Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα.

    Παρατήρησα σε σχετικό pdf που παρέθεσε αγαπητό μέλος της κοινότητας, ότι το τριψήφιο kv από το οποίο τροφοδοτούμαι με δεδομένα, ότι θα είναι διαθέσιμο για υπηρεσίες Vectoring το τέταρτο τρίμηνο του παρόντος έτους.


    Θέλω να ρωτήσω αν έχουμε πληροφορίες για το ποια πακέτα θα είναι διαθέσιμα και σε τι συνδυασμούς ταχύτητας downstream/upstream.


    Και επίσης, αν το attainable data rate που παρατηρώ στα στατιστικά του VDSL router μου, θα είναι και το μέγιστο που θα μπορούσε να μου δώσει η γραμμή μου.


    Θα υπήρχε τρόπος να πάρω κάτι παραπάνω αν άλλαζα την κάθεστη καλωδίωση στο σπίτι;


    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kasi86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Παρατήρησα σε σχετικό pdf που παρέθεσε αγαπητό μέλος της κοινότητας, ότι το τριψήφιο kv από το οποίο τροφοδοτούμαι με δεδομένα, ότι θα είναι διαθέσιμο για υπηρεσίες Vectoring το τέταρτο τρίμηνο του παρόντος έτους.


    Θέλω να ρωτήσω αν έχουμε πληροφορίες για το ποια πακέτα θα είναι διαθέσιμα και σε τι συνδυασμούς ταχύτητας downstream/upstream.


    Και επίσης, αν το attainable data rate που παρατηρώ στα στατιστικά του VDSL router μου, θα είναι και το μέγιστο που θα μπορούσε να μου δώσει η γραμμή μου.


    Θα υπήρχε τρόπος να πάρω κάτι παραπάνω αν άλλαζα την κάθεστη καλωδίωση στο σπίτι;


    Ευχαριστώ.
    Καλησπέρα,

    τα διαθέσιμα πακέτα θα είναι τα ίδια που έχουμε τώρα + το 100Mbps που οπως όλα δείχνουν θα βγει με 10Mbps πακέτο upload(μακάρι να βγει παραπάνω) η ΕΕΤΤ έχει θέσει ότι τουλάχιστον το 10% του Download θα είναι το upload.

    στις ερωτήσεις σου α) για το attainable rate, όταν ενεργοποιηθεί το Vectoring θα καλυτερεύσει β) αν κάνεις μέτρηση στον κατανεμητή και τα στοιχεία είναι ίδια με την πρίζα του σπιτιού, όχι.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ.

    Πέραν της WIND που πρόσφατα έκανε παρουσίαση με συγκεκριμένες περιοχές κάλυψης, γνωρίζουμε συγκεκριμένα περιοχές της VODAFONE;


    Δυστυχώς είμαι στη WIND αλλά δε ασχοληθεί με την περιοχή μου αυτή και ίσως αναγκαστώ να αλλάξω.


    Γνωρίζουμε περιοχές για vectoring που θα έχουν αποκλειστικά VODAFONE,ΟΤΕ και κάποιος άλλος ενδεχομένως;

  4. #4
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν σε ενδιαφερει ποιος παροχος θα κανει την αναβαθμιση, εσυ μπορεις να εχεις οποιον επιθυμεις για την παροχη της υπηρεσιας σου

  5. #5
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kasi86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.

    Πέραν της WIND που πρόσφατα έκανε παρουσίαση με συγκεκριμένες περιοχές κάλυψης, γνωρίζουμε συγκεκριμένα περιοχές της VODAFONE;


    Δυστυχώς είμαι στη WIND αλλά δε ασχοληθεί με την περιοχή μου αυτή και ίσως αναγκαστώ να αλλάξω.


    Γνωρίζουμε περιοχές για vectoring που θα έχουν αποκλειστικά VODAFONE,ΟΤΕ και κάποιος άλλος ενδεχομένως;
    ο ΟΤΕ έχει ήδη δηλώσει, απο τους υπόλοιπους παρόχους αναμένουμε τις περιοχές που θα αναπτύξουν(2η φάση - χωρίς ΟΤΕ) και μένει η 3η φάση οπου θα μείνουν αδιάθετες καμπίνες που θα τις πάρουν τοτε οι υπόλοιποι πάροχοι οτι δηλώσουν....

  6. #6
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έγινε, ευχαριστώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αύριο-μεθαύριο θα έχουμε πιθανότατα την επίσημη αναφορά με τα 48 αστικά κέντρα που ανατέθηκαν σήμερα από την ΕΕΤΤ σε Vodafone και Wind.
    Επόμενη ανάθεση σε 2 μήνες ακριβώς και μετά σε ετήσια βάση (ανά εξάμηνο), με αρχή τέτοια εποχή του χρόνου.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μα η WIND νομίζω ήδη τα ανακοίνωσε σε παρουσίαση που έκανε ο Διευθ. Σύμβουλός της.

    Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω κάτι αντίστοιχο για VODAFONE.


    Για το Βύρωνα ρε παιδιά κάτι αναφέρεται σε άλλο νήμα για VODAFONE.


    Σχετικά με το Vectoring για Βύρωνα ξέρει κανείς τίποτα πιο συγκεκριμένο;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H Wind ανακοίνωσε πριν από 1-2 μέρες τις περιοχές που θα αναπτύξει FTTH/B. Σήμερα η ΕΕΤΤ ανακοίνωσε την 2η ανάθεση αστικών κέντρων για Vectoring.

    O OTE έχει αναλάβει στην 1η ανάθεση το αστικό κέντρο Αγίου Αρτεμίου, που καλύπτει περιοχές του Βύρωνα.
    Το αστικό κέντρο Βύρωνα, θα δούμε σύντομα ποιος το πήρε στην 2η ανάθεση, αλλά από τις εργασίες που γίνονται στην περιοχή, μάλλον η Vodafone.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Wind ανακοίνωσε πριν από 1-2 μέρες τις περιοχές που θα αναπτύξει FTTH/B. Σήμερα η ΕΕΤΤ ανακοίνωσε την 2η ανάθεση αστικών κέντρων για Vectoring.

    O OTE έχει αναλάβει στην 1η ανάθεση το αστικό κέντρο Αγίου Αρτεμίου, που καλύπτει περιοχές του Βύρωνα.
    Το αστικό κέντρο Βύρωνα, θα δούμε σύντομα ποιος το πήρε στην 2η ανάθεση, αλλά από τις εργασίες που γίνονται στην περιοχή, μάλλον η Vodafone.
    Για να δούμε.

    Πάντως αν γίνει εφικτή και η οπτική ίνα από άλλο πάροχο και μόνον,θα πρέπει σοβαρά να σκεφτώ να αφήσω τη WIND,παρά το γεγονός ότι είναι ότι φτηνότερο υπάρχει και είμαι χρόνια εκεί.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kasi86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δούμε.

    Πάντως αν γίνει εφικτή και η οπτική ίνα από άλλο πάροχο και μόνον,θα πρέπει σοβαρά να σκεφτώ να αφήσω τη WIND,παρά το γεγονός ότι είναι ότι φτηνότερο υπάρχει και είμαι χρόνια εκεί.
    Δηλαδή εννοεις πχ INALAN?

  12. #12
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εννοεις πχ INALAN?
    Δε μου αρέσει καθόλου μα καθόλου το γεγονός ότι βάζουν όρια στη γραμμή τα 3.5 ΤΒ το μήνα.
    Μπορεί να σου φανεί περίεργο,αλλά για μένα το να έχω πρόσβαση σε ξενόγλωσσο οπτικοακουστικό υλικό όσο θέλω και χωρίς όριο,είναι κάτι το αυτονόητο.

    Δε θα έλεγα όχι στην ΙΝΑΛΑΝ,υπό τον όρο ότι θα είχα πλήρη αυτονομία στο πόσο και κάθε πότε θα κατεβάζω αρχεία.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kasi86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μου αρέσει καθόλου μα καθόλου το γεγονός ότι βάζουν όρια στη γραμμή τα 3.5 ΤΒ το μήνα.
    Μπορεί να σου φανεί περίεργο,αλλά για μένα το να έχω πρόσβαση σε ξενόγλωσσο οπτικοακουστικό υλικό όσο θέλω και χωρίς όριο,είναι κάτι το αυτονόητο.

    Δε θα έλεγα όχι στην ΙΝΑΛΑΝ,υπό τον όρο ότι θα είχα πλήρη αυτονομία στο πόσο και κάθε πότε θα κατεβάζω αρχεία.
    εκτος και αν αναφερεσαι σε streaming που εκει χλωμο να πιασεις τα 3,5 τβ με τα χαμηλα bitrate που διατιθενται.
    υπολογισε οτι τα 3.5 ΤΒ μεταφραζονται σε 100+ ευρω για storage-αγορα σκληρου- και ειλικρινα δεν επηρεαζουν ουτε τον πιο heavy user
    3,5 τβ ειναι περιπου 300 ταινιες hd το μηνα η ~ 100 ΑΑΑ games.
    κανενας δεν παιζει να αντεξει το κατεβασει τοσο περα απο τους 1-2 πρωτους μηνες, καθως θελει και πολυ χρονο για να βρεις το content και πολυ χρημα για storage
    ισως το πρωτο μηνα σε καποιον πολυ heavy user να του μεινει backlog που θα το καλυψει σιγουρα τον δευτερο μηνα, και μετα 1-2 τερα max storage τον μηνα- το παρα παρα πολυ.

    αυτο το κανουν προφανως για να μην γινονται share οι συνδεσεις και οχι για να περιορισουν τους χρηστες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 08-06-17 στις 01:23.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκτος και αν αναφερεσαι σε streaming που εκει χλωμο να πιασεις τα 3,5 τβ με τα χαμηλα bitrate που διατιθενται.
    υπολογισε οτι τα 3.5 ΤΒ μεταφραζονται σε 100+ ευρω για storage-αγορα σκληρου- και ειλικρινα δεν επηρεαζουν ουτε τον πιο heavy user
    3,5 τβ ειναι περιπου 300 ταινιες hd το μηνα η ~ 100 ΑΑΑ games.
    κανενας δεν παιζει να αντεξει το κατεβασει τοσο περα απο τους 1-2 πρωτους μηνες, καθως θελει και πολυ χρονο για να βρεις το content και πολυ χρημα για storage
    ισως το πρωτο μηνα σε καποιον πολυ heavy user να του μεινει backlog που θα το καλυψει σιγουρα τον δευτερο μηνα, και μετα 1-2 τερα max storage τον μηνα- το παρα παρα πολυ.

    αυτο το κανουν προφανως για να μην γινονται share οι συνδεσεις και οχι για να περιορισουν τους χρηστες
    Δε διαφωνώ.

    Ως προς το κόστος του αποθηκευτικού χώρου,προσωπικά χρησιμοποιώ ένα παλαιό φτηνό φορητό υπολογιστή για χρήση διαδικτύου,MS Office κλπ. το οποίο όμως έχει τη δυνατότητα για υψηλής ευκρίνειας αναπαραγωγή υλικού.
    Αποφάσισα να δώσω κάτι παραπάνω για εξωτερικούς σκληρούς σε dock,και έτσι έχω μια μικρή ψηφιακή βιβλιοθήκη με ξενόγλωσσο κινηματογράφο ακόμα και παλαιότερων εποχών καθώς με φιλοξενούν συγγενείς διότι είμαι ανύπαντρος ακόμα.

    Σκέψου ότι στο σπίτι υπάρχει ανάπηρος άνθρωπος άνω των 60 που η μόνη του απόλαυση είναι να παίζει σκάκι στην τηλεόραση μέσω διαδικτύου καθώς και παλιές ταινίες άγριας δύσης που μπορώ να του βρίσκω σε blu-ray τα οποία σε μέγεθος είναι το λιγότερο 50giga.
    Και λέω το λιγότερο,γιατί υπάρχουν πακέτα που φτάνουν άνω του TB αν και όντως πιο σπάνια.


    Όπως και νάχει,δεν κακολογώ την ΙΝΑΛΑΝ.
    Απλά είπα γιατί εγώ ΔΕΝ θα την επέλεγα.
    Αν πάψουν να έχουν αυτόν τον περιορισμό θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.

    Αλλά ούτως ή άλλως τους έχω πάρει τηλέφωνο,και για Βύρωνα δεν είχαν κάτι στα άμεσα σχέδιά τους.


    Επομένως για μένα είναι σημαντικό το vectoring αν έρθει ή αν κάποια από της VODAFONE κά. φτάσουν στο σημείο να μπορούν να παρέχουν οπτική ίνα όπως το κάνει η ΙΝΑΛΑΝ.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Απόψη μου βέβαια αλλά πιστεύω ότι όταν θα διαθέσουν εμπορικά οι άλλες εταιρείες FTTB/H θα βάλουν και αυτές ένα όριο χρήσης. Μέχρι τώρα δεν έχουμε δει όρια για ευνόητους λόγους ταχύτητας.

    Τονίζω το εμπορικά γιατί τα πιλοτικά που τρέχουν δεν έχουν σημασία, μιλάμε για λίγους χρήστες εκεί.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-24, 00:28
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-20, 21:49
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 01:31
  4. Προβληματα με το VDSL?Router?PS4?!
    Από LoukasM στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 19:02
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-16, 15:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας