Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Question
    Καλησπέρα μάγκες και καλή χρονιά εύχομαι.

    Είχα κάτι θεματάκια τις τελευταίες μέρες, πρωτόγνωρα σχετικά, κυρίως το παρατηρούσα σε live streaming (πολύ απλά δε φόρτωναν τα streams) και είχα και spikes (χοντρά spikes) σε online games. Anyway μίλησα με τη Wind, η λύση που μου έδωσαν ήταν να γίνει αλλαγή σε fast path. Τα spikes εξαφανίστηκαν και σε γενικές γραμμές το ping έπεσε αρκετούτσικα. Προσωπικά έπαιζα πάντα με 95 αν όχι παραπάνω ms και το ping μου πήγε γύρω στα 70-75. Το θέμα με τα streams εμφανίστηκε ξανά μετά από λίγες μέρες, και χωρίς να κάνω εγώ κάτι από μεριάς μου το πρόβλημα πηγαινοερχόταν από μόνο του λίγο πολύ.

    Σήμερα που ξαναμίλησα μαζί τους, ο καινούργιος τεχνικός μου είπε ότι καλό θα ήταν να απενεργοποιήσουμε το fast path (ένα ήταν αυτό) και ότι επίσης η ταχύτητά μου είναι απλά απαράδεκτα χαμηλή. Αυτό το ήξερα εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά δεν έχουμε κάνει κάτι, παραδόξως. Έχω το κλασσικό 24άρι της Wind και η ταχύτητα που πιάνω είναι στην καλύτερη γύρω στα 6.5-7 max. Και όντως, το attenuation είναι χαμηλό και δεν μπορεί ίσως εύκολα να δικαιολογηθεί η τόσο χαμηλή ταχύτητα. Ο τύπος μου είπε ότι θα έπρεπε να πιάνω γύρω στα 12-13 Mbps για την απόσταση που έχω από το κοντινότερο κέντρο.

    Μου είπαν να δοκιμάσω το κλασσικό, να συνδέσω για λίγες ώρες το ρούτερ απευθείας στην τηλ. γραμμή χωρίς κανένα τηλέφωνο και αυτό δεν έδειξε κάποια βελτίωση. Η εναλλακτική του ήταν να έρθει κάποιος τεχνικός, με χρέωση κίολας 30 ευρώ για να δούμε αν είναι πρόβλημα της γραμμής και τι μπορεί να γίνει.

    Μετά από αυτό το background και την πολυλογία οι ερωτήσεις μου είναι:

    -Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει πραγματικά για την όλη κακή κατάσταση της σύνδεσης πέρα από αυτά που έχουμε ήδη εξετάσει;
    -Η χρέωση είναι σιγουράκι, ή υπάρχει περίπτωση να μη χρεωθώ για την επίσκεψη του τεχνικού; Γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι εάν "δεν φταις" εσύ για την βλάβη, τότε δε χρεώνεσαι το αντίστοιχο ποσό στον επόμενο λογαριασμό σου.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας, όλα τα σχόλια δεκτά.

    Edit: Πληροφοριακά: Line Attenuation(down/up): 16.5 / 5.1 db, SNR Margin(down/up): 8.0 / 8.8 db
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anonym81 : 03-01-17 στις 03:17.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Σχεδόν ναι είναι σίγουρη η χρέωση των 30€ έχει το ιδιο πρόβλημα η θεία μου με τη γραμμή της και το μόνο που λένε είναι ότι φταίει το ρούτερ.. Αν πει ο τεχνικός ότι είναι δική σου ευθύνη τότε θα το χρεωθείς και ας είναι άλλου ευθύνη..
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με attenuation 16.5 (βαλε 17)
    http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
    επρεπε η γραμμη να παει μεχρι 20 mbps
    Kανε ελενχο στην εσωτερικη καλωδιωση

    αλλα αφου εβαλες μονο του το modem στην πριζα (επλιζω να ειναι η πρωτη που ερχεται το καλωσιο οτε μεσα σπιτι, και οχι καποια αλλη) και δεν ειδες διαφορα, καθαρα ο παροχος καπου εχει θεμα και προφανως εχει χαμηλωσει ταχυτητα (λες οτι επρεπε να εχονται 12-13 και παινεις 6-7) για καλυτερη σταθεροτητα ... κοιτα μηπως το modem εχει κλειδωσει σε modulation g.dmt

  4. #4
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    με attenuation 16.5 (βαλε 17)
    http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
    επρεπε η γραμμη να παει μεχρι 20 mbps
    Kανε ελενχο στην εσωτερικη καλωδιωση

    αλλα αφου εβαλες μονο του το modem στην πριζα (επλιζω να ειναι η πρωτη που ερχεται το καλωσιο οτε μεσα σπιτι, και οχι καποια αλλη) και δεν ειδες διαφορα, καθαρα ο παροχος καπου εχει θεμα και προφανως εχει χαμηλωσει ταχυτητα (λες οτι επρεπε να εχονται 12-13 και παινεις 6-7) για καλυτερη σταθεροτητα ... κοιτα μηπως το modem εχει κλειδωσει σε modulation g.dmt
    Φαντάζομαι ότι είναι η 1η πρίζα, δε πιστεύω 17 χρόνια που μένουμε σε αυτό το σπίτι να έχει γίνει τέτοιο λάθος αλλά ποτέ δε ξέρεις. Θα δοκιμάσω ίσως και την άλλη.

    Μιλώντας για καλώδια, πιστεύεις ότι μία μείωση στην ταχύτητα μπορεί να οφείλεται σε αυτά (εαν πχ είναι κακής ποιότητας) ;; Συγκεκριμένα, στη σελίδα του router το download μου είναι ας πούμε 7.5 Mbps ενώ στο speedtest.net είναι γύρω στα 6.5-6.7. Μπορεί αυτή η διαφορά να οφείλεται στην καλωδίωση ή είναι κάτι το αναμενόμενο;

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειναι αναμενομενο 1 - 1,5 mbps πιο κατω στο speedtest λογω overhead, δες εκει που λεει Που πάνε τα χαμένα Megabytes?
    https://www.pcsteps.gr/18433-%CF%84%...84%CE%B1-adsl/
    Εαν μπορεις μετρα τι ταχυτητα πιανεις και στον κατανεμητη, αλλα νομιζω σε εχουν βαλει σε ειδικο profile

  6. #6
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Το speed test δεν ειναι αξιοπιστο. Ταχύτητα αν θες να δεις μπες στον FTP του οτε βαλε να κατεβαίνει ένα αρχείο 1γιγα που έχει και δες τι download σου δινει. Αν σου δωσει 700-800 kbps εισαι οκ. Θεωρητικά θα κατεβάζεις με Μαξ 700-750.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  7. #7
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Θεωρητικά, ναι, μέχρι τόσο θα έπρεπε. Maximum download ταχύτητα που έχω δει όμως, και συνήθως κάπου εκεί πάει, είναι το 1.1-1.2 Mbps.

    - - - Updated - - -

    Πληροφοριακά ένα update:

    Ήρθε τεχνικός και απ'ότι φαίνεται τελικά είναι πρόβλημα της κακής γραμμής του ΟΤΕ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμβόλαιο με Wind
    Από alive στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 16:02
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 13:25
  3. ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΕ WIND
    Από mitsaki στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-16, 15:30
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-16, 22:42
  5. Πρόβλημα με Wind
    Από Fanfaras στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 14:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας