Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    07-10-2016
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπερα λοιπον.

    Παρασκευη 30 Σεπτεμβριου 2016 με επιασε μια λοξα να καθαρισω την κεντρικη μοναδα μου (αναθεμα την ωρα). Εβγαλα τα καλωδια , πηρα το κουτι, το φυσηξα απο μεσα και φυσικα το ξανα τοποθετησα οπως ακριβως ηταν. Αρχικα αυτο που παρατηρησα ηταν να εχω αργη γραμμη.. λεω οκ ας παει στα κομματια σημερα και αυριο ισως φυγει.. Εμ ελα ντε που εφυγε... Ειδα και αποειδα μετα απο 2 μερες , παιρνω τηλεφωνο στην ISP μου aka Forthnet. Δεν θα πω κατι για τους ανθρωπους αν και πρεπει διοτι δεν κανουν σωστα την δουλεια τους.. Εμπασι περιπτωση μου ειπαν "Υπαρχει βραχυκυκλωμα στο δικτυο σας" μετα απο δοκιμες βγαζοντας και βαζοντας τις 2 τηλεφωνικες συσκευες που εχω στο σπιτι (Gigaset). Οσο περνουσαν οι μερες μεχρι και εχθες ψαχνωμουν.. Ελεγα "να φταει το pc?". Eλεγα "να φταιει το ιντερνετ?". Εκει που εψαχνα.. επεσα πανω σε αυτα τα παλαια threads.

    http://www.adslgr.com/forum/archive/...?t-204665.html
    http://www.adslgr.com/forum/archive/.../t-433739.html

    Καταλαβα πως οι συσκευες μου δεν εχουν καποιο προβλημα και πως το προβλημα το εχει η Forthnet με το φορτιο "REN". Στην ουσια επειδη, μαλλον και απο οτι καταλαβα, οι συσκευες μου εχουν μπαταρια για την οθονη και το κουμπι ανοιχτης ακροασης , αυτο δημιουργει το βραχυκυκλωμα. Τα διαβασα τα threads. Πολλοι απο τους πασχοντες , αγορασαν νεες συσκευες και λυθηκε το προβλημα τους. Αντιθετα εγω , ακομα και οταν δεν εχω καμια συσκευη επανω στο δικτυο μου, το lag ειναι εκει! Πολυ lag. Σε σημειο που λες γιατι πληρωνω Internet και τηλεφωνο...

    Μενω σε χωριο. Οι επιλογες μου ειναι μετρημενες. OTE και Forthnet. Δεν υπαρχει καποιος αλλος παροχος. Εαν δεν μπορεσω να λυσω το προβλημα μου μαλλον θα παω στον OTE. Επισης διαβασα πως σηκωνει μεγαλυτερο φορτιο "REN".

    Σας παρακαλω τα φωτα σας.



    *Επισης να πω πως ξανα ειχα το ιδιο προβλημα λιγο μετα τα Χριστουγεννα του 2016 και με υπομονη μετα απο καιρο το lag εφυγε εως οτου εβγαλα τα καλωδια. Μεχρι τοτε ολα καλα , ολα ανθηρα και με τις τηλεφωνικες συσκευες πανω!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα Links δεν δουλεύουν.

    Τι σχέση έχει το καθάρισμα του υπολογιστή με το πρόβλημα και τα έβαλες με αυτό;; έτσι όπως τα λες άλλο φταίει.

    "Υπαρχει βραχυκυκλωμα στο δικτυο σας"
    Το βραχυκύκλωμα που λένε μπορεί να υπάρχει στην δική τους γραμμή μέχρι τον κατανεμητή, αυτό δεν το δοκιμάσανε;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Αυτό το φορτίο REN δεν εχω καταλάβει....

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον αυτό θα εννοεί.

    What is REIN?
    REIN is when interference from an external power source interferes with the adsl broadband (or other telecommunications) signal. Usually the two should coincide happily and cause no problems, however on occasions an electrical item can introduce additional noise in the same band of frequencies utilised by DSL. This noise then drowns out the strength of the adsl signal, either causing degradation of achievable speed or even total loss of synchronisation with the exchange.

    Whilst all electrical equipment will generate some sort of noise, it should comply with the Electromagnetic Compatibility (EMC) Directives and avoid generating electromagnetic disturbance utilised by radio and telecommunications equipment, but some equipment may either be old, foreign or faulty, any of which can be the source of some DSL broadband problems.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    07-10-2016
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    1)Τα links: http://www.adslgr.com/forum/archive/...?t-204665.html
    http://www.adslgr.com/forum/archive/.../t-433739.html

    2) Δεν τα εβαλα με κανενα καθαρισμα του υπολογιστη, απλως το ανεφερα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού το πρόβλημα το έχεις και χωρίς τις συσκευές μην το ψάχνεις εκεί, κάνε έναν έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης και αν είσαι εντάξει από εκεί δήλωσε το σαν βλάβη.

    Για ποιο ολοκληρωμένη εικόνα κάνε πρώτα έλεγχο κατευθείαν στον κατανεμητή ή στο κουτί που έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ. Αν είσαι σε μονοκατοικία είναι ποιο εύκολα τα πράγματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Πάντως μια λύση σε αυτο το πρόβλημα με το REIN η REN θα ηταν με το voip :P

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το φορτίο REN δεν εχω καταλάβει....
    ειναι το κουδουνισμα σε ισχυει για ισοδυναμο αριθμο
    απο πληροφοριες με μεταγλωτισμο βρηκα το εξης

    REN σταθεί για Equivalen αριθμό κουδουνίσματος. Πρόκειται για μια μέτρησης του πώς mugh κουδούνισμα δύναμη χρειάζεται ορισμένες τηλεφωνικών συσκευών. REN αριθμούς που χρησιμοποιούνται στις ΗΠΑ για να προσδιορίσετε πόσα telephoen εξοπλισμοί, μπορείτε να συνδεθείτε στο ίδιο τηλεφωνική γραμμή και ακόμα να πάρετε τους ήχους σωστά (τυπική γραμμή μπορεί να οδηγήσει σχετικά με φορτίο REN 3-5).

    Ο ορισμός του 1 REN είναι ο κλοιός δύναμη που απαιτείται από έναν κωδωνοκρούστη από ένα AT&T πρότυπο 500 series τηλέφωνο οριστεί στη ρύθμιση παραμέτρων μονοκομματικό (ringer τοποθετούνται κατά μήκος της γραμμής). Ένα μέρος για να βρείτε τις ακριβείς πληροφορίες: Αποκτήστε ένα αντίγραφο του 47CFR μέρος 68 - πρόκειται για τις τεχνικές προδιαγραφές του FCC (και άλλες πληροφορίες) σχετικά με το PSTN (δημόσιο τηλεφωνικό δίκτυο). Αυτές τις πληροφορίες μπορεί να είναι επίσης διαθέσιμο από την ιστοσελίδα της FCC.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μια λύση σε αυτο το πρόβλημα με το REIN η REN θα ηταν με το voip :P
    δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει REN στο voip ... αν ισχυει πολυ πιαθνον ναι

    Το REIN ειναι αλλο και ειπωθηκε πιο πανω ... ειναι ηλεκτρικες η ηλεκτομαγνητικες παρεμβολες απο διαφορες συσκευες, οποτε μπορει καποια ηλεκτρικη συσκευη κοντα στο modem η στην καλωδιωση να κανει παρεμβολες

    >> Στην περιπτωση σου επιβαλετε να κοιταξεις οπως ειπε ο φιλος την εσωτερικη σου εγκατασταση με τον οδηγο που σου εδωσε

  9. #9
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Μπορείς να δοκιμάσεις με διαφορετικό modem να δεις αν εχεις την ιδια συμπεριφορά;
    Απλά δανείσου από γείτονα.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, δοκιμη και χωρις το splitter πανω, δοκιμη με αλλο modem, ελεγχος εσωτερικης εγκαταστασης ειναι μερικα απο αυτα που πρεπει να κανεις.
    Αυτο με το lag και εμενα γινεται τυχαια και φτιαχνει οταν κανω επανεκκινηση το adsl modem και παρω και αλλη ip.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-16, 01:10
  2. Bacup συνδεση!!!
    Από antvg540 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 21:30
  3. Κάρτα ήχου - βίντεο και σύνδεση ηχείων/μίκτη με υπολογιστή
    Από kogba στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-16, 01:49
  4. Forthnet: Τιμολογιακές αλλαγές από 10/01/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 03:01
  5. Προβλημα με συνδεση Forthnet
    Από babality στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-15, 20:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας