Σελ. 10 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 527
  1. #136
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Με την adsl 24 της Cosmote εδώ πιάνω 5-6 mbps και πληρώνω 26,00€ με 420 προς κινητά και απεριόριστα προς σταθερά. Δυστυχώς εδώ δεν δίνει άλλος πάροχος εκτός από Cosmote.
    Με την 35/3 της Skytelecom θα πληρώνω 27,90€ το μήνα και εφάπαξ 124,00€ για τον εξοπλισμό μου είπαν.
    Αν ήμουν Αθήνα θα έβαζα inalan με 28,00€ 100/100 (όπως διαβάζω στο forum) αλλά δυστυχώς από θέμα σύνδεσης internet ζω στο Σοφικό Κορινθίας, το οποίο τουλάχιστον μου παρέχει ένα αξιοπρεπές μεροκάματο με τα αγροτικά-κτηνοτροφικά που ασχολούμαι (ήμουν παλαιότερα 4 χρόνια στο Παγκράτι με μισθό σχεδόν της πείνας, πόσο να αντέξεις άλλο στην Αθήνα έτσι...).

  2. #137
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    @sot.mix

    Απλα θα πρεπει να υπολογισεις και ενα κοστος για την τηλεφωνια.
    πχ 15€ ετησιο για voip νουμερακι + οτι επιλεξεις για εξοπλισμο πχ απο 30€ και πανω + κοστος κλησεων.

    Εκτος αν δεν θες καθολου τηλεφωνια.
    The gr81 .

  3. #138
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    H Cosmote μου πρότεινε COSMOTE Home Double Play SIM L (όριο τα 50GB) για να έχω πιο γρήγορο internet με κόστος 39,41€/μήνα.
    Τα 50GB δεν ξέρω αν φτάνουν, δεν έχω κάνει ποτέ μέτρηση να δω την κατανάλωσή μου. Αλλά μάλλον δεν θέλω να μπω και στη διαδικασία να μετράω τα δεδομένα...
    Με τη Skytelecom θα μου βγαίνει 27,90 + 15/12 + 124/24 = 34,32€/μήνα χωρίς το κόστος των κλήσεων για 35/3. Φτηνό δεν το λες αλλά δεν βλέπω άλλη λύση.
    Απλά θέλω να καλύψω netflix, δικτυακά παιχνίδια αλλά και το youtube που βλέπει το μικρό και η χρήση που γίνεται από τη γυναίκα μου.
    Εδώ στο Ηράκλειο δεν έχουν πάει vdsl θα φέρουν στο Σοφικό...Θα έχουν πεθάνει και τα εγγόνια μου μέχρι τότε.
    Η αλήθεια είναι ότι το τηλεφωνικό νούμερο θα το γυρίσω σε voip απλά για να το κρατήσω επειδή είναι οικογενειακό.
    Αλλά δεν το χρησιμοποιώ για να καλώ σχεδόν καθόλου.

  4. #139
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cosmote
    Απλά η Cosmote είναι εταιρία μεγαθήριο που δεν θα κλείσει ποτέ ενώ η Skytelecom μπορεί μια μέρα να τους πάρεις τηλέφωνο και να σου λέει η τηλεφωνήτρια: "ο αριθμός που καλείτε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή!"
    Και τότε τι κάνεις;Κρατάς τον εξοπλισμό για ντεκόρ και πας παρακαλώντας στον ΟΤΕ να σε ξανασυνδέσει (υπολόγισε κανά 2-3 μήνο μιας και κατάλαβα ότι είσαι σε ορεινό οικισμό μακριά από αστικό κέντρο).

  5. #140
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Στο Σοφικό δίνει ασύρματο και ο www.iwifi.gr

    Κάνε ένα τηλέφωνο εκεί.

  6. #141
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Ευχαριστώ πολύ. Νέα εταιρία είναι αυτή;Θα τους πάρω τηλέφωνο να πάρω μία άποψη κι από αυτούς.

  7. #142
    Εγγραφή
    17-11-2009
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    US.R 9108A Annex B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sot.mix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ. Νέα εταιρία είναι αυτή;Θα τους πάρω τηλέφωνο να πάρω μία άποψη κι από αυτούς.
    Να ξέρεις είναι πιο ακριβή πάντως. Εγώ τους έστειλα μου είπαν γράψου στο σάιτ και θα επικοινωνήσει ο τεχνικός για την εγκατάσταση. μετα απο έναν μήνα τίποτα. Μίλησα και με την skytelecom και μου είπαν σε ένα μήνα θα δώσουν στην Κόρινθο. Είναι και πιο φτηνή και έχει και καλύτερα πακέτα για upload. Αλλιώς εγω θα πήγαινα στη λύση του link απο το μαγαζί που έχει vdsl.

  8. #143
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Βλέπω ότι λέμε λέμε εδώ διάφορα. Αλλά μόνο στη θεωρία.
    Υπάρχει κανένας που να έβαλε και να μας ποστάρει ένα speedtest, να μας πει την εμπειρία του και να μας δείξει μερικά ping tests να δούμε τι παίζει;
    Γιατί στα χαρτιά φαίνεται καλή περίπτωση, ειδικά για εμάς που μένουμε εκτός αστικών κέντρων και ταλαιπωρούμαστε από άθλιες ταχύτητες λόγω απόστασης από τα κέντρα/καμπίνες.

    Έχει βάλει κάποιος να μας πει «πλήρωνα τόσο», «έπιανα τόσο», είχα τοσο Ping. Τις ώρες αιχμής υπήρχαν αυτά τα σκαμπανεβάσματα κλπ.
    Απλά πράγματα.

  9. #144
    Εγγραφή
    17-11-2009
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    US.R 9108A Annex B
    Δευτέρα σε μένα έρχεται ο τεχνικός της iwifi να κάνει την εγκατάσταση. Σε μια ώρα μου είπε θα έχουμε σήμα. Θα πάω στα business πακέτα με στατική ip. Επίσης μου είπε το μόντεμ τους είναι ξεκλείδωτο, μπορείς να ανοίγεις μόνος σου πόρτες άμεσα. Τον εξοπλισμό δεν το χρεώνουν, χρεώνουν μόνο τέλος ενεργοποίησης 35 ευρώ στα δυο χρόνια συμβόλαιο. Περισσότερα την Τρίτη...

  10. #145
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mcstefan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξέρεις είναι πιο ακριβή πάντως. Εγώ τους έστειλα μου είπαν γράψου στο σάιτ και θα επικοινωνήσει ο τεχνικός για την εγκατάσταση. μετα απο έναν μήνα τίποτα. Μίλησα και με την skytelecom και μου είπαν σε ένα μήνα θα δώσουν στην Κόρινθο. Είναι και πιο φτηνή και έχει και καλύτερα πακέτα για upload. Αλλιώς εγω θα πήγαινα στη λύση του link απο το μαγαζί που έχει vdsl.
    Ναι το είδα ότι είναι πιο ακριβή εταιρία.
    π.χ στο 15/1 χρεώνουν 24,90€ (+37,50€ ενεργοποίηση) δηλαδή θα μου βγει 26,46 €/μήνα ενώ η skytelecom στο 24/2 17,90€ (+99,90 για εξοπλισμό) δηλαδή θα μου βγει 22,06€/μήνα.
    Δεν είναι τρελή η διαφορά αλλά έχει και διαφορά στην ταχύτητα (που είναι το πιο βασικό για εμένα αυτή τη στιγμή) αν υποθέσουμε ότι και στις 2 εταιρίες αυτή είναι η πραγματική ταχύτητα.
    Θετικό για τη Skytelecom για μένα είναι ότι υπάρχουν αρκετοί που έχουν συνδεθεί και γράφουν τις εμπειρίες τους ενώ την βλέπω και ιδιαίτερα δραστήρια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mcstefan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δευτέρα σε μένα έρχεται ο τεχνικός της iwifi να κάνει την εγκατάσταση. Σε μια ώρα μου είπε θα έχουμε σήμα. Θα πάω στα business πακέτα με στατική ip. Επίσης μου είπε το μόντεμ τους είναι ξεκλείδωτο, μπορείς να ανοίγεις μόνος σου πόρτες άμεσα. Τον εξοπλισμό δεν το χρεώνουν, χρεώνουν μόνο τέλος ενεργοποίησης 35 ευρώ στα δυο χρόνια συμβόλαιο. Περισσότερα την Τρίτη...
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αν μπορείς ενημέρωσέ με τι εξοπλισμό τοποθετούν και τις γενικότερες εντυπώσεις. Εσύ σε ποια περιοχή είσαι;
    Εγώ είδα τέλος ενεργοποίησης 37,50€ στα 2 χρόνια και 75,00 στον 1 χρόνο στο site τoυς.
    Τα business πακέτα είναι πολύ πιο ακριβά οπότε δεν με ενδιαφέρουν, άσε που μάλλον δεν μπορώ να πάρω σαν αγρότης-κτηνοτρόφος (πρέπει να ρωτήσω το λογιστή μου).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sot.mix : 09-01-20 στις 10:11.

  11. #146
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Κάτι που θα πρέπει να υπολογίζουμε οταν επιλέγουμε είναι και το Service.

    Για παράδειγμα έχουν τεχνικό στη περιοχή για αποκατάσταση βλάβης άμεσα?

    Δεν είναι λίγες οι φορές που στα βουνά η πρόσβαση είναι δύσκολη.

    Οπότε είναι όλα σχετικά.

  12. #147
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Λογικά θα κάνουν συνεργασία με τοπικό τεχνικό για να μην τρέχουν από Τρίπολη γιατί απ'ότι βλέπω από το site τους καλύπτουν 6 νομούς της Ελλάδος αυτή τη στιγμή.
    Στην Κρήτη απ'ότι διαβάζω στο forum έχουν τοπικό συνεργάτη και μόνο αν συμβεί κάτι πολύ τραγικό πηγαίνουν.
    Το ίδιο κάνουν και όλες οι γνωστές εταιρίες.
    Προς το παρόν βολεύομαι με την Cosmote (με αργή σύνδεση βέβαια) αλλά επειδή σκέφτομαι να την καταργήσω εντελώς και να πάω σε πάροχο ασύρματου internet θα το ψάξω λίγο ακόμα μη φάω καμιά φόλα και το φυσάω και δεν κρυώνει.
    Όταν συνδεθείς και μπορείς στείλε μου λεπτομέρειες.
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sot.mix : 09-01-20 στις 14:02.

  13. #148
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sot.mix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά θα κάνουν συνεργασία με τοπικό τεχνικό για να μην τρέχουν από Τρίπολη γιατί απ'ότι βλέπω από το site τους καλύπτουν 6 νομούς της Ελλάδος αυτή τη στιγμή.
    Στην Κρήτη απ'ότι διαβάζω στο forum έχουν τοπικό συνεργάτη και μόνο αν συμβεί κάτι πολύ τραγικό πηγαίνουν.
    Το ίδιο κάνουν και όλες οι γνωστές εταιρίες.
    Προς το παρόν βολεύομαι με την Cosmote (με αργή σύνδεση βέβαια) αλλά επειδή σκέφτομαι να την καταργήσω εντελώς και να πάω σε πάροχο ασύρματου internet θα το ψάξω λίγο ακόμα μη φάω καμιά φόλα και το φυσάω και δεν κρυώνει.
    Όταν συνδεθείς και μπορείς στείλε μου λεπτομέρειες.
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
    Με μπέρδεψες...

    ο iwifi.gr είναι Κόρινθο ποιός μίλησε για Κρήτη και Τρίπολη

    Στο Σοφικό δεν είσαι ?

    Τέλος πάντων κάνε οτι νομίζεις εσύ επιλέγεις.

    Μπήκες να δεις την κάλυψη ? https://www.iwifi.gr/network-coverage/

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  korinthos.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  120,5 KB 
ID: 210408


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  korinthos2.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  26,3 KB 
ID: 210409


    Σε καλύπτει μια χαρά στο Σοφικό.

    Τηλεφώνησε μάθε και ενημέρωσε και τους υπόλοιπους εδω γιατι εγώ είμαι Θεσσαλονίκη και δεν φτάνει μέχρι εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillyVan : 09-01-20 στις 16:01. Αιτία: Link&Photos

  14. #149
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μπέρδεψες...

    ο iwifi.gr είναι Κόρινθο ποιός μίλησε για Κρήτη και Τρίπολη

    Στο Σοφικό δεν είσαι ?

    Τέλος πάντων κάνε οτι νομίζεις εσύ επιλέγεις.

    Μπήκες να δεις την κάλυψη ? https://www.iwifi.gr/network-coverage/

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  korinthos.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  120,5 KB 
ID: 210408


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  korinthos2.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  26,3 KB 
ID: 210409


    Σε καλύπτει μια χαρά στο Σοφικό.

    Τηλεφώνησε μάθε και ενημέρωσε και τους υπόλοιπους εδω γιατι εγώ είμαι Θεσσαλονίκη και δεν φτάνει μέχρι εδώ
    Για Κρήτη και Τρίπολη αναφέρομαι στην www.skytelecom.gr.
    Ναι Σοφικό είμαι. Με καλύπτει προς το παρόν η www.iwifi.gr αλλά σε λίγο καιρό μου είπε και η www.skytelecom.gr θα έχει επεκταθεί εδώ.

  15. #150
    Εγγραφή
    17-11-2009
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    US.R 9108A Annex B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sot.mix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το είδα ότι είναι πιο ακριβή εταιρία.
    π.χ στο 15/1 χρεώνουν 24,90€ (+37,50€ ενεργοποίηση) δηλαδή θα μου βγει 26,46 €/μήνα ενώ η skytelecom στο 24/2 17,90€ (+99,90 για εξοπλισμό) δηλαδή θα μου βγει 22,06€/μήνα.
    Δεν είναι τρελή η διαφορά αλλά έχει και διαφορά στην ταχύτητα (που είναι το πιο βασικό για εμένα αυτή τη στιγμή) αν υποθέσουμε ότι και στις 2 εταιρίες αυτή είναι η πραγματική ταχύτητα.
    Θετικό για τη Skytelecom για μένα είναι ότι υπάρχουν αρκετοί που έχουν συνδεθεί και γράφουν τις εμπειρίες τους ενώ την βλέπω και ιδιαίτερα δραστήρια.

    - - - Updated - - -



    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αν μπορείς ενημέρωσέ με τι εξοπλισμό τοποθετούν και τις γενικότερες εντυπώσεις. Εσύ σε ποια περιοχή είσαι;
    Εγώ είδα τέλος ενεργοποίησης 37,50€ στα 2 χρόνια και 75,00 στον 1 χρόνο στο site τoυς.
    Τα business πακέτα είναι πολύ πιο ακριβά οπότε δεν με ενδιαφέρουν, άσε που μάλλον δεν μπορώ να πάρω σαν αγρότης-κτηνοτρόφος (πρέπει να ρωτήσω το λογιστή μου).
    Στο λεχαιο είμαι εγώ. Έβαλα το business γιατί είναι για εταιρεία και χρειάζομαι τις έξτρα παροχές. Στο σπίτι μου έχω vdsl 50ρα. Στο Σοφικό το σερφάρισμα βγαίνει. Το κατέβασμα αρχείων δεν παλεύετε με τπτ.

Σελ. 10 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Wind: νέα υπηρεσία ασύρματου Internet SIMPLEfi
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 152
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 00:14
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-17, 23:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας