Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2015
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    HOL - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Καλησπέρα. Θα γράψω αρκετά αλλά επειδή το ποσό είναι μεγάλο θα παρακαλούσα για την υπομονή σας.

    Ξεκινάω με το ιστορικο. Τον Αυγουστο ειδα πως στην περιοχή μου ο ΟΤΕ δίνει VDSL 50. Εκανα αμέσως αίτηση και στις 30 Αυγουστου με συνέδεσαν. Η γραμμή όμως συνδεόταν στα 13-14 και κάθε βράδυ μετα τις 9 επεφτε στα 7-8. Το άφησα 3-4 μέρες μήπως διορθωθεί και επικοινώνησα με τον ΟΤΕ. Μου ειπαν οτι δηλώθηκε βλάβη και θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Μετα απο 2 μέρες με πήρανε και μου είπαν πως η γραμμή δεν σηκώνει 50αρα και πως αν θέλω θα την κάνουν 30. Τους ρώτησα 3 φορές αν η 30αρα ειναι το ιδιο μπορω να ακυρωσω το συμβολαιο και μου ειπαν ναι χωρις καμια χρεωση. Ζητησα λοιπόν να γινει 30αρα. Περίμενα παλι 2 μερες και ξανά τα ιδια. Επικοινωνω με την Cosmote και τους λεω πως θα την ακυρωσω. Μου είπαν πρεπει να παω σε καταστημα. Πήγα την επόμενη μερα στο κατάστημα της Παλλήνης και ρώτησα ξανα τους υπαλληλους εκει αν θα έχω χρέωση. Υπέγραψα την ακυρωση και εφυγα. 1μιση μηνα μετά ο γείτονάς μου εβαλε VDSL και λογω βραχυκυκλώματος ηρθε συνεργειο και αλλαξε ολα τα καλώδια της γειτονιας. Ο γείτονας συνδέθηκε στα 26 οπότε ξανα έκανα αιτηση για 30αρα. Ενεργοποιήθηκε στις 21/10.

    Πριν λοιπόν απο μερικές μέρες μου ήρθε στο email ο λογαριασμός. Σύνολο €293,50!! Στην αναλυτική κατάσταση έχει τα εξης

    Πάγιο για την 50αρα που ακυρωσα 14 Ευρω
    Πάγιο για την 30αρα που με εριξαν (με μεγαλη καθυστερηση καθως εγινε 14 Σεπτεμβρη) 22 Ευρω
    Πάγιο για κλήσεις προς Διεθνή 6 ευρω
    Κλήσεις εκτός παγιου 9 Ευρω (ΟΚ αυτο ειναι σωστό, τις εκανα τις κλήσεις)
    Ενεργοποίηση της 50αρας 30 ευρω
    Οφειλή για διακοπή 102 ευρω

    Συνολο 181 Ευρω

    Στον ιδιο λογαριασμό έχει τις χρεώσεις της νεα γραμμής (30αρα, 21/10).
    30 η ενεργοποίηση
    26 Ευρω ο κάθε μήνας x2 μηνες

    Σύνολο 55 Ευρω.

    Οσον αφορά τα 55 δεν εχω ενστάσεις. Είναι η γραμμή που χρησιμοποιώ τώρα και θα πληρωθούν κανονικά. Το θέμα μου ειναι τα 181 (συν το ΦΠΑ πάει 224) τα οποία πολλάκις με διαβεβαίωσαν πως δεν θα πληρώσω καθώς η Cosmote δεν μου παρείχε την υπηρεσία που αγόρασα. Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μην πληρώσω τα κερατιάτικα και να μην μεινω χωρίς ιντερνετ;

    ΥΓ. Τον λογαριασμό των 55 ευρω τον αναφέρω απλά για να έχετε εικόνα. Φυσικά και θα τον πληρώσω καθώς χρησιμοποιώ την υπηρεσία.

    ΥΓ 2. Μπορώ να απευθυνθώ στην Ε.Ε.Τ.Τ. ή στον Συνήγορο του Πολίτη σε περίπτωση που δεν βγάλω ακρη;


    Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ξεκίνα με μια βόλτα από το κατάστημα που έκανες την ακύρωση.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Ωραίο post για να θυμόμαστε ΠΑΝΤΑ (και εγώ πριν από όλους) ότι όταν πρόκειται για χρήματα ζητάμε και παίρνουμε πάντα έγραφα και ΠΟΤΕ δεν αρκούμαστε στα λόγια.
    Έχει περάσει ανεπιστρεπτί η περίοδος που τα λόγια ήταν συμβόλαιο.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

Παρόμοια Θέματα

  1. Παράξενο θέμα με wind
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-18, 04:25
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 15:54
  3. Θέμα με τα brightness keys σε Dell Inspiron 15 3552
    Από manicx στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-16, 12:16
  4. Σοβαρό πρόβλημα με WiFi
    Από DSL στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-16, 18:38
  5. Σοβαρο προβλημα με την Forthnet.
    Από SIDASHE στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-16, 05:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας