Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εκανα διαδικασια φορητοτητας γραμμης και ιντερνετ απο εναλλακτικο παροχο σε Cosmote, και ενω οταν μου καναν προσφορα μου ειπαν δωρεαν εξοπλισμο ρουτερ, στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι ο εξοπλισμος παιρνει τη μορφη χρησιδανειου και πρεπει να επιστραφει σε καταστημα στη περιπτωση λυσης του συμβολαιου. Ειναι οντως ετσι, και αν ισχυει αυτο το εφαρμοζουν?

    Μου δωσαν καλυτερη τιμη απο αυτη που ειχα με τον αλλο παροχο αλλα στο συμβολαιο που μου απεστειλαν λενε πως η τιμη προσφορας ειναι για την 24μηνη δεσμευση και μετα παιρνει μια αυξηση σχεδον 40% (απο 25+φπα στα 38+φπα), οποτε οταν φτασει εκεινη η ωρα, αν δε μου κανουν την ιδια τιμη για νεα δεσμευση θα πρεπει να δω αν θα παραμεινω και θελω να ξερω τι θα ισχυει με τον εξοπλισμο.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Nαι, πρέπει να επιστρέψεις το ρούτερ (σου στέλνουν και μήνυμα) και αν δεν το επιστρέψεις στο χρεώνουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το χει αντιμετωπιση κανεις αυτο στη πραξη? Για στην πραγματικοτητα δε πιστευω να ασχοληθουν. Απο κει που εφυγα τωρα, δε μου ζητησαν να τους επιστρεψω κατι. Τι να κανουν εξοπλισμο μεταχειρισμενο τοσων χρονων

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παλαιότερα όλοι έδιναν "δωρεάν" (το πληρώναμε στο πάγιο) κι έμενε στην κατοχή μας όταν φεύγαμε.
    Αργότερα όλοι (εκτός Forthnet) το έδιναν με χρησιδάνειο και αν δεν το επιστρέψεις, πληρώνεις ένα εφάπαξ ποσό.
    Σήμερα Wind και Vodafone, σε ADSL συνδέσεις δεν δίνουν καθόλου εξοπλισμό κι αν θέλεις είτε χρησιμοποιείς δικό σου είτε αγοράζεις από αυτούς (άρα σου μένει). Fortnet εξακολουθεί να το παρέχει "δωρεάν" και η Cosmote με χρησιδάνειο.
    Σε VDSL συνδέσεις, όλοι (νομίζω και η Forthnet) το δίνουν με χρησιδάνειο.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χει αντιμετωπιση κανεις αυτο στη πραξη? Για στην πραγματικοτητα δε πιστευω να ασχοληθουν. Απο κει που εφυγα τωρα, δε μου ζητησαν να τους επιστρεψω κατι. Τι να κανουν εξοπλισμο μεταχειρισμενο τοσων χρονων
    Την προηγούμενη εβδομάδα έφυγα από τον OTE και έγινε αυτό που περιγράφω πιο πάνω, μιλάμε για το Speedport γιατί το Thomson που είχα παλιά δεν μου το ζητήσανε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλαιότερα όλοι έδιναν "δωρεάν" (το πληρώναμε στο πάγιο) κι έμενε στην κατοχή μας όταν φεύγαμε.
    Αργότερα όλοι (εκτός Forthnet) το έδιναν με χρησιδάνειο και αν δεν το επιστρέψεις, πληρώνεις ένα εφάπαξ ποσό.
    Σήμερα Wind και Vodafone, σε ADSL συνδέσεις δεν δίνουν καθόλου εξοπλισμό κι αν θέλεις είτε χρησιμοποιείς δικό σου είτε αγοράζεις από αυτούς (άρα σου μένει). Fortnet εξακολουθεί να το παρέχει "δωρεάν" και η Cosmote με χρησιδάνειο.
    Σε VDSL συνδέσεις, όλοι (νομίζω και η Forthnet) το δίνουν με χρησιδάνειο.
    Ακριβώς έτσι είναι..

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χει αντιμετωπιση κανεις αυτο στη πραξη? Για στην πραγματικοτητα δε πιστευω να ασχοληθουν. Απο κει που εφυγα τωρα, δε μου ζητησαν να τους επιστρεψω κατι. Τι να κανουν εξοπλισμο μεταχειρισμενο τοσων χρονων
    Εγώ όταν έφυγα από τον ΟΤΕ είχα το παλιό ρούτερ, το ZTE, αλλά τότε που έφυγα είχαν μόνο αυτό, την τότε περίοδο ήταν το καινούριο ρούτερ, το speedport δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμη. Όταν έφυγα μου το ζήτησαν πίσω. Γενικά από όσο θυμάμαι αυτό με το χρησιδάνειο υπάρχει μερικά χρονάκια.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλαιότερα όλοι έδιναν "δωρεάν" (το πληρώναμε στο πάγιο) κι έμενε στην κατοχή μας όταν φεύγαμε.
    Αργότερα όλοι (εκτός Forthnet) το έδιναν με χρησιδάνειο και αν δεν το επιστρέψεις, πληρώνεις ένα εφάπαξ ποσό.
    Σήμερα Wind και Vodafone, σε ADSL συνδέσεις δεν δίνουν καθόλου εξοπλισμό κι αν θέλεις είτε χρησιμοποιείς δικό σου είτε αγοράζεις από αυτούς (άρα σου μένει). Fortnet εξακολουθεί να το παρέχει "δωρεάν" και η Cosmote με χρησιδάνειο.
    Σε VDSL συνδέσεις, όλοι (νομίζω και η Forthnet) το δίνουν με χρησιδάνειο.
    εμένα που είμαι παλιός συνδρομητής στη Wind, μου έχουν στείλει κάμποσα router για αντικατάσταση αυτών που χαλάνε. ποτέ δε μου ζήτησαν τα παλιά πίσω αν κι ήθελα να τα δώσω για να μη μου πιάνουν τόπο. όλα τους βγάζουν γύρω στα 2 χρόνια καλής χρήσης και μετά αρχίζουν οι πτώσεις της γραμμής. σήμα δεν έχει καλό κανένα γι αυτό και χρησιμοποιώ άλλο router δικό μου.
    το μόνο θετικό είναι ότι θεωρητικά κλειδώνουν στην καλύτερη ταχύτητα, χωρίς πείραγμα και μπορεί να σε καλύψει το τηλεφωνικό τους service

    θεωρώ απαράδεκτο να μη δώσουν τον αναγκαίο εξοπλισμό στους συνδρομητές τους, ειδικά όταν το κόστος γι αυτούς μπορεί να ναι 3-4€ άπαξ
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμένα που είμαι παλιός συνδρομητής στη Wind, μου έχουν στείλει κάμποσα router για αντικατάσταση αυτών που χαλάνε. ποτέ δε μου ζήτησαν τα παλιά πίσω αν κι ήθελα να τα δώσω για να μη μου πιάνουν τόπο. όλα τους βγάζουν γύρω στα 2 χρόνια καλής χρήσης και μετά αρχίζουν οι πτώσεις της γραμμής. σήμα δεν έχει καλό κανένα γι αυτό και χρησιμοποιώ άλλο router δικό μου.
    το μόνο θετικό είναι ότι θεωρητικά κλειδώνουν στην καλύτερη ταχύτητα, χωρίς πείραγμα και μπορεί να σε καλύψει το τηλεφωνικό τους service

    θεωρώ απαράδεκτο να μη δώσουν τον αναγκαίο εξοπλισμό στους συνδρομητές τους, ειδικά όταν το κόστος γι αυτούς μπορεί να ναι 3-4€ άπαξ
    1 με 2 ευρώ είναι μην είσαι χουβαρντας.


    Αυτό που είναι σίγουρο είναι οτι αν σου παρεχουν εξοπλισμό είναι υπολογισμένο μέσα στη τιμή, μαζί με αυτό είναι και η υποστήριξη αυτού του εξοπλισμού.

    Αχ jetspeed κλαψ

  10. #10
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα γιαυτό πλεον δεν δινουν ADSL Routers ούτε δωρεάν ούτε με χρησιδάνειο ώστε να αποφεύγουν το κόστος αγοράς και κυρίως διαχειρισης/logistics του εξοπλισμού.

    Το παρέχουν μόνο στο VDSL επειδή η συνδρομητική βάση είναι ακόμα μικρή, σαν ένα έξτρα κίνητρο για τους συνδρομητές που δεν θελουν να ασχολούνται πολύ. Οταν τα VDSL routers γινουν mainstream υποθέτω οτι οι providers θα πάνε στην ίδια προσέγγιση και δεν θα τα δίνουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρίν ενάμισυ χρόνο που έφυγα απο τον ΟΤΕ (μετά απο χρόνια), δεν μου ζήτησαν ένα ZVX10 W300 v5.2 που μου είχαν δώσει.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prometheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα γιαυτό πλεον δεν δινουν ADSL Routers ούτε δωρεάν ούτε με χρησιδάνειο ώστε να αποφεύγουν το κόστος αγοράς και κυρίως διαχειρισης/logistics του εξοπλισμού.

    Το παρέχουν μόνο στο VDSL επειδή η συνδρομητική βάση είναι ακόμα μικρή, σαν ένα έξτρα κίνητρο για τους συνδρομητές που δεν θελουν να ασχολούνται πολύ. Οταν τα VDSL routers γινουν mainstream υποθέτω οτι οι providers θα πάνε στην ίδια προσέγγιση και δεν θα τα δίνουν.
    Δεν έχουν ρίξει όμως την τιμή, αφαιρούν δυνατότητες, ανεβάζουν πάγια με ίδιες δυνατότητες κλπ

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρίν ενάμισυ χρόνο που έφυγα απο τον ΟΤΕ (μετά απο χρόνια), δεν μου ζήτησαν ένα ZVX10 W300 v5.2 που μου είχαν δώσει.
    Πιθανόν τότε να μην έδινε ακόμη εξοπλισμό με χρησιδάνειο. Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε το ξεκίνησε αλλά σίγουρα ίσχυε το 2013 (ή το 2012?) σε σύνδεση συγγενούς μου.
    Εξάλλου αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου, υπάρχει σχετικό έντυπο και επικαιροποιημένος τιμοκατάλογος μη επιστροφής.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χει αντιμετωπιση κανεις αυτο στη πραξη? Για στην πραγματικοτητα δε πιστευω να ασχοληθουν. Απο κει που εφυγα τωρα, δε μου ζητησαν να τους επιστρεψω κατι. Τι να κανουν εξοπλισμο μεταχειρισμενο τοσων χρονων
    Οχι μονο ισχυει, αλλα θα πρεπει να παραδωσεις ΑΥΤΟ που σου εδωσαν (και οχι αλλο ιδιας μαρκας), γιατι η διασταυρωση γινετε μεσω ιντερνετ στο καταστημα που το παραδιδεις. Αν δεν ταιριαξει ο κωδικος του ρουτερ σου με αυτον που εχεις χρεωθει, δεν το "περναει" στο συστημα ωστε να το αποχρεωθεις. Το εζησα πριν 2 μηνες που εφυγα απο τον ΟΤΕ. Μονο στους παλιοτερους συνδρομητες ADSL (οχι VDSL) που επαιρναν το ΖΤΕ, το χαριζουν απ' οτι μου ειπε ο υπαλληλος, μιας και τους ειναι αχρηστο πλεον...

  15. #15
    Εγγραφή
    12-09-2013
    Περιοχή
    χανια νεα χωρα
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα πήγα σε κατάστημα cosmote για να παραλάβω καινούργιο ρουτερ (λογο ευριζωνικης τηλεφωνίας) Και να παραδώσω το παλιό (δουλεύει κανονικά) μου είπαν αφου διάβασαν κάποιο αριθμό που έχει από πίσω το ρουτερ ότι είναι παλιό(το έχω από τον Νοέμβρη του 2012) να το κρατήσω το ίδιο που είπαν και από το 13888 εγώ παντος καλου κακου το έχω φύλαξη να μην βρεθώ και χρεωμένος

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS, Netgear, TP-LINK οικονομικά και ποιοτικά ασύρματα modem routers με εγγύηση!
    Από spyridop στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 05:02
  2. Fritz 7330 πίσω από Oxygen vodafone router με PPOE
    Από jimger στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-17, 18:13
  3. Mini Ups με χρησιδάνειο? ή με πληρωμή ?
    Από teza στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-16, 12:28
  4. Σύνδεση router με switch με crossover
    Από jonhh στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-16, 15:36
  5. [Other] Αγορα router με bandwidth control
    Από harisv στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-16, 06:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας