Σελ. 154 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 134144149152153154155156159164174 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.296-2.310 από 2684
  1. #2296
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.077
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από παντού. Αναφέρω τον μέσο όρο των ταχυτήτων που μπορεί να επιτευχθούν στη χώρα μας.
    Στην πραγματικότητα είναι δυνατόν να έχουμε αντίστοιχες ταχύτητες σε μεγαλύτερες αποστάσεις, π.χ. παλαιότερα τα 800 μέτρα το 50άρι, άλλη σήμερα ζήτημα είναι αν το καταφέρνουν μερικοί στα 500 μέτρα.
    Και ο λόγος είναι η κατακόρυφη αύξηση των ενεργών συνδέσεων σε σχέση με το προβληματικό και απαρχαιωμένο τηλεφωνικό δίκτυο, στο σύνολο σχεδόν της χώρας.
    I know... Crosstalk..
    Adsl με ρεύμα->13.. Η ίδια adsl με μπλακάουτ (&ups)->23.. Go figure..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #2297
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το G.Fast 35b είναι ξεχωριστό πρότυπο του VDSL, πλήρως συμβατό για παράλληλη χρήση στο ίδιο DSLAM με το Vectoring (απλό ή Super).
    Δηλαδή μια σύνδεση μπορεί να είναι είτε Vectoring είτε G.Fast και όχι ταυτόχρονα και τα δύο.

  3. #2298
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.077
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το G.Fast 35b είναι ξεχωριστό πρότυπο του VDSL, πλήρως συμβατό για παράλληλη χρήση στο ίδιο DSLAM με το Vectoring (απλό ή Super).
    Δηλαδή μια σύνδεση μπορεί να είναι είτε Vectoring είτε G.Fast και όχι ταυτόχρονα και τα δύο.
    Δηλαδή η 17a η 35b.. Σωστά;

    - - - Updated - - -

    Κοίταζα τώρα και το vplus.. Μικρή διαφορά από το vdsl2.. 200->300M.. Το μπαμ το κάνει το g.fast..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #2299
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά. Το Vectoring παίζει μόνο έως το 30a, αλλά αυτό δεν είναι συμβατό με το 35b και γι' αυτό δίδουν το αμέσως προηγούμενο 17a.

  5. #2300
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα πήγα για μια δουλειά εντός του ταχυδρομείου Σταυρούπολης, έπρεπε να ανέβω πίσω στα γραφεία. Εκεί ανακάλυψα ότι έχουν ανοικτό Wifi και έκανα ένα speedtest, περιμένοντας να δω ένα κλασικό 50άρι μιας και το κτίριο του ΟΤΕ είναι δίπλα κολλητά. Αντ' αυτού όμως η ταχύτητα ήταν 128/21 με ping 9. Μπορεί να δοθεί τέτοια ταχύτητα VDSL από το Α/Κ απευθείας? Εκτός αν είναι ασύμμετρο FTTH ή παίζει κάτι άλλο!

  6. #2301
    Εγγραφή
    22-04-2020
    Περιοχή
    ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 50άρι πιάνεται και στα 300-400 μέτρα. Το 100άρι βαριά στα 200-250 και το 200άρι μην το περιμένεις πάνω από τα 100-150 μέτρα και πολλά λέω.
    Με G.Fast (35b) προφίλ, αυξάνονται λίγο οι αποστάσεις.
    Καλησπέρα, άρα θεωρώ δεδομένη την ποιότητα των 50 και 100Mbs, όσο για τα 200Mbs είναι οριακά και αμφίβολα με καμπίνα από το σπίτι στα 150-160μ.(στην δική μου περίπτωση).
    Ενδεχομένως εάν προκύψουν προβλήματα θα οφείλετε στο κομμάτι του χαλκού (παλαιότητα-ποιότητα κ.τ.λ.) μεταξύ καμπίνας οικοδομής. Γνωρίζεις εάν κάνει πιστοποίηση η WIND δηλαδή μέτρηση ταχύτητας στον κατανεμητή της οικοδομής?

  7. #2302
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεδομένο μην θεωρείς τίποτα. Κάνεις, ούτε οι τεχνικοί των παρόχων, δεν μπορεί να γνωρίζουν αν υπάρχει πρόβλημα στην εξωτερική ή εσωτερική καλωδίωση, παρά μόνον όταν γίνει η σύνδεση. Όλα όσα αναφέρθηκαν, αφορούν φυσιολογική εξέλιξη σε απροβλημάτιστο δίκτυο.

    Το αν Θα έρθει ο τεχνικός του παρόχου για να κάνει το έλεγχο της γραμμής, εξαρτάται την περίπτωση. Αν πρόκειται για απλή αναβάθμιση στον ίδιο πάροχο, αν αλλάζεις πάροχο, αν πρόκειται για μεταφορά γραμμής, αν η καμπίνα ανήκει στον δικό σου πάροχο ή άλλον, αν, αν, αν κλπ.
    Άλλες φορές έρχεται και γίνεται έλεγχος, σε μερικές μπορεί να ανέβει και στο διαμέρισμα και σε άλλες δεν θα έρθει ποτέ.
    Σε κάθε περίπτωση βλέπεις το αποτέλεσμα της σύνδεσης και πράττεις ανάλογα.

  8. #2303
    Εγγραφή
    22-04-2020
    Περιοχή
    ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Τότε μην έχοντας και πολλές επιλογές (μόνο η WIND δίνει στην περιοχή μου 50-100-200Mbs από καμπίνα δική της - ιδιόκτητο δίκτυο όπως μου είπαν) απλά θα πρέπει να επιλέξω 50 η 100, να προχωρήσω στο αίτημα φορητότητας γραμμής (πελάτης πρώην CYTA - λήξη συμβολαίου 30/4/2020), και έχοντας "καλή την πίστη!!" ότι θα έχουμε καλά αποτελέσματα.

    Εννοείται ότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει εκ' των προτέρων τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν σε μια σύνδεση, απλά αυτό για την πιστοποίηση (στον κατανεμητή) το ρώτησα για σύνδεση νέου πελάτη-συνδρομητή σαν απόδειξη ότι παραδίδει την X ταχύτητα σύνδεσης και ότι διαφορετικό δούμε προς τα κάτω θα οφείλετε σε αυτό το κομμάτι καλωδίωσης (κατανεμητής-πρίζα σπιτιού).

  9. #2304
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην περίπτωση σου, ιδιόκτητο δίκτυο, σημαίνει ότι η Wind έχει αναλάβει την περιοχή και δίνει υπηρεσίες σε όλους τους παρόχους από τις καμπίνες που έχει τοποθετήσει. Στο δίκτυο αυτό ανήκουν και οι οπτικές ίνες μέχρι το αστικό κέντρο.

    Από την καμπίνα και μέχρι όλες τις οικοδομές, δηλαδή το χάλκινο δίκτυο, δεν είναι δικό της και ανήκει αποκλειστικά στον ΟΤΕ. Εδώ είναι ο προβληματικός και κρίσιμος κρίκος της αλυσίδας.

    Από την στιγμή, αν καταλαβαίνω σωστά, αναφέρεσαι σε φορητότητα και μάλιστα με VoIP τηλεφωνία, λογικά ο τεχνικός της εταιρείας θα έρθει στην οικοδομή για να κάνει την σύνδεση.

  10. #2305
    Εγγραφή
    22-04-2020
    Περιοχή
    ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Ναι έτσι ακριβώς είναι η WIND έχει αναλάβει την συγκεκριμένη περιοχή Δ. Αμπελοκήπων-Μενεμένης Θεσ/νικη, και όντως μιλάω για φορητότητα από Πρώην CYTA σε WIND, με το τηλ. να είναι VoIP ήδη από την CYTA.
    Δυστυχώς αυτό είναι που φοβάμαι και εγώ, το κομμάτι ΟΤΕ. Ελπίζω να μην υπάρξουν θέματα και γίνω μπαλάκι μεταξύ του ενός και του άλλου.

  11. #2306
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.077
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmych Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε μην έχοντας και πολλές επιλογές (μόνο η WIND δίνει στην περιοχή μου 50-100-200Mbs από καμπίνα δική της - ιδιόκτητο δίκτυο όπως μου είπαν) απλά θα πρέπει να επιλέξω 50 η 100, να προχωρήσω στο αίτημα φορητότητας γραμμής (πελάτης πρώην CYTA - λήξη συμβολαίου 30/4/2020), και έχοντας "καλή την πίστη!!" ότι θα έχουμε καλά αποτελέσματα.

    Εννοείται ότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει εκ' των προτέρων τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν σε μια σύνδεση, απλά αυτό για την πιστοποίηση (στον κατανεμητή) το ρώτησα για σύνδεση νέου πελάτη-συνδρομητή σαν απόδειξη ότι παραδίδει την X ταχύτητα σύνδεσης και ότι διαφορετικό δούμε προς τα κάτω θα οφείλετε σε αυτό το κομμάτι καλωδίωσης (κατανεμητής-πρίζα σπιτιού).
    Η βόντα έκανε καμία νύξη για προσφορά η μπαααα;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #2307
    Εγγραφή
    01-12-2005
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10997/109998
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    zte 288a
    SNR / Attn
    25(dB) / 0/6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα στην ομαδα! Εχουν σπασει τα νευρα μου φτασαμε στα μισα του 20 κ ακομη vdsl δεν εχει ερθει στη περιοχη μου Συκιες οδο Μεσολογγιου!!! Υπαρχει καπου να ψαξω για τυχον χρονοδιαγραμμα;; Σας ευχαριστω εκ τν προτερων!

  13. #2308
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.077
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satizen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα στην ομαδα! Εχουν σπασει τα νευρα μου φτασαμε στα μισα του 20 κ ακομη vdsl δεν εχει ερθει στη περιοχη μου Συκιες οδο Μεσολογγιου!!! Υπαρχει καπου να ψαξω για τυχον χρονοδιαγραμμα;; Σας ευχαριστω εκ τν προτερων!
    Ούτε εδώ.. Κέντρο Αθήνα.. Καλή υπομονή μας..
    Για δες σε αυτά..
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...ndex.html?yy=1
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...ing/procedure/
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...g/assignments/
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #2309
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα φίλε μου από Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης,έχει ρευματοδοτήσει η δεδδηε την καμπίνα στην περιοχή σου;Ρωτάω γιατί εδώ και ένα μήνα,έχουν σταματήσει οι εργασίες της δεδδηε,και όσες φορές μίλησα με την wind,δεν βλέπουν στο σύστημα τους,ενεργοποίηση vdsl,για την δικιά μου περιοχή.

  15. #2310
    Εγγραφή
    22-04-2020
    Περιοχή
    ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βόντα έκανε καμία νύξη για προσφορά η μπαααα;
    Μπα τίποτα.....εγώ πήγα πριν μερικές ημέρες από κατάστημα vodafone για να δω τι "παίζει", δε λέω καλή η προσφορά τους 25,05 μαζί με vodafone tv, αλλά αφορά adsl 24.
    Σε ερώτηση που τους έκανα για vdsl, κανείς δεν ξέρει κανείς δεν απαντά με σιγουριά, και δεν μπορώ βέβαια να βασιστώ σε προφορικές πληροφορίες τους του τύπου - η vodafone
    συνεργάζεται με την wind και θα δώσει μέσα από την καμπίνα την wind vdsl, όσο για πόσο σύντομα μπορεί να γίνει αυτό κανείς τους δεν μπορεί να δώσει συγκεκριμένη απάντηση.
    Επίσης έχει 10 ημέρες που μίλησα σε ένα 5ψηφιο νούμερο (για διαθεσιμότητα VDSL) που αφορά πρώην πελάτες CYTA, αλλά ακόμη περιμένω απάντηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jackal7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε μου από Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης,έχει ρευματοδοτήσει η δεδδηε την καμπίνα στην περιοχή σου;Ρωτάω γιατί εδώ και ένα μήνα,έχουν σταματήσει οι εργασίες της δεδδηε,και όσες φορές μίλησα με την wind,δεν βλέπουν στο σύστημα τους,ενεργοποίηση vdsl,για την δικιά μου περιοχή.
    Καλησπέρα, με τις πληροφορίες που έχω και εγώ δεν τις έχουν δυστυχώς ρευματοδοτήσει όλες, από 5-6 γνωστούς που ρώτησα μόνο εγώ και 1 ακόμη είμαστε οι "τυχεροί", και όλοι τους έχουν καμπίνες WIND κοντά τους αλλά σε κάποιους δεν.... τουλάχιστον ακόμη. Τουλάχιστον σε εμένα έχει και ανακαινισμένο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ (νέα καμπίνα) με βάση την αριθμοδότηση που έχει ο κατανεμητής στην οικοδομή.

Σελ. 154 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 134144149152153154155156159164174 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας