Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 60
  1. #16
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από civil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην επιβεβαιωση του email, κανω κλικ και link και βγαζει σελιδα με :Email was not confirmed because of invalid status.
    Σε εμένα δούλεψε κανονικά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο αν και το responsive τους έχει θέματα... Στην σελίδα ορισμού διεύθυνσης δεν μπορώ να πατήσω καν το κουμπί ολοκλήρωση αφού αναζητήσω την διεύθυνση ...
    - - - Updated - - -
    Επίσης κανένα πρόβλημα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι password στο gov.gr αλλά κάνει authentication μέσω του taxis. Όλο το δημόσιο κάνει authentication με το taxis (ταμεία, οργανισμοί κλπ) δεν είναι κάτι καινούργιο. Και είναι απολύτως λογικό να μην σε αναγκάζει να γράφεσαι σε 150 δημόσιες υπηρεσίες ξεχωριστά.
    Έτσι ακριβώς!!!

  2. #17
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Εγω γιατι δεν τρελαινομαι να δωσω τα στοιχεια μου σε database για να επικοινωνει η δημοσια διοικηση μαζι μου? Τι καλό έχει να μου πει?
    Μέχρι σήμερα πάντως, δεν μου εχει πει κατι καλό.

  3. #18
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να πηγαίνει όλη η ηλεκτρονική αλληλογραφία στον λογιστή;
    Είναι κλασικό πρόβλημα να στήνεις νέα εφαρμογή για να υποστηρίξεις μια άλλη εφαρμογή στην οποία έχει γίνει λάθος χρήση αντί να φτιάξεις την αρχική. Στην Ελλάδα όμως την συγκεκριμένη κουλαμάρα την έχουμε κάνει επιστήμη. Είμαι σίγουρος πως αν έκανε μάθημα ο κ. Πιερρακάκης, το συγκεκριμένο θα έμπαινε στις κακές, κάκιστες πρακτικές.

  4. #19
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι κλασικό πρόβλημα να στήνεις νέα εφαρμογή για να υποστηρίξεις μια άλλη εφαρμογή στην οποία έχει γίνει λάθος χρήση αντί να φτιάξεις την αρχική. Στην Ελλάδα όμως την συγκεκριμένη κουλαμάρα την έχουμε κάνει επιστήμη. Είμαι σίγουρος πως αν έκανε μάθημα ο κ. Πιερρακάκης, το συγκεκριμένο θα έμπαινε στις κακές, κάκιστες πρακτικές.
    Πάντως, διαβάζοντας το εγχειρίδιο χρήσης βλέπω πως καταχωρείς στοιχεία που δεν έχει το taxis. Πχ δίνει τη δυνατότητα να καταχωρηθούν στοιχεία διεύθυνσης διαμονής στο εξωτερικό, τηλεφωνικοί αριθμοί εξωτερικού. Ουσιαστικά μπορείς να καταχωρήσεις τα πραγματικά στοιχεία κατοικίας, σε αντίθεση με ό,τι έχει καταχωρημένο το μητρώο της ΔΟΥ (taxis).

    Συμφωνώ ότι αυτά θα έπρεπε να έχουν λυθεί προ πολλού και από τη ρίζα.
    Ανυπόγραφος

  5. #20
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τα sms δουλέψανε, τo email επιβεβαίωσης δεν ήρθε ποτέ ....η επιλογή επαναποστολής email είναι θαμπή (μη επιλέξιμη).....καλή προσπάθεια.....

    Τελικά ήρθε μετα από 9 ώρες.....κάλιο αργα παρα ποτέ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hitman_0394 : 19-03-21 στις 10:22. Αιτία: ενημέρωση

  6. #21
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, διαβάζοντας το εγχειρίδιο χρήσης βλέπω πως καταχωρείς στοιχεία που δεν έχει το taxis. Πχ δίνει τη δυνατότητα να καταχωρηθούν στοιχεία διεύθυνσης διαμονής στο εξωτερικό, τηλεφωνικοί αριθμοί εξωτερικού. Ουσιαστικά μπορείς να καταχωρήσεις τα πραγματικά στοιχεία κατοικίας, σε αντίθεση με ό,τι έχει καταχωρημένο το μητρώο της ΔΟΥ (taxis).

    Συμφωνώ ότι αυτά θα έπρεπε να έχουν λυθεί προ πολλού και από τη ρίζα.
    Επιπλέον σε σχέση με το taxis, να προσθέσω ότι κάνει επιβεβαίωση ότι ισχύει και ο αριθμός τηλεφώνου και το email, ενώ κάνει και αναζήτηση διεύθυνσης, για να μειωθούν τα λάθη καταχώρησης.

  7. #22
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε κάνουμε auth μέσω taxis για να περάσουμε στοιχεία που υπάρχουν ήδη στο taxis

    Innovation!!!
    Τα στοιχεία που εισάγονται στο Notify, δεν υπάρχουν στο taxis ή τουλάχιστον δεν υπάρχουν ως επιβεβαιωμένα. Δλδ, στο taxis μπορείς να έχεις κινητό ή email, αλλά δεν είναι επιβεβαιώμενα. Εδώ ο πολίτης καταχωρεί το κινητό του από μία έμπιστη πηγή (τράπεζες, κινητή τηλεφωνία, ή αυτοπρόσωπη παρουσία στα ΚΕΠ) ώστε σε κάθε περίσταση αυτός ο αριθμός να θεωρείται έγκυρος στην περίπτωση που το δημόσιο θέλει να επικοινωνήσει μαζί του, αλλά και να είναι δυνατή η δόμηση 2FA υπηρεσιών.

    άρα δεν είναι καθόλου έτσι.

  8. #23
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Sorry nm αλλά στην πράξη αν θέλει η τροχαία ή η εφορία να σε βρει σε 1 λεπτό έχει χτυπήσει το κινητό σου. Είτε έχεις βάλει τα στοιχεία είτε όχι, είτε έχει τα στοιχεία του λογιστή. Και κυριολεκτώ με το ένα λεπτό.

  9. #24
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι κλασικό πρόβλημα να στήνεις νέα εφαρμογή για να υποστηρίξεις μια άλλη εφαρμογή στην οποία έχει γίνει λάθος χρήση αντί να φτιάξεις την αρχική.
    το taxis είναι ένα σύστημα το οποίο αφορά την φορολογική διοίκηση. Τα στοιχεία επικοινωνίας που δηλώνονται εκεί δεν μπορεί να έχουν οριζόντια χρήση για όλη την υπόλοιπη διοίκηση. Κλασικό παράδειγμα: άυλη συνταγογράφηση.

  10. #25
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το taxis είναι ένα σύστημα το οποίο αφορά την φορολογική διοίκηση. Τα στοιχεία επικοινωνίας που δηλώνονται εκεί δεν μπορεί να έχουν οριζόντια χρήση για όλη την υπόλοιπη διοίκηση. Κλασικό παράδειγμα: άυλη συνταγογράφηση.
    Επέτρεψε μου να διαφωνώ. Για μένα είναι ένα ακόμα ανούσιο πυροτέχνημα (ανάμεσα σε κάποιες κινήσεις που όντως είχαν ουσία) για να δείξουμε αλλαγή προς ψηφιοποίηση.

  11. #26
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επέτρεψε μου να διαφωνώ. Για μένα είναι ένα ακόμα ανούσιο πυροτέχνημα (ανάμεσα σε κάποιες κινήσεις που όντως είχαν ουσία) για να δείξουμε αλλαγή προς ψηφιοποίηση.
    Κάνεις τεράστιο λάθος... Το taxis είναι ένα φορολογικό σύστημα όπως λέει ο nnn. Αυτό σημαίνει ότι μπορέι ο κάθε διοικητικός που δεν έχει δικαίωμα πρόσβασης λόγω gdpr στα φορολογικά σου στοιχεία και σαν φορολογικά στοιχεία δεν εννοώ μόνο το αφμ αλλά και το αν χρωστάς που χρωστά γιατί χρωστάς τα πάντα...

    Αυτοί θέλουν να φτιάξουν ένα σύστημα που θα κρατάει τα στοιχεία του πολίτη θα είναι επιβεβαιωμένα σωστά και όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές θα τραβάνε από εκεί τα στοιχεία του πολίτη ...

    μια χαρά έιναι μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί ...

  12. #27
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Εεεεε, όχι. Υπάρχουν πολλά πεδία σε ένα πίνακα. Για να προσπελάσει ένα πρόγραμμα/χρήστης στοιχεία από εκεί δεν απαιτεί πρόσβαση σε όλα τα πεδία. Αν και δεν ήθελα να το θίξω, αφού υπάρχει επιμονή, το βασικό για μένα είναι η δεύτερη προσπάθεια μετατροπής του κινητού σε ηλεκτρονική ταυτότητα για το οποίο έχω θέσει παλαιότερα τις απόψεις μου. Όλα τα άλλα υπάρχουν ήδη.

  13. #28
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω γιατι δεν τρελαινομαι να δωσω τα στοιχεια μου σε database για να επικοινωνει η δημοσια διοικηση μαζι μου? Τι καλό έχει να μου πει?
    Μέχρι σήμερα πάντως, δεν μου εχει πει κατι καλό.
    Ναι και όπως πάει το πράγμα με τη δημόσια διοίκηση, δεν προβλέπεται ούτε στα επόμενα τριάντα χρόνια να σου πει - να μου πει κάτι καλό

  14. #29
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και όπως πάει το πράγμα με τη δημόσια διοίκηση, δεν προβλέπεται ούτε στα επόμενα τριάντα χρόνια να σου πει - να μου πει κάτι καλό
    Διαφωνώ. Πιο πρόσφατα για παράδειγμα, με ενημέρωσε για προθεσμία προανάρτησης στο κτηματολόγιο, σε περιοχή που είχα περιουσιακό στοιχείο. Επίσης μισθοδοσία δημοσίου, μεταφορικό ισοδύναμο, άυλη συνταγογράφηση, ηλεκτρονικές εκλογές, επίδομα παιδιού, είναι μερικές από τις ενημερώσεις που είχα τον τελευταίο χρόνο από το δημόσιο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επέτρεψε μου να διαφωνώ. Για μένα είναι ένα ακόμα ανούσιο πυροτέχνημα (ανάμεσα σε κάποιες κινήσεις που όντως είχαν ουσία) για να δείξουμε αλλαγή προς ψηφιοποίηση.
    Κάθε άλλο. Από τα πιο χρήσιμα στοιχεία, που έπρεπε να είχε γίνει εδώ και καιρό. Θεωρητικά κάθε φορά που άλλαζες διεύθυνση, έπρεπε να ενημερώνεις εφορία, αστυνομία, στρατολογία, τράπεζες κ.τ.λ. Θα πρέπει μελλοντικά όλες αυτές οι υπηρεσίες να παίρνουν τα στοιχεία από το Εθνικό μητρώο επικοινωνίας και να θεωρείται ότι ο πολίτης δεν έχει καμία άλλη υποχρέωση ή ευθύνη έναντι δημοσίου ή τραπεζών, όταν αλλάξει τη διεύθυνση ή τα στοιχεία επικοινωνίας του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το taxis είναι ένα σύστημα το οποίο αφορά την φορολογική διοίκηση. Τα στοιχεία επικοινωνίας που δηλώνονται εκεί δεν μπορεί να έχουν οριζόντια χρήση για όλη την υπόλοιπη διοίκηση. Κλασικό παράδειγμα: άυλη συνταγογράφηση.
    Και θα έπρεπε να βγάζουμε 40 κωδικούς για συναλλαγές με το δημόσιο; Ενδεικτικά αναφέρω, εφορία, ΕΦΚΑ, επίδομα παιδιού, κτηματολόγιο, στρατολογία, μεταφορικό ισοδύναμο, κοινωνικό τιμολόγιο, πιστοποιητικά, μισθοδοσία δημοσίου και δεκάδες άλλα. Φαντάσου κάθε φορά να έπρεπε με ταυτότητα να πας στο ΚΕΠ για να κάνεις ταυτοποίηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 19-03-21 στις 20:30.

  15. #30
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κάθε φορά η δικαιολογία είναι, μα τα στοιχεία taxis τα έχει ο λογιστής.
    Που θα πάει κάποτε θα αλλάξει και αυτό!

    Για τους λογιστές υπάρχει διαδικασία φυσικά εξουσιοδότησης, απλά δεν την θέλουν για προφανείς λόγους

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας