Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Γειά σας παιδιά....
    Έληξε η συνδρομή μου για το σταθερό στη Vodafone και σκέφτομαι αν θα ανανεώσω με ταυτόχρονη αναβάθμιση σε Vdsl ή θα αναζητήσω νέο πάροχο.

    Ο στόχος είναι η καλύτερη ποιότητα της σύνδεσης και φυσικά η καλύτερη τιμή.

    Στην πρώτη επαφή με τη voda μου έδωσαν προσφορά στα 27,76e/μηνα, για Vidsl 50+ απεριόριστα αστικά-υπεραστικά Ελλάδας+ 300' κινητά όλα τα δίκτυα.
    Θα παίρνω -μου είπαν από ΚΑΦΑΟ.

    Στη δεύτερη επαφή μου πρόσφεραν το ίδιο πακέτο στα 24,50e/μήνα, αλλά μου πρόσθεσαν κάτι που δεν το είχαν πει την πρώτη φορά.
    15,50 τέλος ενεργοποίησης και
    40,00 τέλος αναβάθμισης....εφάπαξ με το πρώτο πάγιο.
    Αυτή η πάγια χρέωση είναι υποχρεωτική ή διαπραγματεύσιμη;;; Μπορώ να την αποφύγω λέτε;

    Με την αύξηση από Απρίλιο που ανακοίνωσε η vodafone, πόσο θα επιβαρυνθεί το 25άρι;
    και αν τελικά σας φαίνεται καλή η προσφορά, να το προχωρήσω;

    Εναλλακτικά μπορώ να βρω αντίστοιχη προσφορά σε άλλο πάροχο;
    Τι μου προτείνετε;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To ονομαστικό πάγιο Vodafone Home double play GR + 300 (ADSL 24) σήμερα είναι 43,55€ και από 1η Απρίλη αυξάνεται στα 44,70€.
    To ονομαστικό πάγιο Vodafone Home double play GR + 300 (VDSL 50) σήμερα είναι 51,62€ και από 1η Απρίλη μειώνεται στα 51,50€.
    Σε αυτά τα ποσά υπολογίζεις το ποσοστό έκπτωσης και βγάζεις το μηνιαίο πάγιο. Υπόψη ότι οι παραπάνω τιμές είναι χωρίς το τέλος τηλεφωνίας/Internet 5%.

    Το τέλος αλλαγής προγράμματος των 15,50€ το πληρώνεται ο ΟΤΕ για την σύνδεση στην καμπίνα. Αυτό των 40€ ισχύει αν από VDSL γυρίσεις σε ADSL και απορώ γιατί στο αναφέρουν.
    Επιπλέον ισχύει τέλος ανανέωσης συμβολαίου στα 5€. Όλα προβλέπονται στον επίσημο τιμοκατάλογο.

    Θεωρώ την προσφορά στα 24,50€ για VDSL, πολύ καλή. Η ίδια θα παραμείνει και μετά τις αλλαγές.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Έτσι είναι ακριβώς όπως τα γράφεις, ο τιμοκατάλογος και οι μεταβολές που θα γίνουν από 1 Απριλίου.

    Τα 15 κάτι ευρώ είναι τέλος ενεργοποίησης Vdsl, ενώ τα 40 ευρώ είναι τέλος υποβάθμισης (ας πούμε) και αφορά την περίπτωση που θελήσω κάποια στιγμή να γυρίσω σε adsl πρόγραμμα. Άρα δεν ισχύει για τώρα.

    Τελικά θα μου βγαίνει 24,50 και επειδή ζήτησα να μου στέλνουν ηλεκτρονικά τον λογαριασμό έχει ακόμη 1 ευρώ έκπτωση στα 23,50.
    Το θεωρώ και εγώ καλή τιμή και τους είπα να προχωρήσουν.
    Έχω τη διαβεβαίωση ότι θα παίρνω οπωσδήποτε από καμπίνα. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσον είναι έγκυρο, αλλά έτσι μου είπαν.
    Θα δείξει.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αρκεί βέβαια να λύσουν κάποια στιγμή τα προβλήματα μπουκώματος του δικτύου τους, που όσο ήμουν στην εταιρεία (10+ χρόνια) δεν είχα κανένα θέμα και εμφανίσθηκαν λίγο καιρό αφότου έφυγα.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Αυτό που μπορώ να πω όντας vodafone εδώ και κάτι μήνες είναι ότι όντως παρατηρώ κάποιο μπούκωμα κατά καιρούς... Βέβαια και στον οτε λίγο πριν φύγω είχα τα βράδια κάτι τρελά μπουκώματα και δεν ξέρω γιατί αλλά οφείλω να πω ότι ο ΟΤΕ ήταν πιο γρήγορος σε ίδιες ταχύτητες συγχρονισμού...
    (Μιλάω για adsl)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimger : 07-02-17 στις 21:49.

  6. #6
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Αν σε ενδιαφαίρει ο ΟΤΕ έχει με 27,90 vdsl 30 και απεριόριστα σταθερά συν κάποια λεπτά κινητά.....αλλά θα πληρώσις 35 ευρώ για μεταφορά...πιστεύω είναι πολύ καλή τιμή αυτή της vodafone!Εγώ θα την έπαιρνα!Βέβαια θα κοίταγα ΄μήπως γλυτώσω τα 15 ευρώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......πιστεύω είναι πολύ καλή τιμή αυτή της vodafone!Εγώ θα την έπαιρνα!Βέβαια θα κοίταγα ΄μήπως γλυτώσω τα 15 ευρώ.
    Το πάλεψα για τα 15 ευρώ, όσο μπορούσα βέβαια, αλλά δεν...
    Και μένα μου φάνηκε τίμιο το 23,50 και προχώρησα σε ανανέωση.
    Ελπίζω η Vdsl σύνδεση που θα πάρω να είναι ικανοποιητική, γιατί η adsl που είχα με τον ίδιο πάροχο ήταν τραγική 6Mbps

    - - - Updated - - -

    Ξέρετε ποιό Vdsl router δίνει η vodafone;;;
    Τους ρώτησα αν δίνουν ένα συγκεκριμένο ή διαφορετικά, μήπως μπορούσα να διαλέξω, αλλά μου είπαν ότι είναι ένα και μοναδικό!

    Ελπίζω επίσης η εμβέλεια του WiFi του να είναι καλή, ώστε να μην έχω άλλα θέματα με δύο desktops που έχω στα δωμάτια του σπιτιού.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζω κάποιο ΖΤΕ δίνουν και ως γνωστό, συνήθως ΖΤΕ και καλή ασύρματη κάλυψη δεν χωρούν στην ίδια πρόταση.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-02-2017
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Green Dragon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι είναι ακριβώς όπως τα γράφεις, ο τιμοκατάλογος και οι μεταβολές που θα γίνουν από 1 Απριλίου.

    Τα 15 κάτι ευρώ είναι τέλος ενεργοποίησης Vdsl, ενώ τα 40 ευρώ είναι τέλος υποβάθμισης (ας πούμε) και αφορά την περίπτωση που θελήσω κάποια στιγμή να γυρίσω σε adsl πρόγραμμα. Άρα δεν ισχύει για τώρα.

    Τελικά θα μου βγαίνει 24,50 και επειδή ζήτησα να μου στέλνουν ηλεκτρονικά τον λογαριασμό έχει ακόμη 1 ευρώ έκπτωση στα 23,50.
    Το θεωρώ και εγώ καλή τιμή και τους είπα να προχωρήσουν.
    Έχω τη διαβεβαίωση ότι θα παίρνω οπωσδήποτε από καμπίνα. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσον είναι έγκυρο, αλλά έτσι μου είπαν.
    Θα δείξει.
    To ονομαστικό πάγιο Vodafone Home double play GR + 300 (ADSL 24) σήμερα είναι 43,55€ και από 1η Απρίλη αυξάνεται στα 44,70€.



    Από τα 43,55 το μήνα πως σου έβγαλαν προσφορά στα 23-24 ? Μπορείς να μας δώσεις μερικές λεπτομέρειες ακόμα ???

  10. #10
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dreamkid Εμφάνιση μηνυμάτων


    Από τα 43,55 το μήνα πως σου έβγαλαν προσφορά στα 23-24 ? Μπορείς να μας δώσεις μερικές λεπτομέρειες ακόμα ???
    Ευχαρίστως φίλε μου.
    Μου έδωσαν το πακέτο με έκπτωση 45% για 24 μήνες συμβόλαιο.
    Μείον 1 ευρώ επειδή ζήτησα e-bill, αντί για λογαριασμό σε χαρτί.
    Μείον 1 ευρώ, επειδή έχω κινητό vodafone στο ίδιο ΑΦΜ.

    Αυτά τα στοιχεία που σου δίνω μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σαν μια βάση διαπραγμάτευσης, αν μιλήσεις μαζί τους.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dreamkid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα 43,55 το μήνα πως σου έβγαλαν προσφορά στα 23-24 ? Μπορείς να μας δώσεις μερικές λεπτομέρειες ακόμα ???
    Τα 43,55€ είναι ονομαστική τιμή. Σε πακέτο DP όλοι οι πάροχοι δίνουν κάποια έκπτωση οπότε βάση αυτής βγαίνει η κανονική τιμή που πληρώνουμε.
    Π.χ. σήμερα για νέους πελάτες η εταιρεία επίσημα το δίνει 31,20€ για 12μηνο συμβόλαιο και 22,20€ για 24μηνο. Δηλαδή με 28% και 49% έκπτωση αντίστοιχα.
    Πέραν αυτής της έκπτωσης έχεις επιπλέον -1€ για ηλεκτρονικό λογαριασμό, μείον κάτι ακόμη αν έχεις συμβόλαιο κινητής στην εταιρεία.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-02-2017
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είμαι και εγώ παλιός πελάτης, 10+ χρόνια hol.

    Αυτή την στιγμή η ονομαστική τιμή για vdsl vodafon είναι στα 51,62 ευρώ. Στο 24μηνο η έκπτωση είναι 45% έως 49% στάνταρ, ή είναι θέμα καλής διαπραγμάτευσης? και αν αρνηθούνε τι κάνω? κλείνω και τους ξαναπαίρνω την επόμενη?

    Έκανα τον υπολογισμό και από 51,62 βγαίνει με -45% το διετές συμβόλαιο γύρω στα 28,50. Μείον το χαρτί, μείον το ότι είσαι πελάτης κινητής vodafon, πήγαμε στα 26,50. Υπολείπονται 2 ευρώ για τα 24,50 ή έκανα κάποιο λάθος?

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dreamkid : 16-02-17 στις 22:03.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dreamkid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είμαι και εγώ παλιός πελάτης, 10+ χρόνια hol.

    Αυτή την στιγμή η ονομαστική τιμή για vdsl vodafon είναι στα 51,62 ευρώ. Στο 24μηνο η έκπτωση είναι 45% έως 49% στάνταρ, ή είναι θέμα καλής διαπραγμάτευσης? και αν αρνηθούνε τι κάνω? κλείνω και τους ξαναπαίρνω την επόμενη?

    Ευχαριστώ.
    Αν λήγει το συμβόλαιο σου και μιλάς για ανανέωση, πιστεύω θα το πάρεις εύκολα.
    Βασικά δεν διαπραγματεύεσαι...το ΑΠΑΙΤΕΙΣ...ευγενικά μεν, πιεστικά δε.
    " Από την στιγμή που έχετε δώσει σε φίλους μου 24,50...το θέλω και εγώ κ.λ.π."
    Αν θέλεις κάτι για να το χρησιμοποιήσεις σαν στοιχείο...π.χ το τηλέφωνο που πήρε την προσφορά...στη διάθεσή σου με π.μ.

    Υ.Γ κάνε το και με 48-49%
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon : 16-02-17 στις 22:13.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν δίνουν σε όλους την ίδια έκπτωση. Μπορεί π.χ. κάποιοι να πάρουν 45%, άλλοι 40%, μερικοί παραπάνω και οι πολλοί παρακάτω.
    Όμως δεν μας εμποδίζει να ζητούμε το καλύτερο δυνατόν, ενώ συνήθως (αλλά όχι πάντα) αυτό γίνεται με σχετικό αίτημα φορητότητας.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταφορα των μαιλ του Thunderbird σε αλλο δισκο.Πως?
    Από nkoumo στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-16, 18:25
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 14:00
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-16, 23:32
  4. G.Vector σε VDSL από καμπίνα ΟΤΕ [Vodafone/HOL]
    Από nOiz στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 13:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας