Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ZyXEL P660H
    Αυτό το θέμα απευθύνεται σε όσους συνδέονται στο συγκεκριμένο κέντρο και θέλουν να μοιραστούν την εμπειρία τους.

    Εγώ προσωπικά, παρότι το κέντρο με έχει ενημερώσει μια εβδομάδα τώρα ότι η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε, ακόμα περιμένω την ενεργοποίηση. Δεν ξέρω τι κάνουν οι τεχνικοί εκεί, αλλά δουλεύουν πολύ αργά. Ήταν και αισιόδοξοι ότι σε μια ημέρα θα την είχαν έτοιμη...

    Και δεν είμαι ο μόνος. Το ίδιο άκουσα και από γνωστό μου ο οποίος περίμενε μία εβδομάδα μέχρι να τον ενεργοποιήσουν πραγματικά οπότε μάλλον κάτι συμβαίνει στο συγκεκριμένο κέντρο. Το αποκορύφωμα μάλιστα είναι ότι από τότε που του ενεργοποίησαν τη γραμμή, δεν μπορεί να πραγματοποιήσει κλήσεις με το τηλέφωνό του! Δήλωσε βλάβη, ένας τεχνικός τον επισκέφτηκε αλλά σήκωσε ψηλά τα χέρια! (έχει βέβαια adsl...)

    Υπάρχει άλλος από το συγκεκριμένο κέντρο; Είτε αντιμετώπισε πρόβλημα, είτε όχι. Δε νομίζω ότι μόνο σε εμάς τους δύο συνέβη το πρόβλημα.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200.000/20.000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone SHG3060
    Το ομολογω, εχω παρει τηλεφωνο και εδωσα ρητη διαταγη στους ΟΤΕτζηδες να μην ανοιξουν καμια πορτα στο DSLAM του σκαγιοπουλειου για να μην πεσουν οι ταχυτητες σε εμας ποθ ειμαστε ηδη μεσα :-)

    Οταν λες, οτι σε εχει ενημερωσει το κεντρο οτι ενεργοποιηθηκε η γραμμη σου τι ακριβως εννοεις?
    Πηρες τηλεφωνο εσυ και ετσι σου ειπαν ή σε πηραν αυτοι?

    Παντως μια βδομαδουλα δεν ειναι δα και τοσο πολυ, αλλοι περιμενουν χρονια ολοκληρα για να φτασει το adsl στο σπιτι τους. Μηπως τωρα με το τριημερο οι αψογοι τεχνικοι του οτε σε γειωσαν λιγο?

    Να μην ρωτησω αν εχεις βαλει το USR να δεις αν συγχρονιζει, γιατι ειναι χαζη ερωτηση :-)

    Παντως τωρα τελευταια ειναι στα ψιλο-νορμαλ του το DSLAM, με 384κ ειμαι μεταξυ 30-40 down σταθερα εδω και βδομαδες.

    Αντε καλως μας ηρθες.
    K3rn3l Pan1c, c0r3 fr13d, us3r st0n3d ;-)

  3. #3
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ZyXEL P660H
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FatMan
    Το ομολογω, εχω παρει τηλεφωνο και εδωσα ρητη διαταγη στους ΟΤΕτζηδες να μην ανοιξουν καμια πορτα στο DSLAM του σκαγιοπουλειου για να μην πεσουν οι ταχυτητες σε εμας ποθ ειμαστε ηδη μεσα :-)

    Οταν λες, οτι σε εχει ενημερωσει το κεντρο οτι ενεργοποιηθηκε η γραμμη σου τι ακριβως εννοεις?
    Πηρες τηλεφωνο εσυ και ετσι σου ειπαν ή σε πηραν αυτοι?
    Αυτοί με πήραν, και λίγες ώρες αργότερα με πήρε η forthnet για να μου δώσει username/password.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FatMan
    Παντως μια βδομαδουλα δεν ειναι δα και τοσο πολυ, αλλοι περιμενουν χρονια ολοκληρα για να φτασει το adsl στο σπιτι τους. Μηπως τωρα με το τριημερο οι αψογοι τεχνικοι του οτε σε γειωσαν λιγο?
    Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάποιον τεχνικό του ΟΤΕ (σε άλλο τμήμα όμως) ξέρω ότι τις αργίες και τα Σαββατοκύριακα δουλεύουν πιο φανατικά γιατί πληρώνονται εξτρά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FatMan
    Να μην ρωτησω αν εχεις βαλει το USR να δεις αν συγχρονιζει, γιατι ειναι χαζη ερωτηση :-)

    Παντως τωρα τελευταια ειναι στα ψιλο-νορμαλ του το DSLAM, με 384κ ειμαι μεταξυ 30-40 down σταθερα εδω και βδομαδες.

    Αντε καλως μας ηρθες.
    Προφανώς και το έχω συνδέσει από τότε που έκανα την αίτηση και κάθε μέρα το κοίταγα.

    Κάτι πιο σημαντικό τώρα. Ενεργοποιήθηκα! Τώρα διανύω τα πρώτα μου λεπτά online με adsl. Έχω κάποια προβληματάκια συγχρονισμού ακόμα, τα οποία μάλλον οφείλονται στα μικροφίλτρα αλλά θα τη βρω την άκρη. Έπρεπε να βγάλω όλες τις συσκευές τηλεφώνου και τα μικροφίλτρα από τις πρίζες για να συγχρονιστεί.

    Κατεβάζω δοκιμαστικά ένα αρχείο με 40.1KB/s σταθερά. Πολύ καλό. Βέβαια είναι Κυριακή, αύριο θα δούμε.

    Μήπως είναι καλή ιδέα να ανοιχτεί ένα forum "Περιοχές" μέσα στο οποίο να υπάρχουν subforum ένα για κάθε περιοχή ή πόλη, τουλάχιστον τις μεγαλύτερες;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-10-2005
    Περιοχή
    Πυργος Ηλείας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    BUMP

    Sorry που ξεθαβω αυτο το topic αλλα μαλον εδω ειναι το σωστο μερος να κανω την ερωτιση μου...
    Βασικα εχω κανει αιτιση στην vivodi με το dslcube (23/1), μενω διπλα στα ΤΕΙ και απο οτι ειδα μαλον σε αυτο το dslam θα μπω...
    η ερωτιση μου ειναι αν υπαρχει καμια ελπιδα και για μενα να εχω dsl, γιατι απο οτι ειδα σημερα δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες. Και αν υπαρχει κανενας αλλος που ειναι σε αυτο το dslam να πει εντποσεις... γιατι οτι posts βρηκα ειναι ακομα πιο παλια απο αυτο το tread...

  5. #5
    Εγγραφή
    20-10-2005
    Περιοχή
    Πυργος Ηλείας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    και ως δια μαγειας, με ενα τηλεφωνιμα στον οτε για το αν ειναι εγκυρες οι πληροφοριες στο site τους σημερα βλεπω οτι υπαρχει διαθεσημη πορτα...

    Αλλα το ερωτημα παραμενει... εχει καποιος σχολια για αυτο το dslam? ή θα μαθω μονος μου με το καλο (??) συνδεθω......

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    10-01-2006
    Περιοχή
    Planet-Linux
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.132
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZyXEL 660HW
    εγω δεν ξερω σε ποιο dslam ειμαι! μενω ψηλαλωνια, λογικα και εγω στο σκαγιοπουλειο πρεπει να ειμαι, παντως εχει πεσει η συνδεση τις τελευταιες μερες, εχω 384 forthnet

  8. #8
    Το avatar του μέλους Mockingbird
    Mockingbird Guest
    Εγώ Dslam Καραϊσκάκη. Μάλλον τίγκαρε και αυτό γιατί χτες και σήμερα παίζω γύρω στα 250kbps.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iceman509
    BUMP

    Sorry που ξεθαβω αυτο το topic αλλα μαλον εδω ειναι το σωστο μερος να κανω την ερωτιση μου...
    Βασικα εχω κανει αιτιση στην vivodi με το dslcube (23/1), μενω διπλα στα ΤΕΙ και απο οτι ειδα μαλον σε αυτο το dslam θα μπω...
    η ερωτιση μου ειναι αν υπαρχει καμια ελπιδα και για μενα να εχω dsl, γιατι απο οτι ειδα σημερα δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες. Και αν υπαρχει κανενας αλλος που ειναι σε αυτο το dslam να πει εντποσεις... γιατι οτι posts βρηκα ειναι ακομα πιο παλια απο αυτο το tread...
    Εγώ έστειλα τα χαρτιά μου στην Vivodi stis 19/1 και σήμερα είδα πως μου δώθηκε γραμμή απο τον ΟΤΕ. Τώρα περιμένω την vivo για κωδικούς.Οπότε λογικά σε 3-4 μέρες θα ενεργοποιηθεί και η δικιά σου. Απο ports που ρώτησα προχθές σκαγιοπούλιο είχε 58 διαθέσιμα (τώρα πια 57, -1 το δικό μου )

    Καλή υπομονή.

    PS: Αλήθεια πόσο παίρνει περίπου απο την στιγμή που ενεργοποιηείται η γραμμή απο τον OTE ωσπου να το πάρουν χαμπάρι στον isp και να μπορέσεις να συνδεθείς?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος magenda : 02-02-06 στις 17:09.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-10-2005
    Περιοχή
    Πυργος Ηλείας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    wow!!
    πρεπει προχτες να τις βαλανε... γιατι μεχρι τις 30/1 εγω οποτε κοιταζα ελεγε το site τους οτι δεν εχει πορτες... εκτος αν δεν κανανε ποτε ανανεωση στο site χεχε...

    εγω αντιθετα ακομα περιμενω η αιτιση μου να φτασει στην vivo.
    Πολυ μεγαλη μαγκια μου (για να μην πω το αλλο) που εστειλα με ΕΛΤΑ τις αιτησεις...

    magenda : εσυ με τι τις εστειλες ς? (καπου το ειπες αλλα δεν θυμαμε το ποστ σου)

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το site ενημερώθηκε με μια τεράστια διαφορά φάσης ! Απο την στιγμή που πήρα την απόφαση να βάλω dsl τα Χριστούγεννα έπαιρνα μέρα παρα μέρα το 134 και ρώταγα αν υπάρχουν ports ακριβώς γιατί δεν είχα εμπιστοσύνη στο site. Άρχικά όντως δεν υπήρχαν (αρχικά = μετά τα Χριστουγεννα). Νέα ports στο Σκαγιοπουλειο πρέπει να μπήκαν κάπου στις 18/1 γιατί 17/1 πήρα 134 και δεν υπήρχαν και 19/1 ξαναπήρα και είπαν πως υπάρχουν.Τότε το νούμερο αν θυμάμαι καλά που μου είπαν ήταν 110 ports ελέυθερα. Κατλαβαίνεις λοιπόν με τι ρυθμούς εξαφανίζονται!

    Την αίτηση στην vivodi την έστειλα τελικά μέσω ΕΛΤΑ αλλά express (οχι δηλαδή με τον φάκελο που είχε μέσα το box,σε άλλον δικό μου και express).Απο το ταχυδρομείο είπαν πως θα φτάσει την επόμενη ή το πολύ την μεθεπόμενη μέρα. Πέμπτη το έστειλα και Δευτέρα που πήρα στην vivo να επιβαιβαιώσω πως έφτασε μου είπαν πως όλα ηταν OK.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ZyXEL P660H
    Το συγκεκριμένο DSLAM εξυπηρετεί περιοχές με μικρή ζήτηση για ADSL και συνεπώς άργησε να γεμίσει... αλλά έγινε κι αυτό με τις τελευταίες προσφορές.

    Αυτή τη στιγμή είναι:
    running 10s outbound test (client to server) . . . . . 104.85Kb/s
    running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 318.61kb/s

    Το μεσημέρι είναι (περίπου):
    running 10s outbound test (client to server) . . . . . 104.36Kb/s
    running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 229.61kb/s

    Λόγω όμως της ιδιομορφίας της περιοχής πιστεύω ότι όταν το αναβαθμίσουν, θα αργήσει πάλι να γεμίσει, οπότε θα πιάνει πάλι 41kB/sec. Προς το παρόν με 30kB/sec είναι καλά.

    Όσον αφορά την ενεργοποίηση της γραμμής, βάλε πάνω το modem/router σου να δεις αν συγχρονίζει. Ο ΟΤΕ ενημερώνει άμεσα (μη σου πω και πολύ νωρίτερα απ' όσο πρέπει) τον ISP και αρχίζει να τον χρεώνει, οπότε και ο ISP θα φροντίσει άμεσα να επικοινωνήσει μαζί σου για να αρχίσει να σε χρεώνει.

    Για δείτε πώς πάει η vivodi γιατί δεν έχω ιδέα για Πάτρα και πολύ την φοβάμαι...

  13. #13
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Π.Φάληρο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    19
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL Tellas Shared
    Ταχύτητα
    19996/1023
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedstream 4200
    SNR / Attn
    10(dB) / 12.5(dB)
    To σκαγιοπούλειο δεν είναι άσχημο, με προϋπόθεση να έχεις 512. Πέρσι τον μάιο ήταν μια
    χαρά με 384, αλλά από τον σεπτέμβριο τα πράματα χάλασαν πολύ.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-07-2005
    Περιοχή
    Internet
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από docthis
    Ο ΟΤΕ ενημερώνει άμεσα (μη σου πω και πολύ νωρίτερα απ' όσο πρέπει) τον ISP και αρχίζει να τον χρεώνει, οπότε και ο ISP θα φροντίσει άμεσα να επικοινωνήσει μαζί σου για να αρχίσει να σε χρεώνει.
    Δεν είναι κανόνας. Σε εμένα ο ΟΤΕ ενημέρωσε τη vivodi ακριβώς στο τέλος της διορίας (12 εργάσιμες), και μέχρι τότε είχα δωρεάν adsl!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από docthis
    Για δείτε πώς πάει η vivodi γιατί δεν έχω ιδέα για Πάτρα και πολύ την φοβάμαι...
    H vivodi πάει μια χαρά. Ας ήταν το ίδιο και ο ΟΤΕ...

  15. #15
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    3COM
    SNR / Attn
    31(dB) / 16(dB)
    Από ότι βλέπω εσείς πάτε σχετικά καλά.
    Βλέπετε και Κανά 318 Κbps και την χειρότεροι 230 Kbps.
    Εμείς στο Κωνσταντινουπόλεως την καλύτερη που βλέπουμε είναι 240 Kbps και όχι κάθε μέρα αλλά όποτε του έρθει και μονο βραδια.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 00:38
  2. Adsl - ΠΑΤΡΑ
    Από @ST στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-06, 18:38
  3. adsl πατρα....
    Από enigma στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-05, 22:50
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-04, 11:49
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-04, 18:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας