Σελ. 16 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 5566
  1. #226
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το πρώτο που αναφέρεις, δεν υπάρχει κανένας φυσικός τύπος που να δείχνει ότι όσο ανεβαίνει η συχνότητα ή μικραίνει το μήκος κύματος, έχουμε μεγαλύτερη εξασθένηση.
    Και όμως υπάρχει. Όσο μικρότερη είναι η συχνότητα, αντίστοιχα μεγαλύτερο είναι το μήκος κύματος και το σήμα φθάνει σε μεγαλύτερη απόσταση. Η διάδοση του σήματος επηρεάζεται από διαφόρους παράγοντες που επιδρούν διαφορετικά ο καθένας ανάλογα την συχνότητα λειτουργίας.
    Χοντρικά για την ίδια απόσταση και στις ίδιες ακριβώς συνθήκες, στην μπάντα των 5GHz θέλουμε μεγαλύτερη ισχύ για να ισοφαρίσουμε αυτή των 2,4GHz. Και αυτό ακριβώς γίνεται, έχοντας δυνατότητα μέγιστης εκπομπής 23dBm στο εσωτερικό των κτιρίων και 30dBm σε εξωτερικό χώρο, όταν στους 2,4GHz είναι 20dBm.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 28-01-19 στις 11:20.

  2. #227
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως υπάρχει. Όσο μικρότερη είναι η συχνότητα, αντίστοιχα μεγαλύτερο είναι το μήκος κύματος και το σήμα φθάνει σε μεγαλύτερη απόσταση. Η διάδοση του σήματος επηρεάζεται από διαφόρους παράγοντες που επιδρούν διαφορετικά ο καθένας ανάλογα την συχνότητα λειτουργίας.
    Χοντρικά για την ίδια απόσταση και στις ίδιες ακριβώς συνθήκες, στην μπάντα των 5GHz θέλουμε μεγαλύτερη ισχύ για να ισοφαρίσουμε αυτή των 2,4GHz. Και αυτό ακριβώς γίνεται, έχοντας δυνατότητα μέγιστης εκπομπής 23dBm στο εσωτερικό των κτιρίων και 30dBm σε εξωτερικό χώρο, όταν στους 2,4GHz είναι 20dBm.
    Παρόλα αυτά όμως, δεν μου γράφεις τον μαθηματικό τύπο στην διάδοση ενός ηλεκτρομαγνητικού κύματος στον ελεύθερο χώρο, που να εμπεριέχει και το μήκος κύματος.

    Είναι σαν μου λες ότι στο ορατό φάσμα, το κόκκινο χρώμα έχει μικρότερη εξασθένηση από το μπλέ, διανύοντας την ίδια απόσταση.

    Αρκετά όμως ... είμαστε off topic.

  3. #228
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To λινκ το διάβασες; Το μήκος κύματος δεν έχει σχέση με την συχνότητα; Οι σχετικοί υπολογισμοί της διάδοσης ενός σήματος, δεν λαμβάνουν υπόψη την συχνότητα; Η εξασθένιση δεν σχετίζεται και με την συχνότητα;

  4. #229
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας, δέχεται bridge mode το modem?

  5. #230
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά το H300S κάνει αποσυνδέσεις στα 5GHz, με όλα τα κανάλια...

    Το ωραίο είναι όμως, ότι συμβαίνει μόνο σε κινητά ή ταμπλετ με Android! Σε όλα όμως! Στο desktop και το laptop μου, που τρέχουν με Windows 10, παίζει μια χαρά η 5άρα...

    Άρα είναι κάποιο bug του λογισμικού του H300S. Με τη 2,4 συχνότητα, δεν έχουν πρόβλημα οι Android συσκευές μου...

  6. #231
    Εγγραφή
    21-01-2015
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Καλησπέρα στην παρέα, έβαλα και εγώ vdsl και μου στείλανε το συγκεκριμένο ρουτερ.
    Ξέρει κανείς πώς κάνουμε port forwarding?
    Ακυρο το βρηκα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ahill2 : 29-01-19 στις 15:15.

  7. #232
    Εγγραφή
    03-02-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα. Εν αναμονή αναβάθμισης σε vectoring (και άρα VoIP) μου ήρθε το υπέροχο H 300 S. Απ΄οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει δυνατότητα για bridge και άρα πάει άκλαυτο το tp-link. Έχετε βρει κάποιος καμία λύση;

  8. #233
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To λινκ το διάβασες; Το μήκος κύματος δεν έχει σχέση με την συχνότητα; Οι σχετικοί υπολογισμοί της διάδοσης ενός σήματος, δεν λαμβάνουν υπόψη την συχνότητα; Η εξασθένιση δεν σχετίζεται και με την συχνότητα;
    Τελευταίο off-topic:

    Όλη η διαφωνία ξεκίνησε από το γεγονός ότι δεν μπορώ να δεχτώ σαν γενικό φυσικό νόμο ότι στο κενό ή διάδοση ενός ηλεκτρομαγνητικού κύματος έχει σχέση με το μήκος κύματός του.

    From wikipedia:

    In free space, all electromagnetic waves (radio, light, X-rays, etc.) obey the inverse-square law which states that the power density of an electromagnetic wave is proportional to the inverse of the square of the distance from a point source.

  9. #234
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά τα λέει και αποτελεί τον γενικό κανόνα διάδοσης των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων. Αλλά ο γενικός κανόνας αναφέρεται σε ιδανικές συνθήκες στο κενό. Όμως η ατμόσφαιρα της Γης διαφοροποιεί τον γενικό κανόνα οπότε λαμβάνονται υπόψη και άλλοι παράγοντες, ένας εκ των οποίων είναι η συχνότητα λειτουργίας: "At different frequencies, radio waves travel through the atmosphere by different mechanisms or modes" και "In practice, the propagation characteristics of these radio waves vary substantially depending on the exact frequency and the strength of the transmitted signal".

    Όταν λοιπόν αναφερόμαστε σε διάδοση ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων στο ελεύθερο πεδίο, δεν αναφερόμαστε στο κενό (διάστημα ή συνθήκες κενού σε εργαστήριο), αλλά πραγματικές συνθήκες λαμβάνοντας υπόψη κάποιες παραδοχές με μαθηματικούς τύπους. Για να σου το δώσω απλοϊκά, όταν καλούμαστε να υπολογίσουμε (Link budget) πόση περίπου απώλεια θα έχουμε σε μια ασύρματη ζεύξη μεταξύ 2 σημείων, ο κύριος υπολογισμός (αν όλα τα άλλα δεδομένα είναι τα ίδια) είναι η απώλεια στον ελεύθερο χώρο (Free space loss) που εξαρτάται από την χρησιμοποιούμενη συχνότητα.

    Μπορείς πολύ εύκολα να το διαπιστώσεις σε οποιοδήποτε online υπολογιστή Link Budget ή Free Space Loss.

  10. #235
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Έχει κανείς καμιά ιδέα, πως μπορώ να σβήσω το μόνιμα κόκκινο φωτάκι του Voice (εκτός από reset); Έκανα τη μλκ και την πρώτη μέρα το ρύθμισα σαν VoIP, ενώ τελικά η Vodafone μου έδωσε POTS τηλεφωνία...

  11. #236
    Εγγραφή
    17-02-2011
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maverick_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Εν αναμονή αναβάθμισης σε vectoring (και άρα VoIP) μου ήρθε το υπέροχο H 300 S. Απ΄οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει δυνατότητα για bridge και άρα πάει άκλαυτο το tp-link. Έχετε βρει κάποιος καμία λύση;
    Πώς μπορώ να δω αν υπάρχει vectoring? Και γω το ίδιο router έχω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς καμιά ιδέα, πως μπορώ να σβήσω το μόνιμα κόκκινο φωτάκι του Voice (εκτός από reset); Έκανα τη μλκ και την πρώτη μέρα το ρύθμισα σαν VoIP, ενώ τελικά η Vodafone μου έδωσε POTS τηλεφωνία...
    Αν κάνεις reset το router σου ξαναεμφανίζει τον οδηγό στον οποίο είχε και επιλογή POTS


    Αυτά βγάζει για τη γραμμή μου, κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl.png 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  31,3 KB 
ID: 201001

  12. #237
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταίο off-topic:

    Όλη η διαφωνία ξεκίνησε από το γεγονός ότι δεν μπορώ να δεχτώ σαν γενικό φυσικό νόμο ότι στο κενό ή διάδοση ενός ηλεκτρομαγνητικού κύματος έχει σχέση με το μήκος κύματός του.
    Είτε το δεχτείς είτε όχι έτσι είναι όπως τεκμηρίωσε ο jkoukos τα πράγματα και ασφαλώς υπάρχει φυσικός νόμος. Και πρακτικά γνωστό είναι άλλωστε και από την κινητή τηλεφωνία στην οποία τελευταία με το 4G επιδιώκουμε να έχουμε συσκευές που υποστηρίζουν "800άρα" μπάντα γιατί τα 800MHz καλύπτουν σημαντικά μεγαλύτερες αποστάσεις (στην επαρχία π.χ.) σε σχέση με τις άλλες μπάντες (2100MHz κλπ.) του 4G. Με τίμημα βέβαια τη μικρότερη χωρητικότητα και ταχύτητες δεδομένων. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τα wifi 2,4GHz vs 5GHz.

  13. #238
    Εγγραφή
    20-03-2007
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Καλημερα,μου εστειλε η voda το εν λογω router εν οψει της αναβαθμισης μου σε 100αρι.
    Πριν με την 50αρα ειχα ενα zyxel μπροστα σε bridge και το routing το εκανε το καταπληκτικο xiaomi 3g.Υπαρχει τροπος να εχω το h300 για το voip αλλα να μην κανει ρρουτινγκ και να εχω το xiaomi γι αυτο?Πως?

  14. #239
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά έκανα reset πριν λίγο, επέλεξα την POTS τηλεφωνία αυτή τη φορά και πάλι το φωτάκι του Phone είναι κόκκινο...

    Στο μενού του ρούτερ, δεν υπάρχει καμία επιλογή για απενεργοποιηση τηλεφωνίας ή κάτι τέτοιο...

  15. #240
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.980
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν σβήνει το λαμπάκι..

Σελ. 16 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας