Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Σας ενοχλούν?

Ψήφισαν
178. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Αραιά εως ποτε - Είμαι πάντα ΟΚ στις υποχρεώσεις μου

    117 65,73%
  • Σπάνια, αμα καθυστερήσω 2-3 δόσεις στην κάρτα/δάνειο μου

    12 6,74%
  • Συχνά ήδη απο την πρώτη εβδομάδα που δεν έχω πληρώσει την δόση μου

    18 10,11%
  • ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!!

    31 17,42%
Σελ. 26 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627283136 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 582
  1. #376
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα αν με ενημέρωναν λογικά θα τα έβγαζα τα λεφτα πριν τα δεσμευσουν.
    Όπως είπα, το μεσημέρι τα λεφτά ακόμα ηταν διαθέσιμα, τα έβλεπα στο winbank.
    Προς το βράδυ πήγα να βγάλω 20 EUR απο το ATM, έφαγα πόρτα, έκανα ερώτηση υπολοίπου και μου λεει:

    Λογιστικό υπόλοιπο: xxx,xx (το υπόλοιπου που ήταν διαθέσιμο μέχρι το μεσημέρι)
    Διαθέσιμο υπόλοιπο: 0,00

    Με λίγα λόγια, σηκώστε τα λεφτά σας από τις τράπεζες όσοι δεν το έχετε κάνει ήδη και χρωστάτε.
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  2. #377
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Όχι εννοώ να σε πάρει τηλ. η τράπεζα και να σου πει τα έχουμε δεσμεύσει με εντολή της εφορείας ή κάτι άλλο. Δεν ξέρω αν είναι η προβλεπόμενη διαδικασία αλλά μου φαίνεται λογικό να γίνεται.

    Συγνώμη κιόλας αν δεν είναι πρέπων το σχόλιο μου και σου προκαλώ αναστάτωση νυχτιάτικα αλλά σε βρίσκω πολύ ψύχραιμο. Γιατί δεν πήρες ένα τηλ την τράπεζα να δεις τι γίνετε;

  3. #378
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα το διαπίστωσα γύρω στις 7-8 το απόγευμα σήμερα.
    Δεν έχω ενεργοποιημένο phone banking και φαντάστικα άλλωστε οτι τηλεφωνικά ίσως και να μην έβρισκα άκρη. Έτσι αποφάσισα να πάω αυριο το πρωι σε ενα κατάστημα να ρωτήσω.

    Φυσικά μόλις μάθω τί έχει γίνει θα ενημέρωσω. Αν και είμαι 99% σίγουρος (με βάσει όσα διάβασα τις τελευταίες ώρες) οτι έχει σχέση με χρέος μου προς το Δημόσιο...
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  4. #379
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πήγα στην τράπεζα και τελικά έχει γίνει δεσμευση όλου του ποσού στον λογαριασμό μετά απο δικαστική απόφαση (που ποτέ δεν μου επιδόθηκε) απο προμηθευτή μου στον οποίο χρωστούσα.
    Μιλάμε για τον προσωπικό μου λογαριασμό βέβαια, και παραξενευομαι λίγο σχετικά με το ΠΟΥ βρήκαν τον αριθμό λογαριασμό μου καθώς και το αν έχω χρήματα μεσα, μιας και μιλάμε για ιδιωτική επιχείρηση. Με ποιο τρόπο μια ιδιωτική επιχείρηση (στην οποία χρωστάω σαν εταιρία και οχι ατομικα) ανοίγει τον προσωπικό μου λογαριασμό και κατασχέτει τα χρήματα που έχει μέσα;

    Ο υποδιευθυντης της τράπεζας πάντως μου είπε οτι λόγω δικαστικής απόφασης δεν μπορώ να σηκώσω τα χρήματα μου φυσικά και οτι θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον προμηθευτή και να ζητήσω αντίγραφο της επίδοσης.
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  5. #380
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τελικά είμαστε...

  6. #381
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άμεση διακοπή συνεργασίας με αυτή την τράπεζα και τον συγκεκριμένο προμηθευτή, και ενημέρωση των ομότεχνών σου, για την συμπεριφορά τους.
    Καλό θα είναι να ενημερώσεις τους ομότεχνούς σου με μαίηλ, και να το κάνεις "Κοινοποίηση" σε τράπεζα και προμηθευτή.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #382
    Εγγραφή
    29-07-2010
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε αμα δεν έχεις τπτ στο όνομα σου και χρωστάς κάτω από 50 χιλ ευρώ γράφτους στα άγραφτα!!!!!!Αυτές οι εισπρακτικές μου έχουν εξαντλήσει όλα τα όρια της υπομονής και για αυτό από ένα σημείο και έπειτα τους κάνω χαβαλέ γιατί άμα τους πάρεις στα σοβαρά είναι να τρελαίνεσαι, πως γίνεται παιδιά των 650 - 700 ευρώ να αντέχουν να κάνουν αυτήν τη δουλειά, να ακούνε μπινελίκια, να έχουν εκπαιδευτεί να μιλάνε κατα αυτό τον τρόπο σε πελάτες, χωρίς καν να τους ξέρουν.

  8. #383
    Εγγραφή
    04-08-2007
    Περιοχή
    πευκη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    838
    Downloads
    73
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    hol
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    2.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το σύστημα που ακολουθήθηκε με τις διαβόητες εισπρακτικές εταιρίες θα ακολουθηθεί και στις περιπτώσεις

    αλυσίδων πολυκαταστημάτων που πωλούν με δόσεις, εταιρίες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας ή internet, αλλά και τραπεζών.
    Παρά το γεγονός ότι δεν ακολουθούνται οι εξωφρενικές τακτικές που ακολουθούσαν οι εισπρακτικές εταιρίες πολλές φορές οι οφειλέτες ακόμη και για λίγες ημέρες καθυστέρηση στην πληρωμή λογαριασμών είναι ουσιαστικά απροστάτευτοι απέναντι σε αθέμιτες πρακτικές είσπραξης του χρέους τους.
    Συνήθως οι τράπεζες και άλλες επιχειρήσεις αναθέτουν το κυνήγι των οφειλών είτε σε εισπρακτικές εταιρείες είτε σε υπαλλήλους τους που τηλεφωνούν στους οφειλέτες και τους πιέζουν. Ο νόμος που ψηφίστηκε για να περιορίσει τις τακτικές των εισπρακτικών δεν καλύπτει πλήρως τον πολίτη και έτσι τώρα το υπουργείο επεξεργάζεται νέο σχέδιο για να βάλει ένα τέρμα.
    Το νομοσχέδιο θα επιβάλει στον όποιο δανειστή να μην τηλεφωνεί στον δανειολήπτη πάνω από μια φορά μέσα σε διάστημα ενός μηνός στην περίπτωση οφειλών.
    Παράλληλα θα καθοριστεί και το ωράριο μέσα στο οποίο θα μπορούν να τηλεφωνούν στον δανειολήπτη για να του υπενθυμίσουν το ανεξόφλητο χρέος.
    Παράλληλα ο πολίτης θα πρέπει να ενημερώνεται σε περίπτωση που η συνομιλία καταγράφεται ενώ θα έχει το δικαίωμα να ζητήσει τη συνομιλία που έχει καταγραφεί και να τη χρησιμοποιήσει νομικά.
    Παράλληλα, όπως ισχύει και για τις εισπρακτικές εταιρίες, θα απαγορευτεί οποιαδήποτε επικοινωνία του δανειστή με συγγενικά πρόσωπα ή πρόσωπα από το εργασιακό και κοινωνικό περιβάλλον του οφειλέτη.

  9. #384
    Εγγραφή
    28-01-2009
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    131680/998
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    SIEMENS speedstream 4201
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 30.5(dB)
    Ντρρρρρν με απορρητο,μεσα στην τρομαρα σου μηπως εγινε κατι το σηκωνεις για να ακουσεις τον εκαστοτε μπαγλαμα απο καθε τετοια εταιρια.Οταν διαμαρτυρεσαι για το απορρητο "ε ξερετε ειναι απο τηλεφωνικο κεντρο γιαυτο". Ρε δεν πατε στο διααλο!

  10. #385
    Εγγραφή
    16-03-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Οτι βρω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Schumipes11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε αμα δεν έχεις τπτ στο όνομα σου και χρωστάς κάτω από 50 χιλ ευρώ γράφτους στα άγραφτα!!!!!!Αυτές οι εισπρακτικές μου έχουν εξαντλήσει όλα τα όρια της υπομονής και για αυτό από ένα σημείο και έπειτα τους κάνω χαβαλέ γιατί άμα τους πάρεις στα σοβαρά είναι να τρελαίνεσαι, πως γίνεται παιδιά των 650 - 700 ευρώ να αντέχουν να κάνουν αυτήν τη δουλειά, να ακούνε μπινελίκια, να έχουν εκπαιδευτεί να μιλάνε κατα αυτό τον τρόπο σε πελάτες, χωρίς καν να τους ξέρουν.

    Καλησπερα ,

    το στηριζεις καπου αυτο το '' Φίλε αμα δεν έχεις τπτ στο όνομα σου και χρωστάς κάτω από 50 χιλ ευρώ γράφτους στα άγραφτα!!!!!!'' για να μαθουμε και εμεις αν υπαρχει καποιος τροπος να ξεφυγει ο καθενας απο αυτους που χρωσταει .

  11. #386
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexasso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα ,

    το στηριζεις καπου αυτο το '' Φίλε αμα δεν έχεις τπτ στο όνομα σου και χρωστάς κάτω από 50 χιλ ευρώ γράφτους στα άγραφτα!!!!!!'' για να μαθουμε και εμεις αν υπαρχει καποιος τροπος να ξεφυγει ο καθενας απο αυτους που χρωσταει .
    Υποθετω το λεει διοτι δεν μπορουν να σου κατασχεσουν κατι και ουτε μπαινεις πλεον φυλακη για τετοια ποσα απ'οτι ξερω. Οποτε πρακτικα δεν μπορουν να σου κανουν κατι εκτος απο το να σε πρηζουν.

    Αν κανω λαθος διορθωστε με διοτι που ξερεις πως τα φερνει η ζωη...!

    Βεβαια αυτες οι συμβουλες ειναι λιγο επικινδυνες να γινονται μεσω φορουμ...
    No Justice - No Peace

  12. #387
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια αυτες οι συμβουλες ειναι λιγο επικινδυνες να γινονται μεσω φορουμ...
    Πολύ σωστά !

    Παιδιά, νομικές (όπως και ιατρικές!) συμβουλές μην αναζητείτε στα forums.

    Το λέω γιατί αν (λέμε ΑΝ) δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν θα πάει φυλακή αυτός που σε συμβούλεψε...

  13. #388
    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Speedstream 3200 Siemens
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!
    Επιστρέφω έπειτα απο πολύμηνη απουσία που οφείλεται σε εφιαλτικές καταστάσεις σε οικογένεια και εργασία, θέλω να πιστεύω ακόμα πως οτι δεν μας σκοτώνει μας κάνει ποιό δυνατούς!
    Προσωπικά μπορώ και δίνω 50 ευρώ το μήνα για κάθε οφειλή μου, συνολικά 250, παραπάνω δεν μπορώ. Από εκεί και πέρα σταμάτησαν να ενοχλούν οι εισπρακτικές εταιρείες και ξεκίνησαν τα δικηγορικά γραφεία. Οφείλω να ομολογήσω οτι μιλάνε πολύ ευγενικά και κλαψιάρικα, αλλά όταν πάλι με το ίδιο υφάκι άρχισαν να ζητάνε παραπάνω και να λένε οτι η τράπεζα δεν μπορεί να περιμένει άλλο, σαν να μου λέγανε σπάσε το κεφάλι σου, ζητιάνεψε από φίλους κλπ, σταμάτησα να απαντώ στα τηλέφωνά τους και ξεκίνησαν να ενοχλούνε συγγενείς μου, φανερώνοντάς τους τις οφειλές μου. Βρήκα ένα καλό δικηγόρο και απειλήσαμε με ασφαλιστικά μέτρα.
    Δυστυχώς οι νέοι νόμοι περί εισπρακτικών εταιρειών δεν έφεραν τα προσδοκώμενα αποτελέσματα και συνεχίζουν ακάθεκτες το έργο τους.
    Σε όσους ενοχλούνται απο δικηγόρους σας συμβουλεύω να μην ψαρρώνετε. Δεν εκπροσωπούν το νόμο ούτε την δικαιοσύνη, αλλά ως ελεύθεροι επαγγελματίες δουλεύουν για λογαριασμό των πελατών τους. Οι οχλήσεις τους είναι παράνομες και καταχρηστικές, το ξέρουν πολύ καλά, απλά βασίζονται στο γεγονός οτι όταν ακούς δικηγόρος, τα κάνεις πάνω σου! Εισπρακτική εταιρεία είχε πάρει τη θεία μου τηλέφωνο και της είπε οτι με αναζητούν για σοβαρή δικαστική υπόθεση (!!!) σε μια εποχή που το δάνειό μου δεν είχε ακόμα καταγγελθεί! Βέβαια σήμερα η συγκεκριμένη εταιρεία έπειτα από προειδοποίηση του δικηγόρου μου παθαίνει επιληπτική κρίση πριν προφέρει το όνομά μου.
    Επειδή τα πράγματα στενεύουν αφόρητα όπως βλέπετε φίλοι μου, και πολύ φοβάμαι οτι η κατάσταση θα οδηγήσει στο να μας παραμονεύουν μπράβοι έξω από τα σπίτια μας και ας είναι παράνομο (οι τράπεζες τους έχουν γραμμένους τους νόμους), βρείτε ένα καλό δικηγόρο μέσω γνωστού σας. Να προσέχετε τους δικηγόρους, πολλοί είναι άτιμη φάρα. Έχω ιδρύσει στο facebook ένα group κατά των εισπρακτικών εταιρειών που αριθμεί 1130 μέλη, και κάποιος τραπεζουπάλληλος σε ιδιωτικό μήνυμα με απείλησε οτι θα μου κάνουν και από πάνω μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση!
    Στη συνέχεια με πλεύρισε πάντα μέσω facebook μια δικηγόρος (βρήκα τα στοιχεία της) που μου είπε οτι αγωνίζεται επί χρόνια κατά των τραπεζών και θα μπορούσε να με βοηθήσει. Σε chat που είχα μαζί της και την ρώταγα τί μπορούμε να κάνουμε για καταχρηστικές πρακτικές που ασκήθηκαν εις βάρος μου με τηλεφωνήματα προς συγγενείς, ψεύδη, δυσφήμηση, η σκρόφα μου απάντησε οτι εξάντλησαν κάθε νομικό περιθώριο!!! Προφανώς ήταν βαλτή.
    Ευτυχώς που είχα φτιάξει το γκρουπ με ψευδώνυμο! Οπότε πιάστε παρτίδες μόνο με δικηγόρους συστημένους!!!
    Δεν θα είναι κατά τη γνώμη τόσο εύκολα τα πράγματα ούτε με τον πτωχευτικό νόμο. Οπότε μην φοβόμαστε. Έχουμε αδυναμία αποπληρωμής, και μπορούμε να ζητήσουμε αποζημιώσεις για ηθική βλάβη, συκοφαντική δυσφήμηση, ασφαλιστικά μέτρα κλπ. Να ένας καλός τρόπος για να ξεχρεώσουμε!
    Κική κοπέλα μου, έχεις μπλέξει άσχημα, δυστυχώς. Δεν αρκεί το ΙΝΚΑ ούτε ο τραπεζικός διαμεσολαβητής, μόνο με δικηγόρο μπορείς να τα βγάλεις πέρα, μόνο έτσι η τράπεζα θα αλλάξει σκοπό.
    Καλό κουράγιο σε όλους, και όσο μπορώ θα συμμετέχω!
    Και προσοχή! Μην δώ κανέναν σας να κάνει αηδίες! Διάβασα για πολλές αυτοκτονίες λόγω χρεών. Ψυχραιμία, δεν αξίζει!!!! Ελπίζω να απολαύσατε το αυγουστιάτικο φεγγάρι!

  14. #389
    Πρέπει να πω ότι μέχρι τον Ιούλιο, τα τηλεφωνήματα είχαν σχεδόν σταματήσει (σ.σ. δεν απαντώ σε κανένα). Από τον Αύγουστο όμως, έχουν ξαναρχίσει να αυξάνονται, προφανώς εν όψει της εφαρμογής του νομοσχεδίου (από αρχές Σεπτεμβρίου αρχίζουν να κατατίθενται αιτήσεις για υπαγωγή).


    Νίκο, στείλε μου σε παρακαλώ το link για το group σου στο facebook. Και πρόσεχε να μην κατονομάζεις κανένα από τα "ευαγή", γιατί όντως μπορούν να βρουν το ip σου και να μηνυθείς για συκοφαντική δυσφήμιση. Αυτοί βλέπεις έχουν άπλετο χρόνο και χρήμα...

  15. #390
    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Speedstream 3200 Siemens
    Κική το γκρουπ θα το βρεις εδώ

Σελ. 26 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627283136 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 09:48
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-08, 16:07
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 16:55
  4. που θα φτάσει το mozilla foundation;
    Από no_logo στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-08, 21:00
  5. Είναι δυνατόν να έχουν φτάσει τόσο ψηλά οι τιμές ανεμιστήρων;
    Από Patentman στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-08, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας