Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 101
  1. #76
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ok, το point μου είναι ότι θα έπρεπε να δίνουν αντίστοιχο και στα "αστικά" πακέτα, άντε κάπου στη μέση, όχι 10% μιζέρια. Δεν θέλουν να χάσουν πελάτες όμως από τα μεγαλύτερα-ακριβότερα-"επαγγελματικά" πακέτα.
    To έχω γράψει πάλι σε άλλο θέμα. Σε VDSL (πολλές φορές και σε FTTH) και σε άλλες χώρες της Ευρώπης (στους μεγάλους παρόχους) δεν είναι συμμετρικές οι ταχύτητες αλλά το upload με ποσοστό 20-50% του download. Λογικά εκεί θα πάμε κι εμείς στο προσεχές μέλλον.

  2. #77
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτή την χώρα, με τις ακριβότερες τηλεπικοινωνίες πανευρωπαικά τα κάνουμε όλα στο προσεχές μέλλον. Και όταν τα κάνουμε, τότε είμαστε ξανά πίσω από τον ανεπτυγμένο κόσμο και συζητάμε ξανά τα ίδια. Για το προσεχές μέλλον που θα το κάνουμε κι εμείς.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #78
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗ
    SNR / Attn
    31(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To έχω γράψει πάλι σε άλλο θέμα. Σε VDSL (πολλές φορές και σε FTTH) και σε άλλες χώρες της Ευρώπης (στους μεγάλους παρόχους) δεν είναι συμμετρικές οι ταχύτητες αλλά το upload με ποσοστό 20-50% του download. Λογικά εκεί θα πάμε κι εμείς στο προσεχές μέλλον.
    Ειμουν Cyta επαγγελματικό, και ειχα 50/10. Πριν δυο βδομαδες με πέρασε η vodafone στα δικα τους κυκλωματα, και μου έδωσαν 30/3.
    Σε ερώτηση γιατι δεν πηγα τουλαχιστον 50/5 μου ειπαν οτι δεν υπαρχει στην περιοχη μου.
    Γινεται αυτο? Αφου ειχα 50αρι πριν και η Cyta ειχε δικό της εξοπλισμο στην περιοχη.
    Ξενερα πάντως, το 10αρι upload ελεγε πολυ.

  4. #79
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτή την χώρα, με τις ακριβότερες τηλεπικοινωνίες πανευρωπαικά τα κάνουμε όλα στο προσεχές μέλλον. Και όταν τα κάνουμε, τότε είμαστε ξανά πίσω από τον ανεπτυγμένο κόσμο και συζητάμε ξανά τα ίδια. Για το προσεχές μέλλον που θα το κάνουμε κι εμείς.
    Ένα μερίδιο ευθύνης το έχουμε κι εμείς οι πελάτες. Πρώτα ως καταναλωτές (δεν υπάρχει συνείδηση όπως σε άλλες χώρες) κι επιπλέον για Χ λόγους δεν πάμε σε μεγαλύτερα πακέτα, ακόμη και σε περιοχές που υπάρχει υποδομή και διατίθενται NGA δίκτυα (FTTC/H), αλλά παραμένοντας σε ADSL.
    Πρόσφατα έβλεπα τα παγκόσμια στοιχεία του Ookla και απογοητεύτηκα στις σταθερές συνδέσεις (ειδικά αν το συσχετίσεις με τα στοιχεία που δίνουν περιοδικά οι πάροχοι και η ΕΕΤΤ).
    Ενώ σε στην κινητή ήμαστε στην 38η θέση (σε 140 χώρες) αφήνοντας πίσω αρκετές μεγάλες ευρωπαϊκές), στην σταθερή έχουμε πιάσει πάτο, όντας στην 98η θέση (σε 176 χώρες) αλλά θλίβεσαι όταν βλέπεις αυτές μετά από εμάς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsVee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμουν Cyta επαγγελματικό, και ειχα 50/10. Πριν δυο βδομαδες με πέρασε η vodafone στα δικα τους κυκλωματα, και μου έδωσαν 30/3.
    Σε ερώτηση γιατι δεν πηγα τουλαχιστον 50/5 μου ειπαν οτι δεν υπαρχει στην περιοχη μου.
    Γινεται αυτο? Αφου ειχα 50αρι πριν και η Cyta ειχε δικό της εξοπλισμο στην περιοχη.
    Ξενερα πάντως, το 10αρι upload ελεγε πολυ.
    Έχει αναφερθεί στο θέμα της Cyta, ο λόγος που έγινε αυτό (κυρίως στην Κρήτη). O εξοπλισμός του δικτύου της Vodafone ήταν ασύμβατος με τα DSLAM της Cyta και μέχρι να αναβαθμισθούν, αναγκαστικά δίνει μικρότερα πακέτα.
    Σε άλλες περιοχές που η Cyta είχε συμβατά DSLAM ή έδινε μέσω χοντρικής, έχουν τα ίδια πακέτα σύνδεσης και τώρα (εκτός του upload).
    Το 10άρι upload πλέον δεν το δίνει κανείς πάροχος σε νέες συνδέσεις.

  5. #80
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Το θέμα είναι οτι κανείς δεν προτιμάει τις VDSL απο τις ADSL με τον κλασσικό λόγο οτί αφου πληρώνω για 24MBps γιατι δεν έχω 24, και γιατι όταν θα πάω VDSL θα πιάνω 50MBps... Τα λένε για να πάρουν περισσότερα λεφτά απο εμάς και τα σχετικά... δεν καταλαβαίνουν την διαφορά της τεχνολογίας.
    Ένα χρόνο είμαι στην VDSL και πραγματικά δεν ξέρω τον λόγο γιατι καθόμουν στην ADSL για τόσα χρόνια εφόσον είχα διαθεσιμότητα απο το 2016(Α/Κ σύνδεση), μάλλον βέβαια γιατί συγχρόνιζα στα 16MBps, αλλα το 1 upload απλά δεν φτάνει και με απλό browsing να κάνουν 4 συσκευές πάνω + οτι κονσόλα βάλεις...
    TL;DR:Ο κόσμος πρέπει να μάθει την διαφορά στην τεχνολογία

  6. #81
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗ
    SNR / Attn
    31(dB) / 13(dB)
    Σε ευχαριστω για την ενημέρωση, δεν το ήξερα αυτο. Ελπίζω να τα αναβαθμίσουν σύντομα.
    Καλά την είχαν αφήσει την περιοχή μου μεχρι τώρα, δεν την ξέχναγαν για κανα δυο χρονια ακομα ?!

  7. #82
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.975
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To έχω γράψει πάλι σε άλλο θέμα. Σε VDSL (πολλές φορές και σε FTTH) και σε άλλες χώρες της Ευρώπης (στους μεγάλους παρόχους) δεν είναι συμμετρικές οι ταχύτητες αλλά το upload με ποσοστό 20-50% του download. Λογικά εκεί θα πάμε κι εμείς στο προσεχές μέλλον.
    Μα δεν ζητάω συμμετρικές, το γράφω ότι ακόμα και με ένα ενδιάμεσο ποσοστό του 50+% της RURAL και του τωρινού 10% θα είμαστε ευχαριστημένοι. Στη RURAL γιατί δίνουν τόσο? Υπάρχει ζήτηση ενώ στις πόλεις όχι?

  8. #83
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ολόκληρος Τζωρτζακάκης σου απάντησε, λες να έχουμε να προστέσουμε κάτι παραπάνω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 15-03-20 στις 18:30.

  9. #84
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.975
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολόκληρος Τζωρτακάκης σου απάντησε, λες να έχουμε να προστέσουμε κάτι παραπάνω;
    Θα έλεγα τι απάντησε αλλά δεν θέλω infraction.

    Και σκέψου ότι δεν είμαι από τα άτομα που κράζουν γενικότερα τους ISP ή τις συνδέσεις (ποιότητά τους) στην Ελλάδα και τρώω αρκετή γκρίνια γι' αυτό.

    Είπε ότι δεν υπάρχει ζήτηση, αλλά ξέχασε ότι στα rural δίνεται 6πλάσιο upload, γιατί με αυτή την λογική ούτε εκεί θα έπρεπε να δίνουν από το 10%.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ThReSh : 15-03-20 στις 18:10.

  10. #85
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Μου επιτρέπετε μια σύντομη ερώτηση του 1 δευτερολέπτου. Rural broadband στη Μαγνησία ποιος έχει αναλάβει;
    Ευχαριστω

  11. #86
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα μερίδιο ευθύνης το έχουμε κι εμείς οι πελάτες. Πρώτα ως καταναλωτές (δεν υπάρχει συνείδηση όπως σε άλλες χώρες) κι επιπλέον για Χ λόγους δεν πάμε σε μεγαλύτερα πακέτα, ακόμη και σε περιοχές που υπάρχει υποδομή και διατίθενται NGA δίκτυα (FTTC/H), αλλά παραμένοντας σε ADSL.
    Πρόσφατα έβλεπα τα παγκόσμια στοιχεία του Ookla και απογοητεύτηκα στις σταθερές συνδέσεις (ειδικά αν το συσχετίσεις με τα στοιχεία που δίνουν περιοδικά οι πάροχοι και η ΕΕΤΤ).
    Ενώ σε στην κινητή ήμαστε στην 38η θέση (σε 140 χώρες) αφήνοντας πίσω αρκετές μεγάλες ευρωπαϊκές), στην σταθερή έχουμε πιάσει πάτο, όντας στην 98η θέση (σε 176 χώρες) αλλά θλίβεσαι όταν βλέπεις αυτές μετά από εμάς.
    Μια χαρά συνείδηση υπάρχει. Και όταν ελέησαν να μας δώσουν ADSL και όχι την μπούρδα ISDN με το στανιό, ο κόσμος ακολούθησε. Και τώρα πρέπει να ξεφύγουμε στις πόλεις από τις ADSL και να πάμε σε 50/50 100/100 ως minimum.

    Ακόμα και στα rank που παραθέτεις ανάποδοι είμαστε. Τι να τα κάνουμε τα 500mbps στα data όταν δεν έχεις data να κάψεις γιατί τα δίνουν με το σταγονόμετρο και αυτά με εξωφρενικές χρεώσεις. Καλύτερα να είχαμε 20gb με cap στην ταχύητα κάποιες 10άδες mbps παρά 1gb με 500+mbps.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #87
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπε ότι δεν υπάρχει ζήτηση, αλλά ξέχασε ότι στα rural δίνεται 6πλάσιο upload, γιατί με αυτή την λογική ούτε εκεί θα έπρεπε να δίνουν από το 10%.
    To rural είχε ελάχιστες απαιτήσεις λόγω ΣΔΙΤ. Το vectoring ήταν εμπορική επιλογή των παρόχων. Για την ζήτηση ανέφερε την υποδομή που υπάρχει πλέον σε πολλές περιοχές αλλά κάθεται ή εξυπηρετεί χαμηλές ταχύτητες. Για το up είπε αν θυμάμαι καλά ότι είναι εμπορική επιλογή των ISP και έχει σχέση με την ζήτηση. Αν ήταν selling point για μεγάλη μάζα πελατών να φύγει από τις 24αρες και να πάει στις 100αρες, θα το έδιναν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου επιτρέπετε μια σύντομη ερώτηση του 1 δευτερολέπτου. Rural broadband στη Μαγνησία ποιος έχει αναλάβει;
    Ευχαριστω
    H Rural Connect.

  13. #88
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.975
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων

    To rural είχε ελάχιστες απαιτήσεις λόγω ΣΔΙΤ. Το vectoring ήταν εμπορική επιλογή των παρόχων. Για την ζήτηση ανέφερε την υποδομή που υπάρχει πλέον σε πολλές περιοχές αλλά κάθεται ή εξυπηρετεί χαμηλές ταχύτητες. Για το up είπε αν θυμάμαι καλά ότι είναι εμπορική επιλογή των ISP και έχει σχέση με την ζήτηση. Αν ήταν selling point για μεγάλη μάζα πελατών να φύγει από τις 24αρες και να πάει στις 100αρες, θα το έδιναν.


    H Rural Connect.
    Μάλλον κοιτάμε την "ζήτηση" από διαφορετικές σκοπιές, εγώ απλοϊκά ως πελάτης "ποιο θα ήθελα από τα 2? 100/10 ή 100/30?" ενώ εκείνος "ποιος θα πλήρωνε για το παραπάνω 20%". Γι' αυτό λέω ότι δεν θέλουν να χάσουν πελάτες από τα ακριβότερα/επαγγελματικά/κτλπ πακέτα που προσφέρουν παραπάνω upload.

  14. #89
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Εσύ είσαι ένα βήμα μπροστά. Προς το παρόν το πρόβλημα είναι να φύγει ο κόσμος από τις 24αρες όπου υπάρχει υποδομή FTTC/FTTH.

  15. #90
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.975
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ είσαι ένα βήμα μπροστά. Προς το παρόν το πρόβλημα είναι να φύγει ο κόσμος από τις 24αρες όπου υπάρχει υποδομή FTTC/FTTH.
    Δεκτό, είναι πράγματι το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτό.

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας