Σελ. 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 346
  1. #31
    Εγγραφή
    17-01-2009
    Μηνύματα
    6.501
    Downloads
    51
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250M/250M
    ISP
    Inalan
    Δεν εννοώ 32bit λειτουργικό βρε, που πήρατε φόρα.

    Q6600 έχω με Windows 7 RC2 (x64).

    Εγώ είγα κάνει ότι έγραφε ο προηγούμενος οδηγός, ο οπόιος, όντας σχετικά παλιός, είχε 32bit εργαλεία για download.

    Τώρα για να περάσω αυτα (τα ίδια, αλλά 64bit), αν κάνω uninstall τα παλιά, θα δουλέψει κανονικά;

    Ή πρέπει να σβήσω συγκεκριμένα directories και αρχεία, όπως για παράδειγμα, πρέπει να σβήσω το εκτελέσιμο του MPC;

  2. #32
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Σβηνεις απλα οτι σχετικο εργαλειο στα 32bit και βαζεις τα καινουργια. That's all.
    Quality is not an act, it is a habit.

  3. #33
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Μερικες παρατηρησεις:

    1. Δεν χρειαζεται φυσικα 64-bit λειτουργικο για να παιξει καποιος HD-video. Ο τιτλος αλλά και ο οδηγος μαλλον προκαλουν συγχυση.
    2. Δεν χρειαζεται quad-core επεξεργαστής ακομα και αν η καρτα γραφικων δεν παρεχει επιταχυνση. Σχετικα: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=301045
    3. DXVA υποστηριζει η ATI απο την σειρα HD2xxx (πλην της HD2900), η οποια παρεχει UVD. Σχετικα: http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Video_Decoder http://ati.amd.com/technology/avivo/features.html

  4. #34
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtklocker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για να περάσω αυτα (τα ίδια, αλλά 64bit), αν κάνω uninstall τα παλιά, θα δουλέψει κανονικά;
    Κανονικότατα, και μάλιστα με αυξημένες επιδόσεις λόγω 64-bit, ειδικά αν έχεις επεξεργαστή AMD που έχουν μακράν πολύ καλύτερη amd64 υλοποίηση.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #35
    Εγγραφή
    17-01-2009
    Μηνύματα
    6.501
    Downloads
    51
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250M/250M
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικότατα, και μάλιστα με αυξημένες επιδόσεις λόγω 64-bit, ειδικά αν έχεις επεξεργαστή AMD που έχουν μακράν πολύ καλύτερη amd64 υλοποίηση.
    Δεν αμφιβάλλω.

    Το έχω δει, εξάλλου, στον mencoder του Arch.

    Φυσάει κυριολεκτικά.

  6. #36
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ποσο Bitrate εχουν οι ταινιες που ποσταρες wan?
    They see me postin', they hatin'...

  7. #37
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Το 64bit πρεπει οπωσδηποτε να μπει στον τιτλο.

  8. #38
    Εγγραφή
    21-06-2009
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κατ' αρχήν θα ήθελα να σε συγχαρώ για τον εξαιρετικά καλογραμμένο οδηγό!
    Προσάρμοσα αυτά που γράφεις στο σύστημά μου και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά. Έχω όμως και κάποια προβληματάκια, στα οποία πιθανόν μπορείς (εσύ ή και κάποιος άλλος) να βοηθήσεις, γιατί -χωρίς να είμαι άσχετος- σίγουρα δεν είμαι ειδικός.

    Κατ' αρχήν το σύστημά μου:
    • Επεξεργαστής ένας Core 2 Duo (E6550)
    • Κάρτα γραφικών ATI HD3870
    • Antivirus το AVG και firewall το Comodo
    • Λειτουργικό Windows 7 RC. Ατυχώς (με βάση αυτά που γράφεις) επέλεξα τα 32-bit και είναι μάλλον πολύς μπελάς να ξαναπεράσω τα πάντα από την αρχή, καθώς μόλις ολοκλήρωσα το σετάρισμα όλων των εφαρμογών και ρυθμίσεων, αφήνοντας για το τέρμα το MPC (για το λόγο αυτό χρησιμοποίησα τις πιο πρόσφατες 32-bit εκδόσεις των προγραμμάτων που προτείνεις). Υποθέτω ότι δεν υπάρχει τρόπος να περαστούν τα 64-bit στο καπάκι, έτσι δεν είναι;


    Για προφανείς λόγους, επέλεξα τη λύση της ανάθεσης του DXVA στην κάρτα γραφικών και εφάρμοσα τα βήματα του οδηγού σου, με εξαίρεση κάποιες διαφοροποιήσεις στις επιλογές ήχου, καθώς τον στέλνω στον AV μέσω SPDIF. Παρότι εγκατέστησα τα FFDShow και Haali, αυτά δε χρησιμοποιούνται, με βάση τις επιλογές που έβαλα (αν εφαρμόζω σωστά τα βήματα του οδηγού).

    Τα αποτελέσματα λοιπόν έχουν ως εξής:
    • ότι είδος HD βίντεο δοκίμασα, παίζει
    • οι διάφορες HD Matroskas ξεκινάνε με πολύ υψηλή χρήση CPU και σκαλώματα τα πρώτα 5 δευτερόλεπτα, αλλά μετά παίζουν μια χαρά με CPU 5-15%. Περισσότερο ενόχληση παρά πρόβλημα.
    • το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω, είναι με αρχεία τραβηγμένα με μια HD videocamera και τα οποία έχουν συμπίεση AVC και bitrate 24Mbits/sec και format MP4. Σε αυτά, ενώ η CPU παραμένει στα ίδια χαμηλά επίπεδα και ο ήχος αναπαράγεται κανονικά, η εικόνα παίζει σε slow-motion και φυσικά αποσυγχρονίζεται σταδιακά από τον ήχο. Έτσι ο ήχος τελειώνει κάποια στιγμή και το βίντεο συνεχίζει να παίζει σε slow-motion. Καμιά ιδέα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alombar : 21-06-09 στις 14:25.

  9. #39
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Το έχω κάνει κάπως παρόμοια (SPDIF, DXVA) και θα σου πω πως. Καταρχήν, δεν έβαλα Haali. Επίσης, κολλούσαν και εδώ τα videos αν έβαζα SPDIF από τους ήδη εγκατεστημένους audio decoders του MPC. Απλά, εγκατέστησα το ac3 filter και έκανα τις ρυθμίσεις ήχου από εκεί - επίσης ξε-τίκαρα aac,ac3,dts από τα filters του MPC.

    Τώρα παίζουν όλα μια χαρά

  10. #40
    Εγγραφή
    21-06-2009
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Υποπτεύομαι ότι το πρόβλημα στη δική μου περίπτωση είναι άλλο, γιατί και ήχο 5.1 έχω και γενικά το πρόβλημα μοιάζει να εστιάζεται στην εικόνα κι όχι στον ήχο. Το AC3 filter δεν το εγκατέστησα, γιατί δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τον ήχο προς το παρόν.
    Χωρίς να έχω την ανάλογη εμπειρία για να καταλήξω σε ασφαλές συμπέρασμα, υποθέτω ότι το DXVA λειτουργεί, αφού η CPU είναι τόσο χαμηλά. Τα Haali και FFDshow, αν και εγκατεστημένα, δε χρησιμοποιούνται (δεν εμφανίζονται στο MPCHC με δεξι-κλικ > Filters, ενώ παίζουν τα HD αρχεία).

  11. #41
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Είναι γνωστό ότι πολλές κάμερες κατά τρόπο απαράδεκτο μαμούν τα standards.

    Να κάνεις remultiplexing όλα σου τα clips σε Matroska (MKV) container, που καί ανοικτό είναι, καί standard είναι, καί ΔΕΝ έχει σιδηρόφρακτο DRM.

    Να τα πετάξεις όλα τα MP4 containers.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #42
    Εγγραφή
    21-06-2009
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι, έχεις δίκιο. Ούτως ή άλλως μετά το editing τα αρχεία έχουν άλλη μορφή. Μόνο για ένα γρήγορο Preview από το αρχικό capture υπάρχει το πρόβλημα.

    Μια που το έφερε η κουβέντα, υπάρχει κάποια παράμετρος που να επιβάλει το συγχρονισμό ήχου και εικόνας; Η μη χρήση των Haali και FFDshow είναι φυσιολογική ή έχω κάνει κάποια λάθος ρύθμιση;
    Και γενικά, υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφοροποίηση σε αυτά που λέει ο οδηγός, σε σχέση με το -καλώς ή κακώς- 32bit σύστημά μου;

  13. #43
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alombar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια που το έφερε η κουβέντα, υπάρχει κάποια παράμετρος που να επιβάλει το συγχρονισμό ήχου και εικόνας;
    Κάποια containers έχουν τέτοιες πληροφορίες (π.χ. MPEG), κάποια άλλα δεν έχουν. Αν θυμάμαι καλά, λέγονται timecodes.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alombar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφοροποίηση σε αυτά που λέει ο οδηγός, σε σχέση με το -καλώς ή κακώς- 32bit σύστημά μου;
    Όχι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #44
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alombar Εμφάνιση μηνυμάτων
    [*]το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω, είναι με αρχεία τραβηγμένα με μια HD videocamera και τα οποία έχουν συμπίεση AVC και bitrate 24Mbits/sec και format MP4. Σε αυτά, ενώ η CPU παραμένει στα ίδια χαμηλά επίπεδα και ο ήχος αναπαράγεται κανονικά, η εικόνα παίζει σε slow-motion και φυσικά αποσυγχρονίζεται σταδιακά από τον ήχο. Έτσι ο ήχος τελειώνει κάποια στιγμή και το βίντεο συνεχίζει να παίζει σε slow-motion. Καμιά ιδέα;[/LIST]
    Παιξε με τις ρυθμισεις/φιλτρα/αποκωδικοποιητες για αυτο τον τυπο των αρχειων.
    Αν δεν βρεις ακρη τοτε διοκιμασε με αλλον player.

    Προφανως και η βιντεοκαμερα σου ειναι καλυτερη απο το media player classic...
    Εκτος και αν θεωρησεις ο ιδιος οτι ειναι μαπα και ετσι πρεπει να την πεταξεις (εσυ ξερεις).

    Παντως το να κανεις μετατροπη τα αρχεια σου επειδη ενας player δεν μπορει να τα παιξει και με φθηνη δικαιολογια οτι δηθεν καποιες βιντεοκαμερες "μαμουν" τα στανταρ ειναι οτι πιο παραδοξο.

    Βεβαια υπαρχει και το "οσα δεν φτανει η αλεπου".
    Διαλεγεις και παιρνεις:
    α) λαθος ρυθμισεις
    β) μαπα player
    γ) μαπα βιντεοκαμερα

  15. #45
    Εγγραφή
    17-01-2009
    Μηνύματα
    6.501
    Downloads
    51
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250M/250M
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τότε εδώ το σύστημα σε διαψεύδει πανηγυρικά;

    Συνημμένο Αρχείο 57783
    Αυτά τα properties από ποιό path τα βγάζεις;

Σελ. 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με την αναπαραγωγή High Definition content.
    Από Tiven στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-08, 16:17
  2. Azalia high definition audio drivers XP
    Από johnyb98 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-08, 22:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας