Σελ. 1 από 31 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 461

Θέμα: Linksys WAG160N

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μόντεμ/ρούτερ και έπεσε το μάτι μου στο παραπάνω.
    Έχεις κανείς κάποια άποψη για αυτό;

    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615201

  2. #2
    Εγγραφή
    04-02-2004
    Περιοχή
    Galatsi
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/204800
    ISP
    Inalan
    To ίδιο ψάχνω και γω...

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα χαρακτηριστικά και η τιμή δείχνουν καλά, αλλά μάλλον δεν το έχει κανένας.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    DGN2000 / TL-WA801ND
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ θέλω να το πάρω, αλλά εδώ και 3-4 βδομάδες που έχει βγει στο e-shop ακόμα να έχουν διαθεσιμότητα.
    Enjoy the silence...

  5. #5
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Το έχω εγώ και το χρησημοποιώ στο σπιτι μου.

    Συγχρονίζει μια χαρά και είναι σταθερό και απο ότι βλέπω αντέχει αρκετά connection. Το web interface του είναι το κλασικό των linksys.

    Στα - του θα βάλω
    1. το ότι δεν υποστιρίζει snmp.
    2. Επίσης δεν βγάζει καθόλου στατιστικά γραμμής.
    3. Επίσης υπάρχει κάποιο πρόβλημα όταν επάνω στο access point είναι συνδεδεμένες wireless N συσκευές και ταυτόχρονα συνδεδεμένη κάποια wireless B. Βασικά το πρόβλημα είναι ότι πετάει όλες τις συσκευές έξω και ενώ όλες συνεχίζουν να βλέπουν το ασύρματο μετά καμία δεν μπορεί να συνδεθεί (ρεσταρτ το ρουτερ η λύση)
    4. Το ίδιο πρόβλημα παρατήρησα να γίνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα όταν υπάρχει ενεργοποιημένο το Wireless MAC Filter και είναι πάνω απο μία συσκευή που επιτρέπεται συνδεδεμένη.
    5. Δεν θα έλεγα ότι έχει και το σήμα που περίμενα απο ένα wireless N. Βασικά το βλέπω να πιάνει όσο έπιανε και το b/g access point μου και ίσως να έχει και μικρότερη εμβέλεια.
    6. Δεν μπορείς να σετάρεις VPN κανάλι απο μέσα του απλά έχει VPN Passthrough
    7. Τελνετ δεν απλά
    8. Πολύ λίγες γραμμές για Port Range Forwarding (10 στο σύνολο) με αποτέλεσμα να αναγκάζεσαι να ανοίγεις range.



    Στα + του.

    1. Όμορφο
    2. Πολλαπλοί χρήστες διαχείρησης (αναρωτιέμαι τι να το κάνει ένα router για σπίτι αυτό... και αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν γίνουν αλλαγές όταν είναι 2 μέσα) Δεν έχω δεί να κρατάει log του ποιός κάνει μια αλλαγή....
    3. Υποστιρίζει ADSL 2 L, ADSL 2 M, ADSL2+ M, ADSL2, ADSL, G.Lite, G.dmt, T1.413 (νομίζω τα έχουν πιάσει όλα).
    4. έχω την εντύπωση είναι λίγο πιο γρήγορο στο άνοιγμα σελιδών απο το προηγούμενο linksys που είχα
    5. Το γνωστό αρκετά εύκολο στη διαχείριση Access Restrictions
    6. QoS αν και δεν έχω βρεί ακόμα πως ακριβώς δουλεύει, κατα τα άλλα φένεται αρκετά εύκολο στη ρύθμισή του.

    Επίσης να πώ ότι μαξ ταχύτητα ασύρματου που έχω δει και με το Dell και με το Acer είναι 130Mbps (για κλάσματα του δευτ. κλειδώνει στα 300 και μετά κάνει fall back στα 130. Ακόμα και δίπλα του να είμαι. Αυτό συμβαίνει σε ότι κανάλι και αν δουλεύει το N και με ότι security ή χωρίς να έχω βάλει. Ίσως με ίδιας εταιρίας κάρτα να φτάνει και τα 300).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GnF : 06-05-08 στις 00:56.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-08-2007
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    WAG160N has a Broadcom chipset, so look if Telnet is accessable, and then try DMT v8 to get line stats

  7. #7
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VelleX Εμφάνιση μηνυμάτων
    WAG160N has a Broadcom chipset, so look if Telnet is accessable, and then try DMT v8 to get line stats

    Δυστηχώς telnet δεν μπορείς να κάνεις στη συσκευή. Telnet is not a valid option for this router

    Θα ήθελα να ξέρω και αν μπορώ κάπως να ενεργοποιήσω το telnet του. Δοκίμασα το γνωστό http://192.168.1.1/setup.cgi?todo=debug που μου βγάζει το Debug Enable! αλλά telnet δεν μπορώ να κάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GnF : 06-05-08 στις 17:20.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    3. Επίσης υπάρχει κάποιο πρόβλημα όταν επάνω στο access point είναι συνδεδεμένες wireless N συσκευές και ταυτόχρονα συνδεδεμένη κάποια wireless B. Βασικά το πρόβλημα είναι ότι πετάει όλες τις συσκευές έξω και ενώ όλες συνεχίζουν να βλέπουν το ασύρματο μετά καμία δεν μπορεί να συνδεθεί (ρεσταρτ το ρουτερ η λύση)
    Δεν έχει Wireless protection mode για να μην επηρεάζει η μια την άλλη ?
    Τι έκδοση firmware φοράει ?
    Λογικά με κάποια μελλοντική αναβάθμιση θα το φτιάξουν.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    DGN2000 / TL-WA801ND
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ SNMP...???


    Τελικά δεν θα μπορέσω να βρω ένα wireless N modem/router για isdn που να με καλύπτει. Με βλέπω να την βγάζω με τo WAG200 για αρκετό καιρό...
    Enjoy the silence...

  10. #10
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει Wireless protection mode για να μην επηρεάζει η μια την άλλη ?
    Τι έκδοση firmware φοράει ?
    Λογικά με κάποια μελλοντική αναβάθμιση θα το φτιάξουν.
    Έχει Wireless protection mode αλλά πίστεψέ με δεν κάνει τίποτα.
    Το πρόβλημα το συνάντησα για αρχή με το PSP και ταυτόχρονα συνδεδεμένο ένα wireless N λαπτοπ όπου το PSP δεν συνδεώταν με τίποτα για αρκετή ώρα και όταν συνδέθηκε, αποσυνδέθηκαν και τα 2 και δεν ξανασυνδεώντουσαν με τίποτα. Σαν λύση ήρθε το ρεσετ του ρουτερ.

    Σήμερα προσπάθησα να συνδέσω το PDA Mitac Mio p550. Και το γλέντι αρχίζει. Με το που πάει να προσπαθήσει να συνδεθεί όλα τα άλλα (μαζί και αυτό) αποσυνδέωνται και για περίπου 1 λεπτό το δίκτυο σταματάει να υπάρχει στον αέρα........

    Το Firmware ειναι
    Firmware Version:V1.00.07 και είναι το τελευταίο που δίνει η Linksys.

    Άρα στα μεγαλύτερα μείον του ρουτερ θα έβαζα ότι δεν έχει SNMP,μη ύπαρξη Log του NAT, Πρόβλημα με το ασύρματο όταν έχεις διαφορετικές συσκευές (B,G,N) επάνω του, μή υποστίριξη Telnet, Μη προβολή στατιστικών γραμμής.
    Αυτά θα τα έλεγα τα βασικότερα προβλήματα για εμένα και τα οποία μερικά τα θεωρώ σοβαρότατα ενώ κάποια άλλα βασικότατα και αναγκαία.

    Γενικά θα το έλεγα ένα όμορφο ρουτερ στα 80€ που δυστηχώς δείχνει να είναι απλά ένα ακόμα σκουπίδι στο χώρο των σπιτικών ρουτερ. Ίσως με μελλοντικές αναβαθμίσεις να φτιάξουν κάποια προβλήματα αλλά για τις ελλείψεις δεν βλέπω να γίνεται κάτι.

    Αντίστοιχο πρόβλημα με το ασύρματο έχω παρατηρήσει σε 2 ίδια τέτοια μηχανάκια που έχω στήσει και πραγματικά με κάνει να αναρωτιέμαι πως γίνεται να μην το βρήκαν σαν πρόβλημα στη Linksys πριν το κυκλοφορίσουν. Τι στο καλό φταίει κάποιος που θα το πάρει και θα τρέχει?

    Καμία κάρτα δυκτίου απο όσες έχω δοκιμάσει (και μιλάω για N) δεν έχει συνδεθεί σε μεγαλύτερη ταχύτητα απο 130Mbps (καμία τους βέβαια δεν ήταν Linksys.)

  11. #11
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Σε λίγες μέρες θα βγει το παρόμοι μοντέλο αλλά με GIGABIT θύρες. Οπότε καλύτερα να περιμένουμε..

  12. #12
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απο εμβελεια πως παει??γιατι βλεπω εχει 2 εσωτερικες κεραιες...Επισης με CONN-X εως 24 δεν θα εχω πρόβλημα ε?

    ........Auto merged post: Eki_13 added 20 Minutes and 39 Seconds later........

    ποια η διαφορα του με αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615203 ???
    μπερδευτικα!

    EDIT:To wrt160n ειναι σκετο router κ οχι για dsl..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eki_13 : 08-05-08 στις 16:23. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ρε παιδια γιατι το θαβετε ετσι αυτο το ρουτερ?τι ειναι το telnet που δεν εχει?

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σοβαρό το θέμα του wireless.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #15
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eki_13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια γιατι το θαβετε ετσι αυτο το ρουτερ?τι ειναι το telnet που δεν εχει?
    TELNET (TELecommunication NETwork) is a network protocol used on the Internet or local area network (LAN) connections.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Telnet

    Δεν είναι κάτι αναγκαίο. Καλό είναι όμως να υπάρχει.
    Το ρουτερ αυτό όμως δεν δίνει στατιστικά της γραμμής (SNR, Attenuation http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205 ) με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις ας πούμε διάγνωση προβλήματος (π.χ. γιατί πέφτει συνέχεια η γραμμή αν ας πούμε έχεις θόρυβο).
    Απο τη μία λοιπόν δεν σου δίνει στατιστικά, απο την άλλη telnet δεν μπορείς να πάρεις το ρουτερ (μήπως και μπορείς να τα έβλεπες απο εκεί), άρα είσαι εντελώς στο έλεος του θεού αν έχεις πρόβλημα και θές να τα δείς.

    Όσο για το ασύρματο στα κανάλια 3,5,7,8 (wireless N) μου βγάζει την μεγαλύτερη εμβέλεια η οποία είναι σημαντικά μεγαλύτερη απο wireless B ή G.
    Στα υπόλοιπα κανάλια 4,6,9,10,11 η εμβέλεια είναι ίδια με B,G (ίσως να έχω και κάποια παρεμβολή και να δημιουργείται αυτό).

Σελ. 1 από 31 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. LINKSYS WAG160N V2 firmware 2.00.13 Annex A
    Από JohnSD στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-11, 04:46
  2. ConnxTV και Linksys WAG160N
    Από Clouseau στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-10, 13:36
  3. Προβλημα με Linksys Router Wag160N και Linksys AP Wap54G
    Από SavFil στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-09, 10:31
  4. Linksys WAG160N Version 2.0 ?
    Από paspro στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-09, 21:14
  5. linksys wag160N ISDN
    Από lak100 στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-09, 14:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας