Σελ. 75 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 55657073747576778085 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.111-1.125 από 1329
  1. #1111
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    3.041
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Μήπως είναι για να μετράνε οι αγορές στο αφορολόγητο;

  2. #1112
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    14.454
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΦΜ θα δώσετε;
    Γιατί, τι φοβάσαι ότι θα πάθεις;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #1113
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.568
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Σήμερα είχα αυτή την ειδοποίηση, δεν είμαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας αλλά φαίνεται ότι έχουν ξεκινήσει να ψάχνουν αυτούς που δεν το δηλώνουν.
    Η χρήση που κάνω είναι πολύ βασική κυρίως για ταξίδια κλπ χωρίς να λαμβάνω χρήματα από τρίτους εκεί.
    Το ερώτημα βέβαια δημιουργεί σύγχυση γιατί έχει δύο υποερωτηματα. Εάν είμαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και εάν ειμαι μόνιμος κάτοικος ή Έλληνας πολίτης. Αλλά μπορεί κάποιος να μην είναι φορολογικός κάτοικος και να είναι Έλληνας πολίτης.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2023-04-19-09-02-07-413_com.revolut.revolut.jpg  


  4. #1114
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    https://www.gov.gr/en/sdg/work-and-r...-tax-residence
    1. A natural person is a tax resident of Greece, if:

    they have their permanent, main or habitual residence, or their centre of vital interests, i.e. their personal and economic ties in Greece, or
    they are consular, diplomat or public officials of a similar status, or civil servants having Greek nationality and serving abroad.

    2. Without prejudice to paragraph 1, a natural person who has been in Greece for a period exceeding one hundred and eighty three (183) days, in aggregate, during any 12-month period, is a tax resident of Greece as of their first day of presence in Greece. The preceding subparagraph does not apply in the case of natural persons who are in Greece exclusively for tourist, medical, therapeutic, or similar private purposes, whose stay does not exceed three hundred and sixty-five (365) days, including short intervals of stay abroad.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #1115
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.568
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Εγώ σίγουρα δεν είμαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας αλλά ρωτάει ταυτόχρονα εάν είναι σωστή η υποψία τους ότι είμαι Έλληνας πολίτης.
    Οπότε απαντώντας όχι απαντώ σωστά στην κύρια ερώτηση αλλά λάθος στο υποερωτημα

  6. #1116
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    14.454
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα είχα αυτή την ειδοποίηση, δεν είμαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας αλλά φαίνεται ότι έχουν ξεκινήσει να ψάχνουν αυτούς που δεν το δηλώνουν.
    Η χρήση που κάνω είναι πολύ βασική κυρίως για ταξίδια κλπ χωρίς να λαμβάνω χρήματα από τρίτους εκεί.
    Το ερώτημα βέβαια δημιουργεί σύγχυση γιατί έχει δύο υποερωτηματα. Εάν είμαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και εάν ειμαι μόνιμος κάτοικος ή Έλληνας πολίτης. Αλλά μπορεί κάποιος να μην είναι φορολογικός κάτοικος και να είναι Έλληνας πολίτης.
    Ακόμα πιο μπερδεμένο για μένα, είμαι κάτοικος και φορ. κάτοικος εξωτερικού, αλλά κάνω και μηδενική δήλωση και πληρώνω ΕΝΦΙΑ στην Ελλάδα για ένα ακίνητο που μου έχουν γράψει οι γονείς ως γονική παροχή.
    Οπότε εκεί τι δηλώνω;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #1117
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σίγουρα δεν είμαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας αλλά ρωτάει ταυτόχρονα εάν είναι σωστή η υποψία τους ότι είμαι Έλληνας πολίτης.
    Οπότε απαντώντας όχι απαντώ σωστά στην κύρια ερώτηση αλλά λάθος στο υποερωτημα
    Σου ζήτησε να υπογράψεις κάπου; Όχι. Αν τους έκαιγε θα σε έβαζαν να υπογράψεις. Τώρα απλά σου βάζουν ένα κουμπάκι ούτως ώστε όταν τους ρωτήσει ο taxman αυτοί θα πουν "κύριε εφοριακέ εγώ τους ρώτησα, αυτοί μου είπαν ψέμματα" .
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #1118
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.568
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Εγώ είπα όχι αφού είμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού, άσχετα με το ότι κάνω μηδενική δήλωση στην Ελλάδα. Και στο επόμενο βήμα τους έγραψα ότι εάν μετακομίσω στην Ελλάδα θα τους ειδοποιήσω.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #1119
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα πιο μπερδεμένο για μένα, είμαι κάτοικος και φορ. κάτοικος εξωτερικού, αλλά κάνω και μηδενική δήλωση και πληρώνω ΕΝΦΙΑ στην Ελλάδα για ένα ακίνητο που μου έχουν γράψει οι γονείς ως γονική παροχή.
    Οπότε εκεί τι δηλώνω;
    Απαντάς όχι. Είσαι στην κατοίκων εξωτερικού, μπορείς να κάνεις κανονικά δήλωση όντας μόνιμος κάτοικος και φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. Το βασικό ερώτημα είναι το πρώτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε απαντώντας όχι απαντώ σωστά στην κύρια ερώτηση αλλά λάθος στο υποερωτημα
    Το citizenship δεν σημαίνει υποχρεωτικά και tax residency. Λάθος που το ρωτάνε έτσι.
    Το permanent resident απ την άλλη σημαίνει tax residency


    Αυτό που θέλουν να δουν στην εφορία είναι αν πρέπει να σας φορολογήσουν για το παγκόσμιο εισόδημα. Και εμένα με πήρε τηλ η Eurobank την προηγούμενη εβδομάδα για παρόμοιο λόγο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    άσχετα με το ότι κάνω μηδενική δήλωση στην Ελλάδα
    έχεις δηλωθεί στην κατοίκων εξωτερικού;

  10. #1120
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.968
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το citizenship δεν σημαίνει υποχρεωτικά και tax residency. Λάθος που το ρωτάνε έτσι.
    Το permanent resident απ την άλλη σημαίνει tax residency
    Όχι απαραίτητα. Δες το μήνυμα του Φιλόσοφου παραπάνω. Υπάρχουν περιπτώσεις που έχεις permanent residency κάπου, και tax residency κάπου αλλού.

    1. A natural person is a tax resident of Greece, if:

    they have their permanent, main or habitual residence, or their centre of vital interests, i.e. their personal and economic ties in Greece, or
    they are consular, diplomat or public officials of a similar status, or civil servants having Greek nationality and serving abroad.
    Ανυπόγραφος

  11. #1121
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.568
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων

    - - - Updated - - -



    έχεις δηλωθεί στην κατοίκων εξωτερικού;
    Ναι κανονικά
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  12. #1122
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ναι σωστά αλλά έπιασα τον γενικό κανόνα.
    Αν σε έχει στείλει το ίδιο κράτος έξω δεν χάνεις την φορολογική κατοικία γιατί σε πληρώνει το κράτος σου. Αλλά 9.9/10 Έλληνες κάτοικοι εξωτερικού είναι και φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού γιατί έχουν εισόδημα εκεί.

    Αυτό που εννοώ και συμφωνεί με την παρατήρηση σου είναι ότι το βασικό τους ερώτημα είναι "είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας;" χωρίς να τους νοιάζει το πως και το γιατί. Ούτε το αν κάνεις δήλωση Ελλάδα αλλά δηλωμένος εξωτερικό

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι κανονικά
    Τότε απαντάς ένα όχι και προχωράς

  13. #1123
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.968
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σωστά αλλά έπιασα τον γενικό κανόνα.
    Αν σε έχει στείλει το ίδιο κράτος έξω δεν χάνεις την φορολογική κατοικία γιατί σε πληρώνει το κράτος σου. Αλλά 9.9/10 Έλληνες κάτοικοι εξωτερικού είναι και φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού γιατί έχουν εισόδημα εκεί.
    Συμφωνώ ότι είναι ο γενικός κανόνας. Δεν μπορώ να προσδιορίσω αν το 9.9/10 είναι σωστό, αλλά όντως είναι το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό.

    Υπάρχουν πάντως κι άλλες κατηγορίες Ελλήνων στο εξωτερικό (με permanent residency), που δεν είναι δημόσιοι λειτουργοί του Ελληνικού Κράτους (άρα δεν πληρώνονται από αυτό), αλλά παρόλα αυτά παραμένουν φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας. Γνωρίζω προσωπικά γύρω στα 40-50 τέτοια άτομα, και γνωρίζω γενικά ότι υπάρχουν αρκετές χιλιάδες.
    Ανυπόγραφος

  14. #1124
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ξεφεύγουμε τώρα από αυτό που έχω δει εγώ μπορεί να έχεις πολλά προβλήματα στην καθημερινότητα σου και στην δουλειά αν δεν είσαι φορολογικός κάτοικος στην χώρα που μένεις. πχ εκεί φορολόγηση εισοδήματος, σύνταξη κτλ. Συν ότι θα πρέπει να φορολογηθείς στην Ελλάδα για το παγκόσμιο εισόδημα

    Έχω δει και 100% remote δουλειές να απαιτούν να είσαι φορολογικός κάτοικος την χώρας που είναι η εταιρία γιατί αλλιώς μπλέκει η φορολόγηση σου, οι εισφορές τους κτλ

    Αλλά για ποιον λόγο να θες να παραμείνεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδας αν έχεις εισόδημα και κατοικία στο εξωτερικό;
    Εκτός αν εννοείς διπλή φορολογική κατοικία που αλλάζει το πράγμα. πχ δουλεύω και μένω έξω και φορολογούμε εκεί αλλά έχω και εταιρία ή ακίνητα που νοικιάζω στην Ελλάδα. Το οποίο είναι πολύ ριψοκίνδυνο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γνωρίζω γενικά ότι υπάρχουν αρκετές χιλιάδες.
    νόμιμα;

  15. #1125
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.968
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεφεύγουμε τώρα από αυτό που έχω δει εγώ μπορεί να έχεις πολλά προβλήματα στην καθημερινότητα σου και στην δουλειά αν δεν είσαι φορολογικός κάτοικος στην χώρα που μένεις. πχ εκεί φορολόγηση εισοδήματος, σύνταξη κτλ. Συν ότι θα πρέπει να φορολογηθείς στην Ελλάδα για το παγκόσμιο εισόδημα

    Έχω δει και 100% remote δουλειές να απαιτούν να είσαι φορολογικός κάτοικος την χώρας που είναι η εταιρία γιατί αλλιώς μπλέκει η φορολόγηση σου, οι εισφορές τους κτλ

    Αλλά για ποιον λόγο να θες να παραμείνεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδας αν έχεις εισόδημα και κατοικία στο εξωτερικό;
    Εκτός αν εννοείς διπλή φορολογική κατοικία που αλλάζει το πράγμα. πχ δουλεύω και μένω έξω και φορολογούμε εκεί αλλά έχω και εταιρία ή ακίνητα που νοικιάζω στην Ελλάδα. Το οποίο είναι πολύ ριψοκίνδυνο.

    νόμιμα;
    Νομιμότατα. Για την ακρίβεια υποχρεωτικά, βάσει ελληνικής νομοθεσίας (βλ. Κ.Ε.Φ. Άρθρο 30 παράγραφος 4). Όσοι Έλληνες εμπίπτουν σε αυτές τις κατηγορίες, διατηρούν τη φορολογική τους κατοικία στην Ελλάδα.
    Ανυπόγραφος

Σελ. 75 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 55657073747576778085 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19537
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-24, 18:02
  2. Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα
    Από Gordito στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1997
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-24, 13:28
  3. Windows 7 - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα
    Από DaveMurray στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14549
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-24, 14:22
  4. Ψηφιακοί δέκτες MPEG4 για DIGEA - Συζήτηση, απορίες, προβλήματα
    Από treli@ris στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 3137
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-24, 23:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας