Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα,

    Έχω αυτό το switch το οποίο διαθέτει 4 SFP ports και θέλω να χρησιμοποιήσω τη μια ώστε να συνδέσω μια αίθουσα που βρίσκεται αρκετά μακρυά (>100 m). Μιας κ δεν έχω αγοράσει ξανά οπτική ίνα, υπάρχουν διαφορετικοί τύποι, πάχος κτλ? Επίσης οι άκρες είναι έτοιμες ή μπορώ να το κόψω στα μέτρα που θέλω (με ενδιαφέρει 120-150 μέτρα)..

    Στο τέλος θα βάλω εναν αντάπτορα που να μετατρέπει την οπτική ίνα σε ethernet. Βλέπω μερικά εχω 1 θύρα (SFP) και άλλα 2 (ΤΧ, ΡΧ). Ποιό διαλλέγω?

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υποθέτοντας ότι μιλάμε για gigabit, η φτηνότερη λύση πιθανότατα 2x 1000base-sx sfps ( υποθέτοντας το ίδιο μοντέλο switch και στα 2 άκρα ). Το ελάχιστο που θες από ίνα είναι 1 καλώδιο duplex multimode om2 τερματισμένο με τους connectors της επιλογής σου ( συνήθως LC πλέον για τέτοια links ). Μπορείς να βρεις κάποιο μαγαζί που να στο πουλήσει προτερματισμένο και προμετρημένο, θεωρώντας ότι δεν έχεις τον απαιτούμενο εξοπλισμό για splicing/μετρήσεις. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει την optronics για τέτοιες αγορές, αλλά θεωρώ ότι δε θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα να βρεις.

    Από κει και πέρα, πρέπει να σκεφτείς πιθανές μελλοντικές απαιτήσεις. Για αρχή, πρέπει όπωσδήποτε να προστατεύσεις το καλώδιο κάπως. Έπειτα, εφόσον θα το περάσεις, θα το θεωρούσα χαζό να περάσεις μόνο ένα. Καλό θα ήταν να έχεις τουλάχιστον 1 spare. Αν σκέφτεσαι ότι μπορεί να χρειαστείς πιο περίπλοκη καλωδίωση στο μέλλον, ίσως να ήταν πρέπον να βάλεις fiber distribution panels σε κάποια σημεία ( και τα απαιτούμενα patch cables μετά ). Τέλος, σε περίπτωση που θεωρείς ότι μπορεί να χρειαστείς μεγαλύτερες ταχύτητες ή αποστάσεις στο μέλλον, ίσως να είχε νόημα να βάλεις OM3, OM4 ή ακόμα και single-mode g.652 ίνα ( που δεν είναι πια τόσο ακριβή όσο ήταν κάποτε ). SFPs πιθανώς να μπορείς να αποφύγεις τα branded , αν δεις ότι έχουν μεγάλη διαφορά τιμής σε σχέση με τρίτα συμβατά.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Σ΄ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

    Είναι απλά τα πράγματα στη περίπτωσή μου (νομίζω)..
    Θέλω να φτάσω το καλώδιο ethernet σε μια αίθουσα που βρίσκεται πάνω από 100 μ από το switch μου. Επειδή το switch έχει SFP θύρες, μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω οπτική ίνα.

    1. Στην άλλη άκρη το switch δεν έχει SFP θύρες οπότε θα αγοράσω και έναν αντάπτορα μετατροπής σε ethernet καλωδιο. Επίσης είναι 100αρι .. (ίσως αργότερα αναβαθμιστεί..)

    2. Δεν υπάρχει περίπτωση επέκτασης. Μόνο να συνδέσω τα 2 switch.

    3. Να περάσω διπλό καλώδιο (διπλάσιο κόστος..)

    4. Θα είναι σε εσωτερικό χώρο, οπότε πως πρέπει να το προφυλάξω? Η μόνωση που έχει δεν αρκεί?

    Μπορείς να μου προτείνεις συγκεκριμένα ποια ίνα μπορώ να χρησιμοποιήσω (κάποιο λινκ) ?

  4. #4
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1) Ok. Τελευταία φορά που είχα κοιτάξει, οι τιμές ήταν τέτοιες που δεν είχε νόημα να πας σε κάποιο 100ρι standard ( π.χ. 100base-fx ) . Μπορείς αν θες να το ψάξεις, αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις την εγκατάσταση για gigabit, ακόμα κι αν είναι άχρηστο προσωρινά. Πας λοιπόν για 1000base-sx sfp και έναν 1000base-sx to 1000base-t converter ( μπορεί να θέλει κι αυτός sfp αν είναι modular ). Απλά σιγουρέψου ότι ο converter που θα πάρεις υποστηρίζει και 100base-t.

    4) Καλό είναι να μην υπάρχει εκτεθειμένη καλωδίωση γενικά. Δες αν μπορεις να τη βάλεις σε κανάλι/σωλήνα/κάτι . Δε νομίζω να έχεις θέμα για την απόσταση που λες, αλλά απέφυγε τις μεγάλες απότομες γωνίες όσο μπορείς. Ελπίζω να μην έχει θέμα με ποντίκια ο χώρος, γιατί εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα ( για οποιοδήποτε είδος καλωδίου :P ).

    Από ίνα, όπως είπα και πριν, το ελάχιστο που θα κοίταγα είναι πλέον duplex multimode OM2. Θα τη χρειαστείς προτερματισμένη με τους connectors που θα έχει το sfp και ο converter ( κατά πάσα πιθανότα LCPC/LCPC ) . Έτοιμη παραγγελία δε θα βρεις κάπου. Εφόσον τη θες προτερματισμένη, θα πρέπει να την κατασκευάσει κάποιος για εσένα. Αυτοί που πουλάνε συνήθως κατασκευάζουν κι όλας, ρώτα τους και θα βγάλεις άκρη.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-19, 06:08
  2. Επιλογη CPU COOLER για Ι7 870
    Από manolios στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-16, 12:51
  3. Επιλογη καρτας γραφικων για 4Κ video και 240fps
    Από Nikos_Mpl στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 16:11
  4. Επιλογη καρτας γραφικων για video rendering
    Από nikoslykos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-16, 09:36
  5. Έργα οπτικής ίνας στο Πέραμα
    Από cyberten στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-15, 12:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας