Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 133
  1. #1
    Το avatar του μέλους brs4
    brs4 Guest
    η δικια μου γκαφα ηταν πριν 5 χρονια. ειχα παει στο εικονιδιο ο υπολογιστης μου κ ειχα διαγραψει ολα τα εικονιδια του ms-dos... αποτελεσμα: ο σκληρος του καρβουνο... 2 μηνες στο σερβις. απο τοτε (σ αυτον τον υπολογιστη) δν ξαναδιεγραψα τπτ!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Περιοχή
    Στον Αστερισμό Των Πλειάδων
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.407
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    1 μπουκάλι σοκολατούχο γάλα 500 ml στον φορητό υπολογιστή μόλις 3 ημερών
    φάση κουλαμάρας και φάση λαλακίας σε φορμάτ είχα ξεχάσει να πάρω backup τις φωτό που είχα μέσα στον σκληρό.
    ευτυχώς με την επέμβαση των ψυχραιμοτέρων όλες οι φωτό ανακτήθηκαν σώες κι εγώ γλύτωσα από την γυναίκα μου

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Στον πρώτο υπολογιστή που ειχα 486 και τον σκάλιζα μέσα, όταν πήγα να βάλω μια κάρτα πάλι στο σλοτ της την πίεζα εκτός σλοτ και πάνω στο board το οποίο και φυσικά έσπασα.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brs4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η δικια μου γκαφα ηταν πριν 5 χρονια. ειχα παει στο εικονιδιο ο υπολογιστης μου κ ειχα διαγραψει ολα τα εικονιδια του ms-dos... αποτελεσμα: ο σκληρος του καρβουνο... 2 μηνες στο σερβις. απο τοτε (σ αυτον τον υπολογιστη) δν ξαναδιεγραψα τπτ!
    αχαχαχαχαχα μια από τα ίδια το 97...

  5. #5
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Φίλος μου είχε πρόβλημα χώρου και ανακάλυψε ότι υπάρχουν πολλά "κρυφά" αρχεία στον υπολογιστή του. Οπότε άρχισε να σβήνει ότι κρυφό έβρισκε σε κάθε directory και σε κάποια φάση σταμάτησε να του δουλεύει το pc για κάποιο λόγο..
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  6. #6
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    1. Σύνδεση 3 ανεμιστήρων στη mobo του amd - ΤΣΑΦ.
    2. Καφές στο ACER μου- ΤΣΟΥΦ!
    Sent From My Computer Using Firefox

  7. #7
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mε USB φορτιστή κινητού sony ericcson: είμαι μέσα στην νύστα και το jetlag με μισό μάτι συνδέσω το usb ενός fujitsu laptop με την υποδοχή φόρτισης του κινητού K800. Ένα τσαφ και η γνωστή μυρωδιά του καμένου με ενημέρωσαν πως έκανα χαζομάρα. Είχα συνδέσει ανάποδα την υποδοχή φόρτισης με το καλώδιο usb και έκαψα την θύρα usb του λάπτοπ.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2009
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8800/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Speedtouch 585 v.7
    SNR / Attn
    11(dB) / 30(dB)
    1)Πριν 10+ χρονάκια …ξενύχτης και μιλώντας στο τηλέφωνο ήμουν σε DOS mode με startup disk και έκανα format ..σε λάθος δίσκο …
    Eίχα μεν ένα backup αλλά ήταν 1-2 μηνών παλιό και έτσι όλο και κάτι έχασα….
    Από τότε ακολουθώ τον κανόνα να βγάζω εκτός συστήματος τον δίσκο με τα critical data σε τέτοιου είδους εργασίες σε δίσκους (πέρα από τα backup)

    2)Κάποια λάθος συνδεσμολογία σε χειροποίητο fan control panel με αποτέλεσμα βραχυκύκλωμα και τσαφφφ bye-bye MB.
    Από τότε ...δεν χρειάζονται τέτοιες βαβούρες γιατί τα κουτιά είναι πλέον πολύ καλύτερα και υπάρχουν έτοιμες και φτηνές λύσεις fan controls /modifications
    «Απαισιόδοξος είναι ο αισιόδοξος με εμπειρία…», ωωωωωστόσο: ALWAYS look at the Bright Side Of Life ……ακόμα και όταν χρειάζεται τηλεσκόπιο….

  9. #9
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.049
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Τρεις 8cm ανεμιστήρες σε παράλληλη σύνδεση με τροφοδοσία "aux fan 1" της μητρικής. Κάηκε το συγκεκριμένο κύκλωμα τροφοδοσίας. Δε χαμπάριασα όμως... Τους έβαλα στo "aux fan 2" και δούλεψαν έτσι για χρόνια.

    Σε αλλαγή case και τροφοδοτικού σε ένα p3, QDI m/b, ο υπολογιστής δεν ξαναδούλεψε. Το service αποφάνθηκε ότι είχε καεί μητρική και cpu. Ποτέ δεν έμαθα τι έφταιξε.

    Να κλωτσάω με δύναμη τον σκασμένο τροχό του αυτοκινήτου για να ξεσφηνώσει από την βάση του (νόμιζα ότι είχε σφηνώσει από σκουριά), ενώ τα μπουλόνια είναι ακόμα πάνω (απλώς ξεσφιγμένα, όχι ξεβιδωμένα). Και η κοπέλα μου να με κοιτάζει και να απορεί. Πάλι καλά που μου είπε τι βλακεία κάνω πριν διαλύσω τα παπούτσια μου (Άσχετο με υπολογιστές, αλλά είπα να το μοιραστώ με το ...internet).
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  10. #10
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    παλι καλα που ηξερε η κοπελα τι δουλεια κανουν τα μπουλόνια πανω στα λαστιχα του αυτοκινήτου

  11. #11
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Φίλος μου στο πρώτο του pc (win95) με παίρνει μια μέρα τηλέφωνο να πάω να το δω, γιατί κάτι έπαθε. Προφανώς δεν του άρεσαν όλα αυτά τα χύμα αρχεία στο root, έκανε ένα φάκελο και τα έβαλε μέσα.

    ........Auto merged post: albatross πρόσθεσε 8 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Για να πω και μια δική μου γκάφα, κάποτε δοκίμασα τα xp και επειδή δε μπορούσα να τα συνηθίσω είπα να ξαναβάλω τα 98. Όμως είχα μετατρέψει το partition του λειτουργικού σε NTFS, και δεν έτρεξα το FDISK πριν κάνω format.
    Αποτέλεσμα: φορμάροντας το C:\ φόρμαρα στην ουσία το D:\ όπου είχα όλα μου τα έγγραφα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος albatross : 16-10-09 στις 16:50. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.114
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Vodafone Power Station
    Πριν πολλάααα χρόνια το πρώτο cdr Που είχε κυκλοφορήσει. PLEXTOR 1X SCSI εξωτερικό.

    Ολα έτοιμα, η χαρά απερίγραπτη παρόλα τα δεκάδες χιλιάρικα που είχα δώσει για το νέο απόκτημα.
    Το μηχάνημα όμως δεν αναγνωριζόταν από το σύστημα. μετά από πολλές ώρες setup, Βαλε βγάλε καρτες jumperss Κλπ. διαπίστωσα ότι δεν είχα κούμπωσει το σκαζοκαλώδιο πάνω στο PLEXTOR.
    The foundation of every state is the education of its youth.
    Τα θεμέλια κάθε πολιτείας είναι η εκπαίδευση των νέων της.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχα κάνει αναβάθμιση και στην προσπάθεια να στηρίξω την ψύκτρα στον επεξεργαστή μου έφυγε το κατσαβίδι και φάνηκε σα να έγινε ζημιά σε μια πίστα στη ΜΒ.
    Ο υπολογιστής δούλεψε κανονικά, αλλά δε δούλευε το floppy. Άλλαξα floppy. Τίποτα... Φυσικά άλλαξα και καλώδιο. Μια από τα ίδια.
    Υπέθεσα ότι ήταν από την κομμένη πίστα. Άλλαξα και την ΜΒ αλλά πάλι τα ίδια!
    Έτσι το δούλευα κάποιο καιρό χωρίς floppy.
    Αρκετές φορές όμως προσπαθούσα να βρω τι φταίει αλλά δεν έβγαζα άκρη. Αρκετά κουφό! Είχαν αλλαχτεί όλα!
    Κάποια στιγμή είπα να μαζέψω λίγο τα καλώδια που ήταν χύμα.
    Μετά από αυτό το floppy δούλεψε!
    Τι ήταν? Απλά τόσους μήνες και με τόσες αλλαγές το έβαζα πάντα ανάποδα! Είχα σκεφτεί να αλλάξω τα πάντα, αλλά ποτέ τη φορά του καλωδίου

    ........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 10 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Α ναι και format σε λάθος δίσκο!
    Είχα τρεις δίσκους πάνω στον υπολογιστή και πήγα να κάνω εγκατάσταση τα ΧΡ.
    Με το που πάω να κάνω format βλέπω πως πάω να το κάνω σε λάθος δίσκο.
    Δεύτερη προσπάθεια και πάλι το ίδιο! Μάλλον από την κούραση.
    Για να μην την πατήσω αποσυνδέω από τη μητρική τους δύο που είχα με ΜΡ3 κλπ και αφήνω τον σωστό. 250 gb ήταν οι δύο και 80 αυτός που ήθελα να κάνω format.
    Αφού ξεκινάω κανονικά την διαδικασία και κάνει format βλέπω πως αντί να βγάλω τους δύο 250άρηδες έβγαλα μόνο τον ένα και τον 80άρη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giwrgosth : 16-10-09 στις 17:33. Αιτία: auto merged post
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  14. #14
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    3 λέξεις: backup σε floppy
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  15. #15
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λιγο μετα την εποχη των δεινασαυρων ειχαν εναν AMD 386 ο οποιος δεν τι πάλεβε καστανο και σκεφτομουν να τον αλλαξω, ετσ ειχα ενα χρονικο διαστημα να πειραματιστω με το hardware.

    Οπου μια μέρα τυχαιως βρέθηκε το καπακι του υπολογίστη ανοικτο και ακόμη πιο τυχαιως ένα κατσαβιδι στο χέρι μου και επειδη δεν ειχα τι να κάνω ειπα (εν όσω δουλευε) να δω τι σοι υλικό ειναι το πυρήτιο και σκέφθηκα να κτυπήσω το κατσαβίδι επάνω στον επεξεργαστη το όποιο καταλάθως ακούμπησε στις ακίδες του και τοτε ξαφνικά ακουγεται ένα τσαφ, τα πάντα σβύνουν και αρχισει να βγαίνουν πυκνννοί καπνννοί και μια απίστευτή βρώμα καμμένου πυριτίου όπου τα χρειάστικα και λιγο να πω την αληθεια γιατι δεν περίμενα τέτοια έκβαση του εγχειρήματος μου.
    Φυσικά δεν λυπήθηκα καθολου μιας και ειχα σκοπό να τον σκοτώσω αλλά ο θάνατός του ηλθε λίγο πιο γρήγορα από ότι σκοπευα γιατι δεν ειχα αποφασισει την υπολογιστή να πάρω και ετσι μετά "ετρεχα".

    Μια συμβουλή: Μην επιχειρησετε το παραπάνω σε κλειστο χώρο, η μυρωδια ειναι τρομερά έντονη, ακόμη και την αλλή ημερα το δωματιο μου μύριζε καμμενο πύρητιο ασε που την στιγμη που εισπέεις τον καπνο νιώθεις ένα κάψιμο στο σωθηκα σου, για αυτό τέτοια πράγματα μόνο έξω στο μπαλκόνι.
    Αντε γειά και καλές αναβαθμίσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tedd : 16-10-09 στις 23:00.

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το πιο οικονομικο πισι με dual core
    Από vamvakoolas στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-09, 20:51
  2. Βλαβη στο πισι
    Από george83 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-09, 00:10
  3. Αναβάθμιση ή νέο πισι;
    Από Valder στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-07, 15:22
  4. Πρόβληματα με νεο πισι
    Από mefistofelis στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-05, 20:08
  5. το μουλαρι μου κρεμαει το πισι
    Από panos13 στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-05, 14:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας