Σελ. 334 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 314324329332333334335336339344354 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.996-5.010 από 13039
  1. #4996
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    οπως τα ειπες κανονικα με τα πρωτα συμπτωματα ιωσης/γριπης καθεσαι σπιτι σου καθως συνηθως ειναι μεταδοτικες δυστυχως ομως δεν γινεται αυτο , δεν παιρνουν καμια προφυλαξη με αποτελεσμα την μεταδοση χωρις ελεγχο καθως λογω κρισης εχουν μειωθει και οι εμβολιασμοι σχεδον στο συνολο του πληθυσμου.

    εγω το 2015 δεν ειχα αρρωστησει καθολου και δεν επαιρνα κανενα μετρο προφυλαξης
    την παραμονη χριστουγεννων εως και των θεοφανειων ημουν αρρωστος τελος παντων συνερχομαι και αρχιζω παλι να δουλευω για το μεροκαματο ξανα συγκοινωνιες κτλ....αρχες φλεβαρη ξανα αρρωστος τωρα που μετακινουμε ξανα με τα ΜΜΜ λογω μεροκαματου αναγκαζομαι και φοραω την μασκα χειρουργειου καθως δυστυχως οι συνανθρωποι μας δεν λαμβανουν κανενα μετρο προφυλαξης και δεν εχω σκοπο να ξανα αρρωστησω

    αλλεργιες ευτυχως δεν εχω.
    Δεν έχετε άδικο, αλλά δε μπορείτε να κάνετε και πολλά. Για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να βήχει ή να φτερνίζεται, να βάζει το χέρι του μπροστά και μετά να πιάνει τη χειρολαβή του τρένου/λεωφορείου...
    Δείτε το σαν ευκαιρία παραγωγής αντισωμάτων.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  2. #4997
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχετε άδικο, αλλά δε μπορείτε να κάνετε και πολλά. Για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να βήχει ή να φτερνίζεται, να βάζει το χέρι του μπροστά και μετά να πιάνει τη χειρολαβή του τρένου/λεωφορείου...
    Δείτε το σαν ευκαιρία παραγωγής αντισωμάτων.

    επειδη ετσι νομιζα και εγω οτι αν κολλησεις ο οργανισμος παραγει αντισωματα ετσι δεν μπορεις να κολλησεις την ιδια ιωση/γριπη να σε ενημερωσω λοιπον τι μου ειπε ο γιατρος στον ευαγγελισμο που πηγα και εκανα τεστ για τον Η1Ν1 (τα ιδια ισχυουν και για τον Η3Ν3 αλλα και για τις εποχικες ιωσεις/γριπες)
    δεν κανεις αντισωματα αν κολλησεις μια φορα μπορεις ανετα να κολλησεις και δευτερη η τριτη απλα εξαρταται στον οργανισμο και υπο καποιες προυποθεσεις (π.χ εμβολιασμος) αν θα την περασεις ελαφρια η βαρια

    αρα να μου λειπει ηδη αρρωστησα δυο φορες δεν σκοπευω να το κανω τρεις αρα οποιος ειναι αρρωστος να το βαλει καλα στο μυαλο του και να κατσει στο σπιτι του η να λαβει τα απαραιτητα μετρα προστασιας απο μεταδοση

  3. #4998
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα μου επιτρέψετε να μην συμφωνήσω με το σκεπτικό που έχετε ότι όποιος είναι άρρωστος δεν θα πρέπει να χρησιμοποιεί ΜΜΜ... Ειδικά την σημερινή εποχή όπου μπορεί να μην του δίνετε καν η δυνατότητα επιλογής να απουσιάσει από την εργασία του...

    Γνώμη είναι ότι είναι δικαίωμα του να κυκλοφορεί με ΜΜΜ αλλά παράλληλα είναι και ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ του να προστατεύει τους άλλους με την ελάχιστη κίνηση να έχει ένα μαντιλάκι στο χέρι και σε κάθε φτέρνισμα / βήξιμο να το βάζει μπροστά στο στόμα του...

    Επίσης θεωρώ απαράδεκτο τον χειμώνα να ανοίγουν όλα τα παράθυρα με την δικαιολογία ότι με τόσα μικρόβια θα αρρωστήσουμε ενώ με το να χτυπάει ο κρύος αέρας όλους τους υπόλοιπους για τα επόμενα 30- 40 λεπτά θα την γλιτώσουν...
    Στα δικά μου (χαζά ή ίσως και όχι), μάτια αυτό μου έρχεται είναι ο κλασικός ωχαδερφισμός, εγωισμός, λογική του παραλόγου... (ίσως μου έρχονται και άλλα πολλά αλλά καλύτερα ας αρκεστώ σε αυτά...

  4. #4999
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου επιτρέψετε να μην συμφωνήσω με το σκεπτικό που έχετε ότι όποιος είναι άρρωστος δεν θα πρέπει να χρησιμοποιεί ΜΜΜ... Ειδικά την σημερινή εποχή όπου μπορεί να μην του δίνετε καν η δυνατότητα επιλογής να απουσιάσει από την εργασία του...

    Γνώμη είναι ότι είναι δικαίωμα του να κυκλοφορεί με ΜΜΜ αλλά παράλληλα είναι και ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ του να προστατεύει τους άλλους με την ελάχιστη κίνηση να έχει ένα μαντιλάκι στο χέρι και σε κάθε φτέρνισμα / βήξιμο να το βάζει μπροστά στο στόμα του...

    Επίσης θεωρώ απαράδεκτο τον χειμώνα να ανοίγουν όλα τα παράθυρα με την δικαιολογία ότι με τόσα μικρόβια θα αρρωστήσουμε ενώ με το να χτυπάει ο κρύος αέρας όλους τους υπόλοιπους για τα επόμενα 30- 40 λεπτά θα την γλιτώσουν...
    Στα δικά μου (χαζά ή ίσως και όχι), μάτια αυτό μου έρχεται είναι ο κλασικός ωχαδερφισμός, εγωισμός, λογική του παραλόγου... (ίσως μου έρχονται και άλλα πολλά αλλά καλύτερα ας αρκεστώ σε αυτά...

    αν ισχυε αυτο που λες θα συμφωνουσα με την αποψη σου καποιος που ειναι αρρωστος να χρησιμοποιει τα ΜΜΜ αν λαμβανει τα απαραιτητα μετρα προστασιας (εστω ενα μαντηλι οταν βηχει/φταρνιζεται)
    δυστυχως ομως αν κινηθεις με τα ΜΜΜ θα δεις οτι δεν το κανει ουτε αυτο οποτε θα διαφωνησω μαζι σου και με οποιον εχει την ιδια αποψη και θα το πω ξανα οποιος ειναι αρρωστος δεν πρεπει να χρησιμοποιει ΜΜΜ αν δεν λαμβανει μετρα προστασιας των υπολοιπων γιατι σου θυμιζω οτι και οι υπολοιποι δεν εχουν την πολυτελεια επιλογης απουσιας απο την εργασια τους

    για σκεψου το εξης (δεν βαζω το ατυχημα που με καθηλωσε για ενα μηνα με ναρθηκα στο χερι καθως με πληρωσε η ΜΕΤΡΟ) αλλα δυο φορες που αρρωστησα (δεκεμβριο εως θεοφανεια και φεβρουαριο ολοκληρο) ξερεις ποσα μεροκαματα εχασα φιλε μου και κανεις δεν μου τα αποζημιωσε?

    για αυτους τους λογους εγω επιμενω αλλα παραλληλα φοραω την χειρουργικη μασκα και ανοιγω το παραθυρο οπου καθομαι

  5. #5000
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    ... και ανοιγω το παραθυρο οπου καθομαι
    και εγώ αν κάθομαι κοντά να το κλείνω εάν και εφόσον κρίνω ότι μ' ενοχλεί...


    Είμαι καθημερινός χρήστης ΜΜΜ εδώ και πολλά χρόνια και δεν δέχομαι την "λογική" επειδή υπάρχουν γαϊδούρια τους τιμωρούμε όλους...
    Με αυτό το σκεπτικό δηλαδή καλά μας κάνουν και με την εφορία αφού δεν μπορούν να σταματήσουν την φοροδιαφυγή ας τα πληρώσουν όλα οι υπόλοιποι που δεν κλέβουν...

    Αυτό το πονάει κεφάλι - κόβει κεφάλι δεν είναι του γούστου μου...

    Από την άλλη όσο δύσκολο να μάθεις ένα γαϊδούρι να χρησιμοποιεί WC όταν θέλει να χέσει άλλο τόσο δύσκολο έως απίθανο είναι να μάθεις στον Έλληνα να συμπεριφέρεται σαν άνθρωπος και ότι μαζί με τις απαιτήσεις υπάρχουν και οι υποχρεώσεις...

  6. #5001
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα ΜΜΜ ειναι ΜΜΜ. Και ο αρρωστος θα μπει και ο υγιης και ο καθαρος και ο βρωμικος και ο νηφαλιος και ο μεθυσμενος και ολοι. Τι να κανουμε τωρα; Αν δεν μας αρεσει: ταξι, ιχ, μηχανακι, ποδια.

  7. #5002
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    συμφωνω τα ΜΜΜ ειναι για ολους/ες

    αλλα σου διαφευγει μια μαγικη λεξη που λεγεται "δημοσια υγεια"

    αρα καποιος που ειναι αρρωστος εκτος οτι βαζει σε κινδυνο την δικη του υγεια

    βαζει σε κινδυνο και την δημοσια υγεια

    οπως θα γνωριζεις απο τον Η1Ν1 και την παραλαγη του Η3Ν3 εχουν πεθανει ανθρωποι στην χωρα μας αναμεσα τους και παιδια.....ποιος λες να φταιει που αυτοι οι ανθρωποι πεθαναν? μηπως γιατι δεν ειχαν εμβολιαστει? μηπως γιατι καποιοι αλλοι που τους κολλησαν δεν ειχαν εμβολιαστει και δεν επαιρναν μετρα προφυλαξης με αποτελεσμα να την μεταδοσουν και να πεθανουν αυτοι οι ανθρωποι.

    καθηστε αναπαυτικα στην πολυθρονα/καναπε/κρεβατι σας

    και σκεφτειτε θα σας αρεσε να ειστε το επομενο θυμα που μπορει να πεθανει απο μια ιωση/γριπη

    μετα ελατε να μου πειτε αν εχω δικιο η αδικο γιατι εγω τουλαχιστον δεν εχω σκοπο να πεθανω απο βλακεια καποιου αλλου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ αν κάθομαι κοντά να το κλείνω εάν και εφόσον κρίνω ότι μ' ενοχλεί...


    Είμαι καθημερινός χρήστης ΜΜΜ εδώ και πολλά χρόνια και δεν δέχομαι την "λογική" επειδή υπάρχουν γαϊδούρια τους τιμωρούμε όλους...
    Με αυτό το σκεπτικό δηλαδή καλά μας κάνουν και με την εφορία αφού δεν μπορούν να σταματήσουν την φοροδιαφυγή ας τα πληρώσουν όλα οι υπόλοιποι που δεν κλέβουν...

    Αυτό το πονάει κεφάλι - κόβει κεφάλι δεν είναι του γούστου μου...

    Από την άλλη όσο δύσκολο να μάθεις ένα γαϊδούρι να χρησιμοποιεί WC όταν θέλει να χέσει άλλο τόσο δύσκολο έως απίθανο είναι να μάθεις στον Έλληνα να συμπεριφέρεται σαν άνθρωπος και ότι μαζί με τις απαιτήσεις υπάρχουν και οι υποχρεώσεις...

    για το τελευταιο θα συμφωνησω

    για το πρωτο που αναφερεις μην ανησυχεις οποιος το κλεινει εγω το ξανα ανοιγω απο την στιγμη που δεν ενοχλει εμενα που καθομαι στο ανοιχτο παραθυρο δεν πεφτει σε κανεναν αλλο λογος.

  8. #5003
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.580
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/3000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    TG788 / TP-LINK C7
    SNR / Attn
    10(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάθε χρόνο πεθαίνουν άτομα από τη γρίπη και εδώ και σε όλες τις χώρες του κόσμου. Δεν είναι κάτι που γίνεται πρώτη φορά. Το 13-14 πέθαναν 145 άτομα στη χώρα μας, ενώ το 14-15 111 άτομα.

    Επίσης ο H3N3 (αν και μάλλον για τον H3N2 ήθελες να γράψεις) δεν είναι παραλλαγή του H1N1. Και οι δύο είναι διαφορετικοί υπότυποι της γρίπης τύπου Α.

    Έλεος με την τρομοκρατία και τον πανικό. Προφανώς και πρέπει ο καθένας να παίρνει μέτρα αποφυγής μετάδοσης εάν έχει νοσήσει, αλλά δε θα φτάσουμε σε σημείο τρέλας. Απλή λογική χρειάζεται.

    Τα περί καναπέδων κτλ δεν τα σχολιάζω.
    مفاجأة

  9. #5004
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω τα ΜΜΜ ειναι για ολους/ες

    αλλα σου διαφευγει μια μαγικη λεξη που λεγεται "δημοσια υγεια"
    [/OFFTOPIC]
    Η δημοσια υγεια ειναι ... δυο μαγικες λεξεις, οχι μια. Δημοσια υγεια ειναι η υποχρεωση του κρατους προς το κοινωνικο συνολο: εμβολιασμοι, σχεδια δρασης, ενημερωση κλπ.
    Συμφωνω οτι το να κατσω σπιτι μου οταν ειμαι αρρωστος ειναι καλο και για μενα (που ξεκουραζομαι) και για τους αλλους (που δεν θα τους κολλησω), αλλα δεν μπορουν ολοι να το κανουν: αλλος δεν μπορει να χασει το μεροκαματο, αλλος δεν ξερει ακομα οτι κουβαλαει τον ιο, αλλος το ξερει αλλα δεν το θεωρει σπουδαιο, αλλος δεν εχει το μυαλο, αλλος ειναι παλαβος κλπ. Τι να κανουμε τωρα... Ειπαμε: ταξι, ιχ, κλπ, για να ειμαστε σιγουροι.

  10. #5005
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από 21 Μαρτίου ξεκινά να λειτουργεί η τηλεματική στον ΟΑΣΑ και μέσα στον Απρίλη θα'χουμε καθολική λειτουργία. Επιτέλους, ακόμα 2 βδομαδες για το αυτονόητο που έπρεπε να'χαμε εδώ και μια δεκαετία. Θυμάμαι με πόση λαχταρα το περίμενα όταν ήμουν φοιτητής στο ΕΜΠ (2004-2011) , όπου μένοντας στην πλατεία Δαβάκη της Καλλιθεας ήθελα να κατεβω Πειραιά στον κολλητό μου και έπρεπε να διαλέξω είτε να περιμενω στην στάση επί της Δαβακη (ρεύμα προς Ταύρο) για το 218 και το 232 που πάνε Πειραιά είτε στην σταση της Θησέως (ρεύμα καθόδου) το 040 για Πειραιά. Ηταν πάντα ένα στοιχημα . Αν υπήρχε τηλεματικη, θα ηξερα αν θα ερχοταν πρώτα το 218/232 ή το 040, αλλά τότε είχαμε @@ . Πλέον, ο αντίστοιχος παρών τυρέμπορας θα κατεβαινει από την Καλλιθέα στον Πειραιά με το βέλτιστο τρόπο με πιθανοτητα μονάδα.

    (η διαδρομή με ηλεκτρικό δε με βολευε επειδή πήγαινα είτε στην Ευαγγελιστρια είτε στον Προφήτη Ηλία)

    Και το σχετικό άρθρο:

    Μέσα στον Απρίλιο ολοκληρώνονται οι «έξυπνες» στάσεις του ΟΑΣΑ


    Spoiler:
    Οι επιβάτες θα πληροφορούνται για τον ακριβή χρόνο διέλευσης των οχημάτων


    Ξεκινά έως τις 21 Μαρτίου η εφαρμογή του έργου της τηλεματικής και των «έξυπνων» στάσεων στα αστικά λεωφορεία και τρόλεϊ της Αττικής, με το σύστημα να σε τίθεται σε πλήρη λειτουργία εντός του Απριλίου.

    Μέχρι σήμερα, σύμφωνα με τον ΟΑΣΑ, έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του τηλεματικού εξοπλισμού σε 1.800 οχήματα και έχει ολοκληρωθεί η τοποθέτηση οθονών πληροφόρησης σε 700 στάσεις.

    Σημειώνεται πως το έργο αφορά την εγκατάσταση ενός δικτύου 1.000 «έξυπνων» στάσεων σε όλη την περιοχή αρμοδιότητας του ΟΑΣΑ.

    Οι επιβάτες θα πληροφορούνται για τον ακριβή χρόνο διέλευσης των οχημάτων από τις οθόνες που θα είναι τοποθετημένες στις στάσεις, καθώς επίσης και από το κινητό τους τηλέφωνο και τον ηλεκτρονικό υπολογιστή τους.

    Προβλέπεται επίσης, η εγκατάσταση τηλεματικού εξοπλισμού σε 2.000 οχήματα (1.750 θερμικά λεωφορεία και 250 τρόλεϊ) και η δημιουργία κέντρων ελέγχου, από όπου θα παρακολουθείται σε πραγματικό χρόνο, η λειτουργική κατάσταση του συστήματος συγκοινωνιών και θα γίνονται οι αναγκαίες παρεμβάσεις για τον καλύτερο συντονισμό και βελτιστοποίηση του συγκοινωνιακού έργου.

    Ο εξοπλισμός που εγκαθίσταται στα οχήματα αποτελείται από τον υπολογιστή οχήματος, την κονσόλα οδηγού, με την οποία θα μπορεί να επικοινωνεί με τα κέντρα διαχείρισης του ΟΑΣΑ και της ΟΣΥ και την οθόνη για την ενημέρωση στάσης, καθώς και χρήσιμες πληροφορίες μέσω συνεχούς ενημέρωσης από το Κέντρο Εποπτείας ΟΑΣΑ. Επιπροσθέτως θα πραγματοποιείται αναγγελία επόμενης στάσης και ανακοινώσεις προς το κοινό.

    Σημαντικός αριθμός οχημάτων θα διαθέτει καταμετρητή επιβατών με στόχο τον καλύτερο σχεδιασμό δρομολογίων και γραμμών.

    Οι «έξυπνες» στάσεις θα ενημερώνουν για την επόμενη άφιξη λεωφορείου ή τρόλεϊ όλων των γραμμών που διέρχονται από τη συγκεκριμένη στάση.

    Επιπλέον, υπάρχει και η δυνατότητα ηχητικής ενημέρωσης, μέσω σχετικού κουμπιού στο στύλο της στάσης. Όσον αφορά την ενημέρωση των χρηστών των αστικών συγκοινωνιών, θα γίνεται επίσης με αντίστοιχη εφαρμογή, η οποία μέσω έξυπνων συσκευών θα ενημερώνει για τις θέσεις των οχημάτων κάθε επιλεγμένης γραμμής πάνω σε χάρτη, για την άφιξη επόμενου οχήματος, για την πλησιέστερη στάση στο χρήστη, καθώς και για τη βέλτιστη διαδρομή που μπορεί να ακολουθήσει ο ενδιαφερόμενος.

    Η εφαρμογή θα είναι διαθέσιμη σε όλα τα λειτουργικά συστήματα που χρησιμοποιούνται ευρέως (Android, iOS, Windows). Επίσης, η ίδια δυνατότητα θα υπάρχει μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή από το site του ΟΑΣΑ (http://www.oasa.gr/).

    Tέλος, υπενθυμίζεται πως η υλοποίηση και η λειτουργία του έργου γίνεται μέσω σχήματος ΣΔΙΤ (Σύμπραξη Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα), με τον ιδιωτικό τομέα να αναλαμβάνει το λεπτομερή σχεδιασμό, την αγορά και την εγκατάσταση του εξοπλισμού, τη συντήρηση, τη τεχνική υποστήριξη και τις απαραίτητες ανανεώσεις εξοπλισμού και λογισμικού για 10,5 έτη λειτουργίας.

    Μετά τη πάροδο της αρχικής 12ετούς περιόδου κατασκευής και λειτουργίας, η υποδομή θα περάσει στον ΟΑΣΑ ο οποίος θα αναλάβει τη λειτουργία και συντήρησή της.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  11. #5006
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Επιτέλους. Κάλιο αργά παρά ποτέ. Με το Android app θα ξέρουμε κιόλας πριν πάμε στην στάση που είναι τι.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  12. #5007
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί να μην αλλάξαμε την Ευρώπη, μπορεί να μην διώξαμε το κατεστημένο, αλλά την τηλεματική την ξεκινάμε (με τον Κόκαλη).

  13. #5008
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djuan1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε χρόνο πεθαίνουν άτομα από τη γρίπη και εδώ και σε όλες τις χώρες του κόσμου. Δεν είναι κάτι που γίνεται πρώτη φορά. Το 13-14 πέθαναν 145 άτομα στη χώρα μας, ενώ το 14-15 111 άτομα.

    Επίσης ο H3N3 (αν και μάλλον για τον H3N2 ήθελες να γράψεις) δεν είναι παραλλαγή του H1N1. Και οι δύο είναι διαφορετικοί υπότυποι της γρίπης τύπου Α.

    Έλεος με την τρομοκρατία και τον πανικό. Προφανώς και πρέπει ο καθένας να παίρνει μέτρα αποφυγής μετάδοσης εάν έχει νοσήσει, αλλά δε θα φτάσουμε σε σημείο τρέλας. Απλή λογική χρειάζεται.

    Τα περί καναπέδων κτλ δεν τα σχολιάζω.
    το ξερω οτι πεθαινουν ανθρωποι καθε χρονο απο την γριπη (που θα μπορουσε το κρατος να το αποφυγει)
    ισως να εχεις δικιο και να τον λενε Η3Ν2 ειναι μεταλλαξη του Η1Ν1 ετσι μου ειπαν απο τον ευαγγελισμο (υπαρχουν αντιικα φαρμακα για αυτου του ειδους γριπη αν κολλησεις που σε τρεις μερες εισαι ενταξει) αν δεν εχεις κανει το εμβολιο που σε καλυπτει εως 75% και φυσικα αν δεν εχεις αλλου ειδους επιπλοκη.

    δεν σπερνω καμια τρομοκρατια και πανικο λεω την σκληρη αληθεια καθως αυτα που συναντω στα ΜΜΜ ειναι οτι αρρωστοι ανθρωποι δεν ξερω αν εχουν ιωση η γριπη δεν παιρνουν κανενα μετρο προφυλαξης πραγμα που σημαινει φιλε μου οτι δεν υπαρχει απλη λογικη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από 21 Μαρτίου ξεκινά να λειτουργεί η τηλεματική στον ΟΑΣΑ και μέσα στον Απρίλη θα'χουμε καθολική λειτουργία. Επιτέλους, ακόμα 2 βδομαδες για το αυτονόητο που έπρεπε να'χαμε εδώ και μια δεκαετία. Θυμάμαι με πόση λαχταρα το περίμενα όταν ήμουν φοιτητής στο ΕΜΠ (2004-2011) , όπου μένοντας στην πλατεία Δαβάκη της Καλλιθεας ήθελα να κατεβω Πειραιά στον κολλητό μου και έπρεπε να διαλέξω είτε να περιμενω στην στάση επί της Δαβακη (ρεύμα προς Ταύρο) για το 218 και το 232 που πάνε Πειραιά είτε στην σταση της Θησέως (ρεύμα καθόδου) το 040 για Πειραιά. Ηταν πάντα ένα στοιχημα . Αν υπήρχε τηλεματικη, θα ηξερα αν θα ερχοταν πρώτα το 218/232 ή το 040, αλλά τότε είχαμε @@ . Πλέον, ο αντίστοιχος παρών τυρέμπορας θα κατεβαινει από την Καλλιθέα στον Πειραιά με το βέλτιστο τρόπο με πιθανοτητα μονάδα.

    (η διαδρομή με ηλεκτρικό δε με βολευε επειδή πήγαινα είτε στην Ευαγγελιστρια είτε στον Προφήτη Ηλία)

    Και το σχετικό άρθρο:

    Μέσα στον Απρίλιο ολοκληρώνονται οι «έξυπνες» στάσεις του ΟΑΣΑ


    Spoiler:
    Οι επιβάτες θα πληροφορούνται για τον ακριβή χρόνο διέλευσης των οχημάτων


    Ξεκινά έως τις 21 Μαρτίου η εφαρμογή του έργου της τηλεματικής και των «έξυπνων» στάσεων στα αστικά λεωφορεία και τρόλεϊ της Αττικής, με το σύστημα να σε τίθεται σε πλήρη λειτουργία εντός του Απριλίου.

    Μέχρι σήμερα, σύμφωνα με τον ΟΑΣΑ, έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του τηλεματικού εξοπλισμού σε 1.800 οχήματα και έχει ολοκληρωθεί η τοποθέτηση οθονών πληροφόρησης σε 700 στάσεις.

    Σημειώνεται πως το έργο αφορά την εγκατάσταση ενός δικτύου 1.000 «έξυπνων» στάσεων σε όλη την περιοχή αρμοδιότητας του ΟΑΣΑ.

    Οι επιβάτες θα πληροφορούνται για τον ακριβή χρόνο διέλευσης των οχημάτων από τις οθόνες που θα είναι τοποθετημένες στις στάσεις, καθώς επίσης και από το κινητό τους τηλέφωνο και τον ηλεκτρονικό υπολογιστή τους.

    Προβλέπεται επίσης, η εγκατάσταση τηλεματικού εξοπλισμού σε 2.000 οχήματα (1.750 θερμικά λεωφορεία και 250 τρόλεϊ) και η δημιουργία κέντρων ελέγχου, από όπου θα παρακολουθείται σε πραγματικό χρόνο, η λειτουργική κατάσταση του συστήματος συγκοινωνιών και θα γίνονται οι αναγκαίες παρεμβάσεις για τον καλύτερο συντονισμό και βελτιστοποίηση του συγκοινωνιακού έργου.

    Ο εξοπλισμός που εγκαθίσταται στα οχήματα αποτελείται από τον υπολογιστή οχήματος, την κονσόλα οδηγού, με την οποία θα μπορεί να επικοινωνεί με τα κέντρα διαχείρισης του ΟΑΣΑ και της ΟΣΥ και την οθόνη για την ενημέρωση στάσης, καθώς και χρήσιμες πληροφορίες μέσω συνεχούς ενημέρωσης από το Κέντρο Εποπτείας ΟΑΣΑ. Επιπροσθέτως θα πραγματοποιείται αναγγελία επόμενης στάσης και ανακοινώσεις προς το κοινό.

    Σημαντικός αριθμός οχημάτων θα διαθέτει καταμετρητή επιβατών με στόχο τον καλύτερο σχεδιασμό δρομολογίων και γραμμών.

    Οι «έξυπνες» στάσεις θα ενημερώνουν για την επόμενη άφιξη λεωφορείου ή τρόλεϊ όλων των γραμμών που διέρχονται από τη συγκεκριμένη στάση.

    Επιπλέον, υπάρχει και η δυνατότητα ηχητικής ενημέρωσης, μέσω σχετικού κουμπιού στο στύλο της στάσης. Όσον αφορά την ενημέρωση των χρηστών των αστικών συγκοινωνιών, θα γίνεται επίσης με αντίστοιχη εφαρμογή, η οποία μέσω έξυπνων συσκευών θα ενημερώνει για τις θέσεις των οχημάτων κάθε επιλεγμένης γραμμής πάνω σε χάρτη, για την άφιξη επόμενου οχήματος, για την πλησιέστερη στάση στο χρήστη, καθώς και για τη βέλτιστη διαδρομή που μπορεί να ακολουθήσει ο ενδιαφερόμενος.

    Η εφαρμογή θα είναι διαθέσιμη σε όλα τα λειτουργικά συστήματα που χρησιμοποιούνται ευρέως (Android, iOS, Windows). Επίσης, η ίδια δυνατότητα θα υπάρχει μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή από το site του ΟΑΣΑ (http://www.oasa.gr/).

    Tέλος, υπενθυμίζεται πως η υλοποίηση και η λειτουργία του έργου γίνεται μέσω σχήματος ΣΔΙΤ (Σύμπραξη Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα), με τον ιδιωτικό τομέα να αναλαμβάνει το λεπτομερή σχεδιασμό, την αγορά και την εγκατάσταση του εξοπλισμού, τη συντήρηση, τη τεχνική υποστήριξη και τις απαραίτητες ανανεώσεις εξοπλισμού και λογισμικού για 10,5 έτη λειτουργίας.

    Μετά τη πάροδο της αρχικής 12ετούς περιόδου κατασκευής και λειτουργίας, η υποδομή θα περάσει στον ΟΑΣΑ ο οποίος θα αναλάβει τη λειτουργία και συντήρησή της.
    αντε να δουμε.

    - - - Updated - - -

    η εφαρμογη ηδη υπαρχει στην ιστοσελιδα τους http://www.oasa.gr/news.php?id=funk1113 σκαναρεις το QR code και στελνεις email και σου στελνουν το λινκ προς το παρων ειναι μονο για Android.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δημοσια υγεια ειναι ... δυο μαγικες λεξεις, οχι μια. Δημοσια υγεια ειναι η υποχρεωση του κρατους προς το κοινωνικο συνολο: εμβολιασμοι, σχεδια δρασης, ενημερωση κλπ.
    Συμφωνω οτι το να κατσω σπιτι μου οταν ειμαι αρρωστος ειναι καλο και για μενα (που ξεκουραζομαι) και για τους αλλους (που δεν θα τους κολλησω), αλλα δεν μπορουν ολοι να το κανουν: αλλος δεν μπορει να χασει το μεροκαματο, αλλος δεν ξερει ακομα οτι κουβαλαει τον ιο, αλλος το ξερει αλλα δεν το θεωρει σπουδαιο, αλλος δεν εχει το μυαλο, αλλος ειναι παλαβος κλπ. Τι να κανουμε τωρα... Ειπαμε: ταξι, ιχ, κλπ, για να ειμαστε σιγουροι.
    συμφωνω μαζι σου

    ειπες την μαγικη λεξη "μεροκαματο" ξερεις ποσα μεροκαματα εχασα εγω? αν εξαιρεσεις εναν μηνα που ημουν με ναρθηκα στο χερι απο καρπο εως αγκωνα απο ατυχημα στο μετρο (για το οποιο με αποζημιωσαν)

    μετα αρρωστησα με ιωση/γριπη απο παραμονη χριστουγεννων "δεκεμβριο" εως τα θεοφανεια "γεναρη"
    και μετα πριν καλα καλα συνελθω αρρωστησα ξανα με ιωση/γριπη πιο βαρια ολο τον "φεβρουαριο".

    με απλα λογια δυο μηνες χαμενα μεροκαματα φιλε μου γιατι καποιος η καποιοι ηταν απροσεκτοι και δεν λαμβαναν μετρα προφυλαξης

    ΙΧ αυτοκινητο/μηχανη δεν εχω (δεν υπαρχει προοπτικη με 490 ευρω καθαρα το μηνα)

    λεφτα για ταξι δεν μου περισσευουν

    ο μονος τροπος μετακινησης μου απο το σπιτι στην δουλεια ειναι τα ΜΜΜ.

  14. #5009
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    για το τελευταιο θα συμφωνησω

    για το πρωτο που αναφερεις μην ανησυχεις οποιος το κλεινει εγω το ξανα ανοιγω απο την στιγμη που δεν ενοχλει εμενα που καθομαι στο ανοιχτο παραθυρο δεν πεφτει σε κανεναν αλλο λογος.

    Όταν βήχει ο άλλος και (κακώς) δε βάζει το χέρι του να προφυλάξει τους άλλους, τον κράζεις επειδή βρίσκεται σε Μέσο Μαζικής Μεταφοράς.
    Εσύ που ανοίγεις το παράθυρο, λες ότι δεν πέφτει λόγος σε άλλους, λες και είναι δικό σου.
    Σωραίος.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  15. #5010
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μήπως πρέπει να ανοίξουμε ένα νήμα σχετικά με τις μεταδοτικές ασθένειες όπως ebola, hiv, τις ιώσεις, άλλα λοιμώδη, νοσήματα και πως μεταδίδονται.
    Νομίζω ότι ξεφύγαμε του θέματος.


Σελ. 334 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 314324329332333334335336339344354 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας