Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ- Λαμια-πηγαινε ελα...
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    707
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 585i v.6
    Πηρα το χαρτι της ΔΕΗ,σημερα[Εκκαθαριστικος], και μου αναψανε τα λαμπακια...δες τε ποσα--> ΑΔΜΗΕ-ΔΕΔΔΗΕ=60 ευρω....ΥΚΩ=96 ευρω...ΕΤΜΕΑΡ=78 ΕΥΡΩ...Διαφορα,ΦΠΑ,Χρεωσεις Δημου,ΕΡΤ και στην αρχη,η καταναλωση της ΔΕΗ,Τελικο Συνολο=493.....Ψαχνω να δω αναλυτικα,τι ειναι ολα αυτα & παθαινω....Βλεπω,πως τα παντα τα πληρωνουμε εμεις.....Απλα,ριχτε μια ματια στο κειμενακι που ακολουθει.....

    <<.... το νέο έντυπο της ΔΕΗ τα αποκαλύπτει -επιτέλους- ΟΛΑ: Το κόστος της κιλοβατώρας, αλλά και τα λογής «νταβατζιλίκια», δηλαδή τις χρεώσεις που έχει αποφασίσει να «στριμώξει» η Πολιτεία, το υπουργείο Ενέργειας και η ΡΑΕ στους λογαριασμούς της ΔΕΗ! Έτσι για να καταλαβαίνουμε και γιατί μας έρχονται «φουσκωμένα» τα εκκαθαριστικά.... Τα ποσά για ΑΔΜΗΕ- ΔΕΔΔΗΕ που ουσιαστικά τι είναι; Τα κόστη για την μεταφορά του ρεύματος και οι μετρήσεις για την κατανάλωση!

    Ακολουθεί η χρέωση με τον κωδικό ΥΚΩ ή Υπηρεσίες Κοινωνικής Ωφέλειας ! Τι σημαίνει πρακτικά αυτό, όπως τουλάχιστον μου το εξήγησαν; Πως εγώ είμαι αυτός που «πριμοδοτεί» την κοινωνική πολιτική της ΔΕΗ, με απευθείας χρέωση στον λογαριασμό μου! Δηλαδή το φθηνότερο ρεύμα για το κοινωνικό τιμολόγιο ή για τα νησιά τα πληρώνω εγώ!

    Όπως πληρώνω και τα ΕΤΜΕΑΡ! Τι είναι και τούτο; Οι επιδοτήσεις που δίνονται για τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, δηλαδή -μεταξύ άλλων- την εγγυημένη τιμή που δόθηκε σε όσους εγκατέστησαν φωτοβολταϊκά την πληρώνω και πάλι εγώ, με άλλα λόγια ο καθένας μας!!

    Όλα αυτά τα «χαράτσια» που προκύπτουν από τις αυξήσεις φόρων, έμμεσων και άμεσων, δεν αρκούν για να χρηματοδοτήσουν τις κοινωνικές τους πολιτικές;;; Ή τις επιδοτήσεις τους στα φωτοβολταϊκά; Και ποιους πληρώνω για να κάνουν … μετρήσεις; Ποτέ μου δεν τους έχω δει και «έχω χάσει και τα αυγά και τα πασχάλια» με το πόσο «φουσκώνει» κάθε δίμηνο ο λογαριασμός ακόμη και τις περιόδους που… λείπω από το σπίτι!!! Και όχι τίποτε άλλο δεν βγαίνω για να καλύψω τις χρεώσεις και έχω μπει σε ρύθμιση για να εξοφλήσω τους λογαριασμούς! Έλεος !! Πόσα χρήματα χρειάζονται πια σε αυτό το Κράτος; Από πόσες μεριές μας τα παίρνει και πάλι δεν του φτάνουν;;;....>>

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Επεξήγηση Νέου Λογαριασμού
    https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelat...ou-logariasmou
    Επεξήγηση Παλαιού Λογαριασμού
    https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelat...si-logariasmou

  3. #3
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ- Λαμια-πηγαινε ελα...
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    707
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 585i v.6
    Πως το λενε;;δες τε και θαυμαστε....τα χαλια μας,λεω εγω....

Παρόμοια Θέματα

  1. ΥΓΕΙΑ: Ένα καλό case study για τα χάλια μας σαν χώρα και κοινωνία;
    Από PopManiac στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1979
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 19:59
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-17, 12:00
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 20:07
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-16, 13:11
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-16, 18:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας