Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, προσπαθώ να συνδέσω απομακρυσμένα με τον Elastix μια ip τηλ. συσκευή. Ενω γενικά το έχω κάνει πολλές φορές , η διαφορά τώρα είναι οτι δεν εχω στήσει vpn και δεν γίνεται να στήσω στο συγκεκριμένο σημείο. Συνεπώς σκέφτομαι την σύνδεση να την κάνω απλά με Dyndns και με port forward.
    Γνωρίζει κάποιος να μου πεί , στο router που είναι ο elastix , τι πόρτες πρέπει να ανοίξω ώστε να περνάει η κλήση? Και επίσης σε ποιό σημείο πρέπει να πάω και να κάνω αλλάγή απο τις εργοστασιακές πόρτες σε δικές μου?

    Υ.Γ .... ξέρω οτι είναι λάθος κίνηση και οτι είναι μεγάλος ο κίνδυνος αλλά δεν μπορώ να το αποφύγω.

  2. #2
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Το vpn μπορείς να το στήσεις στο ίδιο το μηχάνημα με το κέντρο, δεν θα επηρεάσει κάτι εάν το μηχάνημα είναι μέτριο-δυνατό.

    Αλλά στο θέμα μας.
    Πόρτες, μακριά από τις 5060-5070, παίξε μια κάτι άσχετο, ας πούμε την 45814. Αυτό θα το αλλάξεις και στο extension στην θέση port αλλά και στο yealink στο port του account 1( ή 2 ή 3 ή…). Στο router θα ανοίξεις την UDP πόρτα από τον έξω κόσμο προς το κέντρο. Επίσης θα πρέπει να ανοίξεις μερικές πόρτες UDP για την κίνηση RTP, ας πούμε τις 17210 έως 17219 (πέντε ζεύγη) τις οποίες θα δηλώσεις στο gealink στο σημείο network-advanced-local rtp port->max και min.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2004
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Altec Telecoms
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    USR 9106
    Προτιμότερο το vpn ας αργήσει να στηθεί λίγο παραπάνω από το να βγαίνει έτσι έξω. Διαφορετικά όπως είπε ο kronos αν δεν γίνεται διαφορετικά.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Και bind port χρειάζεται + να ορίσεις και τους codecs

  5. #5
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την βοήθεια.
    Puntomania τι εννοείς bind port και τι codecs πρέπει να ορίσω και πώς?

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Εγώ σε μενα:

    Αν και έχω freepbx το ίδιο είναι, στα sip setting νομίζω έχει το bind port 5060, το οποίο το άλλαξα σε 3000. Είναι δηλαδή μετά.... puntomania.dyndns.com:3000


    Στο extension αλλάζεις και εκεί το port... px 3001

    Codec εγώ έβαλα το gsm


    Οπότε στο ρουτερ σου ανοίγεις το bindport

    Το extension port

    Και μερικές πόρτες για το rtp εγώ πχ έβαλα 15100 με 15200.

    Firewall exei to elastic.... PC fail2ban?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #7
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    OΚ λοιπόν....στο Advance Sip settings , αναφέρει Bind Address και Bind Port. Το Address το αφήνω κενό ώστε να δέχεται απο όλες τις IP και το port που είναι κενό, θεωρητικά είναι 5060 σαν default εγω εκεί θα βάλω κάτι τελείως διαφορετικό.
    Βασική ερώτηση. Αν θα το αλλάξω το port αυτό, θα πρέπει να μπώ και σε όλες τις συσκευές να το αλλάξω απο 5060 που έχουν τώρα? Ακόμα και σε αυτές που είναι στο τοπικό δίκτυο?
    επίσης στο ρουτερ θα ανοίξω απο 15100 έως 15200 πχ σε udp και tcp σωστά?
    Σχετικά με το firewall του elastix μήπως να κάνω disable?

    Tέλος όταν προσθέσω sip συσκευή στα στοιχεία που καταχωρώ στα SIP Extensions αναφέρει port...εκεί δίνω την 3000π.χ?

  8. #8
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    σε μένα για να δουλέψει με άλλη πόρτα και οχι την 5060

    στο server αλλαξα την bindport απο 5060 σε 3000 και στο ρούτερ με νατ την έβγαλα έξω ώστε να κάνω reg με το puntomania.dyndns.com:3000

    στο server στην καρτέλα του extension μου (104) άλλαξα την πορτα απο 5060 σε 3100 και στο ρούτερ με νατ την έβγαλα έξω την οποία δήλωσα στο zoiper ως Local sip port

    στο server τις RTP ports έβαλα απο 15100 εως 15200 και στο ρούτερ με νατ τις έβγαλα έξω τις οποίες δήλωσα στο zoiper ως Local RTP port

    codecs εβαλα gsm&ulaw&alaw


    λοιπόν όλα καλά μέχρι εδώ, έχασα όμως τις εξερχόμενες από την yuboto... και αυτό γιατί αλλάζοντας την bindport απο 5060 σε 3000.... το κέντρο προσπαθεί να βγάλει την yuboto ως .....sip.yuboto.com:3000 ενώ στο trunk το δοκίμασα και με την 5060 και με την 5070!

    αν και το έψαξα... δεν μπόρεσα να βρω λύση ακόμα, και έτσι έστησα σε ένα raspi zero για τα 3 remote extension

    στο ρουτερ αν πχ κάνω ΝΑΤ την 5060 στην 3000 δεν κάνει reg ο zoiper!!! ούτε και με μεγαλύτερη πόρτα πχ 34587 κτλ

    αν πάλι αφήσω την bindport.... και βάλω πχ την πορτα που δήλωσα στο extensio 3100 δηλαδή puntomania.dyndns.com:3100 δεν κάνει reg


    δεν ξέρω αν φταίει το ρούτερ μου ή αν μου ξεφεύγει κάτι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    OΚ λοιπόν....στο Advance Sip settings , αναφέρει Bind Address και Bind Port. Το Address το αφήνω κενό ώστε να δέχεται απο όλες τις IP και το port που είναι κενό, θεωρητικά είναι 5060 σαν default εγω εκεί θα βάλω κάτι τελείως διαφορετικό.
    Βασική ερώτηση. Αν θα το αλλάξω το port αυτό, θα πρέπει να μπώ και σε όλες τις συσκευές να το αλλάξω απο 5060 που έχουν τώρα? Ακόμα και σε αυτές που είναι στο τοπικό δίκτυο?
    επίσης στο ρουτερ θα ανοίξω απο 15100 έως 15200 πχ σε udp και tcp σωστά?
    Σχετικά με το firewall του elastix μήπως να κάνω disable?

    Tέλος όταν προσθέσω sip συσκευή στα στοιχεία που καταχωρώ στα SIP Extensions αναφέρει port...εκεί δίνω την 3000π.χ?


    είναι 3 διαφορετικά κομμάτια το όλο θέμα με τις πόρτες:



    την bindport την κάνεις ΝΑΤ... για να ξέρει το ddns σου που θα συνδεθεί πχ puntomania.dyndns.com:3000

    μετά θες την πόρτα του extension που πρέπει να είναι διαφορετική απο την bindport και μοναδική + τις RTP

    αυτά τα 3 κομμάτια τα περνάς στο τηλέφωνό σου.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

Παρόμοια Θέματα

  1. σύνδεση σε ρουτερ
    Από gpswatch στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-17, 23:44
  2. σύνδεση ενός service με server
    Από johnyb98 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 15:28
  3. speedport modem απομακρυσμένη σύνδεση
    Από epp289 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 13:54
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-16, 18:33
  5. Προωθηση τηλεφωνου σε Elastix
    Από gkoutsis στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-16, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας