Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προτίθεμαι να αγοράσω τον VGN FW-41E/H.

    To ερώτημα που τίθεται είναι το εξής:

    • όλα τα βρετανικά site στα οποία κοίταξα, τα οποία είναι σαφώς φθηνότερα από τα ελληνικά κατά 120+ ευρώ, δίνουν 1 χρόνο εγγύηση.
    • όλα τα ελληνικά site δίνουν 2 χρόνια εγγύηση.


    Έχουμε ασφαλώς την γνωστή νομοθεσία της Ε.Ε. που επιβάλει 2 χρόνια εγγύηση αλλά μου κάνει εντύπωση το ότι στην Βρετανία γράφουν 1 (μόνο) χρόνο. Αν ισχύει και εκεί η διετία γιατί δεν το γράφουν;

    Η Sony Hellas δεν μπόρεσε να μου δώσει εξηγήσεις ή εγγυήσεις καταλήγοντας στην φράση "Καλύτερα να το αγοράσετε από εδώ..."

    Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Aπο όσο βλέπω πάντως αναφέρει ξεκάθαρα τα 2 χρόνια,
    πάντα υπήρχε διαφορά απο χώρα σε χώρα

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Πιστεύω ότι αν η εγγύηση είναι (ή μπορεί να μετατραπεί σε) ευρωπαϊκή, θα μπορείς να αξιώσεις τα νόμιμα κατά ΕΕ δύο χρόνια εγγύησης. Υποθετικά πάντα.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή το (ξανα)έψαξα πρόσφατα η απάντηση είναι:
    Τα 2 έτη εγγύησης αναφέρονται σε Ευρωπαϊκή Οδηγια η οποία ΔΕΝ έχει ενσωματωθεί στο Ελληνικό
    δίκαιο. Ο Ελληνικός νόμος μιλάει γενικά και αόριστα περί "εκτιμώμενου χρόνου ζωής" και φυσικά δεν παίζει να βγάλεις άκρη. Αντίστοιχα στο Η.Β. μπορεί να ισχύει το οτιδήποτε.
    Θα συμφωνήσω με την πρόταση της Sony Hellas.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το (ξανα)έψαξα πρόσφατα η απάντηση είναι:
    Τα 2 έτη εγγύησης αναφέρονται σε Ευρωπαϊκή Οδηγια η οποία ΔΕΝ έχει ενσωματωθεί στο Ελληνικό δίκαιο. Ο Ελληνικός νόμος μιλάει γενικά και αόριστα περί "εκτιμώμενου χρόνου ζωής" και φυσικά δεν παίζει να βγάλεις άκρη. Αντίστοιχα στο Η.Β. μπορεί να ισχύει το οτιδήποτε.
    Θα συμφωνήσω με την πρόταση της Sony Hellas.
    Είχα την εντύπωση ότι ο νόμος 3043/2002 ενσωμάτωνε την Ευρωπαϊκή οδηγία στον Ελληνικό δίκαιο.
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...9&postcount=10

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα την εντύπωση ότι ο νόμος 3043/2002 ενσωμάτωνε την Ευρωπαϊκή οδηγία στον Ελληνικό δίκαιο.
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...9&postcount=10
    Πες το στην HP αλλά και άλλες εταιρείες αυτό, όχι σε μένα
    Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι τα δικαιώματα του αγοραστή != τις υποχρεώσεις του προμηθευτή
    Για άλλη μια φορά... κλασσική Ελληνική νομοθεσία! Αλλιώς γιατί το λέει πλαγίως και όχι ευθέως;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #7
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Περιοχή
    Πελοπόννησος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    949
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Οτι διακινείται στην Ευρώπη εχει 2 χρόνια και απορω που ακομα και το playstation δεν το δεχονται καποιοι για επισκευη μετα απο 1 χρονο, και τα χρυσοπληρωνεις για τα καλα και δεν εχεις την εξασφλαιση που σου ταιριαζει οποτε απαιτηστε τα δικαιωματα σας...

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2007
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~13600/900
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    US Robotics 9108A
    SNR / Attn
    11dB(dB) / (dB)
    τελικα αγόρασες το Vaio?
    εντυπώσεις; ποιότητα κατασκευής;

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To αγόρασα και θα το έχω στα χέρια μου την Κυριακή. Δεν περιμένω και πολλά (αρνητικά-θετικά) από το Vaio. Έχει καλή έως πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αρκετά καλή οθόνη ενώ αν δεν προσέξεις μπορεί να σου πασάρει η Vaio ένα μηχάνημα με άθλια χαρακτηριστικά (πχ κοίταζα πριν 1-2 μήνες και υπήρχε μηχάνημα με HDD στις 4200rpm). Eπιπλέον η Vaio σου πουλάει το ίδιο μηχάνημα με διαφορά τιμής στα +200 περίπου ευρώ. Δηλαδή ότι πάρεις από Vaio θα το βρεις σε άλλη εταιρεία με 200 περίπου φθηνότερα. Το συγκεκριμένο μηχάνημα το παίρνω (καινούργιο) από Αγγλία κάτω από ειδικές περιστάσεις θα μου στοιχίσει γύρω στα 800 ευρώ που είναι καλή τιμή.

    Όσο για το service που είναι ένα θέμα λόγω Βελγίου/Γαλλίας, όταν είναι μέσα στην εγγύηση δεν έχει πρόβλημα αφού τρεις περιπτώσεις που γνωρίζω έκαναν ακριβώς 7 μέρες. Το πρόβλημα είναι όταν είναι εκτός εγγύησης και σου χρεώνουν τα κερατιάτικα της μεταφοράς.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2007
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~13600/900
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    US Robotics 9108A
    SNR / Attn
    11dB(dB) / (dB)
    είμαι στο 95% να πάρω αυτό
    http://www.multirama.gr/products/pro...8&catid=010200
    είναι στην ίδια σειρά αλλα έχει 8GB και Full HD οθόνη.

    βασικά έχω πάρει καμμια 20αρια notebook μεχρι σήμερα (και καμμια 50αρια για πελατες) αλλα ποτέ Sony. η αλήθεια είναι ότι τη φοβαμαι αρκετα αν κρίνω από κάτι dvd players, στερεοφωνικά, diskman, κινητά που στο παρελθόν μου έχουν μείνει στα χέρια σε χρόνο dt. είναι όμως πολύ συμαντικό για τη δουλειά μου το 1920 σε 16 ίντσες.

    στο service εντος εγγύησης μου λες λοιπον ότι ισχύει η λογική ότι φεύγει για εξωτερικό με courier και χρέωση δική τους και επιστρέφει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ μετά από γύρω μια εβδομάδα

    σωστά;

    το ίδιο και για την επέκταση εγγύησης;

  11. #11
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos123 Εμφάνιση μηνυμάτων

    στο service εντος εγγύησης μου λες λοιπον ότι ισχύει η λογική ότι φεύγει για εξωτερικό με courier και χρέωση δική τους και επιστρέφει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ μετά από γύρω μια εβδομάδα

    σωστά;

    το ίδιο και για την επέκταση εγγύησης;
    Σωστά. Όσες φορές ξέρω που χρειάστηκε να φύγει εντός εγγύησης για το service, έφυγε απροβληματιστα και χωρίς εκπληξεις. Και με συνέπεια στους χρόνους παράδοσης (7-8 μέρες). Το ίδιο και στην επέκταση. Και ασφαλώς με δική τους χρέωση.

    Το θέμα είναι να μην έχεις καμιά αμφισβητούμενη περίπτωση και σου πούνε "ααααα, πιστεύουμε πως φταίτε εσείς, πληρώστε τώρα και τα μεταφορικά". Εκεί ναι έχεις θέμα.

    Όταν βέβαια βγεις εκτός εγγύησης, τότε ουσιαστικά ο Vaio καθίσταται ένας υπολογιστής σε κόκκινη ζώνη, αφού ότι πάθει δεν αξίζει να το επισκευάσεις με δική σου χρέωση...

    Για αυτό μπροστά σε κάτι 4ετής εγγυήσεις άλλων εταιρείων (νομίζω κατά καιρούς η Toshiba το δίνει) η Sony ξεροβήχει.

    Όσο για τον FW, τον παρέλαβα χθες και έχει αρχίσει το στήσιμο για να γίνει λειτουργικός. Εκκρεμεί η παραλαβή και το πέρασμα των 7 (τα παρήγγειλα χθες και θα έρθουν σε 3 εβδομάδες) και μένει να αποφασίσω πόσα προγράμματα θα του περάσω για να το θέσω ή οχι σε μάχιμη λειτουργία στο γραφείο (autocad+office+ κάτι scriptακια του autocad σε visual basic δικής μου εμπνεύσεως) πριν περάσω το νέο λειτουργικό.

    Δεν έχω προλάβει να σχηματίσω άποψη για το μηχάνημα πέρα την πολύ καλής οθόνης. Το μόνο που πρόλαβα να δω (ασήμαντα πράγματα) είναι ο λίγο δυνατότερος θόρυβος του ανεμιστήρα σε σχέση με τον τωρινο VGN-FE31H και ο πολύ καλός ήχος. Τίποτε άλλο. Αν θες κάτι συγκεκριμένο να σου πω ευχαρίστως.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-12-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Interleaved
    Πηγα σημερα να δουμε λαπτοπ με μια φιλη μου στον κοτσοβολο και ειχε προσφορα εναν sony παρα πολυ καλο στα 800 ευρω.Μετα απο σκεψη ειπε να παρει αυτον.Παμε στον υπευθυνο εκει και λεω ας ρωτησω που το στελνουμε για service σε περιπτωση που χαλασει.Ρωταω και γελωντας μου λεει"Θες πραγματικα να σου πω που?"Λεω ναι."Αυστραλια με δικα σου εξοδα",το στελενεις εσυ οχι εμεις"

  13. #13
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Roland_Grapow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγα σημερα να δουμε λαπτοπ με μια φιλη μου στον κοτσοβολο και ειχε προσφορα εναν sony παρα πολυ καλο στα 800 ευρω.Μετα απο σκεψη ειπε να παρει αυτον.Παμε στον υπευθυνο εκει και λεω ας ρωτησω που το στελνουμε για service σε περιπτωση που χαλασει.Ρωταω και γελωντας μου λεει"Θες πραγματικα να σου πω που?"Λεω ναι."Αυστραλια με δικα σου εξοδα",το στελενεις εσυ οχι εμεις"

    Αθάνατα ότι νά ναι ελληνικά μαγαζιά. Ή ο άνθρωπος είναι άσχετος σε σημείο επικινδυνότητας, είτε ο κωτσόβολος έκανε παραεισαγωγή απο την αυστραλία (έλεος), είτε απλα ήταν αστειάτορας

  14. #14
    Εγγραφή
    10-01-2009
    Περιοχή
    ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Roland_Grapow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγα σημερα να δουμε λαπτοπ με μια φιλη μου στον κοτσοβολο και ειχε προσφορα εναν sony παρα πολυ καλο στα 800 ευρω.Μετα απο σκεψη ειπε να παρει αυτον.Παμε στον υπευθυνο εκει και λεω ας ρωτησω που το στελνουμε για service σε περιπτωση που χαλασει.Ρωταω και γελωντας μου λεει"Θες πραγματικα να σου πω που?"Λεω ναι."Αυστραλια με δικα σου εξοδα",το στελενεις εσυ οχι εμεις"
    οντως πρεπει να σταλει στο εξωτερικο για Αυστραλια δεν ξερω αλλα σεναν γνωστο μου που ρωτησε στην ελληνικη αντιπροσωπεια της sony του ειπαν θα σταλει στο Βελγιο με εξ.αποστολης -εντος εγγυησης-της εταιρειας.και ενας αλλος που χρειαστηκε recvery discs επικοινωνησε με την ελην.αντιπροσωπεια και του σταλθηκαν καινουρια απο το εξωτερικο χωρις να πληρωσει τιποτα και εκτος εγγυησης.προσωπικα εχω εναν vaio και ειμαι απολυτα ικανοποιημενη.....στην προκειμενη περιπτωση τι κανει ο κοτσοβ. και ο καθε κοτσοβ.πρεπει να το προσεξει ο υποψηφιος αγοραστης για να μην τρεχει μετα ...μιας και δεν υπαρχει καποιο σωστο νομικο πλαισιο.........
    παρεπιπτοντως το 99% των πωλητων στην αλυσιδα κοτσωβολος ειναι παντελως ασχετοι με την δουλεια που κανουν και οι γνωσεις τους περιοριζονται σαυτα που διαβαζουν στα καρτελακια των προιοντων ,αυτη δεν ειναι μονο δικη μου αποψη αλλα της πλειοψηφιας των πελατων τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasman15 : 06-11-09 στις 20:20.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys wag200g
    δεν ισχυει πλεον. Παλιοτερα έστελναν πραγματικα τα notebook για εποισκευη σε ιρλανδια, ολλανδια, βελγιο κτλ. και ήθελε περιπου ενα μήνα. Aλλα πλεον αν είναι μεσα στην εγγυηση ερχεται courier το παραλαμβανει με δικα τους εξοδα και δε μιθα εβδομαδα το έχεις πίσω.

    Υ.Γ. έχω ενα fW51 της Sony και το έχω μαθει αρκετα καλα. Αν θελει να ρωτησει κατι κανεις πείτε μου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για Sony Vaio
    Από panil στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 21:31
  2. εγγυηση Sony Vaio
    Από bakxos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-08, 18:01
  3. ερώτηση για εγγύηση hp
    Από kkalymni στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 12:04
  4. ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ SONY
    Από Themos3 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-08, 12:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας