Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Αυτο που λεει ο τιτλος. Εχω μυωπια και πρεσβυωπια. Εχω γυαλια μυωπιας που με εξυπηρετουνε και οταν βγαινω εξω φοραω φακους επαφης και εχω και γυαλια πρεσβυωπιας μαζι μου, ωστε να μπορω να διαβασω κατι ξεκουραστα στο κινητο.

    Αυτο που με ενδιαφερει ομως ειναι αυτη η αποσταση των περιπου 35 εκατοστων απο τον υπολογιστη. Φοραω τα γυαλια μυωπιας μου στον υπολογιστη και ζοριζομαι, βλεπω οτι ειμαι αντιπαραγωγικος λογω ορασης με τις αναλογες επιπτωσεις σε συγκεντρωση κλπ.

    Θα παω σιγουρα σε οφθαλμιατρο και θα του περιγραψω το προβλημα, καθως θα κανω και εξεταση των ματιων μου, αλλα θα ηθελα εμπειριες απο αναλογες περιπτωσεις που ισως καποιοι απο εσας εχετε αντιμετωπισει, ωστε να εχω ενα παραγωγικο διαλογο με τον οφθαλμιατρο.

    Ειναι μειζων σημασιας θεμα να γινει καλη δουλεια.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2017
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112626/11255
    ISP
    cosmote
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.0(dB)
    ειτε αυξηθηκε η μυωπια σου η πιθανων να εχεις αποκτησει και αστιγματισμο που σε δυσκολευει.
    εγω εχω 5.5-6 βαθμους μυωπια αλλα το προβλημα ειναι οι 3 βαθμοι αστιγματισμου που με "σκοτωνουν" μιας και δεν μπορουν τα ματια να κεντραρουν και να καθαρισουν την εικονα,υπαρχουν μερες που βλεπω θολα τα πρωινα και πρεπει να περασει καμια ωρα για να "ξυπνησουν" τα ματια.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    same here. δεν είναι τόσο η μυωπία η οποία διορθώνεται αμέσως είτε με γυαλί είτε με φακό επαφής. ο αστιγματισμός είναι το πρόβλημα. τα διπλά και τριπλά είδωλα που προκαλεί είναι σκότωμα είτε αυτά είναι θολά λόγω μυωπίας είτε καθαρά νεταρισμένα μετά την διόρθωση με γυαλιά ή φακούς επαφής. Το βράδυ δε με τα φώτα είναι διπλό σκότωμα με το bluring και τα φωτοστέφανα (halo) γύρω απο φωτεινές πηγές.

    στο ποστ σου δεν αναφέρεις κάτι αστιγματισμο οπότε καταρχήν πας οφθαλμίατρο για έναν πλήρη οφθαλμολογικό και διαθλαστικό έλεγχο. Το δεύτερο το κάνουν στα καταστήματα οπτικών αλλά θα πρότεινα πρώτα να σε δεί ο γιατρός και μετά αν το κάνει και το κατάστημα ακόμα καλύτερα - για διπλή επιβεβαίωση των μετρήσεων

    Αν δεν εχεις αστιγματισμό (ή έχεις το πολύ μέχρι 1 βαθμό):
    Υπάρχουν γυαλιά και φακοί επαφής που διορθώνουν ταυτόχρονα και μυωπία και πρεσβυωπία. Bifocal λέγονται. Δεν εχω δοκιμάσει ποτέ αλλα καθώς πλέον απο φέτος έχω και πρεσβυωπία, συμπτωματικά εχω παραγγείλει ένα demo ζευγάρι φακών επαφής και θα έχω άποψη σε κανα 10ήμερο.

    Αν έχεις αστιγματισμό:
    καλή τύχη. Πολύ δύσκολο να έχεις ακόμα και με γυαλιά τέλεια όραση με μυωπία + πρεσβυωπία + αστιγματισμό.
    Γυαλιά που διορθώνουν και τα τρία μαζί υπάρχουν αλλά ετοιμάσου να ακούσεις τρελές τιμές ειδικά αν τα θέλεις λεπτά και από επώνυμό οίκο κατασκευής (Hoya πχ)
    Για φακούς επαφής που να είναι bifocal αλλά και τορικοί μαζί δεν έχω ακούσει/δεν νομίζω να υπάρχουν. Αν υπάρχουν θα είναι με παραγγελία και ετοιμάσου και εκεί για τριψήφια νούμερα το ζευγάρι.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Μία λέξη: πολυεστιακά. Είχα το ίδιο πρόβλημα, πήρα πολυεστιακά και έγινα άλλος άνθρωπος. Είναι πιο ακριβά, αλλά ούτε να το σκέφτεσαι.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας