Σελ. 26 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627283136 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 567
  1. #376
    Το avatar του μέλους nikoslikos
    nikoslikos Guest
    Το καταστημα συμφωνει να αντικαταστησει το ελλατωματικο με ενα νεο. Ο πελατης ζητα οχι μονο αντικατασταση αλλα και αλλαγη. Εδω λοιπον , σε αυτο το σημειο, το καταστημα εχει ηδη εκπληρωσει την υποχρεωση του στον πελατη και θελοντας να εξυπηρετησει τον πελατη του, δεχεται και την αλλαγη μονο που αυτη θα γινει με την τρεχουσα πλεον τιμη του αρχικου ειδους
    άρα εάν δεν δεχθεί την αντικατάσταση του ελαττωματικού προϊόντος που αγόρασε και προτεινε το κατάστημα και θελήσει πιστωτικό για μελλοντική αγορά αυτή θα γίνει με την τρέχουσα τιμή ή την αρχική????

  2. #377
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δεν ειναι αυτο το θεμα μας εδω και να με συγχωρησεις επειδη υπαρχει ηδη μια τεραστια συζητηση, καλυτερα ειναι να ριξεις εκει μια ματια

    www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=115692

    ΥΓ
    Εχω ηδη διαφωνησει και "τσακωθει" και βαριεμαι να το ξανακανω..

  3. #378
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @xouzouris οποιαδήποτε συναλλαγή και να κάνει με το κατάστημα που αφορά το συγκεκριμένο προϊόν πάντα θα ισχύει η τιμή που το αγόρασε και καμιά άλλη ,
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗΝ.
    Δηλαδη για να καταλαβω: αν παρεις εναν επεξεργαστη αυριο 100 ευρω και μεθαυριο υποτιμηθει το ευρω εναντι του δολλαριου και αυτος ο επεξεργαστης κανει 130 ευρω, αν σου χαλασει και πας να τον αλλαξεις θα δεχτεις να πληρωσεις τα 30 ευρω διαφορα?

    Χωρια που οπως ειπε και καποιος αλλος φιλος, το καταστημα υποχρεουται να σου αλλαξει το χαλασμενο προϊον με αλλο ιδιο ή καλυτερο. Οχι με ο,τι θελεις εσυ. Αν το δεις αυτο πουθενα γραμμενο σε καμια εγγυηση, τοτε ειναι δικαιωμα σου. Σε αντιθετη περιπτωση, σου κανουν χαρη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xouzouris : 03-10-07 στις 22:55.

  4. #379
    Το avatar του μέλους nikoslikos
    nikoslikos Guest
    Δηλαδη για να καταλαβω: αν παρεις εναν επεξεργαστη αυριο 100 ευρω και μεθαυριο υποτιμηθει το ευρω εναντι του δολλαριου και αυτος ο επεξεργαστης κανει 130 ευρω, αν σου χαλασει και πας να τον αλλαξεις θα δεχτεις να πληρωσεις τα 30 ευρω διαφορα?
    άσχετο το παράδειγμα σου. Εαν μεθαύριο γίνει πυρηνικός πόλεμος δεν τον χρειάζεσαι τον επεξεργαστή.

    Χωρια που οπως ειπε και καποιος αλλος φιλος, το καταστημα υποχρεουται να σου αλλαξει το χαλασμενο προϊον με αλλο ιδιο ή καλυτερο.
    Σωστά δεν διαφωνούμε.
    Οχι με ο,τι θελεις εσυ
    εδώ κάνετε το λάθος απο την στιγμή που υπάρχει αντικατάσταση στην μέση.
    διότι εάν δεν πάρετε εσείς το προϊόν που αντικαταστάθηκε το κατάστημα μπορεί να το ξανά πουλήσει.


    Αν το δεις αυτο πουθενα γραμμενο σε καμια εγγυηση
    δεν έχει να κάνει με εγγύηση όλο αυτό που συζητείται εδώ,
    έχει να κάνει με την πολιτική του καταστήματος και τους κανόνες εμπορίου.

    Σε αντιθετη περιπτωση, σου κανουν χαρη.
    καμία μα καμία εταιρία εάν ήταν στο χέρι τούς δεν θα έκανε τίποτα για όλους εμάς το κάνουν μόνο και μόνο επειδή υπάρχουν κάποιοι κανόνες .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikoslikos : 04-10-07 στις 00:39.

  5. #380
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Εδω κανετε λαθος, το καταστημα δεν εχει μονο την υποχρεωση να στο αλλάξει λογω εγγυησης με ενα άλλο ή να στο επισκευασει, εχει την υποχρεωση να στο παρει πισω επειδη το ζητησες ακομα και για λογους οτι δεν σου αρεσει.

    Αυτα ειναι Ελληνικες "πατεντες" εξαπατησης για να πωλουν οτι προβληματικη παρτιδα/τριτης διαλογης/αχρηστα προϊοντα που δεν λειτουργουν και μετα να σε εμπαιζουν.

    Δεν το "διαλεγεις" εσυ, αλλά "αυτοι στο πουλανε".

    Απειρες φορες εχω επιστρεψει προϊοντα στο Πλαισιο, ειτε ανοιγμενα, ειτε επειδη δεν μου αρεσαν.
    Το ιδιο και στο Carrefour, το ιδιο και στο Lidl, το ιδιο και σε μια βιντεοκαμερα των 810.000δρχ στο Ραδιο-Αθηναι.
    Και δεν μιλαμε για τωρα, εδω και χρονια ισχυουν αυτα.
    Και μιλαμε για αμμεση επιστροφη χρηματων, ουτε να ελεγξει, ουτε να βηξει, ουτε να κλ@σει (εδω το Πλαισιο ειναι φαουλ, πιστωνει τον λογαριασμο σου αλλά και με φασαρια τα παιρνεις στο χερι).

    Τωρα αν το καθε μαγαζακι θελει πρωτα να ελεγξει αν ειναι ελαττωματικο, αν σου κανει μονο επισκευη ή αντικατασταση "οταν" ερθει το νεο τοτε αυτο το μαγαζακι να το κλεισετε εσεις ως πελατες.

    Να μην ξαναψωνισει κανεις, αυτο χρειαζεται και ουτε ΙΝΚΑ ουτε συκα. Κλειστε το.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 04-10-07 στις 01:07.

  6. #381
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Το αποφάσισα!
    Απο αυριο θα ψωνίζω, και μετά απο κανα χρόνο χρήσης, θα πηγαίνω και θα ζητάω τα λεφτά μου πίσω.
    Μετά θα αγοράζω το καινούργιο , καλύτερο , φτηνότερο μοντέλο και με την διαφορά θα πηγαίνω και στα μπουζούκια!

  7. #382
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αποφάσισα!
    Απο αυριο θα ψωνίζω, και μετά απο κανα χρόνο χρήσης, θα πηγαίνω και θα ζητάω τα λεφτά μου πίσω.
    Μετά θα αγοράζω το καινούργιο , καλύτερο , φτηνότερο μοντέλο και με την διαφορά θα πηγαίνω και στα μπουζούκια!
    Εδω πρεπει να υπαρχει και η ευσυνηδισια του καταναλωτη.
    Αλλά εφοσον στις μερες μας ισχυει ο κανονας του μαρκετινκ, οπου σου πλασσαρουν φυκια για μεταξωτες κορδελες οι εταιριες, εδω εχει ευθυνη ο πωλητης.
    Αν λοιπον το καταστημα αρεσκεται στο να πωλει την ταδε μαπα επειδη ετσι του ηρθε να μαθει να αναλαμβανει τις ευθυνες του.

    Τωρα αν εσυ τα βλεπεις αστεια τοτε καλα κανεις και ζεις στην μπανανια.

  8. #383
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που αγοραζεις κατι, παυεις να εισαι κατοχος του αντιτιμου του σε χρημα και γινεσαι κατοχος του αντικειμενου που αγοραζεις.
    Όταν αγοράζεις κάτι, αγοράζεις το use value του, όχι το αντικείμενο. Ο φίλος μας ήθελε 4Gb φορητά, δεν ήθελε ένα corsair stick. Από τη στιγμή που αυτό το αντικείμενο δεν έκανε για τη χρήση που είχε διαφημιστεί, δεν είναι κάτοχος ενός corsair, αλλά εξαπατημένος μία ή παραπάνω εταιρειών.

    Ως εκ τούτου, αν πλήρωσε 45, παίρνει πίσω 45 και όχι «άλλο ίδιο», με τα οποία αγοράζει ό,τι επιθυμεί. Αυτά τα πιστωτικά δεν τα καταλαβαίνω. ΑΥΤΟΙ κάνουν εμπόριο, ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ θα πάρει το ρίσκο; Βγήκε μάπα το πεπόνι; Επιστρέφεις τα λεφτά, καθαρά πράγματα.

    Χάρη κάνει ΑΥΤΟΣ που δέχεται να αγοράσει κάτι που δεν είχε προγραμματίσει από αυτούς. Ε, όχι να του κάνουν και παζάρια κιόλας.

    Πάντως, το eshop έχει «φήμη» (κακή) πολύ σπάστη σε θέματα επιστροφών, εκεί όπου το Πλαίσιο είναι «πασάς». Ειλικρινά, σε «μεγάλα πράγματα» θα αγόρσζα από Πλαίσιο, γι αυτό και μόνο το λόγο.

    Πάντως, η αλήθεια είναι ότι το σύνολο των αγορών μου τελευταία είναι από το eshop.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  9. #384
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    fritzbox 7140
    πρόσφατα μια φιλη μου πηγαινει στο eshop κ παραγγέλνει φορητό υπολογιστη.επειδη ηθελε να τον παρει με δώσεις εκανε αιτηση να της βγάλουν κάρτα.η καρτα αργησε να βγει κ οταν eνεργοποιηθηκε ειχε τελειωσει ο φορητός.
    ρωτώ:είναι λογικό αυτό?να σε κανουν να βγαζεις καρτα κ να μην δεσμευουν ενα κομάτι???τωρα αναγκαστηκε να τρεξει να ακυρώσει τη καρτα κ ελπιζω να μην της ερθει καμια ειδοποίηση να πληρώσει τπτ σε καμα τράπεζα...
    δεν το περιμενα απο το eshop

  10. #385
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Exclamation
    Καταρχήν καλημέρα σε όλους..
    Από ότι βλέπω το θέμα δεν απασχόλησε μόνο έμενα και χαίρομαι για αυτό, καθώς όσο περισσότεροι είμαστε τόσο ποιο δύσκολα θα κάνουν τα καταστήματα αυτές της εξυπνάδες...

    Σε όσους είπαν ότι το E-Shop μου έκανε χάρη που τελικά πήρα άλλο προϊόν και 10€ αντί για 15€ ρέστα(αυτό έγινε τελικά), μάλλον έχετε συναίσθηση να σας εξαπατούν και να λέτε και ένα ευχαριστώ από πάνω!

    Τώρα μετά από αυτήν την αγορά από το E-SHOP, από το όποιο θα συνεχίζω να αγοράζω πράγματα, καθώς ένα συμβάν δεν αλλάζει την γνώμη μου για όλη την επιχείρηση... πήγα να βρω αλλού την τύχη μου (4GB Memory Stick και όχι Crosair Memory Stick όπως είπε ένας φίλος πιο πριν) στο Media Markt.

    Η κατάληξη ήταν πάλι η ιδία = άθλιο (Kingstone 4GB - 35€), το πήρα την προαγόμενη παρασκευή και πήγα την δευτέρα που μας πέρασε κλασσικά για να το πάω πίσω... και ξέρετε όλες αυτές οι Memory Stick έχουν αυτήν την ηλίθια συσκευασία με το σκληρό πλαστικό που για να την ανοίξεις πρέπει να την διαλύσεις...

    Τι έγινε τώρα στο Media Markt... επιτόπου δοκιμή στο Service και επιτόπου επιστροφή χρημάτων στο ακέριο.... όχι πιστωτικό.... αλλά τα λεφτά μου όλα...

    όσο δεχόμαστε να μας κάνουν ότι θέλουν τα καταστήματα και η κάθε είδος επιχείρηση παροχής υπηρεσιών και προϊόντων.. και πληρώνουμε ότι θέλουν.. και συνεχίζουμε να γκρινιάζουμε και να μην κάνουμε τίποτα ... μια ζωή θα πληρώνουμε όχι μόνο τον ακριβότερο καφέ αλλά τα πάντα... θέλουμε κάτι φτηνό... η λύση είναι μια να απέχουμε από αυτό... και να δείτε για ποτέ θα πέσει η τιμή του....

  11. #386
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA G-2425G-A

  12. #387
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Πάντως εγώ μόνο καλές εμπειρίες έχω από το after sales του e-shop. Αγοράζω και μπόλικο πράμα.
    Μια 1950pro που χάλασε στο δίμηνο, πιστωτικό για το πλήρες ποσό αγοράς μετά από έλεγχο 3-4 ημερών.
    Ένα 320άρη seagate χωρίς κάποιο τρομερό πρόβλημα, τον άλλαξαν σε 2 ημέρες με άλλο (παραπονέθηκα ότι έκανε περισσότερο θόρυβο από τους άλλους seagate μου).
    Μια μητρική asus, DOA, την άλλαξαν με νέα μετά από 4 ημέρες.

  13. #388
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Εγκχμ, αν σου χτύπησαν corsair και kingstone, ψάξε και άλλα πράγματα.
    Μήπως σε άλλους δεν παρουσιάζει το πρόβλημα;

    Βέβαια, είχα πάρει ένα noname κάποτε 1Gb και μου το άλλαξαν με ένα που είχε elpida τσιπάκια μέσα και πάει σφαίρα. Μήπως να πάρεις 1Gb; Ούτως ή άλλως στα 4Gb δεν χωράει ένα dvd image μέσα
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  14. #389
    Εγγραφή
    26-04-2007
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    +1 στο e-shop !!!

    οι τύποι στο e-shop είναι πρωτοπόροι !!!

    μας ΑΝΟΙΞΑΝ τα μάτια, εδώ στην Ελλάδα (στον τομέα τους)

    το πλαισιο, καλο, δε λέω, αλλά δεύτερο.

    VIVA e-shop !!!

  15. #390
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Εχω παρει ενα σωρο εμπορευματα μεχρι τωρα απο E-Shop
    χωρις ιδιαιτερα προβληματα (εκτος μη διαθεσιμοτητας καποιων)
    μονο μια φορα ψαχνομουν γιατι αλλη ψυκτρα εμφανιζοταν στο site
    και αλλη ανταποκρινοταν στον κωδικο τους...

    Αυτη ειναι η δευτερη φορα που εχω "σοβαρο" προβλημα
    αλλα μαλλον θα ληξει αισιως εντος ολιγου:
    Αναγκαστηκα να τους ξαναπαρω εγω τηλεφωνο στο λογιστηριο
    γιατι ενω θα παρεδιδαν χτες πριν τις 15.00, εξαφανιστηκαν...
    Ομως απο τιμολογηση χτες στις 11.25 αλλαξε σημερα στις 9.24
    και μου ειπαν θα παραλαβω μεχρι τις 17.00.hmm: Λοιπον οψομεθα!


    Edit: [ Το Πλαισιο ειναι μεν ακριβουτσικο, αλλα ανυπερβλητο στο after sales service ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 04-10-07 στις 15:32.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

Σελ. 26 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627283136 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. θέμα εγγύησης
    Από ktiniatros στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-07, 13:50
  2. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ για ένα σοβαρό μου θέμα
    Από Ermhs στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-05, 01:10
  3. Ενα σοβαρό θέμα... τα Firewalls...
    Από wintech2003 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-03, 01:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας