Σελ. 13 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 295
  1. #181
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απορία που έχω εγώ είναι η εξής...
    Λόγω της υγείας μου (2 ανιατα νοσηματα) με παρακολουθούν 2 ιδιωτικοί γιατροί και ένας ιδιωτικός χειρουργός οφθαλμίατρος.
    Εξετάσεις καθε 3 μήνες προφανώς (για το ένα από τα 2 νοσηματα) , το άλλο δεν απαιτείται κάτι ουσιαστικό γιατί είναι καλά ρυθμισμένο, αντε μια μαγνητική κάθε 2 έτη

    Τώρα τι μου λένε, και άλλες εξετάσεις?

    Πέρα του ότι προφανώς δε προτίθεμαι να αλλάξω γιατρούς για ευνόητους λόγους και οι εξετάσεις μου καλύπτονται ουσιαστικά από την ασφάλεια της εταιρίας μου, όλο αυτό το σκηνικό με έχει μπερδέψει..
    Δεν είσαι υποχρεωμένος να αλλάξεις γιατρούς.
    Ειδικά όπως αναφέρεις αφού σε καλύπτει η ιδιωτική ασφάλεια τότε πραγματικά δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

    Αν όμως θέλεις γράψου σε εναν προσωπικό γιατρό και ας μην τον γνωρίσεις απο κοντά ποτέ σου, μόνο και μόνο για να υπάρχει.

  2. #182
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.260
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όμως θέλεις γράψου σε εναν προσωπικό γιατρό και ας μην τον γνωρίσεις απο κοντά ποτέ σου, μόνο και μόνο για να υπάρχει.
    Αυτό το έκανα.
    Δεν είσαι υποχρεωμένος να αλλάξεις γιατρούς.
    Ειδικά όπως αναφέρεις αφού σε καλύπτει η ιδιωτική ασφάλεια τότε πραγματικά δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.
    Καλο αυτό. Thanks.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #183
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το έκανα.

    Καλο αυτό. Thanks.
    Εγώ αν και είχα γραφτεί παλιότερα στον οικογενειακό και δεν τον ήξερα καν τον άνθρωπο είπα να κάνω τις προληπτικές πριν κανα μήνα, μου έγραψε ενα πάκο Α4 παραπεμπτικά, εξετάσεις αίματος, psa, μέχρι και για HIV μου έγραψε!
    Το βλέπω καλό, ειδικά μετά απο κάποια ηλικία.
    Ακόμα θα φτιάξει και τον ιατρικό φάκελο στην επόμενη επίσκεψη που θα του πάω τις εξετάσεις.

    Δεν βλέπω κάτι το κακό σε αυτό.
    Αν εσύ έχεις κάνει αυτές τις εξετάσεις με άλλον τρόπο μπορείς πάντα να κανονίσεις ενα ραντεβού ώστε να πας εκεί για να τα περάσετε στον φάκελο υγείας.

    Το πέναλτι που αναφέρουν (+10% συμμετοχή φάρμακα και εξετάσεις ) είναι σε περίπτωση που δεν έχεις γραφτεί σε προσωπικό γιατρό, αν έχεις γραφτεί και άλλος να στα γράψει θα συνεχίσεις να έχεις την συμμετοχή που είχες τόσο καιρό.

    Λογικά με τον καιρό θα έχει και άλλα, όπως πχ δεν θα μπορείς εσύ να κλείνεις ραντεβού όπου θέλεις (μιλάμε πάντα για περιπτώσεις που σε καλύπτει η δημόσια ασφάλιση), αλλά θα πρέπει να πηγαίνεις πρώτα απο τον γιατρό σου αν πχ θέλεις να κλείσεις ενα ραντεβού σε νοσοκομείο ή σε κάποιον άλλον δημόσιο γιατρό.

  4. #184
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.131
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    μέχρι και για HIV μου έγραψε
    Δεν μας τα λες καλά, να προσέχεις φίλε
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #185
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας τα λες καλά, να προσέχεις φίλε
    Δεν είχα καταλάβει οτι μου το έγραψε, όταν πήγα για να πάρουν αίμα το έμαθα.
    Αλλά αλήθεια τι πρόβλημα υπάρχει στην εξέταση;

  6. #186
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.131
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είχα καταλάβει οτι μου το έγραψε, όταν πήγα για να πάρουν αίμα το έμαθα.
    Αλλά αλήθεια τι πρόβλημα υπάρχει στην εξέταση;
    Πλκ κάνω ρε συ, του και καλά κάτι ήξερε ο γιατρός τι μπερμπάντης είσαι και στο έγραψε
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #187
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλκ κάνω ρε συ, του και καλά κάτι ήξερε ο γιατρός τι μπερμπάντης είσαι και στο έγραψε
    Εδώ το έγραψε και στον Πατέρα μου

  8. #188
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.131
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ το έγραψε και στον Πατέρα μου
    !!!!!!!!! νάτα .. καλό..
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #189
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.260
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αν και είχα γραφτεί παλιότερα στον οικογενειακό και δεν τον ήξερα καν τον άνθρωπο είπα να κάνω τις προληπτικές πριν κανα μήνα, μου έγραψε ενα πάκο Α4 παραπεμπτικά, εξετάσεις αίματος, psa, μέχρι και για HIV μου έγραψε!
    Το βλέπω καλό, ειδικά μετά απο κάποια ηλικία.
    Ακόμα θα φτιάξει και τον ιατρικό φάκελο στην επόμενη επίσκεψη που θα του πάω τις εξετάσεις.

    Δεν βλέπω κάτι το κακό σε αυτό.
    Αν εσύ έχεις κάνει αυτές τις εξετάσεις με άλλον τρόπο μπορείς πάντα να κανονίσεις ενα ραντεβού ώστε να πας εκεί για να τα περάσετε στον φάκελο υγείας.

    Το πέναλτι που αναφέρουν (+10% συμμετοχή φάρμακα και εξετάσεις ) είναι σε περίπτωση που δεν έχεις γραφτεί σε προσωπικό γιατρό, αν έχεις γραφτεί και άλλος να στα γράψει θα συνεχίσεις να έχεις την συμμετοχή που είχες τόσο καιρό.

    Λογικά με τον καιρό θα έχει και άλλα, όπως πχ δεν θα μπορείς εσύ να κλείνεις ραντεβού όπου θέλεις (μιλάμε πάντα για περιπτώσεις που σε καλύπτει η δημόσια ασφάλιση), αλλά θα πρέπει να πηγαίνεις πρώτα απο τον γιατρό σου αν πχ θέλεις να κλείσεις ενα ραντεβού σε νοσοκομείο ή σε κάποιον άλλον δημόσιο γιατρό.
    Για να καταλάβεις , οι εξετάσεις που κάνω κάθε 3 μήνες είναι από διαβητολόγο, αιματολογικές full panel αιματολογικές (ότι μπορεις να φανταστείς).
    Πρόσθεσε σε αυτες τον τελευαίο μήνα εξειδικευμένες από ρευματολόγο λόγω τενοντίτηδας / αυχενικού (9 παραπεμπτικά) από εξειδικευμένες αιματολογικές για να αποκλειστούν αυτοάνοσα μέχρι MRI/CT scans ώμων , σπονδιλικής/ πνευμόνων/αυχένα
    CT / US άνω / κάτω κοιλίας ...

    Δεν μένουν και πολλά να δεί κάποιος. Οταν έχεις διαβήτη και ειδικά όταν πρωτοδιαγνώσκεσαι με πολύ υψηλή γλυκοληζιομένη (sp?) σε περνάνε κόσκινα για να δούν αν έχεις πρόβλημα στα όργανά σου (παραλίγο να χάσω ένα μάτι αλλά ευτυχώς ήταν το μόνο).

    Για αυτό και η ερώτηση, γιατί πραγμαικά με έχω περάσει κόσκινο και με περνάνε κάθε το πολύ 1 χρόνο ...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #190
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβεις , οι εξετάσεις που κάνω κάθε 3 μήνες είναι από διαβητολόγο, αιματολογικές full panel αιματολογικές (ότι μπορεις να φανταστείς).
    Πρόσθεσε σε αυτες τον τελευαίο μήνα εξειδικευμένες από ρευματολόγο λόγω τενοντίτηδας / αυχενικού (9 παραπεμπτικά) από εξειδικευμένες αιματολογικές για να αποκλειστούν αυτοάνοσα μέχρι MRI/CT scans ώμων , σπονδιλικής/ πνευμόνων/αυχένα
    CT / US άνω / κάτω κοιλίας ...

    Δεν μένουν και πολλά να δεί κάποιος. Οταν έχεις διαβήτη και ειδικά όταν πρωτοδιαγνώσκεσαι με πολύ υψηλή γλυκοληζιομένη (sp?) σε περνάνε κόσκινα για να δούν αν έχεις πρόβλημα στα όργανά σου (παραλίγο να χάσω ένα μάτι αλλά ευτυχώς ήταν το μόνο).

    Για αυτό και η ερώτηση, γιατί πραγμαικά με έχω περάσει κόσκινο και με περνάνε κάθε το πολύ 1 χρόνο ...
    Οπότε απλά θα πας με τις εξετάσεις για να κάνετε αν θέλεις τον φάκελο σου
    Και εμένα τα ποιο πολλά απο αυτά που λες μου τα έγραψε (υπερήχους, αιματολογικά, ακτίνες)

  11. #191
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.288
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ το έγραψε και στον Πατέρα μου
    Ετσι τα γραφουν να ειναι καλυμμενοι . Στη μανα μου ενας ειχε γραψει και εξεταση αντισωματα συφιλης - ασχετο με το καρκινο και το parkinson που εχει . Το θεμα ειναι οτι με την αναιμια δεν αντεχει ολες αυτες τις αχρηστες εξετασεις - και δε μπορει να μετακινηθει για να τη παω στο κεντρο υγειας ειναι οδυσσεια ....
    Ενας κοντινος παθολογος που τη βλεπει δε μπαινει στο συστημα οποτε θα ειναι δηλωμενη σε εναν που ουτε προκειται να τη δει ποτε . Και γμο τα συστηματα ....
    Μερχι τελος του μηνα λενε να τη γραψω σε καποιο τυχαιο ασχετο ......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 15-09-22 στις 16:38.

  12. #192
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι τα γραφουν να ειναι καλυμμενοι . Στη μανα μου ενας ειχε γραψει και εξεταση αντισωματα συφιλης - ασχετο με το καρκινο και το parkinson που εχει . Το θεμα ειναι οτι με την αναιμια δεν αντεχει ολες αυτες τις αχρηστες εξετασεις - και δε μπορει να μετακινηθει για να τη παω στο κεντρο υγειας ειναι οδυσσεια ....
    Ενας κοντινος παθολογος που τη βλεπει δε μπαινει στο συστημα οποτε θα ειναι δηλωμενη σε εναν που ουτε προκειται να τη δει ποτε . Και γμο τα συστηματα ....

    Διαφωνώ με το ότι τις θεωρείς άχρηστες, αυτή είναι η δουλειά να κάνεις κάποιες προληπτικές εξετάσεις, αίμα θα σου πάρουν οποτε γιατί να μην γίνουν;

  13. #193
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.288
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γιατι 3 φορες εχουν κανει λαθος διαγνωση και 2 φορες θα την ειχαν σκοτωσει με λαθος φαρμακα ..... Προληπτικες ειναι αργα τωρα αργησαν πολλα χρονια να καταληξουν τι σκ@τα εχει γιατι ο καθενας ελεγε τα δικα του .
    * psa και οτι σου εγραψε πολυ καλα εκανε - επεσες σε καλο γιατρο οχι σε αδιαφορους γρ@θους που ειναι εδω και σου λενε ελα μωρε που θα σου γραφω ολα αυτα - παρε 2 depon και ασε μου 50 ευρο την επισκεψη ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 15-09-22 στις 16:46.

  14. #194
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι 3 φορες εχουν κανει λαθος διαγνωση και 2 φορες θα την ειχαν σκοτωσει με λαθος φαρμακα .....
    Είναι και αυτά δυστυχώς μέσα στο πρόγραμμα, αλλά τι σχέση έχει με τις προληπτικές εξετάσεις;

  15. #195
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.288
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδω αυτο ειναι αγνωστο δε κανουν προληπτικές εξετάσεις - και δυσανασχετουν οταν το ζητας .

Σελ. 13 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας