Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.651
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Έχω σοβαρό πρόβλημα με τα Windows Updates αλλά και με το sfc.

    Το πρόβλημα ξεκίνησε από τότε που αντιληφθηκα οτι δεν περνάει με καμια δύναμη το Anniversary update με το εξής error

    0x8007042B - 03000D The installation failed in the FIRST_BOOT phase with an error during MIGRATE_DATA operation.
    Δεν του εδωσα σημασία, γιατι πιστευα οτι θα περαστει καποιο hotfix ή κατι τετοιο τελος παντων.

    Αλλα τωρα δεν περναει update της ίδιας της εκδοσης που βρίσκομαι (το KB3198586). Γινεται reboot και εμφανιζει fatal error (c00001001, δεν μπορω να το αναπαραγάγω τώρα, δεν ειμαι στον υπολογιστη μου).

    Ξεκινησα sfc /scannow να δω αν εχει γινει τιποτα corrupt, αλλά

    Windows Resource Protection could not perform the requested operation.
    Εκανα χρηση του dism αλλα τζιφος (για οσους δεν ξερουν).

    Θελω να αποφυγω Windows refresh (ήτοι "φορμάτ"), γιατι εχω αρκετα πράγματα να ξαναστήσω και δεν εχω το χρονο να το κανω.

    Έχει κάποιος καμια ιδέα ;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Δοκίμασε μια επανεγκατάσταση των στοιχείων του Windows update

    Για να μην γράφω μία-μία τις εντολές δες το λινκ,έχει έτοιμο script.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #3
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.651
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Τιποτα. Εμφανίζει
    fatal error c0000101 applying update operation
    πανω στο reboot
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    αν θες δοκίμασε το FixWin μηπως κάνει κάτι

    προσοχή όμως διότι δεν είναι επίσημο οπότε καθαρά με δική σου ευθύνη και καλού κακού ένα backup την registry
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  5. #5
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Είχα το ίδιο πρόβλημα με τα updates. Κόλλησε κάποιο απ' αυτά, δεν έκανε σωστή εγκατάσταση και μετά από αναγκαστικό reboot δεν έπαιρνε τίποτα από updates, συν του ότι κόλλησε και ο πίνακας ελέγχου ο οποίος άνοιγε για ένα sec και ξαναέκλεινε μόνος του... (το sfc /scannow έβγαζε επίσης και σε μένα το ίδιο error -Windows Resource Protection could not perform the requested operation-)
    Δοκίμασα όλα τα fixes που βρήκα στο internet, και αυτό που πρότεινε η microsoft με την δημιουργία νέου χρήστη-μεταφορά εγγράφων-σβήσιμο παλιού χρήστη (αυτό ήταν για να φτιάξει ο πίνακας ελέγχου) αλλά δεν έγινε τίποτα.

    Η λύση για εμένα ήταν η εξής... ξαναέκανα εγκατάσταση τα windows τρέχοντας το iso μέσα από windows (όχι από boot -αν και δεν πιστευω να έχει διαφορά-) επέλεξα το Download and install updates (η αλήθεια είναι ότι αργεί λίγο έτσι αναλόγως βέβαια και τι version είναι το iso που θα χρησιμοποιήσεις οπότε και του τι και πόσα update θα πρέπει να κατεβάσει) και έπειτα να κρατήσει προγράμματα και έγγραφα (Keep personal files, apps, and Windows settings) και δεν χρειάστηκε να ξαναπεράσω τίποτα. Την ιδέα μου την έδωσε ψάχνοντας για λύση αυτός ο οδηγός..
    Αν ακολουθήσεις τον οδηγό κάνε και το βήμα 22 μιας και δημιουργείται ξανά φάκελος windows.old

  6. #6
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.651
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα το ίδιο πρόβλημα με τα updates. Κόλλησε κάποιο απ' αυτά, δεν έκανε σωστή εγκατάσταση και μετά από αναγκαστικό reboot δεν έπαιρνε τίποτα από updates, συν του ότι κόλλησε και ο πίνακας ελέγχου ο οποίος άνοιγε για ένα sec και ξαναέκλεινε μόνος του... (το sfc /scannow έβγαζε επίσης και σε μένα το ίδιο error -Windows Resource Protection could not perform the requested operation-)
    Δοκίμασα όλα τα fixes που βρήκα στο internet, και αυτό που πρότεινε η microsoft με την δημιουργία νέου χρήστη-μεταφορά εγγράφων-σβήσιμο παλιού χρήστη (αυτό ήταν για να φτιάξει ο πίνακας ελέγχου) αλλά δεν έγινε τίποτα.

    Η λύση για εμένα ήταν η εξής... ξαναέκανα εγκατάσταση τα windows τρέχοντας το iso μέσα από windows (όχι από boot -αν και δεν πιστευω να έχει διαφορά-) επέλεξα το Download and install updates (η αλήθεια είναι ότι αργεί λίγο έτσι αναλόγως βέβαια και τι version είναι το iso που θα χρησιμοποιήσεις οπότε και του τι και πόσα update θα πρέπει να κατεβάσει) και έπειτα να κρατήσει προγράμματα και έγγραφα (Keep personal files, apps, and Windows settings) και δεν χρειάστηκε να ξαναπεράσω τίποτα. Την ιδέα μου την έδωσε ψάχνοντας για λύση αυτός ο οδηγός..
    Αν ακολουθήσεις τον οδηγό κάνε και το βήμα 22 μιας και δημιουργείται ξανά φάκελος windows.old
    Mετά από αρκετο ψαξιμο, νομιζω η δικια σου ιδεα παιζει να'ναι η καλυτερη. Θα το δοκιμασω μολις μπορεσω, γιατί δεν εχω προσβαση στον υπολογιστη αυτη τη στιγμή. Μακαρι να είχα την ευχέρεια να κανω refresh, αλλά όταν εχεις στήσιμο προγραμμάτων για την δουλεια, περιπλέκεται το πράγμα
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Σε εμένα μ' αυτόν τον τρόπο δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα. 'Ολα τα προγράμματα ήταν στην θέση τους χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσω ή να setάρω τίποτα...

  8. #8
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.651
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα μ' αυτόν τον τρόπο δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα. 'Ολα τα προγράμματα ήταν στην θέση τους χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσω ή να setάρω τίποτα...
    Παω με το βημα του ISO, και απο την σελιδα της MS εχει την 1607 εκδοση, λογικα θα ειμαι οκ; Εγω ειμαι ακομα στην 1511.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.858
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Κανε πρωτα εναν ελεγχο για viruses και ενα ελεγχο στον δισκο (αν ειναιι HDD - αν ειναι SSD δεν χρειαζεται).

    Καψε την 1607 σε DVD ή USB stick, μπουταρε απο εκει και κανε upgrade (μην ξεχασεις να του "πεις" να σωσει τα προγραμματα και τα αρχεια σου - λογικα αυτη ειναι και η default επιλογη).

    Ετσι θα εχεις μια σχετικα καθαρη εγκατασταση.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.651
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Οκ πήγα να κάνω upgrade μέσω του ISO, αλλά τζίφος

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ForumRunner_20161204_010105.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  278,6 KB 
ID: 177228

    - - - Updated - - -

    OK, ψαχνω για 1511 ISO untouched (απειραχτο), να κανω εγκατασταση την ιδια εκδοση.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Εγώ έκανα repair 1607 με iso 1607 αλλά απ ότι λέει ο οδηγός δεν υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιήσεις νεότερη version...

    The installation media (ex: ISO or USB) must be the same edition and same or newer build as your currently installed Windows 10. If it's not, then the repair install will fail. (οπότε κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα, τι ακριβώς σου κάνει?)

    Και επίσης σημαντικά...

    You will only be able to do a repair install of Windows 10 from within Windows 10. You will not be able to do a repair install at boot or in Safe Mode.
    The installation media (ex: ISO or USB) must be the same language as your currently installed Windows 10. If it's not, then you will not keep anything.
    If you have a 32-bit Windows 10, then you must use a 32-bit ISO or USB. If you have a 64-bit Windows 10, then you must use a 64-bit ISO or USB.

    Before you get started doing a repair install of Windows 10, be sure that you temporarily disable Secure Boot in your UEFI firmware settings. Once installation has finished, you can enable Secure Boot again if you like.

    System Protection will be reset to the default of being turned off. It is recommended to turn on system protection after the repair install has finished to have restore points.
    You will lose any custom fonts.
    You will lose any customized system icons.
    You may need to re-establish your Wi-Fi connection.
    You will need to redo Windows updates subsequent to the build you have used for the repair install.
    Windows.old will be created.
    You will need to redo any language downloads including the display language if you changed that.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 04-12-16 στις 04:36.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.651
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Αυτό ακριβώς έκανα. Αλλά η διαφορά είναι ότι ειμαι στην 1511. Εχω κλασικο BIOS.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    περίεργο, δεν θα έπρεπε (όπως λέει) να έχεις πρόβλημα αφού χρησιμοποιείς νεότερο ISO...
    Σου βγάζει κάποιο μήνυμα? Πού κολλάει η διαδικασία? (εγώ είχα ξεχάσει να βγάλω και το antivirus αλλά και πάλι δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα)

  14. #14
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.651
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    περίεργο, δεν θα έπρεπε (όπως λέει) να έχεις πρόβλημα αφού χρησιμοποιείς νεότερο ISO...
    Σου βγάζει κάποιο μήνυμα? Πού κολλάει η διαδικασία? (εγώ είχα ξεχάσει να βγάλω και το antivirus αλλά και πάλι δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα)
    Πάει να κανει reboot μετα την πρωτη μεγαλη μαυρη οθονη που δειχνει ποσοστό update και εκει πεταει "Reverting to previous windows version" .

    Το αστειο ειναι οτι το πεταξε αυτο, μετα πηγε να περασει το cummulative 1511 update που ουτε αυτο περναει και πεταξε κι αλλο error και μετα απλα ξανα σαν να μην εγινε τιποτα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.608
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ πήγα να κάνω upgrade μέσω του ISO, αλλά τζίφος

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ForumRunner_20161204_010105.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  278,6 KB 
ID: 177228

    - - - Updated - - -

    OK, ψαχνω για 1511 ISO untouched (απειραχτο), να κανω εγκατασταση την ιδια εκδοση.
    Καλημέρα,έχω το 1511 ISO (win pro english).Αν υπάρχει τρόπος να σε εξυπηρετήσω,πες μου

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ WINDOWS 10 ERROR 0xc000021a
    Από GAVROS61 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 21:26
  2. προβλημα με windows 7
    Από oneiro στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-16, 15:09
  3. Πρόβλημα με firmware update
    Από knaison στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-16, 01:14
  4. Προβλημα με VDSL 50Mbps και Streaming
    Από k4ileb στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-16, 21:47
  5. Προβλημα με το download και ταχυτητα wifi
    Από Tomass23 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-16, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας