Καλησπέρα σε όλους!
Έχω αγοράσει απο τον Κοτσόβολο το MLSiQTalk Spicy 4G dual sim και το μοντέλο iQ1511 και αντιμετώπιζω το εξής πρόβλημα.
'Εκανα root στην συσκευή με apk εφαρμογή που κατέβασα και πέτυχε. Μετά επειδή η εφαρμογή email δεν ήταν ότι το καλύτερο την διέγραψα και έκανα προεγκατεστημένο χώρο αποθήκευσης την κάρτα SD.
Πριν τέσσερις μέρες επειδή το είχα ήδη φορτώσει το τηλέφωνο έκανα Factory defaults και μετά το reboot το τηλέφωνο κόλλησε στο λογότυπο και δεν λέει να ανοίξει.
Επικοινώνησα με το επισκευαστικό κέντρο της MLS και η λύση που μου πρότειναν δεν έπιασε. (Power+Volume Down + eMMC) και δεν ξέρω τι να κάνω.
Προσπάθησα να το ξανακάνω root αλλά χωρίς να είναι ενεργοποιημένο το USB Debugging ,root δεν μπορεί να γίνει.
Προσπάθησα και με το συνδιασμό Power + Volume Up μήπως γίνει κάτι και βλέπω το μήνυμα «Σφάλμα» και πουθενά το μενού recovery.
Σκέφτηκα να κάνω μία κοπιά της rom αλλά και πάλι κολλάω γιατί δεν γνωρίζω ούτε ποιο εργαλείο είναι αυτό που το κάνει αλλά και πάλι θα χρειαστεί η ενεργοποίηση του USB Debugging.
Και δεν ξέρω τι να κάνω.
Βρήκα κάποιες official roms για άλλα MLS iQTalk κινητά αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψουν. Αλλά και πάλι θα χρειαστώ πρώτα να έχω μία κοπιά της επίσημης /official rom που έχει ήδη το κινητό μου.
Και χρειάζομαι την βοήθεια σας.
1.Υπάρχει κάποιος που να έχει το συγκεκριμένο μοντέλο iQ1511 για να κάνουμε μία κοπιά και να την ανεβάσει κάπου για να την πάρω και την περάσω στο κινητό μου;
2.Γνωρίζει κάποιος πως ενεργοποιούμε το USB Debugging μέσω USB σύνδεσης με εντολές σε τερματικό; (Είτε σε windows, είτε σε Macintosh ή σε Linux Ubuntu; )
3.Ποια εργαλεία απαιτούνται και ποια διαδικασία για ενεργοποίηση του USB Debugging μέσα απο ένα απο τα τρία λειτουργικά συστήματα;
4.Ποια εργαλεία απαιτούνται και ποια διαδικσία για να κάνω μία κοπιά απο την επίσημη /official rom που τρέχει το MLS iQTalk Spicy 4G Dual Sim -iQ1511 που έχω;
5.Ποια εργαλεία απαιτούνται για να κάνω root σε αυτή την συσκευή μέσα απο τον υπολογιστή;

- - - Updated - - -

Κανείς βρε παιδιά δεν μπορεί να με βοηθήσει;