Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    20-08-2013
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Έχω κάνει αναβάθμιση από τα 8 στα 10 εδώ και ένα χρόνο περίπου και ενώ όλα δούλευαν κανονικά πριν περίπου ένα μήνα ανοίγω το laptop και αργούσε πολύ να συνδεθεί στα windows, έκανε πάνω από ένα τέταρτο. Όταν άνοιξε πάτησα για να μπω στο μενού έναρξη και μου έβγαλε το μήνυμα: Κρίσιμο σφάλμα. Το μενού έναρξη δεν λειτουργεί. Από τότε όσες φορές και να δοκίμασα συμβαίνει το ίδιο. Στο laptop έχω και linux mint στο οποίο μπαίνω κανονικά και μπορώ να έχω πρόσβαση και στα αρχεία των windows. Ψάχνοντας στο internet βρήκα αυτό https://www.pcsteps.gr/questions/win...5%CE%B5%CE%B9/ ακολούθησα τα βήματα, συνδέθηκα με αυτό το χρήστη και το μενού λειτουργεί κανονικά αλλά δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία του άλλου χρήστη ούτε στα προγράμματα που είχα εγκαταστήσει. Στον άλλο λογαριασμό συνεχίζει το πρόβλημα. Είχε κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα; Πώς το έλυσε;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nti_na Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Έχω κάνει αναβάθμιση από τα 8 στα 10 εδώ και ένα χρόνο περίπου και ενώ όλα δούλευαν κανονικά πριν περίπου ένα μήνα ανοίγω το laptop και αργούσε πολύ να συνδεθεί στα windows, έκανε πάνω από ένα τέταρτο. Όταν άνοιξε πάτησα για να μπω στο μενού έναρξη και μου έβγαλε το μήνυμα: Κρίσιμο σφάλμα. Το μενού έναρξη δεν λειτουργεί. Από τότε όσες φορές και να δοκίμασα συμβαίνει το ίδιο. Στο laptop έχω και linux mint στο οποίο μπαίνω κανονικά και μπορώ να έχω πρόσβαση και στα αρχεία των windows. Ψάχνοντας στο internet βρήκα αυτό https://www.pcsteps.gr/questions/win...5%CE%B5%CE%B9/ ακολούθησα τα βήματα, συνδέθηκα με αυτό το χρήστη και το μενού λειτουργεί κανονικά αλλά δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία του άλλου χρήστη ούτε στα προγράμματα που είχα εγκαταστήσει. Στον άλλο λογαριασμό συνεχίζει το πρόβλημα. Είχε κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα; Πώς το έλυσε;
    Α) Πρώτα δοκίμασε να "σκοτώσεις" τον explorer και να τον επανεκκινήσεις.
    Μήπως αυτό επαναφέρει και το Start menu.

    Πάτα το εικονίδιο των Windows και κάνε δεξι κλικ στην επιφάνεια εργασίας.
    Από το μενού επέλεξε Γραμμή εντολών (διαχειριστής) και μόλις ανοίξει μέσα γράψε:

    taskkill /IM explorer.exe /F και πάτα Enter

    Mετά γράψε Explorer.exe και πάτα Enter. Δες μήπως το επαναφέρει.

    Β) Στον υπολογιστή που δουλεύει το μενού με την δημιουργία του νέου χρήστη,
    απλά κάνε αντιγραφή τα αρχεία από τον προηγούμενο χρήστη στον καινούργιο.

    Δεν έχω τα 10 για να σου δείξω αλλά η διαδικασία είναι ίδια με τα 7.

    Άνοιξε την εξερεύνηση πάνε στον φάκελο C:\USERS εκεί θα βρεις δύο άλλους φακέλους
    έναν με παλιό όνομα που είχες κι έναν με το καινούργιο που δημιούργησες.

    Π.χ. ΝΤΙ_ΝΑ ο παλιός και TEST ο καινούργιος.

    Αντιγράφεις ότι υπάρχει στο NTI_NA στον καινούργιο φάκελο, εκτός από τα αρχεία:
    ntuser.dat, ntuser.ini και ntuser.pol αν υπάρχουν. Και πλέον χρησημοποιείς τον νέο όνομα χρήστη.

    Αν το κάνεις και δουλέψει, μπορείς να σβύσεις τον παλιό φάκελο, μια που πιάνει αρκετο μέγεθος στον δίσκο.

    Γ) Κάποιοι έλυσαν το πρόβλημα με τον τρόπο που αναφέρεται στο άρθρο.

    Απλά πατάς το πλήκτρο WIN στο πληκτρολόγιο και κάνεις δεξι κλικ στην επιφάνεια εργασίας.
    Από το μενού επέλεξε Γραμμή εντολών (διαχειριστής) και μόλις ανοίξει μέσα γράψε Powershell και πάτα Enter.

    Μόλις ανοίξει το παράθυρο powershell κάνε επικόλληση το κείμενο
    Κώδικας:
    Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}
    πάτα Enter,αγνοείς τυχόν μηνύματα που θα βγάλει,περιμένεις να τελειώσει,κάνεις επανεκκίνηση.

    Δ) Άλλοι το διόρθωσαν κάνοντας επαναφορά του υπολογιστή,δες τα:
    Επαναφορά από σημείο επαναφοράς συστήματος δοκίμασε το πρώτο, και
    Επαναφορά αυτού του υπολογιστή στο άρθρο της Microsoft.

    Ε) Κάποιοι δεν το έλυσαν καθόλου και χρειάστηκε επανεγκατάσταση των 10.

    Λίγο πολύ αυτές είναι σχετικά οι λύσεις. Ψάξε και στο νήμα των Windows 10
    μήπως βρεις και κάποια άλλη απάντηση. Πολλοί είχαν το ίδιο πρόβλημα.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Παρόμοια Θέματα

  1. Win mail σε windows 10
    Από Insomniac στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-16, 16:55
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-16, 11:39
  3. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 21:07
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:55
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-16, 22:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας