Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13500/850
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    netfaster iad2
    καλησπέρα

    μετά από ψάξιμο αποφάσισα να γίνω συνδρομητής σε μια υπηρεσία για safe internet και πιο συγκεκριμένα στο https://www.safedns.com/en/

    όταν πήγα για να πληρώσω είδα ότι δεν υποστηρίζει paypal, πράγμα πολύ κακό για μένα... και μου έβγαλε αυτή την φόρμα

    https://www.safedns.com/buy/premium

    το ερώτημα είναι το εξής: σας μοιάζει ασφαλές? θα συνεχίζατε στην αγορά της υπηρεσίας?


    ευχαριστώ
    φιλικά Κώστας.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Προσωπικά όχι. Αν και το πιστοποιητικό δείχνει να είναι έγκυρο,
    δεν θα έβαζα πουθενα τον αριθμό κάρτας χωρίς να έχω μια εγγύηση από πίσω.
    Π.χ. Ε-Βay, PayPal. Και από την στιγμή που υπάρχουν δωρεάν προγράμματα γι'αυτήν τη δουλειά.

    Ή και επι πληρωμή, από εταιρείες που δέχονται πληρωμές μέσω PayPal ή E-Bay.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Koιτα, και οι πιστωτικες εταιρειες Visa, Master κτλ παρεχουν προστασια, ομως σε περιπτωση στραβης η ταλαιπωρια και ο χρονος αντιμετωπισης θα ειναι εξαιρετικα μεγαλυτεροι απο μια επιλυση, οπως γραφει και ο biggeo65 τυπου Paypal. Aπο την αλλη, δινεις "ωμα" τα στοιχεια της καρτας σου σε μια ιδιωτικη εταιρεια και μαλιστα του εξωτερικου, που δεν γνωριζεις τι χρηση κι επεξεργασια θα κανει ο οποιος εχει προσβαση σε αυτα, συν το οτι σε περιπτωση που αυτοι ειναι τιμιοι κι ενταξει, δεν θα μπορεις να γνωριζεις εαν αυριο πεσουν θυματα και οι ιδιοι καπου χακερ ή απατεωνιας.

    Εαν θελεις οπωσδηποτε τις υπηρεσιες της συγκεκριμενης εταιρειας, ισως θα ηταν μια λυση το να βγαλεις μια προπληρωμενη "μιας χρησης" και να δωσεις αυτα τα στοιχεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkstopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα

    μετά από ψάξιμο αποφάσισα να γίνω συνδρομητής σε μια υπηρεσία για safe internet και πιο συγκεκριμένα στο https://www.safedns.com/en/

    όταν πήγα για να πληρώσω είδα ότι δεν υποστηρίζει paypal, πράγμα πολύ κακό για μένα... και μου έβγαλε αυτή την φόρμα

    https://www.safedns.com/buy/premium

    το ερώτημα είναι το εξής: σας μοιάζει ασφαλές? θα συνεχίζατε στην αγορά της υπηρεσίας?


    ευχαριστώ
    φιλικά Κώστας.
    Μια χαρά ασφαλές είναι. Προσωπικά θα έκανα αγορά της υπηρεσίας αν με ενδιέφερε.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά ασφαλές είναι. Προσωπικά θα έκανα αγορά της υπηρεσίας αν με ενδιέφερε.
    Το μ ια χαρά ασφαλές είναι, είναι σχετικό ,όπως έγραψε και ο 29gk.
    Kαι το icloud μια χαρά ασφαλές ήταν και βγήκαν πολλά "άπλυτα" στην φόρα.
    Και η Υahoo μια χαρά ασφαλής είναι κι ακόμα βουλώνει τρύπες.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και από την στιγμή που υπάρχουν δωρεάν προγράμματα γι'αυτήν τη δουλειά.
    Νομίζω αυτό είναι το πιο σημαντικό. Και αντίστοιχες δωρεάν υπηρεσίες, από opendns, comodo και είμαι σίγουρος κι από άλλους.

    Μετά για το να δώσεις χύμα στοιχεία πιστωτικής εξαρτάται πιο πολύ από το πόσο αισθάνεσαι εσύ άνετα, προσωπικά το αποφεύγω.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13500/850
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    netfaster iad2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......... Και από την στιγμή που υπάρχουν δωρεάν προγράμματα γι'αυτήν τη δουλειά.
    ....
    έχεις καμιά πρόχειρη? δεν είναι πρόγραμμα, εφαρμόζεται στο ρούτερ (αλλαγη DNS) και έτσι επιβλέπεται όλο το δίκτυο, με παραμετροποιηση στο τι φιλτράρει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........ ισως θα ηταν μια λυση το να βγαλεις μια προπληρωμενη "μιας χρησης" και να δωσεις αυτα τα στοιχεια.
    μάλλον αυτό θα κάνω αν δεν βρω κάτι αντίστοιχο που να δέχεται paypal

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........... Μετά για το να δώσεις χύμα στοιχεία πιστωτικής εξαρτάται πιο πολύ από το πόσο αισθάνεσαι εσύ άνετα, προσωπικά το αποφεύγω.
    καθόλου άνετα!!! γιαυτό συζητάμε


    ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!!
    φιλικά Κώστας

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Νομίζω ότι θέτεις λάθος προτεραιότητες.
    Είσαι έτοιμος να εμπιστευτείς αυτήν την εταιρία αρκετά για να περάσεις όλο το DNS traffic σου απ'αυτή.
    Να τους δώσεις τα στοιχεία της πιστωτικής είναι μικρότερο ρίσκο.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13500/850
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    netfaster iad2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι θέτεις λάθος προτεραιότητες.
    Είσαι έτοιμος να εμπιστευτείς αυτήν την εταιρία αρκετά για να περάσεις όλο το DNS traffic σου απ'αυτή.
    Να τους δώσεις τα στοιχεία της πιστωτικής είναι μικρότερο ρίσκο.
    δεν το είχα δει έτσι... σε τι είδους κινδύνους εκτίθεμαι?

    ευχαριστώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkstopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις καμιά πρόχειρη? δεν είναι πρόγραμμα, εφαρμόζεται στο ρούτερ (αλλαγη DNS) και έτσι επιβλέπεται όλο το δίκτυο, με παραμετροποιηση στο τι φιλτράρει.
    Σου ανέφερα παραπάνω, opendns, comodo. Εφαρμογή που ξέρω είναι η K9. Οι δύο πρώτες δουλεύουν με τον τρόπο που λες (βάζεις τους δικούς τους DNS) και οι συγκεκριμένες είναι γνωστές και δοκιμασμένες. H comodo βλέπω δεν είναι πλέον δωρεάν, είναι όμως γνωστή εταιρεία ασφαλείας (όπως η symantec). Προσωπικά παλιότερα είχα opendns και πιο μετά K9. Τώρα τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkstopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε τι είδους κινδύνους εκτίθεμαι?
    Θα ξέρουν τι μάρκα οδοντόκρεμας χρησιμοποιείς και τι χρώμα κάλτσες φοράς, θα πουλήσουν τα δεδομένα σου στην NSA και επειδή θα ξέρουν και τι εφημερίδα διαβάζεις θα σε παίρνουν συνέχεια τηλέφωνα να απαντάς σε δημοσκοπήσεις για να τις μαγειρεύουν όπως τους συμφέρει.
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkstopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το είχα δει έτσι... σε τι είδους κινδύνους εκτίθεμαι?

    ευχαριστώ.
    Μπορεί το site που βρίσκεσαι να μην είναι το site που βλέπεις στην address bar.
    Γράφεις ας πούμε www.google.com, βλέπεις ότι είσαι στο www.google.com, αλλά δεν είσαι εκεί.
    Ότι κωδικοί βάζεις μπορεί να περνάνε απο αλλού πρώτα, ότι αρχείο κατεβάζεις μπορεί να είναι εμπλουτισμένο με διάφορα πράγματα.
    Αν το έχεις σύστημα (που θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς) να ελέγχεις ότι είσαι με https πριν κάνεις οτιδήποτε, περιορίζεται ο κινδυνος.
    Δεν λέω ότι η συγκεκριμένη εταιρία θα τα κάνει όλα αυτά, απλά ότι όπως εμπιστεύεσαι περισσότερο το paypal να μη χάσει τη database με τις πιστωτικές παρά μια τυχαία εταιρία, με το ίδιο σκεπτικό θα πρέπει να εμπιστεύεσαι περισσότερο την google να μην χάσει τον έλεγχο των dns servers της.
    Γνώμη μου, δες κάποια περισσότερο αποκεντρωμένη λύση, όπως καλό antivirus/malware σε συνδυασμό με εφαρμογές φιλτραρίσματος (αν χρειάζεσαι και φιλτράρισμα) ανα συσκευή.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkstopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις καμιά πρόχειρη? δεν είναι πρόγραμμα, εφαρμόζεται στο ρούτερ (αλλαγη DNS)
    και έτσι επιβλέπεται όλο το δίκτυο, με παραμετροποιηση στο τι φιλτράρει.
    φιλικά Κώστας
    Αναφέρθηκε παραπάνω από τον jap. OpenDNS κι αν και αγοράστηκε από την CISCO,
    παραμένει δωρεάν για οικιακή χρήση,με πάνω από 50 παραμετροποιήσεις.

    Κι αν χρειάζεσαι παραπάνω ασφάλεια ,υπάρχει το OpenDNS Umbrella με $20 τον χρόνο.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  13. #13
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13500/850
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    netfaster iad2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ανέφερα παραπάνω, [URL="https://www.opendns.com/home-internet-security/"]tps://www.opendns.com/home-internet-security/"]opendns, comodo. Εφαρμογή που ξέρω είναι η K9. Οι δύο πρώτες δουλεύουν με τον τρόπο που λες (βάζεις τους δικούς τους DNS) και οι συγκεκριμένες είναι γνωστές και δοκιμασμένες. H comodo βλέπω δεν είναι πλέον δωρεάν, είναι όμως γνωστή εταιρεία ασφαλείας (όπως η symantec). Προσωπικά παλιότερα είχα opendns και πιο μετά K9. Τώρα τίποτα.

    - - - Updated - - -
    Θα ξέρουν τι μάρκα οδοντόκρεμας χρησιμοποιείς και τι χρώμα κάλτσες φοράς, θα πουλήσουν τα δεδομένα σου στην NSA και επειδή θα ξέρουν και τι εφημερίδα διαβάζεις θα σε παίρνουν συνέχεια τηλέφωνα να απαντάς σε δημοσκοπήσεις για να τις μαγειρεύουν όπως τους συμφέρει.
    έχεις δίκιο!!! εγώ έκανα λάθος... ενώ διάβαζα opendns νόμιζα ddns....
    το ότι ήδη ξέρουν τα πάντα για μένα είναι σίγουρο και μάλιστα τις περισσότερες φορές με την συγκατάθεσή μου, το να τα μάθει και καποιος άλλος εκτός από την google λίγο με νοιάζει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί το site που βρίσκεσαι να μην είναι το site που βλέπεις στην address bar.
    Γράφεις ας πούμε www.google.com, βλέπεις ότι είσαι στο www.google.com, αλλά δεν είσαι εκεί.
    ,,,,,,,,,,,,,,
    Γνώμη μου, δες κάποια περισσότερο αποκεντρωμένη λύση, όπως καλό antivirus/malware σε συνδυασμό με εφαρμογές φιλτραρίσματος (αν χρειάζεσαι και φιλτράρισμα) ανα συσκευή.
    την υπηρεσία την χρειάζομαι για τα βλαστάρια μου, που όσο μεγαλώνουν τόσο περισσότερο εκτίθονται σε κινδύνους που λόγο ηλικίας δεν μπορούν να διαχειριστούν, από την άλλη το μονο που δεν έχει ιντερνετ ακομα ειναι το ψυγείο οπότε η κεντρική διαχείριση είναι σχεδον μονόδρομος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρθηκε παραπάνω από τον jap. OpenDNS κι αν και αγοράστηκε από την CISCO,
    παραμένει δωρεάν για οικιακή χρήση,με πάνω από 50 παραμετροποιήσεις.

    Κι αν χρειάζεσαι παραπάνω ασφάλεια ,υπάρχει το OpenDNS Umbrella με $20 τον χρόνο.
    Δοκίμασα το free opendns, Η αίσθηση μου είναι ότι το safedns είναι στα σημεία καλύτερο... πχ υποστηρίζει ddns, white list, το opendns θέλει ανοικτό pc για να τσεκάρει τη ip αν δεν ειναι στατική.

    Θα δω αργοτερα το Umbrella....

  14. #14
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έτσι στα πρόχειρα, μια κριτική που δίνει συγκρίσιμη βαθμολογία σε safedns και τη free έκδοση του opendns.

    Από τη στιγμή που έχεις dynamic IP, ή θα χρειαστείς ανοικτό υπολογιστή ή υπηρεσία τύπου DynDNS, όπως λέει η safedns, που δεν νομίζω ότι είναι free, εδώ και κάτι χρόνια.

    Θυμήθηκα ότι είχα τεστάρει σαν software και το Qustodio, εξαιρετικά περίπλοκο και για να κάνεις κάτι χρήσιμο πουσάριζε να πάρεις την πληρωτική έκδοση. Τα software πάντως σου κλείνουν και το internet συγκεκριμένες ώρες ή επιτρέπουν χχ ώρες σερφάρισμα το 24ωρο, ενώ στήνονται και σε κινητά, tablet κ.λπ.

    Τα δικά μου πιτσιρίκια δεν τα λες πια πιτσιρίκια, σε λίγο θα μου δίνουν αυτά συμβουλές πού να σερφάρω και τι να βλέπω, ξεφορτωθήκαμε αυτό τον μπελά
    hnesne

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-17, 23:09
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 14:01
  3. Αγορά Λαπτοπ,την βοήθεια σας παρακαλώ
    Από Le0pard στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 21:41
  4. την γνωμη σας για tutorials vba σε excel
    Από Zounds στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-16, 19:35
  5. [Other] Θελω την βοηθεια σας για αγορά Modem Router.
    Από MichalisM87 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 13:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας