Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1449. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    346 23,88%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,82%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,09%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,21%
Σελ. 1020 από 1200 ΠρώτηΠρώτη ... 10001010101510181019102010211022102510301040 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.286-15.300 από 17989
  1. #15286
    Εγγραφή
    09-12-2023
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επιλέγω για αρχή, το Κίτρινο Τιμολόγιο (της ΔΕΗ λόγω μεγέθους της) για την κύρια κατοικία, που έχει και νυχτερινό και το Πράσινό της- Ειδικό για το Εξοχικό, ώστε να κάνω συγκρίσεις. Άλλωστε οποτεδήποτε, για όσες φορές και χωρίς κόστος, τα αλλάζω.
    Υποθέτω ότι, τουλάχιστον στην αρχή, οι Πάροχοι θα προβάλλουν το Κίτρινο ως συμφερότερο, μειώνοντας τις τιμές του, για να προσελκύσουν κόσμο σε αυτό. Μετά την κόπωση των πελατών από τις αναζητήσεις τους, θα τις αυξήσουν, διότι στα Κίτρινα έχουν τα χέρια τους λυμένα και διότι δεν αναλαμβάνουν σε αυτά κανένα ρίσκο, μιας και ο καταναλωτής θα πληρώνει στις τιμές, του μήνα που καταναλώνει.
    Άλλωστε και οι τιμές ΔΕΗ Ιανουαρίου 2024 είναι οικονομικότερες στο Κίτρινο, παρά στο Πράσινο Τιμολόγιό της.
    Το μέγεθος της εξοικονόμησης δεν είναι μεγάλο. Για κατανάλωση κάθε 100Kwh/μήνα, η διαφορά τιμής ενός λεπτού (0,01) σημαίνει κέρδος ή ζημιά 1,00 ευρώ. Μια έκπτωση 2% πάγιας εντολής σε μια Βασική Τιμή Προμήθειας π.χ. 0,124, σημαίνει κέρδος 0,248. Ίση έκπτωση στο 5,00 Πάγιο, σημαίνει επίσης κέρδος 10 λεπτά. Για τέτοιου ύψους κέρδη μας, μιλάμε. Αλλά και αυτά δεν παύουν να είναι κέρδη.

  2. #15287
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georg24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιλέγω για αρχή, το Κίτρινο Τιμολόγιο (της ΔΕΗ λόγω μεγέθους της) για την κύρια κατοικία, που έχει και νυχτερινό και το Πράσινό της- Ειδικό για το Εξοχικό, ώστε να κάνω συγκρίσεις. Άλλωστε οποτεδήποτε, για όσες φορές και χωρίς κόστος, τα αλλάζω.
    για εξοχικό πήγαινε ελπέδισον να πάρεις τα 100€

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georg24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι, τουλάχιστον στην αρχή, οι Πάροχοι θα προβάλλουν το Κίτρινο ως συμφερότερο,
    τις περισσότερες φορές είναι (με κοινές τιμές χοντρικής)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georg24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    , μειώνοντας τις τιμές του, για να προσελκύσουν κόσμο σε αυτό.
    τα δώρα κυνηγάμε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georg24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την κόπωση των πελατών από τις αναζητήσεις τους, θα τις αυξήσουν, διότι στα Κίτρινα έχουν τα χέρια τους λυμένα και διότι δεν αναλαμβάνουν σε αυτά κανένα ρίσκο, μιας και ο καταναλωτής θα πληρώνει στις τιμές, του μήνα που καταναλώνει.
    όχι και τα 2 κυμαινόμενα είναι και τα πράσινα ακόμα πιο ευέλικτα για τον πάροχο , απλά στο πράσινο θα ξέρεις τιμή (εξαίρεση τα κίτρινα 4all και της Προτέργια που και σε αυτά θα ξέρεις τιμή 1η του μηνός

  3. #15288
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.650
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    για εξοχικό πήγαινε ελπέδισον να πάρεις τα 100€
    για γίνε λιγο ποιο συγκεκριμένος διότι και στη κύρια και στο εξοχικό έχω protergia.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  4. #15289
    Εγγραφή
    09-12-2023
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    KORAKIOS, για να λες για δώρα και προσφορές, κάτι θα ξέρεις και θα το μπορείς. Μπορεί να βγαίνει ψωμάκι από αυτά. Δεν ξέρω, αν μπορώ να τα καταφέρω στο ψάξιμο και στη σκέψη. Οπότε μένω στα γνωστά παλαιόθεν: Δεν υπάρχουν δώρα. Το δώρο θέλει αντίδωρο. Ο τζάπας μας απέθανε και βερεσέ δεν έχει.
    Βλέποντας το τυρί, ψάχνω τη φάκα. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κι ας μην τη βλέπω. Κάπου αποβλέπει το δώρο-κατοστάρικο, ίσως στο να τα πάρουν αργότερα και περισσότερα από εμένα ή από αλλού, ίσως να με δεσμεύουν σε χρόνο ή με όριο μετακινήσεων. Δεν ξέρω.
    Καλοπροαίρετα σκέφτομαι ότι μπορεί να θέλουν να αυξήσουν το πελατολόγιό τους, και τότε δε θα παίρνουν περισσότερα από λίγους, αλλά λιγότερα από πολλούς. Αλλά και πάλι σκοντάφτω: Ποιος βάνει έτοιμα λεφτά για τα δώρα από την τσέπη του, χωρίς εξασφάλιση; Καλοπροαίρετα, πάλι: Μπορεί να έχουν λιγότερα λειτουργικά έξοδα-υποχρεώσεις και αποδοτικότερες διαδικασίες. Αλλά πάλι, αυτά τα έκαναν για να μας μοιράσουν τα κέρδη;
    Άλλο. Κυμαινόμενα είναι όλα, με την έννοια πως και τα Σταθερά έχουν ορισμένη χρονική διάρκεια. Κοιτάζω ποια διακύμανση μετράνε, πόση πολύ, με ποιους όρους και σε ποιο χρόνο μού τη φορτώνουν.
    Αν έχεις δίκιο, ότι στα Πράσινα έχουν πιο λυμένα τα χέρια τους οι Πάροχοι για να τιμολογήσουν, από ότι στα Κίτρινα, έπεσα πολύ έξω.
    Μου λες ότι το Πράσινο, μας έδωσε μόνο την πληροφόρηση της τιμής την 1η του μήνα. Εγώ νόμιζα ότι το Κράτος τούς έβαλε έναν … ψιλοκορσέ. Νόμιζα ότι -ενόψει της απελευθέρωσης της αγοράς ενέργειας- η Κυβέρνηση (όποια και να είναι) έκανε ένα μικρό θετικό βήμα. Τους υποχρέωσε σε ένα κοινό Πράσινο Τιμολόγιο. Την 1η του μήνα θα φαίνονται ξεκάθαρα οι τελικές τιμές τους. Θα τις συγκρίνουμε πανεύκολα και θα αλλάζουμε Παρόχους αζημίως. Τέλος η σκόνη, το μπέρδεμα και η αναμπουμπούλα. Αυτά αφέθηκαν στα Κίτρινα, Πορτοκαλί και Κόκκινα. Θεωρούσα ότι το Πράσινο όρισε τους κανόνες, ασχέτως αν για άγρα πελατών, έκαναν κάποια Κίτρινα πιο ελκυστικά. Θα τα ξαναβάλω κάτω να βρω, πού το Πράσινο της ΔΕΗ είναι πιο ευέλικτο (=συμφερότερο) για αυτήν, από το Κίτρινό της.
    Είμαι πολυλογάς. Πρέπει να το κόψω!

  5. #15290
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.778
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georg24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    KORAKIOS, για να λες για δώρα και προσφορές, κάτι θα ξέρεις και θα το μπορείς. Μπορεί να βγαίνει ψωμάκι από αυτά. Δεν ξέρω, αν μπορώ να τα καταφέρω στο ψάξιμο και στη σκέψη. Οπότε μένω στα γνωστά παλαιόθεν: Δεν υπάρχουν δώρα. Το δώρο θέλει αντίδωρο. Ο τζάπας μας απέθανε και βερεσέ δεν έχει.
    Βλέποντας το τυρί, ψάχνω τη φάκα. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κι ας μην τη βλέπω. Κάπου αποβλέπει το δώρο-κατοστάρικο, ίσως στο να τα πάρουν αργότερα και περισσότερα από εμένα ή από αλλού, ίσως να με δεσμεύουν σε χρόνο ή με όριο μετακινήσεων. Δεν ξέρω.
    Καλοπροαίρετα σκέφτομαι ότι μπορεί να θέλουν να αυξήσουν το πελατολόγιό τους, και τότε δε θα παίρνουν περισσότερα από λίγους, αλλά λιγότερα από πολλούς. Αλλά και πάλι σκοντάφτω: Ποιος βάνει έτοιμα λεφτά για τα δώρα από την τσέπη του, χωρίς εξασφάλιση; Καλοπροαίρετα, πάλι: Μπορεί να έχουν λιγότερα λειτουργικά έξοδα-υποχρεώσεις και αποδοτικότερες διαδικασίες. Αλλά πάλι, αυτά τα έκαναν για να μας μοιράσουν τα κέρδη;
    Άλλο. Κυμαινόμενα είναι όλα, με την έννοια πως και τα Σταθερά έχουν ορισμένη χρονική διάρκεια. Κοιτάζω ποια διακύμανση μετράνε, πόση πολύ, με ποιους όρους και σε ποιο χρόνο μού τη φορτώνουν.
    Αν έχεις δίκιο, ότι στα Πράσινα έχουν πιο λυμένα τα χέρια τους οι Πάροχοι για να τιμολογήσουν, από ότι στα Κίτρινα, έπεσα πολύ έξω.
    Μου λες ότι το Πράσινο, μας έδωσε μόνο την πληροφόρηση της τιμής την 1η του μήνα. Εγώ νόμιζα ότι το Κράτος τούς έβαλε έναν … ψιλοκορσέ. Νόμιζα ότι -ενόψει της απελευθέρωσης της αγοράς ενέργειας- η Κυβέρνηση (όποια και να είναι) έκανε ένα μικρό θετικό βήμα. Τους υποχρέωσε σε ένα κοινό Πράσινο Τιμολόγιο. Την 1η του μήνα θα φαίνονται ξεκάθαρα οι τελικές τιμές τους. Θα τις συγκρίνουμε πανεύκολα και θα αλλάζουμε Παρόχους αζημίως. Τέλος η σκόνη, το μπέρδεμα και η αναμπουμπούλα. Αυτά αφέθηκαν στα Κίτρινα, Πορτοκαλί και Κόκκινα. Θεωρούσα ότι το Πράσινο όρισε τους κανόνες, ασχέτως αν για άγρα πελατών, έκαναν κάποια Κίτρινα πιο ελκυστικά. Θα τα ξαναβάλω κάτω να βρω, πού το Πράσινο της ΔΕΗ είναι πιο ευέλικτο (=συμφερότερο) για αυτήν, από το Κίτρινό της.
    Είμαι πολυλογάς. Πρέπει να το κόψω!
    Και κάθε μήνα ο ΔΕΔΗΕ θα περνάει ..
    Το άλλο με τον Τοτό, το ξέρεις ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #15291
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    για γίνε λιγο ποιο συγκεκριμένος διότι και στη κύρια και στο εξοχικό έχω protergia.
    απο το καλοκαίρι (αρχές) , παίζει η τράμπα Ηρών (50€ ή 50+50 σε ΚΟΤ) <--> Ελπέδισον (απο 50 έως 100+€) , όσοι ακολούθησαν δεν έχουν πληρώσει ρεύμα συν έχουν βγάλει κέρδος
    τώρα παίζει αυτό
    https://www.elpedison.gr/el/gia-to-s...-smart_133043/
    με 100€ . Στα τηλέφωνα κάποιοι λένε οτι είναι μόνο για την κατανάλωση , μέχρι πριν , τα προηγούμενα ποσά ήταν σε όλο το λογαριασμό
    Φυσικά στο email που θα σας στείλουν απαραίτητα να υπάρχει αυτό :
    https://www.elpedison.gr/Uploads/Doc...E%9C%CE%9F.pdf
    αν βάλεις πάνω απο μία παροχή ζήτα και 20€ δωροεπιταγής Σκλαβενίτη

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georg24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    KORAKIOS, για να λες για δώρα και προσφορές, κάτι θα ξέρεις και θα το μπορείς. Μπορεί να βγαίνει ψωμάκι από αυτά. Δεν ξέρω, αν μπορώ να τα καταφέρω στο ψάξιμο και στη σκέψη. Οπότε μένω στα γνωστά παλαιόθεν: Δεν υπάρχουν δώρα. Το δώρο θέλει αντίδωρο. Ο τζάπας μας απέθανε και βερεσέ δεν έχει.
    διάβασε το παραπάνω που έγραψα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georg24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας το τυρί, ψάχνω τη φάκα. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κι ας μην τη βλέπω. Κάπου αποβλέπει το δώρο-κατοστάρικο, ίσως στο να τα πάρουν αργότερα και περισσότερα από εμένα ή από αλλού, ίσως να με δεσμεύουν σε χρόνο ή με όριο μετακινήσεων. Δεν ξέρω.
    μέχρι τώρα καμία παγίδα, μόνο στη Volton υπάρχει με την προαιρετική επιλογή δώρου smart μετρητή που τον πληρώνεις αν φύγεις . Αλλά απο την αρχή το έχω σημειώσει στο excel

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georg24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοπροαίρετα σκέφτομαι ότι μπορεί να θέλουν να αυξήσουν το πελατολόγιό τους, και τότε δε θα παίρνουν περισσότερα από λίγους, αλλά λιγότερα από πολλούς. Αλλά και πάλι σκοντάφτω: Ποιος βάνει έτοιμα λεφτά για τα δώρα από την τσέπη του, χωρίς εξασφάλιση; Καλοπροαίρετα, πάλι: Μπορεί να έχουν λιγότερα λειτουργικά έξοδα-υποχρεώσεις και αποδοτικότερες διαδικασίες. Αλλά πάλι, αυτά τα έκαναν για να μας μοιράσουν τα κέρδη;
    απο τη στιγμή που υπήρχαν άτομα που πλήρωναν μέχρι και παραπάνω η ΔΕΗ (η ΔΕΗ για 18 μήνες ήταν απο τις ακριβές εταιρίες στο κυμαινόμενο) , πέτυχαν τα δώρα
    απλά εμείς το εκμεταλλευτήκαμε
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georg24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις δίκιο, ότι στα Πράσινα έχουν πιο λυμένα τα χέρια τους οι Πάροχοι για να τιμολογήσουν, από ότι στα Κίτρινα, έπεσα πολύ έξω.
    Μου λες ότι το Πράσινο, μας έδωσε μόνο την πληροφόρηση της τιμής την 1η του μήνα. Εγώ νόμιζα ότι το Κράτος τούς έβαλε έναν … ψιλοκορσέ. Νόμιζα ότι -ενόψει της απελευθέρωσης της αγοράς ενέργειας- η Κυβέρνηση (όποια και να είναι) έκανε ένα μικρό θετικό βήμα. Τους υποχρέωσε σε ένα κοινό Πράσινο Τιμολόγιο. Την 1η του μήνα θα φαίνονται ξεκάθαρα οι τελικές τιμές τους. Θα τις συγκρίνουμε πανεύκολα και θα αλλάζουμε Παρόχους αζημίως. Τέλος η σκόνη, το μπέρδεμα και η αναμπουμπούλα. Αυτά αφέθηκαν στα Κίτρινα, Πορτοκαλί και Κόκκινα. Θεωρούσα ότι το Πράσινο όρισε τους κανόνες, ασχέτως αν για άγρα πελατών, έκαναν κάποια Κίτρινα πιο ελκυστικά. Θα τα ξαναβάλω κάτω να βρω, πού το Πράσινο της ΔΕΗ είναι πιο ευέλικτο (=συμφερότερο) για αυτήν, από το Κίτρινό της.
    στα πράσινα (και κίτρινο 4all και της Προτέργια) όντως θα βλέπεις τιμή 1η του μηνός . Αυτό έγινε για διευκόλυνση των πολιτών που δε θέλουν να ασχολούνται με τιμές Χρηματιστηρίου Ενέργειας . Φυσικά οι πραγματικοί λόγοι είναι να φανεί και καλά οτι έφυγε η κακιά ρήτρα αναπροσαρμογής και (για άλλη μια φορά) να υπάρχει η ψευδαίσθηση του όλα καλά ,για ευνόητους λόγους και φυσικά θα πετύχει
    Πρακτικά τα πράσινα είναι χειρότερα γιατί έχουν μεταβλητές:
    - Πάγια-εκπτώσεις ανα μήνα
    - αλλαγή συντελεστών (του υπολογισμού της ρήτρα αναπροσαρμογής) ανα τρίμηνο
    σε αντίθεση με τα κίτρινα που δεσμεύονται απο τη νομοθεσία για τήρηση των παραπάνω για 6 μηνες

  7. #15292
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.630
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αυτό το x € δώρο στον πρώτο λογαριασμό πως αντιμετωπίζεται όταν ο πάροχος καθυστερεί να στείλει τον 1ο λογαριασμό; Αν δηλαδή κάποιος θέλει να αλλάξει πάροχο μετά τον 1ο μήνα και δεν έχει λογαριασμό στα χέρια του, μπορεί να κάνει αλλαγή με πρόσφατο λογαριασμό του προηγούμενου παρόχου του;

  8. #15293
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    741
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Καλημέρα. Δηλαδη απο το excel εγω καταλαβαινω οτι για σπιτι γυρω στις 500-700 kw οτι αν δεν θελεις να αλλαξεις απο ΔΕΗ τοτε το πιο συμφερον προγραμμα και τωρα μεχρι 31/12/23 αλλα και απο 1/1/24 ειναι το ΔΕΗ MYHOME4ALL γιατι προφανως οι τιμες στα σταθερα θα ειναι πιο ακριβες
    Σωστα??
    Επισης στο 4All μπορεις να αλλαξεις παροχο/ προγραμμα οποτε θελεις ή σε δεσμευουν για 12 μηνες?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Verde : 10-12-23 στις 12:26.

  9. #15294
    Εγγραφή
    08-09-2017
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    TP-LINK Deco X20(2.0)
    Είμαι ήδη Elpedison (Green Energy N) και σκέφτομαι να πάω στο Smart (κίτρινο). Αλλά αυτό το Πράσινο βρε παιδιά πότε θα ανακοινώσει τις τιμές του; Τόσες μέρες, σε όλους τους παρόχους γράφει "Αναμένεται". Πόσο να αναμένω κι εγώ; Θέλω να ξέρω τι μου γίνεται.

  10. #15295
    Εγγραφή
    02-02-2003
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35.000 / 35.000
    ISP
    Nova UNLIMITED 4G
    Router
    Archer MR600 v3
    Οσον αφορα τα δωρα !!!

    Με εμπειρια απο Elpedison...

    Για να σου δωθει το δωρο θα πρεπει να βγει τουλαχιστον ο πρωτος λογαριασμος μετα το ξεκινημα σου στην εταιρια...

    αν φυγεις πιο νωρις το χανεις

    ΨΑΧΝΩ ΚΟΜΙΚΣ DISNEY
    - αν εχετε στειλτε μου μυνημα

  11. #15296
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13961/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 530 v6
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο το καλοκαίρι (αρχές) , παίζει η τράμπα Ηρών (50€ ή 50+50 σε ΚΟΤ) <--> Ελπέδισον (απο 50 έως 100+€)
    Πρακτικά τα πράσινα είναι χειρότερα γιατί έχουν μεταβλητές:
    - Πάγια-εκπτώσεις ανα μήνα
    - αλλαγή συντελεστών (του υπολογισμού της ρήτρα αναπροσαρμογής) ανα τρίμηνο
    σε αντίθεση με τα κίτρινα που δεσμεύονται απο τη νομοθεσία για τήρηση των παραπάνω για 6 μηνες
    Από ποιο εδάφιο της νομθεσίεας προκύπτει ότι τα κίτρινα και λοιπά άλλα τιμολόγια θα πρέπει να έχουν εκπτώσεις, πάγια, συντελεστή α, τιμές Lu και Li σταθερά για ένα 6μηνο;

    Η νομοθεσία χαρακτηρίζει ως κίτρινο οποιοδήποτε τιμολόγιο κυμαινόμενης τιμής.
    Το ότι η ΔΕΗ (και πιθανόν και άλλοι προμηθευτές, δεν έχω ελέγξει) προσφέρει ένα κίτρινο τιμολόγιο το οποίο προσομοιάζει το Ειδικό Τιμολόγιο (πράσινο) δεν σημαίνει ότι υπάρχει τέτοια νομοθετική δέσμευση. Κάποιος πάροχος θα μπορούσε να δημιουργήσει οποιούδηποτε τύπου κυμαινόμενο τιμολόγιο (κίτρινο) που τη τιμή προμήθειας να εξαρτώνταν για παράδειγμα από την τιμή της ΤΕΑ επί έναν μεταβαλλόμενο συντελεστή. Δεν είναι ξεκάθαρο από το νόμο ότι θα πρέπει το κυμαινόμενο να στηρίζεται αναγκαστικά στην Βασική Τιμή Προμηθείας, πράγμα που αν συμβαίνει τότε αναγκαστικά θα πρέπει να μένει σταθερή για ένα 6μηνο.

    Σίγουρα δεν επιβάλλεται ένα κυμαινόμενο τιμολόγια να εμπεριέχει εκπτώσεις, πάγιο, συντελεστή α και Lu, Li. Αυτά απαιτούνται νομοθετικά μόνον για το πράσινο, για το οποίο ακόμη και το πάγιο είναι προαιρετικό.

    Το ότι η ΔΕΗ προσφέρει το συγκεκριμένο κίτρινο τιμολόγιο (με παρόμοιο τύπο υπολογισμού της τελικής τιμής με το πράσινο) εικάζω ότι το κάνει για λόγους ευκολίας σύγκρισης. Ή μπορεί και για λόγους δυσκολίας - να μπερδέψει τον καταναλωτή.

    Κατά την ίδια λογική δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχει η κλιμάκωση των 500 kWh/μήνα στα διάφορα τιμολόγια είτε πράσινα είτε κίτρινα. Εικάζω ότι η ΔΕΗ το κάνει για λόγους ευκολίας σύγκρισης. Ή μπορεί και για λόγους δυσκολίας - να μπερδέψει τον καταναλωτή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος argonaut : 10-12-23 στις 16:00.

  12. #15297
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από argonaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ποιο εδάφιο της νομθεσίεας προκύπτει ότι τα κίτρινα και λοιπά άλλα τιμολόγια θα πρέπει να έχουν εκπτώσεις, πάγια, συντελεστή α, τιμές Lu και Li σταθερά για ένα 6μηνο;
    Άρθρο 28

    Υποχρέωση σύναψης Σύμβασης Προμήθειας
    β. την ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερομένων Τιμολογίων Προμήθειας. Η ελάχιστη αυτή διάρκεια δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) μηνών.
    https://www.e-forosimv.gr/details.asp?ID=17568&cat=54

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HellV1L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσον αφορα τα δωρα !!!

    Με εμπειρια απο Elpedison...

    Για να σου δωθει το δωρο θα πρεπει να βγει τουλαχιστον ο πρωτος λογαριασμος μετα το ξεκινημα σου στην εταιρια...

    αν φυγεις πιο νωρις το χανεις
    ενδιαφέρον , κάνε ανάλυση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konarx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ήδη Elpedison (Green Energy N) και σκέφτομαι να πάω στο Smart (κίτρινο). Αλλά αυτό το Πράσινο βρε παιδιά πότε θα ανακοινώσει τις τιμές του; Τόσες μέρες, σε όλους τους παρόχους γράφει "Αναμένεται". Πόσο να αναμένω κι εγώ; Θέλω να ξέρω τι μου γίνεται.
    1η του μηνός όπως όλα τα πράσινα (και κάποια κίτρινα) , αλλιώς ξαναρωτάς 25 του μηνός και μετά που θα έχουν ψιλοσταθεροποιηθεί οι τιμές ΤΕΑ για να σου βγάλει το excel στο περίπου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης στο 4All μπορεις να αλλαξεις παροχο/ προγραμμα οποτε θελεις ή σε δεσμευουν για 12 μηνες?
    και το 4all είναι κυμαινόμενο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το x € δώρο στον πρώτο λογαριασμό πως αντιμετωπίζεται όταν ο πάροχος καθυστερεί να στείλει τον 1ο λογαριασμό; Αν δηλαδή κάποιος θέλει να αλλάξει πάροχο μετά τον 1ο μήνα και δεν έχει λογαριασμό στα χέρια του, μπορεί να κάνει αλλαγή με πρόσφατο λογαριασμό του προηγούμενου παρόχου του;
    βγάζεις βεβαίωση εκπροσώπησης , αλλιώς συνεννοείσαι με το νέο πάροχο αν δέχονται προηγούμενο λογαριασμό

  13. #15298
    Εγγραφή
    02-02-2003
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35.000 / 35.000
    ISP
    Nova UNLIMITED 4G
    Router
    Archer MR600 v3
    - - - Updated - - -

    ενδιαφέρον , κάνε ανάλυση

    - - - Updated - - -


    Μετα απο καποιες συνομιλιες προεκυψε αυτο....

    Ειχα το Green energy... ηθελα να μεταπεσω στο πιο καινουργιο και φθηνοτερο ...

    Μπορουσα να το κανω αλλα θα εχανα το δωρο των "80 ευρω" τοτε ...

    Μου ειπαν οτι αφου εκδοθει ο πρωτος λογαριασμος ... εκει γινεται και η αποδοση του δωρου ... μετα μπορεις να αλλαξεις

    ΒΕΒΑΙΑ ... απο 2 Σεπτ , ο λογαριασμος εκδοθηκε τελος οκτωβριου ... οποτε εφαγα ενα μηνα με υψηλοτερο προγραμμα ...

    Σε αυτη την εταιρια "παιζουν" με αυτο το τρικ

    ΔΩΡΟ αλλα ο επόμενος μηνας εισαι σε πιο ακριβο προγραμμα...

    ΨΑΧΝΩ ΚΟΜΙΚΣ DISNEY
    - αν εχετε στειλτε μου μυνημα

  14. #15299
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HellV1L Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -

    ενδιαφέρον , κάνε ανάλυση

    - - - Updated - - -


    Μετα απο καποιες συνομιλιες προεκυψε αυτο....

    Ειχα το Green energy... ηθελα να μεταπεσω στο πιο καινουργιο και φθηνοτερο ...

    Μπορουσα να το κανω αλλα θα εχανα το δωρο των "80 ευρω" τοτε ...

    Μου ειπαν οτι αφου εκδοθει ο πρωτος λογαριασμος ... εκει γινεται και η αποδοση του δωρου ... μετα μπορεις να αλλαξεις

    ΒΕΒΑΙΑ ... απο 2 Σεπτ , ο λογαριασμος εκδοθηκε τελος οκτωβριου ... οποτε εφαγα ενα μηνα με υψηλοτερο προγραμμα ...

    Σε αυτη την εταιρια "παιζουν" με αυτο το τρικ

    ΔΩΡΟ αλλα ο επόμενος μηνας εισαι σε πιο ακριβο προγραμμα...
    οκ, άρα η πηγή είναι ότι είπε ο υπάλληλος και το πιο σημαντικό οτι ήσουν ήδη στην ελπέ
    έπρεπε και εσύ να κάνεις τράμπες σε Ήρων όπως οι υπόλοιποι

  15. #15300
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.074
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρθρο 28

    Υποχρέωση σύναψης Σύμβασης Προμήθειας
    β. την ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερομένων Τιμολογίων Προμήθειας. Η ελάχιστη αυτή διάρκεια δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) μηνών.
    https://www.e-forosimv.gr/details.asp?ID=17568&cat=54
    Korakios, αφού πρώτα σε ευχαριστήσουμε δημόσια για άλλη μια φορά για τα φανταστικά xls σύγκρισης παρόχων είτε για ηλεκτρικό είτε για αέριο, τα οποία θέλουν πολύ χρόνο και όρεξη για να τα παρακολουθείς και να τα ενημερώνεις κάθε μήνα έγκαιρα και έγκυρα, να πώ οτι και εγώ έχω την εντύπωση οτι δεν προκύπτει απο την πρόσφατη απόφαση του υπουργού κάτι τέτοιο, για ελάχιστη διάρκεια των συντελεστών για 6 μήνες δηλαδή στα κίτρινα.

    Το άρθρο στο οποίο αναφέρεσαι αφορά την διάρκεια όπου ένα πρόγραμμα θα είναι διαθέσιμο ("ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερομένων Τιμολογίων Προμήθειας" αναφέρει επί λέξη). Δεν μπορεί δηλαδή σήμερα η ΔΕΗ να βγάλει ένα πρόγραμμα και να το αποσύρει (να μην είναι εμπορικά διαθέσιμο δηλαδή) πριν περάσουν 6 μήνες. Η διάρκεια όμως των όρων της σύμβασης για όποιους τελικά το επιλέξουν είναι άλλο πράγμα.

    Η πρόσφατη απόφαση του υπουργού σε δύο σημεία κάνει λόγο για τους τρείς και για τους έξι μήνες:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-12-10 161020.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  413,4 KB 
ID: 252583

    Ας προσέξουμε οτι τα συγκεκριμένα εδάφια δεν ξεχωρίζουν το ειδικό τιμολόγιο (πράσινο) από τα υπόλοιπα κυμαινόμενα (κίτρινα). Εγω αυτό το εκλαμβάνω οτι για όλα (πράσινο & κίτρινα) ισχύει το παραπάνω, άρα:

    - 6 μήνες σταθερή βασική τιμή προμήθειας (οχι όμως και των συντελεστών οι οποίοι ανα 3μηνο μπορεί να αλλάζουν)
    - οποτεδήποτε κάθε μήνα μπορούν να μεταβάλλονται: πάγιο (με ανώτερο όριο τα 5€) και εκπτώσεις

    άρα, στα κυμαινόμενα (είτε πράσινο, είτε κίτρινα)
    - κάθε μήνα θα πρέπει να παρακολουθούμε αν άλλαξαν το πάγιο και η έκπτωση για το συγκεκριμένο τιμολόγιο
    - κάθε τρείς μήνες αν άλλαξαν οι συντελεστές του μηχανισμού διακύμανσης για το συγκεκριμένο τιμολόγιο
    - κάθε έξι μήνες αν άλλαξε η βασική τιμή προμήθειας του

    Το πράσινο τιμολόγιο είναι στην ουσία ένα κίτρινο το οποίο:
    - η τελική τιμή πρέπει υποχρεωτικά να ανακοινώνεται την πρώτη του μήνα (χωρίς να αποκλείεται ότι και στα κίτρινα θα γίνεται αυτό όπως έκανε η ΔΕΗ με το 4all)
    - η μεθοδολογία και οι τιμές που προκύπτουν από αυτή πρέπει να ανακοινώνεται στη ΡΑΕ ώστε μετά αυτή να φτιάχνει & να δημοσιεύει πίνακα σύγκρισης "για την εξυπηρέτηση των πολιτών".

    Καμία άλλη διαφορά δεν έχω εντοπίσει μεταξύ πράσινου και κίτρινου.

    το πράσινο τιμολόγιο βγήκε ώς το "default" για την μετάβαση ώστε η πλειονότητα των καταναλωτών που δεν θα ασχοληθεί με τα ψιλά γράμματα να πάει κάπου συγκεκριμένα και όχι σε οποιοδήποτε "κίτρινο" αποφασίσει ο πάροχος.

    Μου διαφεύγει κάτι?

    για άλλη μια φορά, τα άπειρα respect μου

Σελ. 1020 από 1200 ΠρώτηΠρώτη ... 10001010101510181019102010211022102510301040 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας