Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Android
    Είναι μια ημέρα ορόσημο για τον κόσμο των φορητών συσκευών, για πρώτη φορά η χρήση του Internet με χρήση συσκευών βασισμένων στο Android ξεπέρασε αυτή των συσκευών με λειτουργικό Windows.

    Σύμφωνα με την StatCounter, η χρήση του Internet μέσω Android συσκευών έφτασε το 37,93% της κίνησης τον Μάρτιο ξεπερνώντας για πρώτη φόρα το 37.91% των συσκευών με Windows.
    Αυτό είναι κάτι το αναμενόμενο, ειδικά από την στιγμή που οι πωλήσεις Smartphone ξεπεράσανε αυτές των υπολογιστών πριν από 6 χρόνια και ο κόσμος ξόδευε παραπάνω χρόνο με το κινητό του παρά με τον υπολογιστή του.

    Το Android είχε βοήθεια και απο τις αγορές τις Ασίας, όπως η Κίνα και η Ινδία αλλά και στην Αφρική καθώς υπάρχουν αρκετοί που δεν έχουν την δυνατότητα να αποκτήσουν υπολογιστή και κινητό, επιλέγουν το κινητό σαν τρόπο πρόσβασης στο Internet.

    Τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους,
    1.5 Δισεκατομμύρια νέες συσκευές Smartphone σε σύγκριση με 270 εκατομμύρια Υπολογιστές το 2016

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statcounter-internet-share-march-2017.jpg 
Εμφανίσεις:  227 
Μέγεθος:  371,4 KB 
ID: 181980



    Πηγή : Engadget.com

  2. #2
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Τα smartphones και tablets είναι μικρά και βολικά και τάχεις μαζί σου όπως τα κλειδιά και ψιλά και άδεια δίπλωμα.
    Τα laptop είναι μεγάλα και δεν χωράνε (ακόμα) στην κωλοτσέπη.

    Θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε τι βλέπουν πιο πολύ οι του 37.93%. Μαντεύω ότι θα είναι δρομολόγια, καιρός, χάρτες, σκρούτζ, amazon, διάφορα ειδησεογραφικά καθώς και ότι δεν χρειάζεται πολλή πληκτρολόγηση, πχ twitter.
    btw αυτά είναι ό,τι καλύτερο για τις εταιρείες κινητής, ευκαιρία για αύξηση τιμών.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.126
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δεν βλεπω κατι περιεργο, εντελως λογικο μου φαινεται, απλο γιατι φανταζομαι προκειτε για κινητα βασικα και κυριως αρα πανε εκτος τα αλλα λειτουργικα μιας και το android ειναι πρωτο σε αριθμους, μετα τα ταμπλετς παλι με android ειναι κυριως και αυτα που ειναι με windows ειναι λιγα σε σχεση με το android, τους υπολογιστες δεν μπορουμε ευκολα να τους εχουμε μαζι μας παντου και παντα οποτε ειναι 100% λογικο για μενα.
    Και εγω ειμαι σε αυτο το ποσοστο αν καναμε συγκριση με linux (καθαρο εννοω) ομως μιας και δεν εχω win κανονικα εγκατεστημενα.
    και πολυ μικρη διαφορα εχει το ποσοστο αυτο, επρεπε να ειναι κατα πολυ ποιο μεγαλη πιστευω.
    αν και τα στατιστικα δεν τα πιστευω, απλα συζητηση να γινεται!

  4. #4
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε τι βλέπουν πιο πολύ οι του 37.93%. Μαντεύω ότι θα είναι δρομολόγια, καιρός, χάρτες, σκρούτζ, amazon, διάφορα ειδησεογραφικά καθώς και ότι δεν χρειάζεται πολλή πληκτρολόγηση, πχ twitter.
    Τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση; Γι' αυτό έκαναν μπαμ τα smartphones. Διότι μας έδωσαν την πληροφορία στα δάχτυλά μας. Δεν θέλουν όλες οι δουλειές υπολογιστή. Όμως όλοι μας θέλουμε πληροφορίες. Πχ ένας οδηγός θα χρειαστεί GPS και πληροφορίες για τον καιρό. Ή μια συνταξιούχος το skype για τα εγγόνια της και συνταγές μαγειρικής.

    Καλοί οι "hackers" αλλά είναι η μειοψηφία.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Αναμενομενο οι light χρηστες που απλα χαζευουν "φουμπου" δεν ανοιγουν η δεν εχουν καν pc τωρα που και τα κινητα του 150ευρου δε κολλανε,κ γενικα η ευκολια/ευχρηστιαειναι ασυγκριτη σε βαθμο που οταν θες να δεις κατι σβελτα δε μπαινεις στο κοπο να ανοιξεις pc.
    Greek Statistics black belt. https://www.r-project.org/

  6. #6
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Θέμα χρόνου ήταν. Ειδικά στα social media οι φορητές συσκευές κυριαρχούν. Και επειδή πλέον οι περισσότεροι με αυτά ξημεροβραδιάζονται η διαφορά θα μεγαλώσει πολύ περισσότερο.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα smartphones και tablets είναι μικρά και βολικά και τάχεις μαζί σου όπως τα κλειδιά και ψιλά και άδεια δίπλωμα.
    Τα laptop είναι μεγάλα και δεν χωράνε (ακόμα) στην κωλοτσέπη.

    Θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε τι βλέπουν πιο πολύ οι του 37.93%. Μαντεύω ότι θα είναι δρομολόγια, καιρός, χάρτες, σκρούτζ, amazon, διάφορα ειδησεογραφικά καθώς και ότι δεν χρειάζεται πολλή πληκτρολόγηση, πχ twitter.
    btw αυτά είναι ό,τι καλύτερο για τις εταιρείες κινητής, ευκαιρία για αύξηση τιμών.
    Aπο πρόσβαση που έχω σε άτομα σε δυο internet shops, το μεγαλύτερο μέρος της κίνησης/τζίρου γίνεται απο κινητά. Αρα δεν είναι μόνον αυτό που λές. Σίγουρα δεν είναι για πολύ πληκτρολόγηση... και εγώ όταν είμαι με το κινητό αποφεύγω να γράφω πολλά....

  8. #8
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Δε νομίζω ότι πρέπει να μας κάνει εντύπωση η είδηση, αναμενόμενο ήταν (και θεωρώ ότι άργησε κιόλας).

  9. #9
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απόλυτα λογικό και αναμενόμενο. Και όσο περνάει ο καιρός θα ανοίγει η ψαλίδα.
    Είναι η φυσιολογική εξέλιξη που λίγοι μπορούν να της αντισταθούν.
    Πριν 4 χρόνια ο γαμπρός μου ούτε που ήθελε να ακούσει για smartphone..."...ένα κινητό θέλω να κάνω την δουλειά μου (τηλέφωνα) και καμιά φωτογραφία..." και σήμερα έχει phablet 5.5 ιντσών και ανεβάζει σε πραγματικό χρόνο στα s.m. και χαζεύει YouΤube ή γα την ομάδα του στον ελεύθερο χρόνο του (είτε είναι σπίτι, χωρίς να χρειάζεται να περιμένει να ελευθερωθεί το pc τους που τρέχει Windows είτε στις διακοπές) ή βρίσκει άμεσα όταν είναι έξω μια χρηστική πληροφορία.

    Κι αυτή την μάχη (των smartphones) που θα κάνουν την διαφορά είναι που έχασε (για διάφορους λόγους) η Microsoft και τα Windows
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  10. #10
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-300/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απορω με την ειδηση....

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 18:45
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-16, 18:54
  3. Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-16, 17:51
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 16:41
  5. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 12:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας