Σελ. 26 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 61621242526272831 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 527
  1. #376
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω ότι με 8 ευρώ επιπλέον δίνουν static IP.. θεωρητικά λοιπόν, αν μη τι άλλο με €25 λογικά αποκτάς public static IP..
    Και επιπλέον υπάρχει και το Business πακέτο στα 24/4 με €30, που περιέχει στην τιμή του static IP, οπότε με 5 ευρώ παραπάνω έχεις και 2 Mbit μεγαλύτερο upload..



    Χάρτη κάλυψης δε βρήκα... και οι τιμές τους είναι επιεικώς εξωφρενικές..
    30/5 συν 150 ο εξοπλισμός συν 90 το τέλος ενεργοποίησης με 60 ευρώ το μήνα..
    καλησπερα πηρα τηλεφωνο την novelcom.gr και μου ειπανε οτι θα δωσουνε ενα πακετο με ταχυτητα 24/2 με τιμη στα 25,90 ευρω και θα αναπροσαρμοστουνε οι τιμες!, παντως ο κυριος μου με πηρε μου φανηκε πολυ καλα καταρτισμενος. Επισης δεν εχει πεναλτυ αμα θελεις να την διακοψεις . Η συμβαση που γινεται ειναι για την ταχυτητα της συνδεσης απο οτι καταλαβα.
    Εγω ρωτησα για Δασκαλειο κερατεας και μου ειπανε οτι η υπαρχει κεραια στο Κερατοβουνι ( εκει που ειναι κεραιες τις ερτ!) και γινεται ασυρματη μεταδοση με την κεραια στον Υμμητο που εχει συνδεθει με οπτικες ινες.
    Ρωτησα για την καιρικες συνθηκες αμα επηρεαζεται μου ειπε οτι ναι επηρεαζεται αμα εχει σωστη διασυνδεση δεν επηρεαζεται ο χρηστης πχ εαν ο χρησης διαλεξει 24 ταχυτητα η ταχυτητα που θα ερχεται στην κεραια εξω θα ειναι 100 ετσι ωστε να πεφτει με τις καιρικες συνθηκες αλλα χωρις να φτανει πχ τα 24 mbs ! Μου φανηκε πολυ επαγγελματικη η απαντηση του . Επισης μου ειπε οτι ολα τα προγραμματα εχουνε τηλεφωνικα μεσα με 500 λεπτα προς Ελλαδα κινητα και σταθερα.
    Οσον αφορα τα ms αποστασης λογω δορυφορου γυρω στα 15 μου ειπε και οτι και αυτο θα αναφερεται στην συμβαση.

  2. #377
    Εγγραφή
    02-02-2017
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    iwifi
    Σιγά μην έρχεται 100mbs στην κεραία σου με 25,90€ και με ελάχιστα τα 24mbs.
    Όλοι οι wisp βάζουν όριο τα mbps του προγράμματος που έχεις επιλέξει. Κανέναν δεν συμφέρει να πληρώνεις 24mbps και να σου δίνει 100mbps για να μην πέσεις ποτέ κάτω από τα 24mbps.
    Απλά αν είναι καλή η ζεύξη και ο κόμβος τους σταθερός αν π.χ. επιλέξεις 24mbps θα έχεις τις περισσότερες μέρες (εκτός απροόπτων) 20-24mbps.
    Εγώ παίζω iwifi 30/2 στην Κόρινθο με καλή ζεύξη και οι μετρήσεις μου λένε ότι είμαι στο εύρος 24-30mbps.
    Επίσης δεν έχω διαπιστώσει αλλαγή στη γραμμή μου εξαιτίας καιρικών συνθηκών.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gianniskostalas31 : 03-12-20 στις 15:24.

  3. #378
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gianniskostalas31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά μην έρχεται 100mbs στην κεραία σου με 25,90€ και με ελάχιστα τα 24mbs.
    Όλοι οι wisp βάζουν όριο τα mbps του προγράμματος που έχεις επιλέξει. Κανέναν δεν συμφέρει να πληρώνεις 24mbps και να σου δίνει 100mbps για να μην πέσεις ποτέ κάτω από τα 24mbps.
    Αν το link ειναι καλο τοτε υπαρχει διαθεσιμο bandwidth μεταξυ client και AP .
    Απο εκει και περα αναλογως το πακετο του καθε πελατη μπαινει limit στο ρουτερ.
    Γιαυτο και η κεραια που γινεται το λινκ εχει κλειδωμενο μενου ... και στο ρουτερ-ΑΡ στο σπιτι ειναι ξεκλειδωτα.

    αν εχει κακοκαιρία ... μειωνεται η ταχυτητα του λινκ ... αλλα οχι τοσο ωστε να επηρεαζει τον πελατη συμφωνα με το πακετο του.
    Αυτο εννοεουν οτι ερχονται πχ 100Mbps στην κεραια.
    The gr81 .

  4. #379
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gianniskostalas31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά μην έρχεται 100mbs στην κεραία σου με 25,90€ και με ελάχιστα τα 24mbs.
    Όλοι οι wisp βάζουν όριο τα mbps του προγράμματος που έχεις επιλέξει. Κανέναν δεν συμφέρει να πληρώνεις 24mbps και να σου δίνει 100mbps για να μην πέσεις ποτέ κάτω από τα 24mbps.
    Απλά αν είναι καλή η ζεύξη και ο κόμβος τους σταθερός αν π.χ. επιλέξεις 24mbps θα έχεις τις περισσότερες μέρες (εκτός απροόπτων) 20-24mbps.
    Εγώ παίζω iwifi 30/2 στην Κόρινθο με καλή ζεύξη και οι μετρήσεις μου λένε ότι είμαι στο εύρος 24-30mbps.
    Επίσης δεν έχω διαπιστώσει αλλαγή στη γραμμή μου εξαιτίας καιρικών συνθηκών.
    και εγω δεν πιστευω οτι θα δωσουνε 100 mbs στην κεραια μπορει και 40 τι να πω δεν ξερω ,παντως σαν απαντηση μου φανηκε πολυ επαγγελματικη.

  5. #380
    καλησπέρα.μπορεί καποιος να μου πει εαν υπαρχουν ενναλακτικοι παροχοι ασυρματης συνδεσης στον ΒΟΛΟ?Εαν ναι γνωριζετε ποιοι ειναι και αν ειναι αξιοπιστοι?

  6. #381
    Εγγραφή
    09-01-2020
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από smarag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες την SkyFiber https://www.facebook.com/skyfiber.gr στα Χανιά!
    Σ΄ευχαριστώ φίλε μου για την πρόταση. Δυστυχώς σύμφωνα με τον χάρτη κάλυψης τους δεν καλύπτουν ακόμα την περιοχή που μένω. Θα το παρακολουθώ πάντως. Να 'σαι καλά!

  7. #382
    Εγγραφή
    11-12-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για Ξάνθη νέος πάροχος ασύρματου ίντερνετ
    Blue Wireless
    www.bluew.gr

  8. #383
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimos_Vav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ΄ευχαριστώ φίλε μου για την πρόταση. Δυστυχώς σύμφωνα με τον χάρτη κάλυψης τους δεν καλύπτουν ακόμα την περιοχή που μένω. Θα το παρακολουθώ πάντως. Να 'σαι καλά!
    βρηκες χάρτη ?
    ακυρο ειδα διορθωσαν την σελιδα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 15-12-20 στις 07:42.

  9. #384
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    https://bluew.gr/pricing/
    24/10 με 17,49€ και 50/10 με 27,49€???????
    Αυτός είναι πάροχος που θα χτυπήσει τους κλασικούς παρόχους!

  10. #385
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sot.mix Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://bluew.gr/pricing/
    24/10 με 17,49€ και 50/10 με 27,49€???????
    Αυτός είναι πάροχος που θα χτυπήσει τους κλασικούς παρόχους!
    Ναι τρεμουν ολοι τους.

    Δεν ειναι οι τιμες φιλε μου το κριτήριο αλλα η σταθερότητα και η απόδοση.

    Εκει πάσχουν σχεδόν όλοι οι ασύρματοι και οι χάλκινοι.

    Εδω πάσχουν και οι οπτικοί διαβάζω ακόμη και οι δορυφορικοί.

  11. #386
    Εγγραφή
    02-02-2017
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    iwifi
    Ποτέ δεν ήταν αυτοσκοπός οι πάροχοι ασύρματου internet να χτυπήσουν τους κλασικούς παρόχους γιατί είναι τοπικής εμβέλειας (εκτός αν εξαιρέσεις την Skytelecom που έχει επεκταθεί σε αρκετές περιοχές).
    Γι'αυτό άλλωστε και οι τιμές τους είναι πάντα πιο ακριβές.
    Τώρα πως αυτός ο πάροχος δίνει 24/10 με 17,49€/μήνα κι αν πας σε 12μηνη προπληρωμή 15€/μήνα (!) είναι απορίας άξιον.
    Εδώ πληρώνω το 30/2 στα 31,00€/μήνα.

  12. #387
    Εγγραφή
    19-07-2016
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα σε όλους. Ηθελα να κάνω μία ερώτηση, στην περιοχή που βρίσκεται το σπίτι μου η 24αρα σύνδεση που έχω συνδέεται με 8, οπότε ψαχτηκα για το ασύρματο internet, βρήκα την nictech, επικοινώνησα μαζί τους σημερα και μου είπαν ότι θέλουνε τέλος ενεργοποίησης 250 ευρώ. Είναι φυσιολογικό αυτό? Το σπίτι βρίσκεται έξω από την Περαία Θεσσαλονίκης, πάνω στο κεντρικό δρόμο.

  13. #388
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chaos_AD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους. Ηθελα να κάνω μία ερώτηση, στην περιοχή που βρίσκεται το σπίτι μου η 24αρα σύνδεση που έχω συνδέεται με 8, οπότε ψαχτηκα για το ασύρματο internet, βρήκα την nictech, επικοινώνησα μαζί τους σημερα και μου είπαν ότι θέλουνε τέλος ενεργοποίησης 250 ευρώ. Είναι φυσιολογικό αυτό? Το σπίτι βρίσκεται έξω από την Περαία Θεσσαλονίκης, πάνω στο κεντρικό δρόμο.
    Δεν υπαρχει "φυσιολογικο" . Ο καθε παροχος χρεωνει αυτο που νομιζει λογικο κατα την κριση του.

    Απο εκει και περα αν θεωρεις οτι ειναι πολλα τα χρηματα ( που ειναι... ) απλα δεν τον επιλεγεις.
    The gr81 .

  14. #389
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chaos_AD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους. Ηθελα να κάνω μία ερώτηση, στην περιοχή που βρίσκεται το σπίτι μου η 24αρα σύνδεση που έχω συνδέεται με 8, οπότε ψαχτηκα για το ασύρματο internet, βρήκα την nictech, επικοινώνησα μαζί τους σημερα και μου είπαν ότι θέλουνε τέλος ενεργοποίησης 250 ευρώ. Είναι φυσιολογικό αυτό? Το σπίτι βρίσκεται έξω από την Περαία Θεσσαλονίκης, πάνω στο κεντρικό δρόμο.
    Παίζει να είμαστε γείτονες! Χαχα, είμαι δίπλα από το σπίτι του Φασούλα αν το ξέρεις.

    Σχετικά με το θέμα τώρα, εμένα μου ζήτησαν 150 ευρώ για την ενεργοποίηση. Θα σου πω απλά ότι η εταιρία αξίζει όσο ελάχιστες εκεί έξω. Έχει μια βδομάδα που έβαλα 25/3 πακέτο και τα πιάνω και τα 25, χωρίς να έχει κοπεί ποτέ μέχρι στιγμής η σύνδεση. Αν θέλεις κάτι αξιόπιστο, νομίζω αποτελεί μονόδρομο. Φαντάσου ότι τους ζητάω να μου αναβαθμίσουν την γραμμή και μου λένε πως θέλουν πρώτα να κάνουν μετρήσεις για να είναι σίγουροι για την απόδοση και την σταθερότητά της. Να τους παρακαλάς να δώσεις χρήματα και να σου λένε περίμενε χαχα! Πάρε μια ιδέα από τα αποτελέσματα (3 κινητά συνδεδεμένα και 1ας υπολογιστής όταν έγινε η μέτρηση) https://prnt.sc/w7z51y
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzortzis : 22-12-20 στις 20:22.

  15. #390
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Χαίρομαι που έμεινες ικανοποιημένος μια και είσαι δύσκολη περιοχή.

    Γράψε λίγες παραπάνω λεπτομέρειες αν θέλεις για την εγκατάσταση (εξοπλισμό, προσανατολισμός κεραίας, μηνιαίο κόστος)

Σελ. 26 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 61621242526272831 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Wind: νέα υπηρεσία ασύρματου Internet SIMPLEfi
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 152
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 00:14
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-17, 23:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας