Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    18-05-2017
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 28.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Exclamation
    Καλησπέρα!

    Αρχικά να πω πως έχω Forthnet. Μένω Ηρακλειο κρητης και εχω αποσταση περιπου 2 χιλιομετρα απο το καφαο του ΟΤΕ.

    Λοιποννννν, θελω το ιντερνετ κατα 95% για να εχω καλο ping σε online games. Έχω την συνδεση μου εδω και 1.5 χρονο. Τον πρωτο χρονο ηταν Interleaved και ειχα αρκετα καλο ping(60-78) κυριως στο League of Legends.

    Πριν απο περιπου 20 μερες, αρχισα να εχω προβλημα με το ping μου. Ανεβαινε στα 90~120. Εψαξα και εδω στο φορουμ και γενικα στο ιντερνετ τι μπορω να κανω ωστε να εχω καλυτερο ping.. Μην σας κουραζω, βρηκα οτι εχω interleaved και οτι με το Fast Path θα φτιαξει το ping μου! Φυσικα αν ειχα αρκετα μεγαλη αποσταση απο το Καφαο του ΟΤΕ ισως να ειχα και θεματακια με πολλαπλα disconects του router.

    Το έκανα λοιπον Fast Path, 1η βδομαδα... καμια αποσυνδεση ρουτερ. το ping επαιζε 58-68.. εεε λεω εδω ειμαστε μπομπα!
    Ξαφνικα εδω και μια βδομαδα ομως θα εχω 4-5 disconects την ημερα + οτι το ping πλεον παιζει απο 68-80.
    Εκανα Reset το ρουτερ και απο εκει και μετα ηρθε το τελος! 2 μερες τωρα εχω 10-15 disconnects!! πραγματικα εξευτελιστικο, εαν σκεφτεις οτι για 1 χρονο ειχα μονο 1 το μηνα. Θα μιλησω μαζι με εναν τεχνικο της Εταιριας αλλα δεν περιμενω και πολλα.


    Απο οτι εψαξα στο φορουμ θα σας αφησω εδω καποιες φωτο που ισως σας βοηθησουν να μου δωσετε καμια λυση!
    Μηπως θελω αλλαγη μοντεμ/ρουτερ? το ethernet καλωδιο τα ηπιε?
    Κυριο προβλημα μου ειναι πως οτι αυτα τα 5 στανταρ DC που γινονται καθημερινα ειναι τοσο εκνευριστηκα.. φταιω εγώ; ή ο παροχος μου; Ξερω πως δουλευει το FastPath δεν μπορω ομως να κατανοησω πως ενω αρχικα δεν ειχα ουτε 1 DC πλεον εχει φτασει στα 5 καθημερινα!?







    * μην ρωτατε για καλωδιωση δεν εχω ιδεα σε ενοικιο μενω .. μπορω να πω πολυκατοικια του 2000+

    Ευχαριστω για τον χρονο σας παιδια!







    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  11111.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  52,1 KB 
ID: 183413Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  22222.png 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  61,7 KB 
ID: 183414Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3333.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  17,8 KB 
ID: 183415

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Για αρχή ζητάς να σε γυρίσουν σε Interleaved δοκιμαστικά και κάνεις προληπτικά και αλλαγή καλωδίων. Αν συνεχίσει η κατάσταση δοκιμάζεις με άλλο ρούτερ και μετά πας σε έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    18-05-2017
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 28.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα, ευχαριστω για το ενδιαφερον!
    Αρχικα λεω να αγορασω αυτο το ρουτερ http://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-L...W8960N-v7.html
    Διοτι εντοπισα αυτο.. αμα παιζω ενα game πλεονσ τα 90+ ms, αν μπω απο κινητο να δω ενα βιντεο στο youtube το ping παει στα 200+ms... ενω μεχρι και πριν 2 μηνες και 3 ατομα να εμπεναν απο το wifi(σε interleaved) τοτε ειχαμε ολοι μας 75-80ms. Αρα το ρουτερακι τα επαιξε. Θα δω στη συνεχεια πως παει και θα κανω οτι μου ειπες.. να πω επισης πως, αν παιζεις και ανοιξεις Opera και μπεις να δεις ενα βιντεο το ping απλα ανεβαινει 4-5 ms σε αντιθεση με τη ιδια περιπτωση μεσω αλλη συσκευης και wifi βαραει +150ms.

    ΠΑΙΔΙΑ κατι ακομα! δειτε τι γινεται καποιες φορες αφου κανω ρεσταρτ το ρουτερ μετα απο DC, ανεβασει το Line Attenuation !!! μην αναφερθω στη συνδεση που πεφτει 6 mbps! μα πως γινεται να αυξανεται η αποσταση σου απο το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ ?



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3028a82663ab41dfb83199c89b23a701.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  66,1 KB 
ID: 183481
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος player131 : 21-05-17 στις 06:19.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Koίταξε για αρχή εσωτερική εγκατάσταση (μέτρηση οπωσδήποτε στον κατανεμητή) και μετά δοκιμή με άλλο ρούτερ, η τόσο μεγάλη αλλαγή του Attenuation και αναπόφευκτα και του συγχρονισμού, σημαίνει ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα που μπορεί να είναι και από την πλευρά του παρόχου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    18-05-2017
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 28.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σ'ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον! επειδη ειμαι και λιγο ασχετος.. εννοεις να μετρηση απο το κουτι του ΟΤΕ της πολυκατοικια? αυτο φανταζομαι για να γινει πρεπει να παει το ρουτερ στο κουτι :P και φυσικα μονος μ δεν γινεται.. θα επικοινωνησω σημερα με φορθνετ τηλεφωνικα. Φανταζομαι θα στειλουν καποιον τεχνικο.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Oι πάροχοι συνήθως χρεώνουν "άσκοπη μετάβαση τεχνικού" αν δεν βρούνε πρόβλημα από την πλευρά τους, ρώτησε το.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    18-05-2017
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 28.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα και παλι!
    Μίλησα με ενα παιδι απο τη Forthnet, και καναμε το εξης, εβαλα ενα καινουργιο καλωδιο κατευθειαν απο τη μπριζα στο ρουτερ(4μ) και μου το γυρισε Interleaved και μου αυξησε το Noise Margin apo 6 sta 8. Ο ιδιος μου ειπε δοκιμασε πως θα παει με αυτο το καλωδιο και αν ακομα κ με αυτο εχεις θεμα μου ειπε να παρω ενα 2μετρο ΜΑΧ και να δοκιμασω με αυτο γιατι λεει η forthnet παιζει μονο μεχρι μαξ 2μετρα. 1ο 24ωρο δν ειχα DC μονο 2 φορες κολλησε εντελως το ιντερνετ και εκτος απο ενα 30λεπτο που αντι για 72ms μου εδινε 169 σταθερο.

    Το παιδι μου ειπε οτι αν και μετα απο το 2μετρο καλωδιο εχω προβληματα τοτε ή εχει θεμα η γραμμη τους η το Κουτι μου.. αρα συνεχιζω ετσι και οτι γινει πλεον... Βεβαια μου κινησε την περιεργεια που μου ειπε για το μαξ 2μετρο καλωδιο..
    sweet_dreams σε ευχαριστω αδερφε για τις συμβουλες σου.. αμα χρειαστω οτιδηποτε θα κανω αυτο το ποστ ενα upgrade!

  8. #8
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σαν μια γενικοτητα , αν μπορεις , εχε υποψη σου και τις καιρικες συνθηκες που επικρατουσαν λιγο πριν ή κατα οταν συμβει οτιδηποτε .


    για το διμετρο καλωδιο , δεν το εχω ξανα ακουσει . ουτε για το καλωδιο τηλεφωνου . ( για usb2 εχω ακουσει και διαπιστωσει σε μια περιπτωση τα 5 μετρα , με τα hdmi νομιζω οτι υπαρχει καποια αναλογη κοντινη αποσταση , και το τυπικο καλωδιο δικτυου φτανει τα 100 μετρα χωρις απωλειες )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #9
    Εγγραφή
    18-05-2017
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 28.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χμμ...
    Θα έλεγα πως οι καιρικές συνθήκες είναι αρκετά καλές όλο αυτό το διάστημα που αντιμετωπίζω τα προβλήματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-05-2017
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 28.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα και παλι.. μια ερωτηση εχω ακομα... αφου το ρουτερ μου δουλευει 24ωρες το λιγοτερο... τα CRC Errors ειναι στο up 64.000+ και στο Down 1700+
    Αυτα ειναι σχεδον ο μεσος ορος μετα απο 4 μερες μετρηση... η Forthnet μου ειπε πως δεν ειναι προβλημα αυτο!
    Παιδια ισχυει αυτο γιατι εγω εψαξα για τα CRC errors και δεν ειναι φυσιολογικο τοσα πολλα!

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα λάθη δείχνουν πρόβλημα/θόρυβο στην γραμμή, αυτό είναι καινούργιο πρόβλημα;; στο παραπάνω ss που έχεις ανεβάσει από το μενού του ρούτερ τα λάθη είναι πολύ λίγα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    18-05-2017
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 28.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4808900161804fc98d1d2a726c47222e.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  103,2 KB 
ID: 183610
    Γεια σας και παλι!
    μετα απο πολλες ρυθμισεις τα πραγματικα εχουν ετσι:
    Η Φορθνετ επιμενει οτι τα CRC Errors δν ειναι τιποτα ! πλεον μου εχουν 8.5/11 Noise Margin που βασει των οσων μου εχουν πει 3 τεχνικοι αυτο θα επρεπε να βελτιωση το Ping μου, ενω εγω τους ελεγα πως την Δευτερα με το πρωτο παιδι που μιλησα το ειχαμε στα 8/8 απο 6/6 και ειχα 73-80ms
    Πλεον εχω 101 ΣΤΑΘΕΡΑ!
    Πραγματικα εχω μιλησει με 4-5 διαφορετικα ατομα απο το δυναμικο της forthnet και απορω αν εκτος απο το πρωτο παλικαρι, αν οι υπολοιποι γνωριζουν τιποτα!
    Ειμαστε στη φαση που το αφηνω για 2-3 μερες με τις ρυθμισεις που μου εχουν βαλει πλεον να δω αν θα εχω DC's και αν οχι τους παιρνω τηλ να ξαναλαξουν τις ρυθμισεις!

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αντί να ασχοληθούν με την πηγή του προβλήματος απλά ανεβάζουν το SNR Margin ρίχνοντας και τον συγχρονισμό.

    Το παρακάτω στο είπε τεχνικός;;
    Ο ιδιος μου ειπε δοκιμασε πως θα παει με αυτο το καλωδιο και αν ακομα κ με αυτο εχεις θεμα μου ειπε να παρω ενα 2μετρο ΜΑΧ και να δοκιμασω με αυτο γιατι λεει η forthnet παιζει μονο μεχρι μαξ 2μετρα.
    Αν ναι, έχεις μπλέξει και καλά ξεμπερδέματα.

    Για την ιστορία
    Τα λάθη δεν συνοδεύονται απαραίτητα και από αποσυνδέσεις, παίζουν ρόλο ένα σωρό διαφορετικοί παράγοντες για να έχουμε και τα δύο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    18-05-2017
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 28.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καταρχας σε υπερ ευχαριστω που ασχολεισαι με το προβλημα μου!

    Λες να τους παρω τηλ και να τους αναγκασω να μου φερουν τεχνικο? ενα φιλαρακι μου ειπε πως αν ο τεχνικος δει τοσα CRC Errors θα βρει τα λαθη και δεν θα σου παρει και λευτα(σε περιπτωση που ερθει αδικα) και θα προσπαθησει να βρει την λυση

    Ναι αυτο με το καλωδιο μου το ειπε τεχνικος τους.

    και ρε συ αυτο με το Noise Margin που συνεχεια μου το ανεβαζουν δεν φταει για τα 100ms αντι των 73-80 που ειχα παλια?
    Λες να του παρω και να τους Απαιτησω να μου το ριξουν στο 6/6 οπως ηταν παντα... διοτι δεν υπαρχει περιπτωση να παιξω με τοσα pings.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα είπαμε από το δεύτερο post, πρώτη ενέργεια που πρέπει να κάνεις είναι να αποκλείσεις ότι το πρόβλημα οφείλεται σε σένα και αυτό γίνεται μόνο με έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης.
    Ο πάροχος δεν αναλαμβάνει τέτοιους ελέγχους, άσε που αν βρει κάτι σε σένα μπορεί να σε χρεώσει κιόλας, πάρε δικό σου τεχνικό.
    Αν αποκλείσεις την περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα στην δική σου εγκατάσταση μετά μιλάς με τον πάροχο, αυτοί όσο βλέπουν πρόβλημα δεν ασχολούνται και κάνουν ενέργειες από την καρέκλα τους, σου ανεβάζουν το SNR, σε βάζουν σε κλειδωμένο προφίλ, κ.λ.π.

    Αν η γραμμή σου είναι σταθερή και χωρίς πολλά λάθη ζητάς νε σε βάλουν σε FastPath και έχεις χαμηλό ping αφού βέβαια θυσιάσεις λίγο από τον συγχρονισμό σου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Fast/Interleaved & Speedport Entry 2i
    Από denial στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-18, 23:09
  2. Αυτόματη αλλαγή από Fast path σε Interleaved
    Από koliotsamon στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-17, 13:01
  3. Forthnet fast path
    Από giorgosmarvel στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-17, 23:32
  4. fast path
    Από vegeta1321 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 16:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας