Εμφάνιση 1-10 από 10

Θέμα: Νέο PC

  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Για σας παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω έναν νέο υπολογιστή που θα τον έχω και για Gaming αλλά και για να τρέχω κάνα πρόγραμμα ( Sony Vegas Pro,Photo hop κτλ.....). έχω φτιάξει έναν υπολογιστή στα 810 ευρώ όπως (τον έχω υπολογίσει με μερικά πράγματα από το Skroutz)......... αλλά δεν ξέρω εάν αυτά κολλάνε μεταξύ τους πχ....εάν μπαίνει ο Επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών σε αυτήν την μητρική θα σας γράψω εγώ αυτόν που θέλω να φτιάξω και άμα μπορείτε πείτε μου εάν κολλάνε τα κομμάτια μεταξύ τους.....και άμα μπορείτε με τα ίδια λεφτά να μου φτιάξετε ένα καλύτερο PC δεν χρειάζομαι πληκτρολόγιο και ποντική ούτε οθόνη μόνο πύργο ευχαριστώ.

    Επεξ:Intel Core I5 4670 ή 4670Κ
    Μητρική:MSI Z87-G45 Gaming
    Καρ.Γραφ:MSI GeForce GTX 750Ti 2GB Twin Forzr OC Gaming
    RAM:CorSair DDR3 4GB X2 1600Mhz
    Σκληρός: WD Caviar Blue 500GB
    Τροφοδοτικό:CorSair Builder Series CX750 750W
    Κουτί: BitFenix Shinobi

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  2. #2
    Εγγραφή
    24-03-2014
    Μηνύματα
    793
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ


    Δεν ξέρω πώς τα κατάφερα ( ) αλλά σου έβγαλα μια σύνθεση με:
    1. Το κουτί που σου αρέσει + 1 ανεμιστήρα για μπροστά, γιατί έχει μόνο έναν πίσω,
    2. Καλύτερο τροφοδοτικό (πραγματικά ευκαιρία) golden και με 10 χρόνια εγγύηση,
    3. Καλύτερη κάρτα γραφικών,
    4. Πιό γρήγορη μνήμη,
    5. 1ΤΒ σκληρό
    6. Καινούργια μητρική Ζ97 και haswell refresh i5 4690K.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Σύνθεση 810€.png 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  218,6 KB 
ID: 141715

    και όλα αυτά με 811€ ακριβώς! (σε πειράζω, μη με παρεξηγήσεις)

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Πραγματικά φίλε,μου άρεσε πολύ ο υπολογιστής που έκανες δεν πίστευα ότι μπορούσα να κάνω έναν τόσο καλύτερο από εκείνον που έκανα στην ίδια τιμή....tnx
    απλά πιστεύεις πως στον υπολογιστή που έκανα εγώ θα πήγαινε και ένα πιο χαμηλό τροφοδοτικό?
    Αν και στη δική μου σύνδεση κοιτούσα και λίγο την ομορφιά...... :P

  4. #4
    Εγγραφή
    24-03-2014
    Μηνύματα
    793
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Στην σύνθεση την δική μου πάει και 550άρι τροφοδοτικό άνετα. Απλά, το 650άρι το συγκεκριμένο είναι φοβερή ευκαιρία και θα σου επιτρέψει οποιαδήποτε αναβάθμιση θελήσεις στο μέλλον από πλευράς κάρτας γραφικών.

    Στην δική σου σύνθεση με την 750Ti θα πήγαινε και ακόμα μικρότερο, 450-500W άνετα. Η 750 δεν καίει τίποτα.

    Τώρα, για το θέμα της ομορφιάς, δεν ξέρω τί δεν σου άρεσε. Αν θέλεις πές το, για να δούμε κάτι που θα σου αρέσει και αισθητικά. Κουτί το ίδιο έβαλα. Δεν ξέρω, το άσπρο κοιτούσες; (πολύ ωραίο, όντως).

  5. #5
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Με παρεξήγησες :P απλά επειδή θα ήταν και η μητρική και η κάρτα γραφικών μου msi και θα είχαν και τα δυο πάνω τον δράκο και θα είχα και το κουτί αδιαφανές στα πλάγια θα φαινόταν πολύ ωραίο ...αλλά ο υπολογιστής που μου έφτιαξες μου φαίνεται πολύ πιο δυνατός από τον δικό μου και δεν ξέρω ίσος προτιμήσω τον δικό σου........δεν κοιτούσα το άσπρο κουτί το μαύρο κοιτούσα,είναι ωραίο και το άσπρο αλλά το CD-ROM θα ήταν μαύρο και δεν θα φαίνεται πολύ ωραίο...οπότε καλά έκανες και προτίμησες το μαύρο.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-03-2014
    Μηνύματα
    793
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Α, εντάξει. Βάλε αν θέλεις την μητρική και την κάρτα που σου άρεσε. Σε κάρτα γραφικών θα την εμπιστευόμουν την MSI. Σε μητρικές δεν έχω εμπειρία για να σου πώ. Αν έχεις ακούσει-διαβάσει γενικώς καλά πράγματα για την gaming σειρά, δές το.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Φίλε τελικά το μόνο που θα αλλάξω είναι η μητρική...τα υπόλοιπα μια χαρά είναι ευχαριστώ.....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LarSon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε τελικά το μόνο που θα αλλάξω είναι η μητρική...τα υπόλοιπα μια χαρά είναι ευχαριστώ.....
    τελικά θα προτιμήσω το δικό σου :P

    - - - Updated - - -

    Έφτιαξα τον υπολογιστή που ήθελα πιστεύω να αξίζει τα λεφτά του και να είναι καλή αγορά....ευχαριστώ τον nmn γιατί χωρίς αυτόν δεν θα έκανα τον υπολογιστή μου έτσι όπως ακριβώς τον περίμενα να γίνει........Μπορείτε να δείτε τον υπολογιστή παρακάτω και να μου πείτε της γνώμες σας......TNX
    nmn άλλαξα κάνα δυο πραγματάκια από την δική σου συνθέσει αλλά δεν νομίζω να σε πειράξει :P
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  71,1 KB 
ID: 141746

  8. #8
    Εγγραφή
    24-03-2014
    Μηνύματα
    793
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Τί να με πειράζει; Έκανες άκυρη επιλογή μητρικής γιατί έβαλες προηγούμενης γενιάς. Βάλε την ίδια σε Ζ97. Επίσης, έχε στο νού σου να βάλεις ψύκτρα, γιατί το ξεχάσαμε αυτό. Αν θέλεις να κάνεις και oc θα χρειαστείς καλή ψύκτρα.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί να με πειράζει; Έκανες άκυρη επιλογή μητρικής γιατί έβαλες προηγούμενης γενιάς. Βάλε την ίδια σε Ζ97. Επίσης, έχε στο νού σου να βάλεις ψύκτρα, γιατί το ξεχάσαμε αυτό. Αν θέλεις να κάνεις και oc θα χρειαστείς καλή ψύκτρα.
    αααααα....δηλαδή δεν κολλάει η μητρική με τον επεξ?????? ξενέρωσα.

    - - - Updated - - -

    ναι φίλε τελικά είχες δίκιο δεν το παρατήρησα την άλλαξα την μητρική έβαλα ίδια απλά με z97 tnx με έσωσες πάλι .....

  10. #10
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.605
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    σου κάνω quote κάτι από το newegg για την μητρική σε περίπτωση που σου χρειαστεί

    Killer LAN (+ workarounds):
    The whole thing about Killer NIC's are completely bogus. The software creates huge problems with internet connectivity. That being said, the NIC is great as long as you don't use the provided software. Unfortunately you have to install the software to get the drivers.

    1. Workaround #1: Install the Killer NIC software. Once installed, copy the installed folder (I believe it says Qualcomm) from your Program Files (x86) folder to your desktop. Remove the Killer software. Restart. Upon starting up, install the driver manually from the folder ('Qualcomm' you just copied.

    2. Workaround #2: Install Killer NIC software but disable the Killer nic programs at startup.

    3. Workaround #3 (the best option in my opinion): Download the Qualcomm Athero AR8161 driver here: http://www.qca.qualcomm.com/drivers/....0.21_WHQL.zip Extract and install the driver manually. Works perfectly, if not, better than the supplied driver.
    - - - Updated - - -

    Πάντως πιστεύω αν και υποκειμενικά μπορούσες να πάρεις κι άλλη κουτάρα πιο φθηνά πχ
    http://www.e-shop.gr/zalman-z3-plus-black-p-PER.806969
    http://www.e-shop.gr/raijintek-agos-...k-p-PER.813209

    αν χωράει βάλε και μια ψύκτρα http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-p-PER.811685

    θα μπορούσες να δεις και πιο φθηνες μητρικές εκτός κι αν είναι θέμα εμφάνισης που πάω πάσο
    http://www.e-shop.gr/asrock-z97-extr...l-p-PER.528708
    http://www.e-shop.gr/asus-z97-a-retail-p-PER.523187
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέο PC κυρίως για video editing, με υψηλές δυνατότητες επέκτασης (<=800 €)
    Από Nikos o Falakras στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-14, 22:20
  2. Νέο PC για gaming
    Από nik_bel στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 23:58
  3. νεο pc με 500-550 ευρω
    Από iliastra στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-14, 20:03
  4. Νέο PC μικρών εξωτερικών διαστάσεων
    Από Paleolio στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-13, 19:16
  5. Νεο PC+οθονη, ~1300 € (A/V edit, 3D Modeling/Rendering/Animation, fHD ταινιες/gaming)
    Από kobill στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 14:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας