Σελ. 154 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 134144149152153154155156159164174 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.296-2.310 από 2836
  1. #2296
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς, η άνεση λείπει όχι το περιεχόμενο. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο overkill στον πλανήτη να πρέπει να bootάρεις windows και να ανοίξεις Chrome για να δεις netflix.

    Δε φαίνεται να έχεις καταλάβει ότι η αξία του user experience και της γενικότερης άνεσης είναι μεγαλύτερη από τη λίγο καλύτερη ανάλυση/fps του ίδιου content. Πόσο μάλλον όταν κοστίζει και λιγότερο.
    Γιατί να μπουτάρω; είναι σε deep sleep mode Και καίει λιγότερα απο ότι θα κάψει σε full shutdown η κονσόλα
    Απλά κουνάς το ποντίκι και σε λιγότερο απο 1 δεύτερο είσαι σε περιβάλλον windows

    Πιο πριν έλεγες για κατανάλωση, αν υποψιαστώ πως έχεις σε κατάσταση standby την κονσόλα να καίει θα χάσω κάθε ιδέα

  2. #2297
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.817
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε φαίνεται να έχεις καταλάβει ότι η αξία του user experience και της γενικότερης άνεσης είναι μεγαλύτερη από τη λίγο καλύτερη ανάλυση/fps του ίδιου content. Πόσο μάλλον όταν κοστίζει και λιγότερο.
    Μπορείς εσυ να καταλαβεις οτι εκατοντάδες εκατομμύρια χρήστες παίζουν τα Windows στα δάχτυλα, και για να παίξουν σε κονσόλα πρέπει να μάθουν να χρησιμοποιούν το ανάπηρο OS της κονσολας;

    Πάντως για το user experience της χρησης xbox one s έχω γραψει πολλακις. Καποια παιχνίδια απαιτουν απαραιτήτως να εχεις κανει update το OS αλλιως δεν παιζουν. Updates που κάνουν fail και φτου και απο την αρχη. Και κάτι download speeds για γέλια. Καλυτερα θα ηταν να κατεβαζεις απο torrent απο οτι απο το xbox store. Και games που κρασαρουν και σε γυρναγε στιγμιαία στην οθόνη του OS.

    Μην παρουσιάζεις τις κονσoλες παράδεισο του user experience γιατί δεν ειναι. Τα ιδια λενε καποιοι και για το MacOS αλλα και το iOS τα οποία είμαι αναγκασμένος να τρωω στη μάπα στη δουλειά, αλλα προσωπικά θεωρώ ότι είναι ανάπηρα OS μπροστά σε Windows και Android αντίστοιχα. Κάποιοι δεν τα αλλάζουν, εγώ βγάζω σπυριά. Δεν υπάρχει αντικειμενικο user experience. Καθε user ειναι διαφορετικός στα γούστα του.

    Πρέπει να καταλάβετε οτι οι τεράστια πλειοψηφία του κόσμου χρησιμοποιεί Windows και Android. Δεν θελει να μάθει νεα OS για να "βελτιώσει" το user experience της, γιατι το πιθανότερο είναι να το υποβαθμίσει.

    Επισης δεν ειναι λίγο καλυτερα τα FPS και η ανάλυση. Και τα graphic settings. Ειναι πολυ καλυτερα. Και αυτα ειναι μετρήσιμα αντικειμενικά μεγέθη. Δεν ειναι "user experience" φανφαρες των fanboys.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #2298
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.061
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς, η άνεση λείπει όχι το περιεχόμενο. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο overkill στον πλανήτη να πρέπει να bootάρεις windows και να ανοίξεις Chrome για να δεις netflix.
    Netflix υποστηρίζουν built in οι 3 από τις 4 τηλεοράσεις (οι 2 σε 4Κ) που έχω και η τέταρτη έχει Android Mini PC του 50άρικου που το υποστηρίζει ακόμα και σε 4Κ. Ακόμα και αυτό το mini PC, έχει πολύ μεγαλύτερη πολυχρησία από την κονσόλα και δε ξέρω πόσο γελοίο είναι αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε φαίνεται να έχεις καταλάβει ότι η αξία του user experience και της γενικότερης άνεσης είναι μεγαλύτερη από τη λίγο καλύτερη ανάλυση/fps του ίδιου content. Πόσο μάλλον όταν κοστίζει και λιγότερο.
    Και εσύ δεν έχει καταλάβει την αξία του Multitasking και της πολυχρησίας. Για ποιο user experience μιλάς, όταν δεν μπορείς να κάνεις ένα απλό file management της προκοπής;

    Για παράδειγμα δες εδώ, παίζω ταυτόχρονα Horizon Zero Dawn (με ρυθμίσεις που δεν υπάρχουν στην κονσόλα), κάνω transcoding video, ενώ ταυτόχρονα ανεβάζω σε Youtube.



    Και παράλληλα το σύστημα είναι έτοιμο, να λογκάρει στον υπολογιστή της δουλειάς, αν χρειαστεί τίποτα το αφεντικό. Για κάν'τα αυτά στη κονσόλα να δω κάτι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς κλέψανε; Την ιδέα ενός gaming network; ΛΟΛ
    Την ιδέα ενός digital store ίσως; Και gaming network γιατί όχι; Με reviews, ratings, εύκολα updates, αλληλεπίδραση, On line play;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε τα μισά features δεν έχει το steam. Να λέμε πάλι καλά που ήρθε το discord να σώσει την κατάσταση γιατί ακόμα με teamspeak θα ήταν το PC
    Το ότι η κονσερβοποίηση της κονσόλας, υπάρχει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της ύπαρξης της, δεν είναι προτέριμα. Προτιμώ να χρησιμοποιώ όποιο από τα δεκάδες apps θέλω εγώ. Η τουλάχιστον να έχω την επιλογή να το κάνω. Άλλωστε στο PC έχεις πλεόνασμα σε cpu και ram, καθώς και multitasking λειτουργικό της προκοπής, οπότε μπορείς να κάνεις παπάδες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που και το discord αν δείτε τι προβλήματα βγάζει όταν streamάρεις (άσε που δωρεάν πάει μέχρι 720p@30fps, που ζούμε;; ).
    Δεν υπάρχουν ένα κάρο λύσεις streaming στο PC; Να ξεκινήσω από τους ίδιους τους drivers, Shadowplay, Relive, να πούμε για ξεχωριστά apps,free OBS, paid Mirillis Action, Bandicam και ένα κάρο άλλα, πλάκα μας κάνεις;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά λογικό αν είσαι single player gamer, αυτά δε τα γνωρίζεις και ούτε σε ενδιαφέρουν...
    Βρε ότι δε με ενδιαφέρουν όντως, αλλά όχι ότι δεν υπάρχουν.

    Τώρα αυτές τις νοοτροπίες της κατινιας του facebook και του instagram, που μοιράζεται ο καθένας τι κάνει και τι δεν κάνει και που έχουν περάσει και στο gaming, δε τις καταλαβαίνω. Τοσο πολύ χρόνο έχει ο κόσμος που ασχολείται με το τι, πως και γιατί παίζει ο καθένας; Είναι σαν αυτό που λέει:

    -Τελείωσα το Callisto Protocol
    -Ωραία! Σε PC ή σε κονσόλα;
    -Στο Youtube!

    What the fuck; Σα να λες είμαι φουλ στο σεξ και έχω μουρλαθεί στην τσόντα ένα πράμα.

    Βέβαια αυτά δεν είναι PC vs Console. Είναι psolord vs the world, απλά τα αναφέρω.
    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #2299
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Netflix υποστηρίζουν built in οι 3 από τις 4 τηλεοράσεις (οι 2 σε 4Κ) που έχω και η τέταρτη έχει Android Mini PC του 50άρικου που το υποστηρίζει ακόμα και σε 4Κ. Ακόμα και αυτό το mini PC, έχει πολύ μεγαλύτερη πολυχρησία από την κονσόλα και δε ξέρω πόσο γελοίο είναι αυτό.
    Κάπου το έχασες, δεν αναφέρθηκα ποτέ σε netflix console vs pc. Παρομοίωση έκανα.
    Προφανώς και θα δεις netflix από το app της τηλεόρασης, αυτό έλειπε να σηκώνεις windows, 300 άχρηστα service, να κάψεις τόσο ρεύμα για να δεις μια ταινία, oh wait

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εσύ δεν έχει καταλάβει την αξία του Multitasking και της πολυχρησίας. Για ποιο user experience μιλάς, όταν δεν μπορείς να κάνεις ένα απλό file management της προκοπής;
    File management; Φίλε εγώ να παίξω θέλω, κλικ και παιζω και τα saves/images/vids πάνε στο cloud, τι file management μου λες;; Τι δουλειά έχει το gaming με το file management.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα δες εδώ, παίζω ταυτόχρονα Horizon Zero Dawn (με ρυθμίσεις που δεν υπάρχουν στην κονσόλα), κάνω transcoding video, ενώ ταυτόχρονα ανεβάζω σε Youtube.
    Εκπληκτικό, σε υπολογιστή που κοστίζει πολλαπλάσια από μια κονσόλα καις 2 με 3 φορές περισσότερο ρεύμα (ειδικά αν είναι software encoding) για να κάνεις ότι κάνει και η κονσόλα πολύ φθηνότερα για λίγα κατώτερα fps/settings.
    Πραγματικά ποιος σου είπε ότι η κονσόλα δε μπορεί να παίζει, να κάνει transcode και να ανεβάζει ταυτόχρονα στο youtube;

    Γιατί μόνιμα μου δίνετε η εντύπωση πως ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ τι μπορούν να κάνουν οι κονσόλες αλλά για κάποιο λόγο πιστεύετε πως είστε σε θέση να κάνετε σύγκριση
    Περιμένω νέο μήνυμα τύπου "εγώ στο PC μπορώ να ακούω spotify όσο παίζω", oh well...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και παράλληλα το σύστημα είναι έτοιμο, να λογκάρει στον υπολογιστή της δουλειάς, αν χρειαστεί τίποτα το αφεντικό. Για κάν'τα αυτά στη κονσόλα να δω κάτι.
    Χμμμ, σπάνιο case αλλά υποθέτω το να αλλάξω source στη τηλεόραση το λες και είναι επικίνδυνο μπορεί να γλιστρήσει το δάχτυλο και να πάθω κανένα κάταγμα σε αυτά τα 2-3 πατήματα στης LG το χειριστήριο.
    Και όχι δεν πρόκειται να χάσω τη δουλειά μου αν χρειαστώ μισό λεπτό να μπουτάρει το PC μου (αν τυχόν δεν είναι σε sleep από μόνο του) αν και μεταξύ μας δεν παίζω games την ώρα εργασίας.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ιδέα ενός digital store ίσως; Και gaming network γιατί όχι; Με reviews, ratings, εύκολα updates, αλληλεπίδραση, On line play;
    Κάτι χάθηκε εδώ, δε ρωτάς κάτι συγκεκριμένο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι η κονσερβοποίηση της κονσόλας, υπάρχει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της ύπαρξης της, δεν είναι προτέριμα. Προτιμώ να χρησιμοποιώ όποιο από τα δεκάδες apps θέλω εγώ. Η τουλάχιστον να έχω την επιλογή να το κάνω. Άλλωστε στο PC έχεις πλεόνασμα σε cpu και ram, καθώς και multitasking λειτουργικό της προκοπής, οπότε μπορείς να κάνεις παπάδες.
    Όλα τα παράλληλα apps που χρειάζομαι ενώ παίζω σε κονσόλα, τα έχει ήδη. Δε ξέρω τι άλλο κάνεις εσύ ενώ παίζεις, μουσική streaming σε γνωστές πλατφόρμες, streaming πριβέ στο PS network σε φίλους, voice chat, messenger, game invites (που το PC δεν έχει παρά μόνο αν το υλοποιήσει ο εκάστοτε game developer), και διάφορα άλλα που απλώς δε μου χρειάζονται τόσο. Δε ξέρω τι άλλο μπορεί να ζητήσει κανείς για gaming. Τώρα αν εσύ θες να κάνεις και κάτι άλλο, άσχετο με gaming, στο background, μπράβο σου αλλά το 99% των gamers don't give a f.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν ένα κάρο λύσεις streaming στο PC; Να ξεκινήσω από τους ίδιους τους drivers, Shadowplay, Relive, να πούμε για ξεχωριστά apps,free OBS, paid Mirillis Action, Bandicam και ένα κάρο άλλα, πλάκα μας κάνεις;
    Ωραία τώρα κάνε και ένα συγκριτικό να δουμε ποιο ειναι το καλυτερο σε ρυθμίσεις, performance κλπ. φάε το χρόνο σου να το σετάρεις, δώσε priority στο gaming αντί του στριμ για να μη λαγκάρεις όσο κάνεις stream κοκ.

    Φίλε psolord, εγώ είμαι χαζός gamer και θέλω να παίξω με ένα κλικ και να στιμάρω με άλλο ένα. Εσύ κάτσε διάβαζε για optimized ρυθμίσεις και twitch bitrates και software/hardware encoders.

    Καταλάβετε επιτέλους ότι στο 2023 ο χρόνος είναι χρήμα και το να τα κάνεις ΟΛΑ optimise ΔΕΝ αξίζει στο 99% των περιπτώσεων καθώς τα CONSOLE DEFAULTS είναι ΗΔΗ higher than good enough για το 99% του κόσμου -> αυτός είναι ο στόχος

    Η κονσόλα κάνει deliver την παραπάνω υπόσχεση και αυτό είναι το κλειδί.
    ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΕ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ GAMING ΠΡΑΜΑΤΑ,
    ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΪΝΑΙ ΤΟ RESIZABLE BAR ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ BIOS ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 96X ANTIALISING, ANISOTROPIC FILTERING το FSR/DLSS ΚΑΙ ΠΟΣΟ DRAW DISTANCE ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΠΑΡΑ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΟΥ; ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΘΕΛΩ.
    Και να το κάνω one click stream share στο φιλο μου το νικολάκη που με one click του μιλάω καθώς ακούω τη spotify λίστα μου στο background και κάνω αυτόματα snapshot ή video capture όλα τα achievements/records μου γιατί το κάθε παιχνίδι έχει ορίσει ποια είναι αυτά και δε χρειάζεται να ασχολούμαι εγώ. Τα χαζεύω και μετά από το κινητό μου αν θέλω (auto sync).

    Τι bandicam και τι Relive και Shadowplay μου λες; Παιχνίδια είναι;;



    Spoiler:
    Να τα βράσω τα περισσότερα fps/higher_settings...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 15-02-23 στις 17:54.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  5. #2300
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    να κάψεις τόσο ρεύμα
    Το ρελαντί του 5600g είναι 3W, και σε ταινία ζορίζεται ελάχιστα, όλο το σύστημα να πάει 27W λίγο παραπάνω από το wii με αστρονομικά καλύτερες επιδόσεις.
    Αλλά εντάξει τα πισί καίνε όσο ένα υπερωκεάνιο.

  6. #2301
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.061
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλάβετε επιτέλους ότι στο 2023 ο χρόνος είναι χρήμα και το να τα κάνεις ΟΛΑ optimise ΔΕΝ αξίζει στο 99% των περιπτώσεων καθώς τα CONSOLE DEFAULTS είναι ΗΔΗ higher than good enough για το 99% του κόσμου -> αυτός είναι ο στόχος
    Καλά. Παίξε το μεγαλύτερο μέρος της βιβλιοθήκης με PS4 settings και δες και παρακάτω το Returnal.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και θα δεις netflix από το app της τηλεόρασης, αυτό έλειπε να σηκώνεις windows, 300 άχρηστα service, να κάψεις τόσο ρεύμα για να δεις μια ταινία, oh wait
    Ακόμα και την ταινία θα τη δεις καλύτερα στο PC. Έχεις δει τι φίλτρα παίζουν στους πάμπολλους media players; Σε λίγο θα έχουμε και AI upscaler στο Youtube (nvidia).

    Άμα ΔΕ σε ενδιαφέρουν όλα αυτά, με γεια σου με χαρά σου. Είπαμε, επιλέγεις ένα συγκεκριμένο low end tier και μένεις εκεί. Μη συγκρίνεις με το PC.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    File management; Φίλε εγώ να παίξω θέλω, κλικ και παιζω και τα saves/images/vids πάνε στο cloud, τι file management μου λες;; Τι δουλειά έχει το gaming με το file management.
    Δεν έχει δουλειά το file management με το gaming; Μπα; Και τα εκατοντάδες λογής mods, texture paks, λοιπές βελτιώσεις, ΠΩΣ θα τα βάλεις;

    Αλλά τέλος πάντων, ούτε αυτό το απλό πράγμα δε μπορείς να κάνεις. Στικάκι με mp3/aac τραγούδια για το αμάξι πως θα φτιάξεις; Παραπάνω μας είπε ο φίλος ότι έβαλε νέα unsupported rom στο κινητό του και γλύτωσε έτσι 300 ευρώ από την αγορά νέου. Για κάντο αυτό με την κονσόλα να δω κάτι.

    Και αυτά μπορεί να μην έχουν σχέση με το gaming, έχουν σχέση όμως με το μηχάνημα που κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκπληκτικό, σε υπολογιστή που κοστίζει πολλαπλάσια από μια κονσόλα καις 2 με 3 φορές περισσότερο ρεύμα (ειδικά αν είναι software encoding) για να κάνεις ότι κάνει και η κονσόλα πολύ φθηνότερα για λίγα κατώτερα fps/settings.
    Άλλος Τανκούλης μας βρήκε με τα πολλαπλάσια του.

    Κανένας υπολογιστής δεν καίει 2 με 3 φορές παραπάνω από κονσόλα, για να πετύχει console parity, εκτός αν κοιτάς 10 χρόνια πίσω. Ένας υπολογιστής ίδιου fab process και ίδιων ικανοτήτων gaming, θα καίει 20-40W παραπάνω, ΤΟ ΠΟΛΥ, επειδή έχει ένα κάρο κυκλώματα παραπάνω από την κονσόλα (σοβαρή μητρική βασικά-ακόμα και η πιο απλή), τα οποία του επιτρέπουν να είναι πολυεργαλείο.

    Δες παρακάτω συγκεκριμένα την 6600 των 180 ευρώ, τι καίει για να τρέχει το exclusive PS5 Returnal, με καλύτερα settings από το PS5.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω νέο μήνυμα τύπου "εγώ στο PC μπορώ να ακούω spotify όσο παίζω", oh well...
    Αυτά τα κουλά τα λέει ο Τανκούλης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ, σπάνιο case αλλά υποθέτω το να αλλάξω source στη τηλεόραση το λες και είναι επικίνδυνο μπορεί να γλιστρήσει το δάχτυλο και να πάθω κανένα κάταγμα σε αυτά τα 2-3 πατήματα στης LG το χειριστήριο.
    Και όχι δεν πρόκειται να χάσω τη δουλειά μου αν χρειαστώ μισό λεπτό να μπουτάρει το PC μου (αν τυχόν δεν είναι σε sleep από μόνο του) αν και μεταξύ μας δεν παίζω games την ώρα εργασίας.
    Thank you very much.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα παράλληλα apps που χρειάζομαι ενώ παίζω σε κονσόλα, τα έχει ήδη. Δε ξέρω τι άλλο κάνεις εσύ ενώ παίζεις, μουσική streaming σε γνωστές πλατφόρμες, streaming πριβέ στο PS network σε φίλους, voice chat, messenger, game invites (που το PC δεν έχει παρά μόνο αν το υλοποιήσει ο εκάστοτε game developer), και διάφορα άλλα που απλώς δε μου χρειάζονται τόσο. Δε ξέρω τι άλλο μπορεί να ζητήσει κανείς για gaming. Τώρα αν εσύ θες να κάνεις και κάτι άλλο, άσχετο με gaming, στο background, μπράβο σου αλλά το 99% των gamers don't give a f.
    Προσωπικά δε κάνω τίποτα από όλα αυτά. Το παράδειγμα που έδειξα παραπάνω (gaming, transcoding, uploading) ήταν απλά ένα παράδειγμα του multitasking.

    Απλά λέω ότι έχεις ΔΕΚΑΔΕΣ επιλογές, να πράξεις όπως θες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία τώρα κάνε και ένα συγκριτικό να δουμε ποιο ειναι το καλυτερο σε ρυθμίσεις, performance κλπ. φάε το χρόνο σου να το σετάρεις, δώσε priority στο gaming αντί του στριμ για να μη λαγκάρεις όσο κάνεις stream κοκ.

    Φίλε psolord, εγώ είμαι χαζός gamer και θέλω να παίξω με ένα κλικ και να στιμάρω με άλλο ένα. Εσύ κάτσε διάβαζε για optimized ρυθμίσεις και twitch bitrates και software/hardware encoders.
    Η τεμπελιά δεν είναι ποτέ καλός σύμβουλος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλάβετε επιτέλους ότι στο 2023 ο χρόνος είναι χρήμα και το να τα κάνεις ΟΛΑ optimise ΔΕΝ αξίζει στο 99% των περιπτώσεων καθώς τα CONSOLE DEFAULTS είναι ΗΔΗ higher than good enough για το 99% του κόσμου -> αυτός είναι ο στόχος
    Άμα είναι good enough για το 99% του κόσμου, δε θα είχε φτάσει το PC εκεί που είναι σήμερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κονσόλα κάνει deliver την παραπάνω υπόσχεση και αυτό είναι το κλειδί.
    Σας έχω δείξει πάμπολλα παραδείγματα τι delivery κάνει....δες παρακάτω άλλο ένα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΕ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ GAMING ΠΡΑΜΑΤΑ,
    Γιατί δε πας να ζήσεις στη βόρεια Κορέα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΪΝΑΙ ΤΟ RESIZABLE BAR ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ BIOS ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 96X ANTIALISING, ANISOTROPIC FILTERING το FSR/DLSS ΚΑΙ ΠΟΣΟ DRAW DISTANCE ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΠΑΡΑ.
    Η βλακεία δεν είναι δικαιολογία.

    - - - Updated - - -

    Το θέμα της ημερήσιας διάταξης είναι το Returnal. Exclusive PS5, non crossplaftorm, που ήρθε στο PC.

    Το παιχνιδάκι είναι της Housemarque, την οποία μας την είχε παραθέσει η console πλευρά, σαν μάγους του PS4. Αν ψάξετε το forum με αυτό το keyword, θα βρείτε εκείνες τις συζητήσεις....

    Το αποτέλεσμα.



    PS5 renders at a native resolution of 1920x1080 and uses temporal upsampling to reconstruct a 2880x1620 resolution.


    - PS5: 2560x1440p/60fps* (reconstructed from 1080p)
    - Steam Deck: Low Settings | 1280x800p with FSR
    - PC: Max. Settings | RT ON | 3840x2160p | i9 12900K | 16GB DDR4 / 32GB DDR5 | RTX 4080 / 4070Ti / 3080 /3070Ti / 3060Ti / 3050

    - Returnal on PC receives numerous visual improvements over PS5.
    - On PC, we get better textures, particles, post-processing effects, lighting and shadows.
    - After testing the title with 16GB DDR4 (Housemarque recommends 32GB), the result is satisfactory. I would only recommend those 32GB of ram if we intend to play at maximum, 4K and Ray-Tracing.
    - The PC version adds Ray-Tracing for some shadows and reflections. This option also adds extra puddles that are not present if we disable RT.
    - On Steam Deck its performance is insufficient. With all settings on low, the framerate drops below 30fps during combat. I would not recommend playing it on this platform.
    - If using a Gamepad, this game is perfect for advanced controllers like the Xbox Elite Controller.
    - Returnal is the game with more differences and visual improvements of all Playstation Studios games on PC with respect to PS5. A great title that no one should miss if you like Roguelite.
    Το steam deck, το έβαλα απλά για να δείτε γιατί δε βγήκε σε PS4.

    Από Digital Foundry που επίσης μας έχετε πει να κοιτάμε συχνά πυκνά, καθότι δείχνει ξεκάθαρα πως ξεφουσκώνει το PC Hardware....



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  returnal ps5 1080p.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  145,9 KB 
ID: 246051

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ps5vspc worlds apart.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  126,6 KB 
ID: 246052

    Worlds apart είπε το PC σε σχέση με το PS5.

    και PS5 settings.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  returnal settings.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  243,7 KB 
ID: 246053

    Παραθέτω πρώτο και καλύτερο ένα run στην 6600.



    EPIC preset, ξεκάθαρα πάνω από PS5. Άνετο 60fps και περισσεύει και 10-40% gpu load σε διάφορες φάσεις.

    3060ti, εδώ άλλη φάση, μπορείς να ανέβεις και 4Κ/dlss.






    Και τα αγαπημένα μου.

    2500Κ+GTX 1070. Επεξεργαστής Gen 7 με κάρτα Gen 8.



    Settings λίγο κάτω από PS5 και framerate κυρίως @60pfs, αλλά ΟΚ, έχει κάποια framedrops, όμως ούτε καν κοντά σε αυτό που γράφει παραπάνω ο φίλος για το steam deck @low και στην 800p ανάλυση του, με καλύτερο επεξεργαστή σίγουρα.

    Και φυσικά μη ξεχάσουμε και την 100% gen 8 GTX 970 η οποία ζορίζεται μεν, αλλά προσφέρει playability, ενώ τα περισσότερα frametimes είναι πιο κοντά @60fps παρά μακριά.



    Σίγουρα καλύτερα από τα 0fps των PS4/PS4 pro και από όλων των XBOX μαζί....

    Άπαπαπα ξεφούσκωσαν οι κάρτες του PC. 8.5 ετών η 970, σχεδόν 7 ετών η 1070 και ακόμα την παλεύουν; Και σίγουρα θα έτρεχε και στην 7950 @ low, αλλά βαριέμαι να αλλάζω κάρτες πάλι. Και αυτός ο Sandy; Βαδίζει το 13 έτος της ηλικίας του, σχεδόν δυο ζωές κονσολών και ακόμα βαράει 60fps; Άισχος!

    Και όλα τα παραπάνω, από σκληρό δίσκο, μόνο!
    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  7. #2302
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.613
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Worlds apart είπε το PC σε σχέση με το PS5.
    Και ο,τι σου λέει ο κάθε influencer στο Youtube το πιστεύεις;

  8. #2303
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.061
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο,τι σου λέει ο κάθε influencer στο Youtube το πιστεύεις;
    Δες το screenshot φίλε.

    Μπερδεύεις το Digital Foundry, με την κιμ καρντάσιαν.

    - - - Updated - - -

    ΥΓ περι Returnal, το πιο γαμάτο είναι ότι το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πριν κάνα χρόνο+ στο PS5 και πάλι είναι φτηνότερο στο PC!

    46.50€ PS5
    https://www.allkeyshop.com/blog/buy-...ompare-prices/

    36€ PC
    https://www.allkeyshop.com/blog/buy-...ompare-prices/

    41 @ skroutz, αλλά νταξ, το πουλάς μετά! xD
    https://www.skroutz.gr/s/26243011/Re...-PS5-Game.html
    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #2304
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Επιτέλους έτοιμος και αναβαθμισάτος:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  upgrade.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  419,0 KB 
ID: 246066

    Πήρα ακριβώς το συνδυασμό που επαινούσα.

    Πάμε για ένα γρήγορο benchmark:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  benchmark.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  289,1 KB 
ID: 246067

    Και όπα τι έγινε ρε παιδιά;
    Μάλλον καλύτερα τι έγινε ρε @johnson;

    300+ watt κατανάλωση;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  power.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  115,0 KB 
ID: 246068

    Στην πρίζα, ούτε καν στα components

  10. #2305
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.061
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    ΌΟΟΟΧΙ φίλε, 300W καις. 500 καλύτερα.

    Χ2 οι κονσόλες σε επιδόσεις, /2 σε κατανάλωση.

    Και μη ξεχάσεις να παραγγείλεις τρόμπα και εσύ....

    (μεγεία και ωραίος )
    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  11. #2306
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    (μεγεία και ωραίος )
    Να 'σαι καλά, ευχαριστώ

  12. #2307
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Εκπληκτικό. το μόνο που μένει τώρα για να έχουν κάποια βάση όλα αυτά που λέτε, είναι να γυρίσουμε το χρόνο πίσω στο 2020 και να αγοράσουμε PC hardware του 2022 στις τιμές του 2023 και τότε όντως θα είναι on par με τις κονσόλες του 2020.
    Λογικά σε άλλα 2 χρόνια (2025) το hardware του PC του 2022 θα κοστίζει όσο η κονσόλα του 2020 οπότε λόγικα τότε θα μπορείτε να λέτε ότι συμφέρει κιόλας.


    @psolord
    Κάπου έχεις μπερδέψει το gaming με το tweaking... μιλάς περισσότερο σαν 20άρης PC / tech enthusiast παρά σαν κατασταλαγμένος gamer που το μόνο που θέλει είναι να παίξει και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι τα game releases και το gaming backlog.
    Ο περισσότερος κόσμος δεν είναι σαν εσένα και όσοι είναι αργά ή γρήγορα παύουν να ασχολούνται σε τέτοιο ακραίο βαθμό με όλες αυτές τις π1π3ς και κάνουν prioritize αυτό που πραγματικά μετράει, δηλαδή το παιχνίδι


    meanwhile καποιοι ζουν την απολυτη εμπειρια, PC cheating σε 4K@120fps
    https://www.mirror.co.uk/sport/footb...ate-8-29262711
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 21-02-23 στις 18:55.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  13. #2308
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά. Παίξε το μεγαλύτερο μέρος της βιβλιοθήκης με PS4 settings και δες και παρακάτω το Returnal.
    Σοβαρα?Τα περισσοτερα ps5 games τρεχουν σαν ps4?Τοτε ποιος ο λογος να αλλαξεις κονσολα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα ΔΕ σε ενδιαφέρουν όλα αυτά, με γεια σου με χαρά σου. Είπαμε, επιλέγεις ένα συγκεκριμένο low end tier και μένεις εκεί. Μη συγκρίνεις με το PC.
    Μονο που το εν λογω και καλα low end tier του ps5 παιζει ακομα καλυτερα απο το 85% των gaming pc εδω και 2+ χρονια (οταν πρωτοβγηκε απο ακομα περισσοτερα).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει δουλειά το file management με το gaming; Μπα; Και τα εκατοντάδες λογής mods, texture paks, λοιπές βελτιώσεις, ΠΩΣ θα τα βάλεις;
    Οποιος 8ελει να ασχολη9ει με γεια του με χαρα του,προσωπικα στα αγαπημενα μου gamew που ασχολη8ηκα ουτε 1 mod στα 100 δεν αξιζε τον κοπο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτά μπορεί να μην έχουν σχέση με το gaming, έχουν σχέση όμως με το μηχάνημα που κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
    Καταλαβαινεις πως οτι περιεγραψες τα κανει και 15 ετων laptop των τοτε 350 ευρω με εναν ssd των 20?Δεν χρειαζεσαι gaming pc.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλος Τανκούλης μας βρήκε με τα πολλαπλάσια του.
    Οσο και να προσπα8ω παντως τα δικα σου πολλαπλασια των κατι δις gpus καλυτερων του ps5 δεν τα πιανω με τιποτα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες παρακάτω συγκεκριμένα την 6600 των 180 ευρώ, τι καίει για να τρέχει το exclusive PS5 Returnal, με καλύτερα settings από το PS5.
    Exclusive το returnal,και τοτε τι γυρευει στο pc?Τα ακουσαμε κι αυτο,οσο για την δεκαετιας unreal 4 engine τα εχουμε πει τοσες φορες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά λέω ότι έχεις ΔΕΚΑΔΕΣ επιλογές, να πράξεις όπως θες.
    Οπως το να μπορεις να ανταλλαξεις,μοιραστεις η πουλησεις τα παιχνιδια που δεν σε ενδιαφερουν πια?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τεμπελιά δεν είναι ποτέ καλός σύμβουλος.
    Φιλε η πλειοψηφια του κοσμου οταν γυρισει σπιτι του μετα τη δουλεια η το σχολειο 8ελει να παιξει αμεσα στην κονσολα κι οχι να κανει troubleshooting και tweaking κα8ε νεο game στο pc.Ιδιαιτερα οταν ηδη παιζει καλυτερα απο το 85% των gaming pc τοτε προφανως και την ενδιαφερει περισσοτερο η οικονομια χρονου παρα οι παραπανω επιδοσεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα είναι good enough για το 99% του κόσμου, δε θα είχε φτάσει το PC εκεί που είναι σήμερα.
    Εννοεις απο βασιλιας στις πωλησεις games της δεκαετιας του '90 (που ειχε και δεκαπλασια πειρατια btw),ουραγος εδω και 15 χρονια σε σχεση με τις κονσολες?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δε πας να ζήσεις στη βόρεια Κορέα;
    Ευχαριστω αλλα δεν 8ελω να εργαζομαι κανοντας troubleshooting & tweaking το pc στον ελευ8ερο χρονο μου συντροφε κομισαριε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βλακεία δεν είναι δικαιολογία.
    Βλακεια επισης ειναι να πιστευεις οτι ολοι πρεπει να εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα με εσενα,και συμφωνω οτι δεν ειναι δικαιολογια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    41 @ skroutz, αλλά νταξ, το πουλάς μετά! xD
    H το ανταλλασεις η το μοιραζεσαι,γενικοτερα εχεις επιλογες.Ακομα και να το κρατησεις στη συλλογη σου εχει μεγαλυτερη αξια ως physical copy που δεν ειναι δεσμευμενο στο account σου.

  14. #2309
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.817
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άπαπαπα ξεφούσκωσαν οι κάρτες του PC. 8.5 ετών η 970, σχεδόν 7 ετών η 1070 και ακόμα την παλεύουν; Και σίγουρα θα έτρεχε και στην 7950 @ low, αλλά βαριέμαι να αλλάζω κάρτες πάλι. Και αυτός ο Sandy; Βαδίζει το 13 έτος της ηλικίας του, σχεδόν δυο ζωές κονσολών και ακόμα βαράει 60fps; Άισχος!

    Και όλα τα παραπάνω, από σκληρό δίσκο, μόνο!
    μα εδώ οι φίλοι λενε πως το PS5 είναι on par με RX6700, πως τρώει τέτοιο ξύλο από την RX6600;

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #2310
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Λες να φταιει η unreal 3 που αρχικα ετρεχε καλυτερα στην 750ti απο το ps4 αλλα υστερα δεν το εφτανε ουτε η 760,ρε λες να γινεται το ιδιο με την αντιστοιχα υπερσυγχρονη unreal 4?

Σελ. 154 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 134144149152153154155156159164174 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας