Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Σκάναρα σήμερα με το Auslogics Disk Defrag έναν σκληρό που έχω για games και downloading και μου εμφάνισε κατακερματισμό 53%. Ξεκίνησα λοιπόν μια ανασυγκρότηση η οποία το μόνο που κατάφερε ήταν να κάνει το 53% 51%. Μετά δοκίμασα με το προγραμμα των Windows, το οποίο έκανε δυο περάσματα defragmentation και consolidation και ιδού! Μου λέει πως τώρα ο σκληρός ειναι οκ και ο κατακερματισμός μόλις 1%! Έλα μου ντε που έκανα ανάλυση με το disk defrag και μου το έβγαλε κατακερματισμένο στο 48%. Χωρίς να μπορώ να βγάλω άκρη, κατέβασα το Defragler το οποίο μου λέει ότι ο κατακερματισμός δεν είναι ούτε 1%, ούτε 48% αλλά 31%!

    Γνωρίζετε κανένα αξιόπιστο, αποδοτικό πρόγραμμα που να είναι τσεκαρισμένο ότι κάνει δουλειά? Γιατί ότι reviews έχω διαβάσει, όλα μου λένε για το disk defrag το οποίο απο προσωπική εμπειρία θεωρώ μάπα όπως και όλο το Boostspeed της Auslogics.

    EDIT: Κατα λάθος το έβαλα στη κατηγορία Hardware. Να μετακινηθεί αν γίνεται.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε το Ο&O Defrag.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.891
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Θα έλεγα να μην τρελαίνεσαι. Το κάθε εργαλείο μπορεί να μετρά διαφορετικά τον κατακερματισμό, μεταξύ άλλων αποκλείοντας αρχεία ή τμήματα αρχείων πάνω από ένα συγκεκριμένο μέγεθος, να λαμβάνει υπόψη του και τον κατακερματισμό του ελεύθερου χώρου ή μόνο των αρχείων, να ακολουθεί συγκεκριμένη στρατηγική διάταξης των αρχείων κ.λπ.

    Για παράδειγμα, το εργαλείο των Windows ανασυγκροτεί τα αρχεία έτσι ώστε τα τμήματα τους να είναι τουλάχιστον 64 MB. Δεν τα ανασυγκροτεί πλήρως, με το αιτιολογικό ότι δεν υπάρχει αξιόλογο κέρδος στην απόδοση. Τα ίδια αρχεία μπορεί για το εργαλείο των Windows να είναι εντάξει και για κάποιο άλλο πολύ κατακερματισμένα.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.971
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpaceMarine13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Σκάναρα σήμερα με το Auslogics Disk Defrag έναν σκληρό που έχω για games και downloading και μου εμφάνισε κατακερματισμό 53%. Ξεκίνησα λοιπόν μια ανασυγκρότηση η οποία το μόνο που κατάφερε ήταν να κάνει το 53% 51%. Μετά δοκίμασα με το προγραμμα των Windows, το οποίο έκανε δυο περάσματα defragmentation και consolidation και ιδού! Μου λέει πως τώρα ο σκληρός ειναι οκ και ο κατακερματισμός μόλις 1%! Έλα μου ντε που έκανα ανάλυση με το disk defrag και μου το έβγαλε κατακερματισμένο στο 48%. Χωρίς να μπορώ να βγάλω άκρη, κατέβασα το Defragler το οποίο μου λέει ότι ο κατακερματισμός δεν είναι ούτε 1%, ούτε 48% αλλά 31%!

    Γνωρίζετε κανένα αξιόπιστο, αποδοτικό πρόγραμμα που να είναι τσεκαρισμένο ότι κάνει δουλειά? Γιατί ότι reviews έχω διαβάσει, όλα μου λένε για το disk defrag το οποίο απο προσωπική εμπειρία θεωρώ μάπα όπως και όλο το Boostspeed της Auslogics.

    EDIT: Κατα λάθος το έβαλα στη κατηγορία Hardware. Να μετακινηθεί αν γίνεται.

    Κι όμως αποδεδειγμένα στο σύστημα μου αυτό που κάνει σωστή δουλειά αν κι αργό,είναι το disk defrag.
    Έχω και το O&O που αναφέρει ο cranky και το defragler αλλά όπως λένε
    "κανείς δεν ξέρει το σπιτι του καλύτερα από τον ιδιοκτήτη".

    Το defragler kai to Ο&Ο defrag αν και πιο γρήγορα,ειδικά το defragler είναι το πιο γρήγορο,
    σου δίνουν κι άλλες δυνατότητες όπως defrag κατά όνομα αρχείων ή defrag του κενου χώρου,
    λιστα αρχείων κι άλλες πληροφορίες,αλλά αυτά μικρή σημασία παίζουν.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε το Ο&O Defrag.
    +1 το έχω χρόνια και κάνει τέλεια δουλεία
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα τσεκάρω το O&O λοιπόν και θα επανέλθω, μιας και οι περισσότεροι αυτό προτείνετε.

    @biggeo65

    Χθες που εβαλα το disk defrag να κάνει απλή ανασυγκρότηση, την τελείωσε μέσα σε 1 ώρα μειώνοντας μόλις 2% τον κατακερματισμό. Δεν ξέρω, σε μένα τουλάχιστον δεν δούλεψε.

    @Simpleton

    Συμφωνώ. Αλλά ανάμεσα από 1%, 31% και 48% δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά?
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpaceMarine13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τσεκάρω το O&O λοιπόν και θα επανέλθω, μιας και οι περισσότεροι αυτό προτείνετε.

    @biggeo65

    Χθες που εβαλα το disk defrag να κάνει απλή ανασυγκρότηση, την τελείωσε μέσα σε 1 ώρα μειώνοντας μόλις 2% τον κατακερματισμό. Δεν ξέρω, σε μένα τουλάχιστον δεν δούλεψε.

    @Simpleton

    Συμφωνώ. Αλλά ανάμεσα από 1%, 31% και 48% δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά?
    Nαι γιατί δεν μετακινεί αρχεία συστήματος κι όπως είπε κι ο Simpleton δεν υπάρχει διαφορά στην απόδοση.
    Π.χ. το defragler αναφέρει 33% κατακερματισμός για το C:, τον Windows αναφέρει 7%
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το καλύτερο που έχω χρησιμοποιήσει είναι το MyDefrag (πρώην jKDefrag). Κάνει ότι πρέπει απλά και όμορφα.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επειδή έτρεχα ήδη το Defragler όλο το βράδυ στον E:\, το άφησα να τελειώσει και ο κατακερματισμός πήγε στο 0.10%. Τώρα τρέχω το O&O Defrag στον D:\. Το status βρίσκεται στο 12% αλλά μέχρι στιγμής ο κατακερματισμός αντί να πέσει, πήγε από 28% στο 34%. Επειδή είναι ο δίσκος που είχα βάλει το pagefile ή το vram αν δε κάνω λάθος (έχει περάσει 1,5 χρόνος από τότε, δεν θυμάμαι ) για να μην ταλαιπωρείται ο SSD, ξεκίνησα το Complete/Modified.

    @biggeo

    Ο Ε: μου δεν έχει αρχεία συστήματος. Μόνο εγκατεστημένα παιχνίδια και αρχεία download.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  11. #11
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.891
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpaceMarine13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    @Simpleton

    Συμφωνώ. Αλλά ανάμεσα από 1%, 31% και 48% δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά?
    Ίσως αν υπήρχε κάποιος κοινός τρόπος υπολογισμού του κατακερματισμού. Αλλά τώρα, τι αποτυπώνει αυτό το νούμερο στο κάθε πρόγραμμα;

    - Πλήθος κατακερματισμένων αρχείων;
    - Όγκος κατακερματισμένων αρχείων;
    - Παραλλαγές των δύο προηγούμενων που μετρούν και τον κατακερματισμό του ελεύθερου χώρου;
    - Παραλλαγές των τεσσάρων προηγούμενων που αποκλείουν καταλόγους όπως το System Volume Information και προσωρινά αρχεία;
    - Παραλλαγές των οκτώ προηγούμενων που αποκλείουν αρχεία πάνω/κάτω από ένα συγκεκριμένο μέγεθος;

    - Ποσοστό βελτίωσης απόδοσης που πρέπει να περιμένει ο χρήστης;
    - Πλήθος αρχείων που το πρόγραμμα θα τοποθετούσε αλλού;
    - Όγκος αρχείων που το πρόγραμμα θα τοποθετούσε αλλού;
    - Ποσοστό φουσκωμένο κατά Χ έτσι ώστε να παρακινηθεί ο χρήστης να αγοράσει την επί πληρωμή έκδοση;
    - Συνδυασμό όλων των παραπάνω;

    Γι' αυτό σου έγραψα να μην τρελαίνεσαι. Δεν θα δεις βελτίωση απόδοσης που να αξίζει τον χρόνο που χάνεις και την καταπόνηση του δίσκου με τα συνεχή defrag.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 09-12-16 στις 17:03.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Defrag μη νομίζεις, κάνω πολύ σπάνια, απλά είπα να τρέξω ένα όχι για κανένα άλλο λόγο απλά για να τακτοποιήσω λίγο τα αρχεία των παιχνιδιών περισσότερο, να μην ειναι σκορπιοχώρι. Κοίτα, το defraggler πρέπει να έκανε δουλειά γιατί ξαναέκανα ανάλυση με το O&O Defrag και επιβεβαίωσε ότι ο κατακερματισμός έπεσε στο 0.10%.

    Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι το defragmentation του Ο&Ο στον άλλο δίσκο. Ξεκίνησε με 28% κατακερματισμό και αντί να πέσει τώρα έχει ανεβεί στο 38%, στο 26% της διαδικασίας. Ίσως είναι προσωρινό μέχρι να ολοκληρωθεί το defragmentation. Ίδωμεν.

    Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Πως μπορώ να τσεκάρω αν το trim ειναι ενεργοποιημένο στον ssd? Μια εντολή που έβαλα στο cmd μου ειπε οτι ειναι, το Auslogics μου λέει οτι ειναι Off.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpaceMarine13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορώ να τσεκάρω αν το trim ειναι ενεργοποιημένο στον ssd ?
    Μπορείς να το δείς και απο το software που συνοδεύει τον δίσκο (αν το έχεις εγκαταστήσει, φυσικά).
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι, το είχα εγκατεστημένο. Ήταν το ADATA SSD Toolbox αλλά μετά από μια δυο χρήσεις ήθελε απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση για να δουλέψει γιατί το φόρτωνες και δεν ξεκινούσε ποτέ. Έτσι, το έβγαλα οριστικά.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  15. #15
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατάλαβα.

    Αν η εντολή στο cmd σου έβγαλε «0», είναι ενεργοποιημένο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προγραμμα για μιξη τραγουδιων
    Από teodgeor στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 16:16
  2. κανένα καλό cooler για E8400?
    Από mpirarxos στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-16, 22:59
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 11:03
  4. Πρόγραμμα για διαχείρηση έντασης ήχου
    Από Tonio στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 22:12
  5. Πρόγραμμα για κάμερες σε επιχείρηση.
    Από blkik στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 15:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας