Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Question
    Καλησπέρα,
    Έχω πρόβλημα όταν παίζω Online.Έχω 3 υπολογιστές έναν με windows 7 , έναν με windows 8, και έναν με linux mint και παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα.Είμαι συνδεδεμένος με καλώδιο Ethernet.

    Όταν παίζω το Ping ήταν περίπου στα 100-120ms,πήρα την wind τηλέφωνο και τους είπα να μου αλλάξουν την γραμμή σε fast path.Τα ms πέφτουν πολλές φόρες στο 50-60 όταν χρησιμοποιώ έναν υπολογιστή άλλα η γραμμή είναι ασταθής άλλες φορές έχω 90 ping άλλες 50 κάτι που λογικά με fast path δεν θα έπρεπε να γίνεται. Κάθε κάμποσα δευτερόλεπτα τρώω ένα μικρο strutter/lag spike , και ανεβαίνει το Ping μου στο 120 περίπου και ξανά πέφτει .

    Τους πήρα τηλέφωνο πάλι,ο τεχνικός με έβαλε να κάνω Ping τους σέρβερ του παιχνιδιού μέσω του cmd και να τους στείλω φωτογραφίες,και ενώ φαινότανε ότι το Ping μου ανέβαινε και πολλές φορές έγγραφε time out ο τεχνικός έλεγε ότι όλα είναι μια χαρά και η γραμμή και το ρούτερ δεν έχουν τίποτα,υπονοώντας ότι εγώ έχω το πρόβλημα . Έχω ψάξει πολλές ρυθμίσεις ,έριξα τη γραμμή σε adsl2 από adsl2+,έβαλα το ρούτερ σε άλλη πρίζα τηλεφώνου,τίποτα, λογικά δεν είναι θέμα υπολογιστή για να γίνεται σε όλους μου τους υπολογιστές.

    Το ρούτερ μου είναι το ΖΤΕ ZXHN H108L που από ότι έχω ακούσει δεν είναι και το καλύτερο. Το SNR Margin είναι 8.6/9.7 που είναι χάλια από ότι έχω δει σε άλλα άρθρα και το Line Attenuation είναι 19.4/11.5 up, to Data Rate 9771/977.

    Επίσης ένα περίεργο πράγμα είναι ότι προσπαθώ να συνδεθώ στο default gateway 192.168.1.1 και με συνδέει στο login page του ρουτερ αυτού που μένει στο από πάνω διαμέρισμα και μπορώ να έχω access κανονικά,αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται, εγώ πρέπει να μπω στο 192.168.1.254 για το δικο μου ρουτερ, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αν έχουν κάποιο πρόβλημα οι γραμμές.
    Τι να κάνω να ζητήσω να έρθει τεχνικός?Να αλλάξω εταιρία?θα βοηθούσε να έπαιρνα άλλο ρουτερ?Να γυρίσω την γραμμή πάλι σε interleaved?

  2. #2
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Έχω πρόβλημα όταν παίζω Online.Έχω 3 υπολογιστές έναν με windows 7 , έναν με windows 8, και έναν με linux mint και παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα.Είμαι συνδεδεμένος με καλώδιο Ethernet.

    Όταν παίζω το Ping ήταν περίπου στα 100-120ms,πήρα την wind τηλέφωνο και τους είπα να μου αλλάξουν την γραμμή σε fast path.Τα ms πέφτουν πολλές φόρες στο 50-60 όταν χρησιμοποιώ έναν υπολογιστή άλλα η γραμμή είναι ασταθής άλλες φορές έχω 90 ping άλλες 50 κάτι που λογικά με fast path δεν θα έπρεπε να γίνεται. Κάθε κάμποσα δευτερόλεπτα τρώω ένα μικρο strutter/lag spike , και ανεβαίνει το Ping μου στο 120 περίπου και ξανά πέφτει .

    Τους πήρα τηλέφωνο πάλι,ο τεχνικός με έβαλε να κάνω Ping τους σέρβερ του παιχνιδιού μέσω του cmd και να τους στείλω φωτογραφίες,και ενώ φαινότανε ότι το Ping μου ανέβαινε και πολλές φορές έγγραφε time out ο τεχνικός έλεγε ότι όλα είναι μια χαρά και η γραμμή και το ρούτερ δεν έχουν τίποτα,υπονοώντας ότι εγώ έχω το πρόβλημα . Έχω ψάξει πολλές ρυθμίσεις ,έριξα τη γραμμή σε adsl2 από adsl2+,έβαλα το ρούτερ σε άλλη πρίζα τηλεφώνου,τίποτα, λογικά δεν είναι θέμα υπολογιστή για να γίνεται σε όλους μου τους υπολογιστές.

    Το ρούτερ μου είναι το ΖΤΕ ZXHN H108L που από ότι έχω ακούσει δεν είναι και το καλύτερο. Το SNR Margin είναι 8.6/9.7 που είναι χάλια από ότι έχω δει σε άλλα άρθρα και το Line Attenuation είναι 19.4/11.5 up, to Data Rate 9771/977.

    Επίσης ένα περίεργο πράγμα είναι ότι προσπαθώ να συνδεθώ στο default gateway 192.168.1.1 και με συνδέει στο login page του ρουτερ αυτού που μένει στο από πάνω διαμέρισμα και μπορώ να έχω access κανονικά,αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται, εγώ πρέπει να μπω στο 192.168.1.254 για το δικο μου ρουτερ, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αν έχουν κάποιο πρόβλημα οι γραμμές.
    Τι να κάνω να ζητήσω να έρθει τεχνικός?Να αλλάξω εταιρία?θα βοηθούσε να έπαιρνα άλλο ρουτερ?Να γυρίσω την γραμμή πάλι σε interleaved?
    Πρέπει να κάνεις έλεγχο εσωτερικής εγκατάστασης/καλωδίωσης, υπάρχουν οδηγοί μέσα στο forum αν θες να στους στείλουμε.
    Μέτρηση στον κατανεμητή με απομονωμένο το σπίτι.
    Η ταχύητητα σου είναι υπερβολικά χαμηλή σε σχέση με το Attenuation, μάλλον απο κάποιο πρόβλημα και ισως για αυτό και τα θέματα.

  3. #3
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να κάνεις έλεγχο εσωτερικής εγκατάστασης/καλωδίωσης, υπάρχουν οδηγοί μέσα στο forum αν θες να στους στείλουμε.
    Μέτρηση στον κατανεμητή με απομονωμένο το σπίτι.
    Η ταχύητητα σου είναι υπερβολικά χαμηλή σε σχέση με το Attenuation, μάλλον απο κάποιο πρόβλημα και ισως για αυτό και τα θέματα.
    Ναι,καλο θα ηταν να εχω καποιο οδηγο, αλλα δεν εχω ιδεα πως μπορει να γινει αυτος ο ελεγχος,αν χρειαζεται εξοπλισμο και αν μπορω να τον κανω μονος μου η χρειαζεται να καλεσω καποιον τεχνικο?

  4. #4
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    http://www.adslgr.com/content/conten...%CE%AE?page=27

    αυτό είναι για τον κατανεμητή. Αν πιάνουν τα χέρια σου είναι σχετικά εύκολο, αν δεν ξέρεις τι κάνεις και δεν εχεις πιασει ποτε κατσαβίδι που λενε, κάλεσε έναν φίλο που το έχει κάνει ή τεχνικό.

    Το άλλο που πρέπει να κάνεις είναι να αποσυνδέσεις όλες τις συσκευές απο τις τηλεφνικές πρίζες και να δοκιμάσεις να συνδέσεις το router σε όλες μια μια να δεις αν εχεις διαφορές σε συγχρονισμό, επίσης χωρίς splitter και φίλτρα κλπ.
    Επίσης έναν έλεγχο αν το σπίτι είναι παλαιό ίσως έχει τφ πρίζες με πηνία, αυτές πρέπει να αλλαχθουν.
    Πριν απο όλα δοκίμασε και με ενα αλλο ρουτερ. Ξεκίνα και βλέπουμε !

  5. #5
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    ευχαριστω για τις συμβουλες ,θα κοιταξω τις τηλεφωνικες πριζες για αρχη και μετα να δω για τον κατανεμητη

    - - - Updated - - -

    Πήρα πάλι τηλέφωνο την wind,τους είπα το πρόβλημα μου με το Ping ,τους είπα για το Noise και το line attenuation και μου είπε η τηλεφωνήτρια ότι μπορεί να αναβαθμιστεί η γραμμή μου , και θα γίνει κατά τη διάρκειά της ημέρας.
    Δεν κατάλαβα τι εννοεί να αναβαθμιστεί. Μετα από λίγο με παίρνει τηλέφωνο τεχνικός με υφάκι για να μου πει ότι δεν έχω πρόβλημα,ότι τα trace που τους έστειλα είναι εντάξει και ότι επικοινώνησαν με πάροχους του εξωτερικού και όλα μια χαρά, και φταίνε οι σέρβερ(αν και δεν έχει σημασία επειδή κάθε φορά αλλάζει ο σέρβερ και το παιχνίδι που παίζω).

    Αφού του εξηγώ για 100η φορά ότι συνδέομαι με καλώδιο ethernet ,έχω άλλους 2 υπολογιστές που παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα και ότι οι φίλοι μου ,από άλλες περιοχές παίζουν στο ίδιο σέρβερ με 60 πινγκ σταθερο, και εγώ με fastpath έχω 100+ms και ανεβαίνει,συνέχιζε να μου λέει τα ίδια.
    Του αναφέρω για το SNR Margin ότι είναι χαμηλό (8.5) και μου λέει "πρώτα από όλα μην μπαίνεις στο adslgr ή άλλα fora να διαβαζεις λένε βλακείες"και ότι είναι φυσιολογικό το Ping μέχρι 100 και είναι αποδεκτό .Του λέω δεν θα με βγάλετε τρελό, στείλτε τεχνικό να το δει,μου λέει ότι θα χρεωθώ.

    Έρχεται ένας κακομοίρης τεχνικός κοιτάζει τη γραμμή λέει δεν βγάζει σφάλματα ,συνδέει ένα δικό του ρούτερ ,χειρότερα λέει, του δείχνω μέσα από το παιχνίδι ότι ανεβαίνει το ping μου στο 100+ οτι εχω choke,δοκίμασα 2-3 τυχαίους σερβερ,του δείχνω ότι είχα access και στο ρουτερ του από πάνω με ETHERNET καλώδιο,του δείχνω και το μόνο που είχε να πει για όλα αυτά είναι, δεν ξέρω. Του λέω να κατεβεί να κοιτάξει κάτω τον κατανεμητή άλλα από την wind που μίλαγε στο τηλέφωνο δεν τον αφήνανε. Μου έλεγε αυτά μου λένε να σου πω, αυτά σου λέω, δηλαδή Το συμπέρασμα άμα ανεβαίνει μέχρι 100-120 Ping με fast path είναι αποδεκτό. Ας μου επιτραπεί η έκφραση , πιο για τον πο*τσο υποστήριξη δεν έχω δει,μέσα την ειρωνεία και κανένα ενδιαφέρον για να λυθεί το πρόβλημα μου, η γραμμή δεν έχει θόρυβο ,χεστήκαμε.
    Ένας φίλος μου λίγο πιο πάνω έχει forthnet και είναι σταθερά 60 ms χωρίς καν fastpath.Χρεώθηκα για το τίποτα και το χειρότερο είναι ότι έχω ακόμα ένα χρόνο συμβόλαιο για να φύγω απο αυτή τη σκατόεταιρία....για να παίζω σε σταθερό Ping.Άμα τους ξαναπάρω να μου ξεκλειδώσουν την ταχύτητα θα βοηθήσει καθόλου ?

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τι να σου πω, αν δεν ήθελε να κάνει ούτε μέτρηση στον κατανεμητή είναι οτι να ναι εταιρεία και χρεώθηκες κιολας.

    Απο την άλλη το ping εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες και ενας άλλος πάροχος πχ forthnet μπορεί να έχει πολύ καλύτερη διασύνδεση με το εξωτερικό και χαμηλότερο ping.

  7. #7
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Εμένα αυτό με νοιάζει να έχω σταθερά χαμηλά ms όχι τόσο το bandwidth,Πιστεύω τότε η αλλαγή ISP είναι μονόδρομος,θα δοκιμάσω και τον υπολογιστή μου σε έναν φίλο να είμαι σίγουρος ότι δεν έχω hardware πρόβλημα 100%,και θα σπάω το συμβόλαιο

  8. #8
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και καλά θα κάνεις αλλα πριν το κάνεις κάνε τις μετρήσεις που συζητήσαμε.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα αυτό με νοιάζει να έχω σταθερά χαμηλά ms όχι τόσο το bandwidth,Πιστεύω τότε η αλλαγή ISP είναι μονόδρομος,θα δοκιμάσω και τον υπολογιστή μου σε έναν φίλο να είμαι σίγουρος ότι δεν έχω hardware πρόβλημα 100%,και θα σπάω το συμβόλαιο
    Έχεις κάνει δοκιμή με συνεχόμενο ping;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Τι εννοείς συνεχόμενο Ping?

  11. #11
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς συνεχόμενο Ping?
    Εντολή μάλλον η οποία είναι infinite. πχ Ping www.xxxxx.com -t και να το αφήσεις να δεις τι θα κανει.

  12. #12
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    ναι ειχα κανει ping τους σερβερ και τα ειχα στειλει στη wind, και φαινοτανε οτι υπηρχε jump στο Ping, και πολλες φορες εβαζε time out , μου λεγανε ολα ενταξει,εφοσων το ping δεν περναει γενικα το 100....δλδ αν εχω 100 με fastpath ειμαι καλα.Και σε απλα sites δλδ οπως google.gr

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κάτσε ποιο πάνω λές οτι μπαίνεις στο ρουτερ του γείτονα!

    Πως είναι η συνδέσεις σου μέσα στο σπίτι;
    Ασύρματα, καλώδια, μήπως Powerline;

    Τι Ip έχει ο δικός σου router στο wan Κομμάτι;

  14. #14
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Ναι, και το έδειξα στον τεχνικό και μου λέει δεν ξέρει πως γίνεται αυτό,κάποιες φόρες όταν γράφω το 192.168.1.1 (αντί για το default gateway 192.168.1.254 )με πηγαίνει στο log in page του router του απο πανω άλλες όχι βγάζει not found.και για του λογου το αληθές παραθέτω και ένα screenshot του από πάνω που έχει cyta,και μπήκα με τα default user/pass του ρουτερ. Το wifi του γείτονα έχει κωδικό. Όλοι μου οι υπολογιστές συνδέονται με καλώδια ethernet.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3232.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  101,0 KB 
ID: 174338
    To wan ip πως το βλεπω?
    Edit: εχω κανει blank το pass

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, και το έδειξα στον τεχνικό και μου λέει δεν ξέρει πως γίνεται αυτό,κάποιες φόρες όταν γράφω το 192.168.1.1 (αντί για το default gateway 192.168.1.254 )με πηγαίνει στο log in page του router του απο πανω άλλες όχι βγάζει not found.και για του λογου το αληθές παραθέτω και ένα screenshot του από πάνω που έχει cyta,και μπήκα με τα default user/pass του ρουτερ. Το wifi του γείτονα έχει κωδικό. Όλοι μου οι υπολογιστές συνδέονται με καλώδια ethernet.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3232.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  101,0 KB 
ID: 174338
    To wan ip πως το βλεπω?
    Edit: εχω κανει blank το pass
    Και ο απο πάνω έχει cyta;
    Υπήρχε μια περίπτωση αν είχε και εκείνος wind και σας είχανε και τους δυο σε ΝΑΤ να υπήρχε κάποιο θέμα να μπερδευτούν οι συνδέσεις αλλά σε διαφορετικό πάροχο το βλέπω αδύνατο


    Εσύ ασύρματο έχεις; μήπως κάποιος σου κλέβει πρόσβαση;
    Κάποιο powerline;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με φορτιση μπαταριας σε Lenovo G550
    Από MITSOSCHIOS στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-16, 02:00
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 09:25
  3. [Other] Βοήθεια για port problem σε online game
    Από ethnik471 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-15, 19:44
  4. PACKET LOSS σε διαφορα Site και lag spikes σε games ΟΤΕ
    Από luffysan31 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 00:34
  5. προβλημα με τις ram σε gigabyte μητρικη
    Από jouriZN στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-15, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας