Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    28-11-2008
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/11.000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan - Hap ax3
    SNR / Attn
    14.3(dB) / 7.3(dB)
    Καλησπέρα παιδιά

    Θα ανοίξουμε ένα cafe το οποίο είναι αρκετά μεγάλο(~200τμ) και φυσικά θα μπει και γραμμη για νετ.
    Προς το παρον ρώτησα μόνο στην forthnet(αυρίο θα πάω ΟΤΕ) και μου είπαν ότι θα μου δώσουν όχι ένα απλό οικιακό router αλλά επαγγεματικό. Δεν ξέρω τι δίνουν ακριβώς, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα με καλύπτει, μιας και το μαγαζί μπορεί να σηκώσει άνετα 100+ άτομα. Οπότε θέλω να έχω υπόψη μου και κάτι "after market".
    Για την ώρα θα παίξει adsl αλλά μέχρι τέλος καλοκαιριού θα μπει vdsl. Επίσης θα ήθελα να είναι μία συσκευή(εάν είναι δυνατόν).
    Μπάτζετ έως 200ευρω, αλλά αν γίνεται με κατι πιο Light να γίνει η δουλεία, ακόμα καλύτερα.


    ΥΓ Εγώ στο σπίτι έχω το Ac68u το οποίο πετάει, αλλά δεν ξέρω αν παλέυει με τόσο κόσμο.
    | Fractal Design | Thermaltake 750 Gold | Core i7 6700k | Corsair H100 | Maximus VIII HERO | Kingston Savage 16gb | Samsung 850pro | Asus PG279Q | Creative 5.1

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.757
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    καλησπερα, το προβλημα εντοπιζεται στην γραμμη ιντερνετ.

    εστω οτι θα ειναι 20Mbit τοτε θα παιζει ο καθενας με 200Kbit ;
    απλα θα σερνονται ολοι. μην νομιζεις οτι και με την vdsl θα ειναι τελεια.

    για πανω απο 20-30 ταυτοχρονους χρηστες δεν θα σε εγκαταλειψει το ρουτερ αλλα η γραμμη.

    οποτε μπορεις να βαλεις ενα asus που θα ειναι αξιοπρεπες αλλιως πας σε λυση mikrotik απλα θελει λιγο διαβασμα για το setup.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    28-11-2008
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/11.000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan - Hap ax3
    SNR / Attn
    14.3(dB) / 7.3(dB)
    Δεν θα βλέπουν youtube και οι 100. Άλλωστε οι περισσότεροι κάνα fb και κάνα instagram θα έχουν ανοιχτό.
    Απλό cafe είναι και όχι internet-cafe.
    Το πρόβλημα μου είναι να μην κολάει στον αριθμό των χρηστών και θέλει καθε 3ς και λίγο επανεκκίνηση.
    | Fractal Design | Thermaltake 750 Gold | Core i7 6700k | Corsair H100 | Maximus VIII HERO | Kingston Savage 16gb | Samsung 850pro | Asus PG279Q | Creative 5.1

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.757
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    θα ειναι το τηλεφωνο voip? αν οχι τοτε να παρεις modem router για να αντικαταστησεις τελειως του παροχου.
    τα asus 56 + 68 θα κανουν δουλεια.

    αλλιως θα το κανεις bridge και θα βαλεις ενα μικροτικ για ρουτερ. απλα θα ειναι 2 συσκευες.
    ομως τα μικροτικ εχουν πολυ περισσοτερη επεξεργαστικη ισχυ και μνημη οποτε δεν θα σε κρεμασει ευκολα.

    επισης ο χωρος ειναι ενιαιος? αν οχι θα χρειαστεις και ΑΡ για να καλυψεις τα δυσκολα σημεια.

    - - - Updated - - -

    http://www.e-shop.gr/asus-dsl-ac56u-...r-p-PER.617547

    μολις βρηκα σε προσφορα στο κιτρινομαγαζο μια πολυ καλη ευκαιρια.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    28-11-2008
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/11.000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan - Hap ax3
    SNR / Attn
    14.3(dB) / 7.3(dB)
    VoIP για την ώρα δεν υπάρχει. Δεν ξέρω αν γίνει μετά.
    Ο χώρος είναι τετράγωνος θα έλεγα και παρεμβάλλονται κάτι μεγάλες κολόνες.
    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε ένα μαμά της Voda και έπαιζε απ'οτι μας είπε.
    Το ac56 το φοβάμαι γιατί δεν έχει κεραίες.
    Είδα αρκετες συσκευές αλλά σε καμία δεν αναφέρει τον αριθμό των χρηστών που μπορεί να εξυπηρετήσουν ταυτόχρονα.
    πχ http://www.e-shop.gr/tp-link-ap500-ac1900-wireless-gigabit-access-point-p-PER.612808
    | Fractal Design | Thermaltake 750 Gold | Core i7 6700k | Corsair H100 | Maximus VIII HERO | Kingston Savage 16gb | Samsung 850pro | Asus PG279Q | Creative 5.1
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.757
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τοτε κανε μια επενδυση και κοιτα εδω η και εδω .

    Θα αναλαβει αυτο το δυσκολο κομματι dhcp+routing+bandwidth limit και κρατας το ρουτερ του παροχου .
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    28-11-2008
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/11.000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan - Hap ax3
    SNR / Attn
    14.3(dB) / 7.3(dB)
    Δηλαδή πάμε για modem-router παρόχου + AP....

    - - - Updated - - -

    Το έψαξα αρκετά και σήμερα και πολύ πιθανον να χρειαστεί 2η γραμμή ή κάποιο repeater.
    Στην 2η περίπτωση ξέρω τι να κάνω.
    Στην περίπτωση της 1ης, υπάρχει κάποια "συσκευή" που να της κοτσάρεις 2-3 γράμμες και αυτη να διαχειρίζεται το load?
    | Fractal Design | Thermaltake 750 Gold | Core i7 6700k | Corsair H100 | Maximus VIII HERO | Kingston Savage 16gb | Samsung 850pro | Asus PG279Q | Creative 5.1
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.757
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    υπαρχει το TL-R470T που εχει πανευκολο μενου.
    Η αυτο.
    Μπορεις να προσθεσεις μεχρι 4 γραμμες ιντερνετ.

    Μετα πας σε mikrotik οπου τα κανεις οτι θες και οπως θες. (πχ hotspot) κλπ κλπ
    Υπαρχουν διαφορα μοντελα που μπορουν να κανεις αυτο που θες. ΠΧ Απλα θελει λιγο διαβασμα στους πολλους οδηγους που υπαρχουν.


    Απλα αν τις αλλαξεις τις γραμμες μετα σε VDSL αποψη μου ειναι να πας σε κατι με Gigabit θυρες.

    Σε καθε περιπτωση κρατας τα μοντεμ των παροχων πριν το ρουτερ.
    Και με ενα ΑΡ 'η δυο κανεις την δουλεια σου. και το budget θα ειναι κοντα στα 200 ευρω και για τις 3 συσκευες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 06-03-17 στις 17:27.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η γνωμη μου ειναι η εξης ... αν δεν κανω λαθος εχεις asus rt 88u .. αυτο ειναι δυνατο απο ram / processor που σημαινει βαζεις αφοβα επανω του και ταυτοχρονα πολλες συσκευες (access points, ps4, xbox, 10 + pc με καλωδιο, Samsung tv να βλεπουν οι πελατες, κλπ) και ηδη εχει 8 lan που γινονται και bonding αρα δεν θελεις αλλο switch ουτε router ...

    Αρα αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενα καλο AP να το βαλεις επανω στο asus να μοιραζει πολλους clients γυρω στους 100...
    Yπαρχουν αλλα ειναι ακριβα, ειχα σημειωμενα μερικα, αλλα χαθηκαν λογω προβληματος hard drive
    Ομως θυμαμαι 2 να κοιταξεις τι σε βολευει απο χαρατηριστικα
    Ruckus
    https://www.ruckuswireless.com/produ...oneflex-indoor
    xirrus
    https://www.xirrus.com/products/

    Αν δεν εχεις το rt ac88u τοτε το θεμα αλλαζει

    Επειδη εχεις χαμηλο bandwidth ταχυτητα internet, οσο ακριβο και να παρεις δεν θα δουν video με τοσους πολλους χρηστες, αλλα ουτε το απλο internet θα δουλευει εστω και για απλο browsing αν ειναι πολλοι επανω ταυτοχρονα ... ειναι ενα θεμα που πρεπει να το κοιταξεις πχ vdsl ή καποιο πιο επαγγεμλαμτικο πακετο ... αλλα μερικα απο τα access point που δειχνεω εχουν qos που κανουν καλη μοιρασια του internet

    Oμως αν βρεις το καταλληλο ατομο σε αυτα τα θεματα των AP (γιατι εγω δεν ειμαι ο πιο ειδικος) μπορει να σου βρει λυση με 1-2 ubiquiti που μαλλον eιναι πολυ πιο φτηνα και να καθαρησεις χωρις να πας σε ακριβα

    Tωρα απλα μια αποψη λεω που ισως αξιζει να την κοιταξεις, δεν λεω κανε το γιατι δεν ειμαι ο πιο ειδικος σε θεματα AP
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 07-03-17 στις 18:03.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.757
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    @ babis3g το παιδι εχει το 68 στο σπιτι. βεβαια δνε διευκρινιζει αν μπορει να το παρει και να το παει στο μαγαζι.

    Επισης εχουμε πολυ περιορισμενο budget τα 200€ . πολυ καλα κανεις και προτεινεις λυσεις σε ruckus αλλα δυστυχως δεν φτανουν τα "βαλαντια"

    Οπως τα βλεπω εγω θα βαλει 2-3 γραμμες adsl μαζι με ενα tplink ή mikrotik για load balance ( 60-70 € ) και μετα 1 ή 2 ΑΡ ( 100-140 € ) .

    edit: για μεχρι 100 ταυτοχρονες συσκευες ομως ειμαι λιγο απαισιοδοξος ως προς την αποδοση του ιντερνετ. Με 2 Vdsl αλλαζουν τα δεδομενα.
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Κοίτα τη σειρά Unifi της Ubiquiti.

    Πήρα 2 UAP-Outdoor+ (2.4 GHz).
    Υπάρχει υποστήριξη για Guest Policies, Bandwidth Control Per-User στο ίδιο το AP, απλά βάζεις κόφτη στο User Group που θέλεις και ορίζεις User Group ανά SSID (αν θυμάμαι καλά).
    Υποστηρίζει και VLANs αν θέλεις κάτι πιο σοβαρό και ασφαλές.

    Εμβέλεια φοβερή, πολύ κοντά στα 183m που λέει, έφτασα 120m με εμπόδιο μπροστά, χρησιμοποιώντας Smartphone.
    Άνοιγα σελίδες και YouTube Videos σαν να είμαι δίπλα στο AP...

    Τον Controller θα τον χρειαστείς μόνο την πρώτη φορά για να τα σετάρεις, τα Guest Policies και Bandwidth Control παίζουν χωρίς τον Controller. Αν θέλεις να βλέπεις 24/7 το Traffic ή αν θέλεις να δουλεύει ως Hotspot με Login Page, θα χρειαστεί να τρέχεις τον Controller από κάποιο PC ή να πάρεις ένα Cloud Key.
    Δεν είναι απαραίτητο τίποτα από τα δύο όμως αν θες τις βασικές λειτουργίες (Guest, BW Control, VLANs).

    Αν δεις το User Guide, εξηγεί τι περιορισμούς έχεις χωρίς τον Controller.

    Δεν έχω δει προσωπικά μέχρι πόσα ταυτόχρονα άτομα σηκώνει το κάθε AP, σηκώνει σίγουρα πάνω από 40-50 άτομα όμως το συγκεκριμένο.
    Αν ρίξεις μια ματιά στο forum της Ubiquiti, αναφέρουν αριθμούς.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ babis3g το παιδι εχει το 68 στο σπιτι. βεβαια δνε διευκρινιζει αν μπορει να το παρει και να το παει στο μαγαζι.

    Επισης εχουμε πολυ περιορισμενο budget τα 200€ . πολυ καλα κανεις και προτεινεις λυσεις σε ruckus αλλα δυστυχως δεν φτανουν τα "βαλαντια"

    Οπως τα βλεπω εγω θα βαλει 2-3 γραμμες adsl μαζι με ενα tplink ή mikrotik για load balance ( 60-70 € ) και μετα 1 ή 2 ΑΡ ( 100-140 € ) .

    edit: για μεχρι 100 ταυτοχρονες συσκευες ομως ειμαι λιγο απαισιοδοξος ως προς την αποδοση του ιντερνετ. Με 2 Vdsl αλλαζουν τα δεδομενα.
    Ειπα αν δεν κανω λαθος ... αν δεν χρησιμοποιησει το ac88 τοτε ναι κοιταει αλλη λυση πχ αυτο που προτινεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα τη σειρά Unifi της Ubiquiti............
    Ναι το ειπα οτι με 1-2 Ubiquiti μπορει να κανει και με αυτα καλη δουλεια και πιο φτηνα, αλλα εβαλα και τα πιο επαγγελματικα (εστω και στην κατηγορια αν μπορουμε να τα πουμε επαγγελματικα, να τα εχει υποψην μιας και φαινεται θελει καλη δουλεια στον χωρο του)

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.757
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    @ babis3g απο οτι εχω δει απο ποστ σου φαινεται να τα πηγαινεις καλα με τα ASUS router.
    Εχεις δοκιμασει να βαλεις στην 2η WAN που εχουν ... μια επιπλεον γραμμη και να κανεις δοκιμες?
    Εγω που δοκιμασα απετυχα παταγωδως.

    Μηπως παει κατευθειαν το παιδι σε ενα πολυ καλο και δυνατο ρουτερ ASUS (με 2 γραμμες πανω) .
    Και θα εχει το wifi toυ roυter να το μοιρασει και το πολυ πολυ να βαλει αλλο ενα φτηνο AP για τον υπολοιπο χωρο.
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ babis3g απο οτι εχω δει απο ποστ σου φαινεται να τα πηγαινεις καλα με τα ASUS router.
    Εχεις δοκιμασει να βαλεις στην 2η WAN που εχουν ... μια επιπλεον γραμμη και να κανεις δοκιμες?
    Εγω που δοκιμασα απετυχα παταγωδως.

    Μηπως παει κατευθειαν το παιδι σε ενα πολυ καλο και δυνατο ρουτερ ASUS (με 2 γραμμες πανω) .
    Και θα εχει το wifi toυ roυter να το μοιρασει και το πολυ πολυ να βαλει αλλο ενα φτηνο AP για τον υπολοιπο χωρο.
    Kαι αυτο που λες μπορει να κανει, αλλα δεν νομιζω να εχει επιτυχια με asus, και ειδικα για πιο επαγγελματικη χρηση ...γιατι ναι το ειχα δοκιμασει σε dual wan (Αγγλια ειχα 2 γραμμες, adsl - καλωδιακη) ειχε και πιστευω ακομα εχει θεματα, πχ οταν επεφτε η πρωτη γραμμη επεξε κανονικα η δευτερη, αλλα ποτε δεν ξανα πηγαινε στην πρωτη ή το αντιθετο ή καποιες φορες δεν πηγαινε καν στη δευτερη γαμμη κινηση ... κλπ
    Ηδη το δοκιμασες και εσυ και Δεν ... ειναι η δουλεια τους σε αυτον το τομεα
    Επισης δεν κανει για επαγγελματικα, γιατι δεν εχει rules, απλα δινει μεσω ip την διανομη γραμμης, thats it ... is ok but, δεν ειναι και η καλυτερη λυση σε τετοιες περιπτωσεις
    Το failover τους ομως ειναι οκ, να μην τα παρεξηγησουμε και τελειως αλλα οχι διανομη 2 γραμμων ταυτοχρονα κατα εμενα

    ΑΝ ειναι σε dual wan εγω θα λεγα microtik, draytek & 1-2 tp link (δεν τα θυμαμαι αλλα εχουν 1-2 σκετα dual wan)... αυτα εχουν πολλες ρυθμισεις και επιλογες σε dual wan και παιζουν απροβληματιστα απο οσο ξερω, δηλαδη κανουν καλα την δουλεια τους

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.757
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    thanks για την απαντηση. αρα να μην αγχωνομαι οτι εκανα εγω κατι λαθος.

    Και εγω θα το εκανα με τα ρουτερ των παροχων σαν bridge και σε ενα μικροτικ να γινονται τα PPPOE μαζι με load-balance και 1-2 ΑΡ οικονομικα για το μοιρασμα.



    Αλλα ας μας πει ο φιλος που περιπου προσανατολιζεται για να ξεκινησει να ξεκαθαριζει το τοπιο ως προς τον εξοπλισμο.
    The gr81 .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λογισμικα μορφης beta για διαφορα μοντελα
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 151
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-20, 16:39
  2. Μηνύματα: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-17, 22:59
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 18:07
  4. Χρήση ZTE ZXDSL 931WII για VOIP με Asterisk server στο lan
    Από Nikiforos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 18:03
  5. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-17, 21:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας