.744/1.164
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Το plaisio το έβγαλε σε προσφορά στα 89,90, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει πλέον και αν έχουν βγει καλύτερα, ας μας πουν
    οι ειδικοί.

  10. #325
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φυσικα αξιζει τετοια τιμη, για οικιακη χρηση ειναι καλο και αυτο και ας εχουν βγει καλυτερα

  11. #326
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    μια ερώτηση για τους ειδήμονες όσο αφορά το συγκεκριμένο router.

    στο eshop στα χαρακτηριστικά του λέει VDsL2 Πρότυπα: ITU-T G.993.2, Up to 17a profile (POTS), ITU-T G.993.5 (G.vector),ITU-T G.998.4 (G.INP).

    Κολλάω για το vectoring, βλέπω ότι έχει G.993.5 αλλά το 17a profile τι γίνεται? αν δηλαδή μετά ανεβάσουν την ταχύτητα και πάει σε 30a ή 35b δεν θα το υποστηρίζει οπότε μένει μόνο μέχρι τα 100Mbps περίπου?

  12. #327
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια ερώτηση για τους ειδήμονες όσο αφορά το συγκεκριμένο router.

    στο eshop στα χαρακτηριστικά του λέει VDsL2 Πρότυπα: ITU-T G.993.2, Up to 17a profile (POTS), ITU-T G.993.5 (G.vector),ITU-T G.998.4 (G.INP).

    Κολλάω για το vectoring, βλέπω ότι έχει G.993.5 αλλά το 17a profile τι γίνεται? αν δηλαδή μετά ανεβάσουν την ταχύτητα και πάει σε 30a ή 35b δεν θα το υποστηρίζει οπότε μένει μόνο μέχρι τα 100Mbps περίπου?
    Ναι σωστα, το 17a ειναι μεχρι 100mbps, οποτε σε vectoring μονο σε αυτο το profile ... αν δεν λεει 30a τοτε δεν θα το πιανει, δεν ξερω αν θα γινει κατι με μελλοντικη αναβαθμηση, αλλα δυσκολα
    Το 35b θελει ειδικο hardware, κανενα modem δεν το εχει, μονο το asus dsl ac88u εχει 35b ( & g.fast) για τωρα

  13. #328
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    άρα κανένα router δεν είναι future proof αυτή την στιγμή.

    Γιατί σκεφτόμουν επειδή πάμε σε νέα τεχνολογία και θα κρατήσει αρκετά χρόνια μέχρι να πάμε σε FTTH, τότε να πάρω ένα router για το σπίτι για καλύτερο wifi(και 5άρι) αλλά αν έστω δεν έχει 30α δεν αξίζει.

    Παίζει μόνο αν το έχεις πίσω από το router του Provider.

  14. #329
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα κανένα router δεν είναι future proof αυτή την στιγμή.

    Γιατί σκεφτόμουν επειδή πάμε σε νέα τεχνολογία και θα κρατήσει αρκετά χρόνια μέχρι να πάμε σε FTTH, τότε να πάρω ένα router για το σπίτι για καλύτερο wifi(και 5άρι) αλλά αν έστω δεν έχει 30α δεν αξίζει.

    Παίζει μόνο αν το έχεις πίσω από το router του Provider.
    εξαρταται απο ποια αποψη εννοεις future proof
    Εχει giga lans, ac, vectoring, g.inp ... τωρα για 35 & 30a vectoring / g.fast νομιζω θα πας σε ποιο ακριβο
    Αλλα ποτε θα εχει ο οτε 30a profile & 35b? εδω μετα βιας μολις ηρθε το απλο vectoring
    Ναι οι ποιο εμπειροι ή αυτοι που ασχολουνται, παιρνουν χωριστο router και κρατανε αυτο του παροχου, και σε FTTH να πας, παλι το router θα παιξει χωρις προβλημα (εκτος αν δεν αντεχει τοση μεγαλη ταχυτητα λογω χαμηλου cpu, αλλα αν εχεις καποιο με δυνατο cpu/ram δεν θα εχει θεμα) δηλαδη μονο modem αλλαζουνε, ολες οι αλλες ρυμθσεις στο router μενουν ιδιες

    Τα ολα σε ενα τα προτιμουν αυτοι που θελουν μια συσκευη λογο χωρου ή να σεταορουν μια φορα μονο, ή επειδη σαν μια συσκευη ισως ειναι πιο ευκολα αν υπαρχουν παρα πολλες ρυθμισεις iptv, port forward, ip cameras κλπ

    - - - Updated - - -

    EDIT
    και σε μερικα ολα σε ενα (οχι ολα, μονο οσα υποστηριζουν) μερικοι τα θελουν για να παιζουν με την γραμμη (snr tweak)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 09-11-17 στις 15:15.

  15. #330
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    ναι συμφωνώ με αυτά που λες, σκέψη μου απλώς είναι για το σπίτι οπότε θα ήθελα μία συσκευή χωρίς να μπλέκω modem provider σε bridge το router μου κτλ.

Σελ. 22 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL routers: Χρήση θύρας STB ως 'απλή' Ethernet;
    Από Wonderland στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 14:09
  2. Tp-Link Archer c20 AC750 router
    Από gkostass στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 20:58
  3. [TP-Link] vdsl router bridge to common router
    Από Dimitris_Her στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 21:55
  4. Προβλημα με Repeater σε VDSL router
    Από firewall στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-15, 13:56
  5. Σύνδεση 2ου repeater σε vdsl router
    Από gmastromichalis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 08:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας