Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    18-04-2014
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, εδώ και δέκα μέρες περίπου μου έστειλε στα πλαίσια ανανέωσης του συμβολαίου μου ο COSMΟΤΕ ένα καινούριο router SPEEDPORT ENTRY 2i, το οποίο ενώ συνδέεται κανονικά με το laptop ασυρματα μέσω wi-fi, δεν συνδέεται με τίποτα με ενσύρματο τρόπο δηλαδή μέσω του ethernet. Η προηγούμενη σύνδεση που χρησιμοποιούσα με το παλιό router του ΟΤΕ δούλευε επί πολλά χρόνια ενσύρματα χωρίς κανένα πρόβλημα. Πήρα τρείς φόρες στο 13888 και μίλησα επί δύο ώρες συνολικά προκειμένου να διορθώσουμε το πρόβλημα. Αφού έκανα ότι μου λέγανε με διάφορους τρόπους και πολλές φορές, δεν λειτούργησε η σύνδεση ethernet και μου είπαν ότι αποκλείεται να φταίει το router και ότι μάλλον φταίει το laptop και να πάω σε τεχνικό να δεί τους drivers. Το internet το θέλω ενσύρματο γιατί το λαπτοπ το έχω δίπλα στο κρεβάτι των μικρών παιδιών μου στο δωμάτιο και δεν θέλω να λειτουργεί με wi-fi συνέχεια λόγω ακτινοβολίας. Αν μπορεί ας μου πεί μια γνώμη κάποιος να με βοηθήσει και σε περίπτωση που χρειαστεί να το πάω σε τεχνίτη τι να ακριβώς να ζητήσω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε δυνατή βοήθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος billaras21 : 25-12-16 στις 21:06.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υποψιάζομαι ότι έχεις στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή σταθερή διεύθυνση σε άλλο υποδίκτυο από του router ή δεν έχεις ρύθμιση για DNS.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-04-2014
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΟ LAPTOP ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΔΕΣΑ ΣΤΟ ETHERNET ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΑΜΕΣΩΣ. ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΔΕΕΤ;ΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΩ ΑΠΟ ΤΟ INTERNET. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποψιάζομαι ότι έχεις στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή σταθερή διεύθυνση σε άλλο υποδίκτυο από του router ή δεν έχεις ρύθμιση για DNS.
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΟ LAPTOP ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΔΕΣΑ ΣΤΟ ETHERNET ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΑΜΕΣΩΣ. ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΔΕΕΤ;ΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΩ ΑΠΟ ΤΟ INTERNET. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-10-2015
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-Link W8960N V7
    SNR / Attn
    6(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το πιθανότερο είναι οτι για να έχεις ίντερνετ στην δουλειά πρέπει να έχει συγκεκριμένη Ip και subnet η κάρτα δικτύου.
    οπότε για να έχεις ιντερνετ στο σπίτι ενσύρματα θα πρέπει να γίνει αλλαγή σε αυτόματη ρύθμιση.

    σε windows 7,πινακας ελέγχου,κέντρο δικτύου και κοινης χρήσης,αριστερα λεει αλλαγη ρυθμίσεων προσαρμογέα,δεξι κλικ ιδιότητες,(tcp,ipv4)επιλέγεις αυτόματη ρύθμιση.
    ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ,όπως έγραψα και πριν στην δουλειά μπορεί να παίρνεις ίντερνετ απο συγκεκριμενη διευθυνση ip Οπότε είτε ρώτησε τι παίζει είτε σημείωσε αυτές τις διευθύνσεις που γράφει ώστε στη δουλειά να πηγαίνεις με την ίδια διαδικασία και να βάζεις χειροκίνητα Ιp στην κάρτα δικτύου.


    Τέλος να σε ενημερώσω ότι η ακτινοβολία του wifi ειναι το λιγότερο "αστεία" μπροστά σε ενα κινητό τηλέφωνο η στην χειρότερη ασύρματο σταθερό τηλέφωνο.
    Rig: Corsair Carbide 250D / Intel Core I7 4790K @ 4.4 + Hydro H100i V2 / Asus Z87i-PRO / Corsair Vengeance Pro 16GB 1600MHz / ASUS GTX 760 2GB DCUII OC / XFX Pro 550W / Samsung 850 Evo 250GB / WD Caviar Black 1003FZEX / Windows 10 Pro X64 GR / LG 22MP68VQ-P / SideWinder X6+Roccat Savu / Logitech G231 Prodigy / Logitech F510

    Dell Q15R N5110-8173 + Intel 330 180GB// Mi A2 Lite 4/64

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-18, 18:45
  2. URL Blocking σε SpeedPort Entry 2i (ίσως και άλλα) routers
    Από zardoz στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-17, 15:13
  3. [Asus] Router speedport entry 2i σαν βοηθητικο στο κεντρικο router Asus ?
    Από johnmina στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-16, 14:50
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-16, 12:45
  5. Speedport entry 2i και dyndns πρόβλημα !!
    Από kitsos101 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-16, 22:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας