Σελ. 2237 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 22172227223222352236223722382239224222472257 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 33.541-33.555 από 78436
  1. #33541
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου ποιος λέει αρλούμπες τώρα; Τι έγραψα ρε άνθρωπε; Αν δεν σου αρέσουν οι τίτλοι όπως τους παρέθεσα, σου είπα που να απευθυνθείς, δεν είναι δικοί μου οι τίτλοι.

    Και επί της ουσίας, το θέμα είναι ότι η κυβέρνηση του Μωυσέως εξυπηρετώντας επιχειρήσεις, αποσύρει ένα ακόμα δικαίωμα εργαζομένων. Σωστό ή λάθος;
    Ειναι άλλο πράγμα η κατάργηση της αποζημίωσης σε περίπτωση απόλυσης (πχ. με απολύουν σήμερα και μου λένε μάζεψτα και φύγε , χωρίς αποζημίωση) και ειναι άλλο πράγμα το τι γίνεται σε περίπτωση απόλυσης λόγω πτωχευσης, ε πώς να το κάνουμε.
    ΦΥΣΙΚΑ και δεν μου αρέσει ως εργαζόμενος να μην αποζημιωθώ σε περίπτωση πτώχευσης (αυτό έλειπε!) , αλλά είναι δημιουργία εντυπώσεων το ξερό "καταργούν την αποζημίωση απόλυσης".


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #33542
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.471
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι άλλο πράγμα η κατάργηση της αποζημίωσης σε περίπτωση απόλυσης (πχ. με απολύουν σήμερα και μου λένε μάζεψτα και φύγε , χωρίς αποζημίωση) και ειναι άλλο πράγμα το τι γίνεται σε περίπτωση απόλυσης λόγω πτωχευσης, ε πώς να το κάνουμε.
    ΦΥΣΙΚΑ και δεν μου αρέσει ως εργαζόμενος να μην αποζημιωθώ σε περίπτωση πτώχευσης (αυτό έλειπε!) , αλλά είναι δημιουργία εντυπώσεων το ξερό "καταργούν την αποζημίωση απόλυσης".
    Ξέρεις πόσο εύκολο είναι με τέτοια διάταξη πλέον να ευνοηθούν τράπεζες κατά κύριο λόγο; Αν όχι, ψάξε γιατί σε βασικές αρχές πτώχευσης.

    Επίσης, τι σημαίνει ότι είμαστε ΟΚ επειδή ο εργαζόμενος δεν έχει δικαίωμα αποζημίωσης λόγω πτώχευσης; Για ψάξε στη Γούγλη δεκάδες πτωχεύσεις που αφορούν χιλιάδες εργαζόμενους και πού θα ήταν αυτοί σήμερα αν ίσχυε κάτι τέτοιο.

    Και, καταλήγοντας, γυρίζω στο πρώτο σημείο περί τραπεζών. Στο τσουνάμι που οσονούπω έρχεται λόγω μέτρων / περιορισμών / λόκνταουν θα έχουμε πολλές πτωχεύσεις - θέλεις να δεις πόσους θα ωφελήσει αυτή η διάταξη;

    Επειδή, αν πτωχεύσω και κλείσω επιχείρηση, κάνω διακανονισμό με τράπεζες, αλλά πω "γεια χαρά νταν" στους εργαζόμενούς μου, μια χαρά το καλοκαίρι είμαι στο Nammos και του χρόνου ανοίγω άλλη επιχείρηση. Αν χρωστώ όμως σε εργαζόμενους δεν είναι τόσο εύκολο.

    Βέβαια, να πώς επωφελείται η.... επιχειρηματικότητα.

    Κατά τα άλλα, δημιουργία εντυπώσεων, ΟΚ...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #33543
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.454
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    https://www.naftemporiki.gr/story/16...da-den-sozetai
    Αν κανείς έχει ελπίδα, ότι κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτή τη χώρα προς κάτι καλύτερο, σύγχρονο, να ξεφύγει από το γνωστό ρουσφέτι και πρακτικές του τύπου «είναι δικός μας» και «θα τα βολέψουμε», άδικα περιμένει.

    Δεν χρειάζεται καμιά βαθυστόχαστη ανάλυση για να πειστεί, για τη ματαιότητα της προσμονής. Είναι αρκετό, να διαβάσει το μικρό αλλά περιεκτικό άρθρο 67 του προσφάτως ψηφισθέντος νόμου 4735/2020. Υπό τον τίτλο «Δαπάνες ενταλμάτων γενομένων επί τη βάσει ελέγχων Υπηρεσιών Δημοσιονομικού Ελέγχου και του Ελεγκτικού Συνεδρίου», το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρει τα ακόλουθα: «Αίρεται το αξιόποινο των πράξεων αιρετών και υπαλλήλων, των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης α ‘ και β ‘ βαθμού, οι οποίες αφορούν πληρωμές ενταλμάτων που έλαβαν χώρα μέχρι 31.7.2019 και οι οποίες διενεργήθηκαν επί τη βάση ελέγχων των Υπηρεσιών Δημοσιονομικού Ελέγχου (ΥΔΕ) και του Ελεγκτικού Συνεδρίου και παύουν οριστικά οι ποινικές και πειθαρχικές διώξεις εναντίον των προσώπων αυτών, καθώς και κάθε διαδικασία καταλογισμού σε βάρος τους». Δηλαδή, οι πληρωμές κονδυλίων από τους Δήμους και τις Περιφέρειες ανά τη χώρα, οι οποίες πέρασαν μεν την «πόρτα» των ελέγχων από τις ΥΔΕ όσο και από το Ελεγκτικό Συνέδριο, αλλά στη συνέχεια διαπιστώθηκε ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτές, και ακολούθησαν πειθαρχικές και ποινικές διώξεις, με τη συγκεκριμένη διάταξη «συγχωρούνται».

    Αν η διάταξη ήταν αθώα, δεν θα είχε λόγο ύπαρξης, αφού εάν πρόκειται για νόμιμες πληρωμές, οι διαχειριστές των συγκεκριμένων κονδυλίων θα αθωωθούν. Επίσης, η επίμαχη διάταξη δεν εντάχθηκε σε κάποιο σχετικό νομοσχέδιο, αλλά επιλέχθηκε η μέθοδος των συνοπτικών διαδικασιών μέσω τροπολογίας και σε άσχετο σχέδιο νόμου (για την ιθαγένεια), προκειμένου να αποφευχθούν τα πολλά-πολλά και οι έλεγχοι.

    Η υπόθεση μου υπενθύμισε μια σχετικά πρόσφατη ιστορία, σχετική με την οικονομική διαχείριση των ΟΤΑ. Πρόκειται για μια προκήρυξη του Δήμου Περιστερίου που είχε δημοσιευτεί στη Διαύγεια, τον Νοέμβριο του 2017.

    Στο τμήμα της προκήρυξης με τις προδιαγραφές ενός διαγωνισμού είχε προστεθεί μια παρένθεση με την οδηγία: «Κώστα τις έχουν οι προμηθευτές που θέλουμε; αλλιώς προσάρμοσε το».

    Για την ιστορία, η διάταξη που αθωώνει την κακοδιαχείριση από του ΟΤΑ ψηφίστηκε από τη ΝΔ, τον ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ. Μετά τις αντιδράσεις που προέκυψαν, μας είπαν «δεν είναι αυτό που νομίζετε» και πως η διάταξη θα αλλάξει. Ο υπουργός Εσωτερικών Τάκης Θεοδωρικάκος, ανακοίνωσε πως θα περιληφθεί διάταξη σε νομοσχέδιο, που κατατίθεται προσεχώς, με την οποία θα ξεκαθαρίζεται ότι το πλαίσιο εφαρμογής της διάταξης εξαιρεί ρητά τις περιπτώσεις θεώρησης των ενταλμάτων που έγιναν με δόλο από τους υπαίτιους.

    Ελπίζουμε πριν το συγχωροχάρτι.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #33544
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.606
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις πόσο εύκολο είναι με τέτοια διάταξη πλέον να ευνοηθούν τράπεζες κατά κύριο λόγο; Αν όχι, ψάξε γιατί σε βασικές αρχές πτώχευσης.

    Επίσης, τι σημαίνει ότι είμαστε ΟΚ επειδή ο εργαζόμενος δεν έχει δικαίωμα αποζημίωσης λόγω πτώχευσης; Για ψάξε στη Γούγλη δεκάδες πτωχεύσεις που αφορούν χιλιάδες εργαζόμενους και πού θα ήταν αυτοί σήμερα αν ίσχυε κάτι τέτοιο.

    Και, καταλήγοντας, γυρίζω στο πρώτο σημείο περί τραπεζών. Στο τσουνάμι που οσονούπω έρχεται λόγω μέτρων / περιορισμών / λόκνταουν θα έχουμε πολλές πτωχεύσεις - θέλεις να δεις πόσους θα ωφελήσει αυτή η διάταξη;

    Επειδή, αν πτωχεύσω και κλείσω επιχείρηση, κάνω διακανονισμό με τράπεζες, αλλά πω "γεια χαρά νταν" στους εργαζόμενούς μου, μια χαρά το καλοκαίρι είμαι στο Nammos και του χρόνου ανοίγω άλλη επιχείρηση. Αν χρωστώ όμως σε εργαζόμενους δεν είναι τόσο εύκολο.

    Βέβαια, να πώς επωφελείται η.... επιχειρηματικότητα.

    Κατά τα άλλα, δημιουργία εντυπώσεων, ΟΚ...
    Έχεις κενά ενημέρωσης λόγω απόστασης.
    Ψηφίζεται νόμος για τη πτώχευση ιδιωτών και τη διαγραφή του χρέους τους. Σε αυτό το νόμο αναφέρεται το άρθρο.
    Είναι άσχετο με την πτώχευση των επιχειρήσεων.

  5. #33545
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Αν δεν κάνω λάθος, ο υπο συζήτηση πτωχευτικός κώδικας αφορά τόσο φυσικά, όσο και νομικά πρόσωπα..
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  6. #33546
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.471
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κενά ενημέρωσης λόγω απόστασης.
    Ψηφίζεται νόμος για τη πτώχευση ιδιωτών και τη διαγραφή του χρέους τους. Σε αυτό το νόμο αναφέρεται το άρθρο.
    Είναι άσχετο με την πτώχευση των επιχειρήσεων.
    Ευχαριστώ για τη διόρθωση - δεν είχα αντιληφθεί πως αναφέρεται σε ιδιώτες.

    Ενδεχομένως να μετριάζει ελαφρώς το σχόλιό μου αλλά και πάλι ελαφρώς και μόνο (έχω βρεθεί σε φάση πτώχευσης επιχείρησης με ιδιοκτήτη που είχε κάνει κόλπα και τα είχε όλα σε άλλα πρόσωπα με αποτέλεσμα ακόμα και σήμερα να μου έχει χρέος περίπου - τότε - 400Κ δρχ που δεν θα το πάρω ποτέ)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #33547
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    557
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εκτός από τη χώρα για καμιά καλή μάσκα υπάρχει url ή να χάσουμε την ελπίδα και για τις μάσκες;

  8. #33548
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν να σας ενημερώσω το εξής μιας και είμαι του Ναυτιλιακού Τομέα. Κανένας μα κανένας εφοπλιστής δεν ξοδεύει ποτέ απο τα δικά του χρήματα για να πάρει νέο πλοίο. Χωρίζουν μάλιστα τα πλοία σε θυγατρικές και τα βάζουν ως εξασφάλιση έτσι ώστε να μην αγγιχτούν ποτέ οι κύριες εταιρείες τους απο δάνεια, απαιτήσεις ξένων κρατών κλπ κλπ. Μην απορείτε παιδιά χρόνια έτσι γίνεται και εντός και εκτός χώρας

    - - - Updated - - -

    Όλα τα πλοία που βλέπετε στον κόσμο είναι υπο υποθήκη
    Οι εφοπλιστές καλά κάνουν, το εγκληματικό είναι από την πλευρά της Πειραιώς και της ΤτΕ.

  9. #33549
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις πόσο εύκολο είναι με τέτοια διάταξη πλέον να ευνοηθούν τράπεζες κατά κύριο λόγο; Αν όχι, ψάξε γιατί σε βασικές αρχές πτώχευσης.

    Επίσης, τι σημαίνει ότι είμαστε ΟΚ επειδή ο εργαζόμενος δεν έχει δικαίωμα αποζημίωσης λόγω πτώχευσης; Για ψάξε στη Γούγλη δεκάδες πτωχεύσεις που αφορούν χιλιάδες εργαζόμενους και πού θα ήταν αυτοί σήμερα αν ίσχυε κάτι τέτοιο.

    Και, καταλήγοντας, γυρίζω στο πρώτο σημείο περί τραπεζών. Στο τσουνάμι που οσονούπω έρχεται λόγω μέτρων / περιορισμών / λόκνταουν θα έχουμε πολλές πτωχεύσεις - θέλεις να δεις πόσους θα ωφελήσει αυτή η διάταξη;

    Επειδή, αν πτωχεύσω και κλείσω επιχείρηση, κάνω διακανονισμό με τράπεζες, αλλά πω "γεια χαρά νταν" στους εργαζόμενούς μου, μια χαρά το καλοκαίρι είμαι στο Nammos και του χρόνου ανοίγω άλλη επιχείρηση. Αν χρωστώ όμως σε εργαζόμενους δεν είναι τόσο εύκολο.

    Βέβαια, να πώς επωφελείται η.... επιχειρηματικότητα.

    Κατά τα άλλα, δημιουργία εντυπώσεων, ΟΚ...
    Αυτό που είπα είναι οτι θέλω να μπορεί ο εργαζόμενος να αποζημιώνεται σε περίπτωση απόλυσης και αυτό αν δεν κάνω λάθος δεν αλλάζει.
    Και ναι όταν γενικεύει ένας τίτλος ότι χάνεται η αποζημίωση απόλυσης είναι click bait εκτος αν διαφωνούμε με τη πραγματικότητα.
    Εγώ σε αυτά αναφέρθηκα και αν διαφωνείς ας τα συζητήσουμε.
    Σε ότι άλλο λες, αν προσέξεις έγραψα ότι προφανώς δε συμφωνώ με τη απολυση άνευ αποζημίωσης λόγω πτώχευσης.
    Μάλλον δεν έγινε κατανοητό.

    Τα δύσκολα του γραπτού λόγου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τη διόρθωση - δεν είχα αντιληφθεί πως αναφέρεται σε ιδιώτες.

    Ενδεχομένως να μετριάζει ελαφρώς το σχόλιό μου αλλά και πάλι ελαφρώς και μόνο (έχω βρεθεί σε φάση πτώχευσης επιχείρησης με ιδιοκτήτη που είχε κάνει κόλπα και τα είχε όλα σε άλλα πρόσωπα με αποτέλεσμα ακόμα και σήμερα να μου έχει χρέος περίπου - τότε - 400Κ δρχ που δεν θα το πάρω ποτέ)
    Ενδεχομένως;

    Να κάτσεις και να διαβάσεις εκ νέου τι έγραψα.
    Κόλλησες στο σχολείο περι εντυπώσεων που επιμένω είναι σωστό και έχασες το οτι διαφωνώ στη λογική του να χάνεται η αποζημίωση.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #33550
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κενά ενημέρωσης λόγω απόστασης.
    Ψηφίζεται νόμος για τη πτώχευση ιδιωτών και τη διαγραφή του χρέους τους. Σε αυτό το νόμο αναφέρεται το άρθρο.
    Είναι άσχετο με την πτώχευση των επιχειρήσεων.
    Στο νόμο αναφέρεται ότι αφορά σε φυσικά και νομικά πρόσωπα.
    Δεν έχω επαφή με το συγκεκριμένο άθλημα, αλλά στα νομικά πρόσωπα δεν περιλαμβάνονται ΑΕ, ΟΕ κτλ; Είναι άσχετο αυτό με τις επιχειρήσεις;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  11. #33551
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.606
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο νόμο αναφέρεται ότι αφορά σε φυσικά και νομικά πρόσωπα.
    Δεν έχω επαφή με το συγκεκριμένο άθλημα, αλλά στα νομικά πρόσωπα δεν περιλαμβάνονται ΑΕ, ΟΕ κτλ; Είναι άσχετο αυτό με τις επιχειρήσεις;
    Ναι έχεις δίκιο, τώρα το διάβασα.
    Ο νέος πτωχευτικός αφορά και επιχειρήσεις και για πρώτη φορά και ιδιώτες.
    Η παράγραφος που ξεκίνησε τη κουβέντα είναι για τους ιδιώτες. Υπάρχουν άλλες προβλέψεις για επιχειρήσεις. Από το capital:

    Στην περίπτωση των νομικών προσώπων, ήδη με την απόφαση κήρυξης της πτώχευσης αποφασίζεται η ρευστοποίηση είτε του συνόλου της επιχείρησης είτε των επιμέρους περιουσιακών στοιχείων αυτής, και αν δεν επιτευχθεί η πώληση ως σύνολο εντός 18 μηνών, εκποιούνται τα επιμέρους περιουσιακά στοιχεία.

    Στην περίπτωση των φυσικών προσώπων, αυτά οφείλουν να συνεισφέρουν και με τα εισοδήματά τους που υπερβαίνουν τις εύλογες δαπάνες διαβίωσης, πέραν της ρευστοποίησης των λοιπών περιουσιακών στοιχείων τους, μέχρι να επέλθει η απαλλαγή τους από το χρέος.

    Εδώ γράφει και πιο πολλά;

    https://foroline.gr/archives/41387
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stel67 : 21-10-20 στις 00:40.

  12. #33552
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.277
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πιστολιασματα και της μονοπροσωπης ικε το καγγελο φανταζομαι γινεται στην πραξη

  13. #33553
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Νέες ιδέες επιχειρηματικότητας:

    Φίλη μου απολύθηκε χωρίς αποζημίωση λόγω αδικαιολόγητης απουσίας στην εργασία. Της είχαν (ανάμεσα σε άλλους) ζητήσει τηλεργασία , χωρίς όμως να το έχουν δηλώσει στην εργάνη εκ του πονηρού καθώς φαίνεται.
    Σε 2ο χρόνο με την πρόφαση οτι δεν είχε καταλάβει η ίδια, της προσφέρανε την θέση πίσω με σχεδόν τα μισά.

    Εξαιρετικα!


    ----

    Πως μπορεί κάποιος να ελέγξει αν τον έχουν δηλώσει σωστά για να μην την πατήσει?
    (Λογιστής γαρ η σύζυγος μου είπε οτι μόνο ο λογιστής μπορεί να δώσει αντίγραφο της καταχώρησης. Τι συμβαίνει αν το "αμελούν"; )

    -----

    Στηρίχθηκαν σε αυτό....

    4. Η αδικαιολόγητη απουσία από την εργασία, επειδή συνιστά αντισυμβατική διαγωγή και πλημμελή εκτέλεση των καθηκόντων του μισθωτού, δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να καταγγείλη νομίμως, ανά πάσαν στιγμήν, τη σύμβαση εργασίας, καταβάλλοντας τη νόμιμη αποζημίωση (βλ. και ΑΠ 707/85 Ολομ. εις ΔΕΝ 1986 σελ. 22).
    Δικαίωμα του εργοδότου να καταγγείλη τη σύμβαση χωρίς αποζημίωση υπάρχει μόνον στην περίπτωση που ο μισθωτός εκτελεί πλημμελώς κλπ. τα καθήκοντά του, με την πρόθεση να προκαλέση την απόλυσή του από τον εργοδότη και να λάβη την αποζημίωσή του. Στην περίπτωση αυτή, η αξίωση λήψεως της αποζημιώσεως είναι καταχρηστική. Το βάρος αποδείξεως φέρει ο εργοδότης (βλ. Μελ. Χ. Γκούτου ΔΕΝ 1998 σελ. 1217 και τις ΑΠ 405/08 - ΔΕΝ 2009 σελ. 291, ΑΠ 182/08 - ΔΕΝ 2008 σελ. 578, ΑΠ 1080/03 - ΔΕΝ 2004 σελ. 800, ΑΠ 1080/03 - ΔΕΝ 2004 σελ. 800, ΑΠ 526/98 - ΔΕΝ 1998 σελ. 1221, ΑΠ 986/93 - ΔΕΝ 1996 σελ. 409, ΑΠ 1907/83 εις ΔΕΝ 1984 σελ. 1125, ΑΠ 724/83 εις ΔΕΝ 1984 σελ. 134).
    Και μόνο η πρόταση επαναπρόσληψής της δεν δικαιλογεί το πλημμελώς. Αν κάποιος εδώ γνωρίζει , τι κινήσεις πρέπει να κάνει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος objecto : 21-10-20 στις 09:56.

  14. #33554
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.454
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νέες ιδέες επιχειρηματικότητας:

    Φίλη μου απολύθηκε χωρίς αποζημίωση λόγω αδικαιολόγητης απουσίας στην εργασία. Της είχαν (ανάμεσα σε άλλους) ζητήσει τηλεργασία , χωρίς όμως να το έχουν δηλώσει στην εργάνη εκ του πονηρού καθώς φαίνεται.
    Σε 2ο χρόνο με την πρόφαση οτι δεν είχε καταλάβει η ίδια, της προσφέρανε την θέση πίσω με σχεδόν τα μισά.

    Εξαιρετικα!
    Συγγνώμη, δεν μπορούσε να πάει στην επιθεώρηση εργασίας; Αν δούλευε με τηλεεργασία, σίγουρα υπάρχουν e-mails αλλά και οι πληρωμές στην τράπεζα κλπ που αποδεικνύουν ότι συνέχισε να εργάζεται.
    Μήπως κάτι δεν μας λέει η φίλη σου;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #33555
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη, δεν μπορούσε να πάει στην επιθεώρηση εργασίας; Αν δούλευε με τηλεεργασία, σίγουρα υπάρχουν e-mails αλλά και οι πληρωμές στην τράπεζα κλπ που αποδεικνύουν ότι συνέχισε να εργάζεται.
    Μήπως κάτι δεν μας λέει η φίλη σου;
    Υπάρχουν πληρωμές ένα μήνα πριν υποθέτω όχι αυτόν, emails τι εννοείς εταιρικά? Υποθέτω δεν έχει πρόσβαση πλέον και ακόμα και αν έχει δεν νομίζω οτι νομικά μπορεί να τα παρουσιάσει καθώς αποτελούν "μυστικό" της εταιρίας.
    Θα πάει στην Επ. Εργ. , το θέμα είναι πως να αμυνθεί. Δεν καταλαβάινω γιατί η υποψία πρέπει να πέσει στον εργαζόμενο όμως

Σελ. 2237 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 22172227223222352236223722382239224222472257 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας