Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Περιοχή
    Χαριλάου Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2490/29993 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    19.4(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταθέτω το ιστορικό του ενός χρόνου συμβολαίου που είχα με την εταιρεία μήπως και σώσω κανέναν που σκέφτεται να γίνει πελάτης τους.

    Οκτώβριο του 15 έκανα τη σύνδεση σε νέα γραμμή, όλα καλά. Η ταχύτητα στα 9 με το ζόρι, δε με πείραζε, δεν είχα και ποτέ πολύ παραπάνω για να γκρινιάξω. Μετά από 1 μήνα το router ξεκίνησε να κάνει επανεκκινήσεις (κλείσιμο τελείως και άνοιγμα) μία φορά την ημέρα (περίπου) από μόνο του. Τους κάλεσα, σε 2 μέρες ήρθαν και το αντικατέστησαν. Μετά από 2 μήνες πάλι το ίδιο. Σε 2 μέρες μετά από 2-3 ώρες ελέγχων είπαν ότι έκαναν κάποιες αναβαθμίσεις (μου χαλάσαν και το πριζάκι του τηλεφώνου) και μάλλον είναι εντάξει.

    Τελικά όταν μετά από λίγες μέρες το επανέλαβε, ξαναήρθαν και κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι περνάει ρεύμα μέσα από τη γραμμή του τηλεφώνου και το κάνει αυτό. Επίσης μου είπαν ότι δε θα ξανασχοληθούν μαζί του αν δεν περάσω καινούργια γραμμή από τον κατανεμητή της οικοδομής μέχρι επάνω. Δεν έκανα τίποτα φυσικά αλλά το router φάνηκε να έστρωσε.

    Φτάσαμε λοιπόν στους 7 μήνες και το router τα παιξε τελείως. Έσβηνε, άνοιγε και μόλις πήγαινε να συγχρονίσει πάλι από την αρχή. Ε ήρθαν και μου έδωσαν άλλο και μέχρι το τέλος του χρόνου δεν είχα θέμα.

    Όταν έφτανε το τέλος του συμβολαίου ήθελα να αλλάξω εταιρεία και να πάω cosmote. Ρωτάω 15 μέρες πριν τη λήξη τι πρέπει να κάνω. Μου λέει έπρεπε ήδη να έχετε κάνει αίτηση διακοπής γιατί θα κάνει 30 μέρες να γίνει. Πάντα τόσο κάνει; ΝΑΙ. Δεν πειράζει λέω και την κάνω τότε. Για τα πρακτικά 15/10 έληγε το συμβόλαιο 27/9 έκανα την αίτηση διακοπής.

    Επειδή στην αίτηση έλεγε ότι η διακοπή γίνεται εντός 30 ημερών σκέφτηκα μην τυχόν και γίνει νωρίτερα και φάμε ρήτρα διακοπής του συμβολαίου και ρωτάω και τον υπάλληλο στο κατάστημα αλλά και στο τηλέφωνο για σιγουριά και με διαβεβαιώνουν ότι θα γίνει σε 30 ακριβώς.

    Μετά από 5 μέρες στις 3/10 δεν έχω internet και τηλέφωνο και μου λένε "αφού κάνατε αίτηση διακοπής". Όταν ρώτησα τι θα γίνει με τη ρήτρα μου είπαν θα βγει πρώτα ο λογαριασμός και βλέπουμε.

    Ο λογαριασμός έρχεται 141€ λοιπόν και μετά από πολλά τηλέφωνα και μερικές ώρες αναμονής βρίσκουν το ηχογραφημένο τηλεφώνημα με τη διαβεβαίωση της υπαλλήλου ότι δε θα γίνει νωρίτερα και μου πιστώνουν τα χρήματα αυτά. Bonus ότι η υπηρεσία ήταν πληρωμένη μέχρι και τις 10/10 και όταν ρώτησα τι θα γίνει με αυτές τις 7 ημέρες που πλήρωσα μου απάντησαν ότι επειδή έγινε διακοπή δεν μπορούμε να σας τα πιστώσουμε. Πιστώνουμε μόνο τη ρήτρα.

    Τελικά έκανα cosmote νέα γραμμή, Τρίτη απόγευμα η αίτηση, Πέμπτη πρωί η σύνδεση χωρίς κανένα θέμα με το router, ούτε ρεύμα στη γραμμή ούτε επανεκκινήσεις και συγχρονισμό στα 12mb.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-06-2009
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    SpeedportPlus+TPLinkW8970
    SNR / Attn
    8(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την καλύτερη δουλειά έκανες, κρίμα σε όσους την πατήσαμε έτσι με Vodafone (και Wind παλιότερα), τελικά στις περισσότερες περιπτώσεις ισχύει το ό,τι πληρώσεις θα πάρεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αμα δεν περασουν μερικοι μηνες δεν μπορεις να εχεις κανενα συγκριτικο συμπερασμα.
    Απο πότε για να παμε σε αλλη εταιρεια κανουμε αιτηση διακοπης?
    Και με τον αριθμο μας αντιο ?
    Μπορει να εχεις τους λογους σου που το εκανες ετσι, αλλα αμφιβαλλω οτι υπαρχουν πολλοι αλλοι που θα ηθελαν να χασουν τον αριθμο τους.
    Το πως το χειριστηκε το λογιστηριο ειναι οντως τραγικο, αλλα αμφιβαλλω οτι υπαρχει λογιστηριο εταιρειας τηλεφωνιας με σημαντικες διαφορες προς το καλυτερο. (προς το χειροτερο εχω κατι υποψιν μου. )
    Και για τη νεα συνδεση δεν μας εγραψες ποσο πληρωσες επισης.
    Μπορει να υπηρχε βλαβη, μπορει και οχι, ομως προκυπτει οτι με το μερος της ευθυνης που σου αναλογει (γραμμη απο τον κατανεμητη) δεν ασχοληθηκες, ετσι απλα.
    Οταν κατασκευαστηκε νεα γραμμη, πιθανοτατα χρησιμοποιηθηκαν αλλα ζευγαρια και το προβλημα "λυθηκε". Βεβαια το κοστος της κατασκευης νεας γραμμης θα το πληρωσεις (και μαλλον περισσοτερο απο το να εφτιαχνες την εισαγωγη σου)
    Φυσικα το ιδιο θα ειχε γινει αν πριν ησουν στον OTE και τωρα πηγαινες στη voda.
    Θα ηταν ο κακος ΟΤΕ και η καλη voda.

    Τα συμπερασματα δικα σας.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Περιοχή
    Χαριλάου Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2490/29993 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    19.4(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αμα δεν περασουν μερικοι μηνες δεν μπορεις να εχεις κανενα συγκριτικο συμπερασμα.
    Συμφωνώ. Έχουν περάσει 2 μέχρι στιγμής απροβλημάτιστα. Στη vodafone στον ίδιο χρόνο είχα ήδη θέμα.
    Απο πότε για να παμε σε αλλη εταιρεια κανουμε αιτηση διακοπης?
    Έκανα αίτηση διακοπής γιατί δεν ήθελα φορητότητα. Αν έκανα φορητότητα ίσως να ήταν καλύτερα τα πράγματα αλλά δε με ενδιαφέρει.
    Και με τον αριθμο μας αντιο ?
    Τον αριθμό τον είχα ένα χρόνο και δε με ένοιαζε. Δεν ήθελα φορητότητα. Και δεν είπα σε κανέναν να κάνει διακοπή. Ας κάνουν ότι θέλουν. Εγώ διακοπή ήθελα να κάνω και διακοπή έκανα και με τη διακοπή που ζήτησα δημιουργήθηκε το θέμα μου.
    Το πως το χειριστηκε το λογιστηριο ειναι οντως τραγικο
    Δε με πείραξε το ότι έπρεπε να περιμένω και να πάρω τηλέφωνα για να τους πω ότι ενημερώθηκα λάθος και να το ψάξουν. Με πείραξε το ότι αν είχε λήξει το συμβόλαιο (αν ήταν στις 16 του μηνός πχ) θα έκαναν ακριβώς 30 μέρες για να το διακόψουν. Τώρα που ήταν προπληρωμένο και με υποψία ρήτρας έκαναν ρεκόρ. Μίλησα με 3-4 διαφορετικά άτομα και ρωτούσα "Από την εμπειρία σας πόσο καιρό κάνουν συνήθως οι διακοπές συνδέσεων;" και απαντούσαν "30 ίσως και 2-3 λιγότερες αν πέφτει Σ/Κ".
    Και για τη νεα συνδεση δεν μας εγραψες ποσο πληρωσες επισης.
    Για τη νέα σύνδεση πλήρωσα 35€ εφάπαξ με τον πρώτο λογαριασμό και άξιζε. Επίσης δίνω 2€ παραπάνω το μήνα και έχω και λίγοτερα λεπτά προς σταθερά. Και πάλι άξιζε γιατί έχω σκοπό να βάλω OTE TV.
    δεν ασχοληθηκες, ετσι απλα
    Δεν ασχολήθηκα φυσικά γιατί δεν είναι δικό μου σπίτι, νοικιάζω. Επίσης φάνηκε αν υπήρχε ή όχι όταν αλλάχτηκε το 2ο προβληματικό ρούτερ και είχα 5 μήνες χωρίς να καλέσω την υποστήριξη.
    πιθανοτατα χρησιμοποιηθηκαν αλλα ζευγαρια
    Θα μπορούσε να το κάνει αυτό η vodafone για να "λυθεί" αν υπήρχε φυσικά πρόβλημα; Δε το γνωρίζω.

    Επαναλαμβάνω το ότι λύθηκε με τη 2η αλλαγή του εξοπλισμού "δείχνει" ότι μάλλον έψαχναν από το πουθενά πρόβλημα σε μένα για να ησυχάσουν και να μην ξαναλλάξουν router. Το αν θα έδινα εγώ 100+€ (δε ξέρω πόσο έχει να τραβήξεις νέα καλωδίωση) και το πρόβλημα συνέχιζε να υπάρχει δεν τους ένοιαζε φυσικά, όπως φαντάζομαι και καμία άλλη εταιρεία. Εγώ όμως από αυτούς περίμενα καλύτερη αντιμετώπιση. Αν είχα cosmote θα περίμενα από την cosmote και πάει λέγοντας. Παλαιότερα σε άλλα σπίτια είχα και forthnet, hol, tellas και ΟΤΕ χωρίς να έχω κάτι ανάλογο. Δεν πληρώνομαι για να δυσφημώ την vodafone.

    Ελπίζω να σου έλυσα τις απορίες. Αν μπορείς λύσε τη δικιά μου, (αν ξέρεις) το αν θα μπορούσαν να μου δώσουν από άλλο ζευγάρι και να δουν τι γίνεται. Αν μπορούσαν ενισχύει τον ισχυρισμό μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος toumpeki : 18-12-16 στις 23:40.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ως προς το θεμα της ληξης και τις μερες, το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι η vodafone εχει κυκλο χρεωσης σε συγκεκριμενη μερα του μηνα και ειναι τοσο αυτοματο ωστε οποιοδηποτε πειραγμα δημιουργει απιστευτο μπαχαλο.
    Το εχω δει πως ετρεχαν να μαζεψουν τα ασυμμαζευτα οταν αποφασισαν απλα να μετακινησουν τη μερα.
    Το θεωρω αδυνατο οτι κινηθηκαν γρηγοροτερα για να σου "φανε" λεφτα. Μακαρι μαγαζια αυτου του μεγεθους να ειχαν τετοια αντανακλαστικα.
    Η διακοπη απο μονη της δεν εινα συνηθισμενη διαδικασια, οποτε εκ πειρας οι υπαλληλοι δεν την μαθαινουν.
    Προβλημα εκπαιδευσης? Πιθανον. Σκοπιμοτητα, αμφιβολο.

    Ως προς την καλωδιωση, ζευγαρι εντος σπιτιου αρμοδιος να αλλαξεις εισαι εσυ.
    Σε νεωτερα κτισματα (25 χρονια και νεωτερα) που εχει ακολουθηθει ο κανονισμος πρεπει να υπαρχουν 3 ζευγαρια διαθεσιμα για καθε διαμερισμα
    Βασει κανονισμου, η γραμμη παραδιδεται στην εισοδο της πολυκατοικιας, απο κει και περα υπευθυνος ειναι ο πελατης.
    Στη πραξη αν δεν συμβαινει τιποτε περιεργο, κανουν την μεικτονομηση κατω και βρισκουν και το ζευγαρι επανω.
    Παρολα αυτα, ΑΝ διαπιστωθει προβλημα, σου λενε φωναξε ηλεκτρολογο.
    Αλλαγη απερχομενου (καλωδιωσης) για να γινει πρεπει να αποδειχθει προβλημα.
    Την ταση στη γραμμη καποιος τη μετρησε, δεν την φανταστηκε. (και προφανως την ειδε προς τα μεσα στο κτιριο)
    Αυτο εξηγει και τα καψιματα στο router γενικοτερα.

    Η εταιρεια σου εστειλε (προφανως χωρις χρεωση) δυο? τρια router? εχω χασει το μετρημα.
    Εαν η εκτιμηση του τεχνικου ειναι οτι απο κει και περα το προβλημα ειναι στο εσωτερικο του κτιριου, η διαδικασια σταματησε εκει.
    Στο ειπαν εξαλλου. Αν αυτο εκλαμβανεται ως επιθυμια να σε διωξουν απο πελατη, δεν ειμαι σιγουρος.
    Φυσικα δεν μπορω να ξερω ουτε αν υπηρχε αλλο ζευγαρι, ουτε αν ο τεχνικος που ηρθε επιτοπου μπορουσε/ηθελε/ηξερε να το αλλαξει.
    Σε καθε περιπτωση δεν ηταν μεσα στις υποχρεωσεις του.
    Παντα σε μια βλαβη εξασφαλιζουμε τα ευκολοτερα και μετα παμε στα δυσκολοτερα.
    Το να ζητησεις αλλαγη απερχομενου ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το να φτιαξεις την εσωτερικη σου καλωδιωση.

    Κατασκευαζοντας νεα γραμμη, που φυσικα δεν γνωριζουμε κρισιμες τεχνικες λεπτομερειες το προβλημα φαινεται να λυθηκε.
    Και στη vodafone να ειχες ζητησει νεα γραμμη, το ιδιο θα γινοταν. (τις νεες γραμμες τις κατασκευαζει ο οτε)

    Μπορει οντως να ελυσες το προβλημα, ΑΛΛΑ για την ασχημη εμπειρια οπου και να ησουν, ειναι καθαρα θεμα τυχης και οχι επιλογης το πως αλλιως θα μπορουσαν να εξελιχθουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατασκευαζοντας νεα γραμμη, που φυσικα δεν γνωριζουμε κρισιμες τεχνικες λεπτομερειες το προβλημα φαινεται να λυθηκε.
    Και στη vodafone να ειχες ζητησει νεα γραμμη, το ιδιο θα γινοταν. (τις νεες γραμμες τις κατασκευαζει ο οτε)

    .
    Λάθος
    Ο ΟΤΕ που γνωρίζει ποιά είναι τα σαπάκια, τα πασάρει στους εναλλακτικούς

    200 μέτρα από το ΑΚ σε cyta, η γραμμή δεν πάει παραπάνω από 40, ευτυχώς χωρίς αποσυνδέσεις

    Οταν είχα βάλει ΟΤΕ vdsl, έτυχε και πέτυχα τον τεχνικό στο καφαο. Δοκίμασε τουλάχιστον 15 διαφορετικά ζεύγη για να μου δώσει το καλύτερο.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Περιοχή
    Χαριλάου Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2490/29993 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    19.4(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όντως ίσως ήταν θέμα τύχης. Δε μπορώ να καταλάβω είναι η αλήθεια αυτό με τις μέρες χρέωσης κλπ ούτε μου είπε κάποιος από την εξυπηρέτηση κάτι τέτοιο αλλά ίσως ήταν άτυχη η vodafone που έπεσε πάνω μου και στο θέμα του router και στο θέμα της διακοπής.. τι να πω.

    Το θεωρείς πιθανό η τάση που έβλεπε το τεχνικός να "έκαιγε" το router ή να το ωθούσε σε επανεκκινήσεις; Όσο και να έψαξα δε βρήκα κάτι αντίστοιχο. Επίσης μιλώντας με ηλεκτρολόγους μου είπαν πως οι περισσότερες παλιές οικοδομές επειδή τα καλώδια ανεβαίνουν παράλληλα (ρεύμα-τηλέφωνο), επαγωγικά παίρνει μια τάση το τηλεφωνικό (συγγνώμη αν γράφω κάτι λάθος γιατί δε το θυμάμαι καλά) χωρίς αυτό όμως να δημιουργεί πρόβλημα.

    Όπως και να χει πάντως είναι όλα υποθετικά πλέον. Ελπίζω να μην αρχίσει και το router του ΟΤΕ να κάνει τρέλες όπως επίσης ελπίζω να μην το κάνει ο ΟΤΕ επίτηδες και δίνει σκάρτες γραμμές στους άλλους. Μπορεί να γνωρίζει ποιες είναι οι καλές και να τις ξεχωρίζει; Αυτό μπορεί να εξηγήσει και τη διαφορά συγχρονισμού μεταξύ των εταιρειών;

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι γνωστο οτι δεν εχουν κοκκινα βραγχια και μυριζουν αμμωνια τα σαπια καλωδια :P
    Και προφανως δεν μιλαμε για κομμενα.
    Μα ειναι ποτε δυνατον να το ΓΝΩΡΙΖΕΙ?
    Δυστυχως η ευτυχως στο ΙΔΙΟ καλωδιο σημαντικες διαφορες αναμεσα σε ζευγαρια δεν υπαρχουν.
    Ακομα και αυτο το "ψαξιμο" ειναι παρα πολυ σχετικο.
    Την επομενη μερα σου κοτσαρει στο διπλανο ζευγαρι ενα vdsl που φωναζει και ξαφνικα εχεις το crosstalk της αρκουδας, με οτι αυτο συνεπαγεται.
    Συμπερασματα που βγαινουν απο εμπειρια χρησης που δεν ειναι ταυτοχρονη, ελαχιστη επαφη με την πραγματικοτητα εχουν επισης.

    Αυτο που σου ειπαν οι ηλεκτρολογοι ισχυει, και οχι μονο σε παλιες οικοδομες.
    Ειναι φυσικο φαινομενο.
    Το δεν δημιουργει προβλημα ειναι σχετικο. Αν πχ εχει καποιος θερμοσυσωρευτες εχει τεραστια σημασια οταν "φορτιζουν"
    Το καλοκαιρι προφανως και οχι. Ομως το καλοκαιρι εχουμε κλιματιστικα. Δεν βγαινουν ευκολα συμπερασματα ετσι.

    Η διαφορα συγχρονισμου σε μεγαλο βαθμο εξαρταται απο το profile που βασει ο καθε παροχος, και ειδικοτερα το snrm
    Καποιο μικροτερο λογο παιζει και ο συνδιασμος chipset στο dslam και στο modem σου. (και τα μυαλα στα καγκελα στη πραξη βεβαια.)
    Απο κει και περα παιζουν ρολο τα γειτονικα καλωδια.
    Υπαρχει πολυς κοσμος που σβηνει το router.
    Δοκιμασε συγχρονισμο στις 4 το πρωι. Επισης τον αυγουστο ο συγχρονισμος ειναι σταθερα υψηλοτερος.


    Ακομα και αν δεχθουμε οτι ο τεχνικος που ερχεται, απο υπερβαλλον ζηλο, δοκιμαζει μερικα ζευγαρια για να βρει καποιο ποιο καθαρο (και το κανει μονο για τους "δικους του"), δεν υπαρχει καμμια εγγυηση οτι την επομενη μερα η κατασταση δεν θα ειναι τελειως διαφορετικη.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Περιοχή
    Χαριλάου Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2490/29993 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    19.4(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι άσχετο.. εγώ που έχω snr 9 μου το έχουν βάλει βάσει δοκιμών γιατί με περισσότερο θα είχα θέματα; Στη vodafone είχα λιγότερο αν θυμάμαι καλα.. 7.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Με λιγοτερο θα ειχες θεματα, οχι με περισσοτερο.
    Το να ασχολειται κανεις να κανει βελτιστοποιηση γραμμων στο επιπεδο που "αντεχει" η καθεμια με το χερι δεν γινεται σε επιπεδο provider.
    Αν θες να ασχοληθεις, ζητας ελευθερο profile βρισκεις και ενα modem που να δεχεται snr tweak και ξεκινας.
    ΟΜΩΣ, ισχυει το ρητο με τα μεταξωτα βρακια.
    Θα πρεπει να εισαι προδιαθετιμενος, οποτε αλλαξει κατι στα γειτονικα καλωδια (και οχι μονο) να επεμβεις αναλογα και στο snrm.
    Αμα ειναι να καλεσεις την τηλεφωνικη υποστηριξη, αστο να παει.

    Επειδη ολα αυτα ειναι υπερβολικα για τον τυπικο χρηστη, βαζουμε vdsl και ΔΕΝ ασχολουμαστε.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Περιοχή
    Χαριλάου Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2490/29993 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    19.4(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-01-2011
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ολα ειναι υποκειμενικα,εγω 4 χρονια με νεο νουμερο hol σε καινουριο σπιτι δουλευει τελεια!!!ειναι πως θα κατσει , πλεον δεν εχουν διαφορες η μια εταιρεια απο την αλλην

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ακριβώς αυτό. Είναι να μη σου κάτσει.
    Διάβαζα σε άλλο νήμα ένα άτυχο μέλος που έκανε φορητότητα στην Cosmote και 2 βδομάδες τώρα μπορεί να κάνει μόνο εξερχόμενες κλήσεις, χωρίς να έχει εισερχόμενες και χωρίς να δουλεύει το DSL. Και όλα αυτά σε υποτίθεται VoIP τηλεφωνία και να του λένε υπομονή καθώς δεν είναι 100% έτοιμη η γραμμή. Δύο βδομάδες χωρίς υπηρεσία!

  14. #14
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Περιοχή
    Χαριλάου Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2490/29993 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    19.4(dB) / 4.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τραγικό... ελπίζω ο φίλος να απαιτήσει πίστωση αρκετά μεγάλου μέρους του παγίου που θα κληθεί να πληρώσει...

  15. #15
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    να πω την δικη μου εμπειρια.ειμαι ηδη 2 χρονια στην vodafone (hol οταν πηγα εγω).ημουν για χρονια συνδρομητης του οτε και οταν του ζητησα μετα απο ληξη συμβολαιου να μου κανει καποια προσφορα μου εκοψε 2 ολοκληρα ευρω το μηνα.απο τα 40 και κατι που πληρωνα το μηνα μου το κατεβασε στα 38.λεω καλα ειμαστε.παω στη hol τοτε η μεταβαση ομαλη χωρις καποιο προβλημα εριξα και το snr της γραμμης μιλωντας με το τεχνικο τμημα τους και κερδισα καπου στα 3mbit.ως εδω καλα.μερικους μηνες μετααρχισε το θεμα με την ταχυτητα.ενω η γραμμη μου ηταν σταθερα κλειδωμενη στα 13 η ταχυτητα κατεβασματος που ειχα δεν παιρνουσε τα 4mbit.επειδη δεν ειχα και ιδιαιτερες απαιτησεις στην ταχυτητα δεν εδωσα σημασια.καποιοες μερες βεβαια δεν ειχα ουτε 1 mbit ταχυτητα κατεβασματος και 13mbit κλειδωμενη η γραμμη.αυτο το πραγμα κρατησε κανα μηνα περιπου χωρις να ασχοληθω μαζι του γιατι υπεθεσα οτι ηταν γενικο προβλημα της εταιριας μιας και το ειδα να συμβαινει και σε αλλους αυτο.μετα απο 1-1μιση μηνα το θεμα διορθωθηκε και τωρα δουλευει κανονικα.στα 2 χρονια που ειμαι συνδρομητης 3-4 φορες μονο ειδα να μου βγαζει το ρουτερ μηνυμα ppoe error και να μην μπορει να κανει συνδεση.dsl υπηρχε απλα δεν συνδεοταν στην υπηρεσια.προβληματα που κρατησαν μερικες ωρες.σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος με την υπηρεσια και αυτα που πληρωνω οποτε και ξαναεκανα ανανεωση πριν μερικες μερες.οπως ειπαν και οι προλαλησαντες ειναι μη σου κατσει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εμπλοκή με Vodafone?
    Από mzaf στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 13:45
  2. Vodafone: νέο πρόγραμμα Home triple play με Vodafone TV
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 16:57
  3. καλοριφερ Kiturami Turbo 17 κανενας με εμπειρια στο θεμα?
    Από thessalos199 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 11:59
  4. Home triple play με Vodafone TV
    Από athletic στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-16, 12:40
  5. Πολύ άσχημη εμπειρία με Groupama Ασφαλιστική!
    Από guzel στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-16, 01:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας