Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 128
  1. #46
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    να προσκυνήσουν....; έτσι που το πάει, πολύ σύντομα, θα προσκυνά εκείνη.... και μαζί με τις εταιρείες, θα το κάνει και σε εμάς, μπας και βρεί πελάτες....

  2. #47
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που έχει αποδείξει είναι ότι είναι περίπτερο.
    Μην τα λες σε μας.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  3. #48
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Περιοχή
    περαμα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    zte h108l
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ολοι βουρ για αλλους παροχους.

  4. #49
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια συγνωμη και flame ΔΕΝ παω να κανω αλλά αυτο το ζήτημα της πολιτικης της forthnet ΔΕΝ το εχετε σκεφτει απο τη μεριά της forthnet.

    επιχειρηση είναι απο όπου μπορεί να βγάλει $ θα προσπαθησει να βγάλει.

    Παραπονεθειτε αμα ειναι στον οτε για να σταματησει να ανταλλασει free peering μαζί της.

    Να αγανακτησουν οι συνδρομητες της, να αρχισει να χανει πελατες να δειτε για το ποτε θα ξανασκεφτει την "πολιτική" της.
    δεν ειναι ετσι
    σκεψου μονο τα sideeffects της "πολιτικης" της -> καποιος που θελει να διαλεξει ISP ο οποιος εχει peerings με ολους, ποιον θα διαλεξει?

    Spoiler:
    ΟΤΕ


    τελειως μυωπικη η πολιτικη της λοιπον... αφου αβανταρει (εμμεσα) τον ανταγωνιστη της

    ps: το να την εγκαταλειψουν οι συνδρομητες της ειναι σωστο σαν μετρο πιεσης (αν και δεν προκειται να γινει για πολλους λογους), το να κανουν τσαμπουκαδες οι υπολοιποι ειναι λαθος (απ' το να μην ειναι συνδεδεμενη με κανεναν, καλυτερα να ειναι εστω και με ενα-δυο... το μη χειρον βελτιστον που λεμε )

  5. #50
    Εγγραφή
    24-08-2002
    Περιοχή
    Jamaica...θά'θελα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει καμμία ανάγκη το GR-IX προς το παρόν για αναβάθμιση. Το θέμα που αναφέρεις έχει να κάνει με το σε ποιον πάροχο είσαι εσύ και σε ποιον πάροχο είναι ο game server
    Ξέρω τι λέω μήν ανησυχείς, και οι δύο πάροχοι είναι "ενεργά μέλη" του GR-IX και δεν θα έπρεπε να υπάρχει τόση καθυστέρηση 250 ms ping, μεταξύ τους Αθήνα - Θεσσαλονίκη.
    Μου θυμίζει παλιά που έπαιζα Quake 2 με 33.600 kb/s modem σε server στις ΗΠΑ
    Ασε γιατί απο λόγια έχουμε χορτάσει.
    nuff said!

  6. #51
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.731
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ogenikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω τι λέω μήν ανησυχείς, και οι δύο πάροχοι είναι "ενεργά μέλη" του GR-IX και δεν θα έπρεπε να υπάρχει τόση καθυστέρηση 250 ms ping, μεταξύ τους Αθήνα - Θεσσαλονίκη.
    Όπως σου απάντησε κι ο nm96027, αν ο ένας είναι η hol και ο άλλος η forthnet, τότε είναι φυσιολογικό αυτό που βλέπεις, και δεν φταίει το gr-ix
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  7. #52
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ogenikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω τι λέω μήν ανησυχείς, και οι δύο πάροχοι είναι "ενεργά μέλη" του GR-IX και δεν θα έπρεπε να υπάρχει τόση καθυστέρηση 250 ms ping, μεταξύ τους Αθήνα - Θεσσαλονίκη.
    Μου θυμίζει παλιά που έπαιζα Quake 2 με 33.600 kb/s modem σε server στις ΗΠΑ
    Ασε γιατί απο λόγια έχουμε χορτάσει.
    nuff said!
    Νομίζω πως επιμένεις να μην διαβάζεις τίποτα από οσα γράφονται:

    αν το peering αφορά hol-forthnet ή tellas-forthnet, τότε δεν έχει σημασία αν είναι ενεργά μέλη του GRIX ή οχι. Το θέμα ότι ο κοινός παρονομαστής των δυο παραπάνω peerings ανταλλάσσει κίνηση μόνο με ΟΤΕ και ΕΔΕΤ. Για αυτό έχεις 250ms (αν είσαι σε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις).

  8. #53
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ogenikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω τι λέω μήν ανησυχείς, και οι δύο πάροχοι είναι "ενεργά μέλη" του GR-IX και δεν θα έπρεπε να υπάρχει τόση καθυστέρηση 250 ms ping, μεταξύ τους Αθήνα - Θεσσαλονίκη.
    Μου θυμίζει παλιά που έπαιζα Quake 2 με 33.600 kb/s modem σε server στις ΗΠΑ
    Ασε γιατί απο λόγια έχουμε χορτάσει.
    nuff said!
    Μήπως έχει μπουκώσει η διασυνδεση του Αστικού σου Κέντρου με το backbone?στα Δίκτυα ένα σημείο συμφόρησης αρκεί για να πάνε όλα στο .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  9. #54
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Περιοχή
    37.75Ν/26.95Ε
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.640
    Downloads
    14
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    αν και δεν πρόλαβα λόγω της ώρας να διαβάσω όλη την είδηση να κάνω ένα μόνο σχόλιο,
    ως προς το τμήμα διασύνδεση της forthnet

    ο forthnet σύμφωνα με τα λεγόμενα του εκπροσώπου της. και αν κατάλαβα καλά. που μάλλον κατάλαβα
    η εταιρία προσπαθεί να εφαρμόσει μονοπωλιακή πολιτική και συμφωνίες κάτω από το τραπέζι

    μετά από αυτές τις δηλώσεις, γιατί δηλώσεις, ήταν μήπως πρέπει να παρέμβει η ΕΕΤΤ η Επιτροπή Ανταγωνισμού και
    το αρμόδιο υπουργείο, οι κύριοι ονειρεύονται τραστ και μονοπώλια

    καιρός είναι κάποιος να ασχοληθεί με τους τσάμπα μάγκες


    και βέβαια ένα μπράβο στα παιδιά που κάλυψαν το θέμα - ευχαριστούμε
    Bad to the Bone

  10. #55
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mob Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και δεν πρόλαβα λόγω της ώρας να διαβάσω όλη την είδηση να κάνω ένα μόνο σχόλιο,
    ως προς το τμήμα διασύνδεση της forthnet

    ο forthnet σύμφωνα με τα λεγόμενα του εκπροσώπου της. και αν κατάλαβα καλά. που μάλλον κατάλαβα
    η εταιρία προσπαθεί να εφαρμόσει μονοπωλιακή πολιτική και συμφωνίες κάτω από το τραπέζι

    μετά από αυτές τις δηλώσεις, γιατί δηλώσεις, ήταν μήπως πρέπει να παρέμβει η ΕΕΤΤ η Επιτροπή Ανταγωνισμού και
    το αρμόδιο υπουργείο, οι κύριοι ονειρεύονται τραστ και μονοπώλια

    καιρός είναι κάποιος να ασχοληθεί με τους τσάμπα μάγκες
    Δεν είναι κάτω απ το τραπέζι, αυτό που κάνει είναι τυπικά νόμιμο.

    Αν θα μπορούσε να κάνει κάτι η ΕΕΤΤ (δε ξέρω αν εμπίπτει στις αρμοδιότητες της) είναι να υποχρεώσει όλους να κάνουν peering με όλους.

  11. #56
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καταρχην συγχαρητηρια στα παλληκαρια του adslgr που δεν μασησαν και στριμωξαν ευθεως τον εκπρωσοπο της Forthnet (γιατι τα περι "πολιτικης διασυνδεσης" ειναι παρλαπιπες και το ηξερε και ο ιδιος, αλλα κατι επρεπε να ψελισει ο φουκαρας).
    Πιστευω οτι η Forthnet παιζει αυτο το παιχνιδι για τους εξης λογους:
    α) οι εταιριες με το περισσοτερο bandwidth ειναι οι οτε και forth αρα οι "μικροι" εχουν ουσιαστικη χασουρα οταν περναει η ελληνικη κινηση απο τα διεθνη τους κυκλωματα
    β) τα περισσοτερα datacenters-αρα και webservers βρισκονται σε ote και forth (δηλαδη πρωην internet hellas) αρα οι "μικροι" καιγονται για μεγαλυτερες ταχυτητες προς αυτους

    Ωστοσο πιστευω οτι συντομα θα αλλάξει αυτο. Αρκει να μην τους τα χωσουν οι "μικροι".

  12. #57
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Κατ' αρχάς (what the hell, το είδα το θέμα ΤΩΡΑ? Πρέπει να πάω να κοιταχτώ...) τα συγχαρητήρια μου για την κάλυψη των εγκαινίων, την πληρέστατη κάλυψη θα πρόσθετα, από τους εκλεκτούς κόκκινοπράσινουςμπλε adslgr.com guys (adminmodfounder είναι η αντιστοιχία των χρωμάτων! Ο δε nm96027 διέθετε και ασορτί κόκκινο μπλουζάκι -δυστυχώς χωρίς σφυροδρέπανο που θα το έκανε ζωντανή έκφανση του avatar μου- για να δείχνει το "ποιόν" του και live)

    Ήμουν και εγώ εκεί μαζί με μερικούς άλλους στην κατηγορία "χρήστες", και έχω τα εξής σχόλια:

    Κ. Μαυραγάνης: Shake it baby, shake it! Δεν επιβεβαιώνω ότι η forthnet σαν εργοδότρια σου προκαλεί αυτό, αλλά δεν ξέρω, υπήρχαν πολλά σημάδια...

    Forthnet: Η τοποθέτηση μου επί της ουσίας είναι ότι α) η πολιτική αυτή αποτελεί μετουσίωση ψιλικατζίδικου (και φρόντισα ο εκπρόσωπος της εταιρίας να το ακούσει αυτό) και β) το καλάμι έχει μεν ωραίο ύψος και δροσερό αεράκι, αλλά όταν πέφτει κάποιος από αυτό με 100 χλμ/ώρα και προσγειώνεται σε ένα λάκκο με βοθρολύματα, έχει πιο πολύ...σασπένς. Επί της ουσίας ελπίζω και εύχομαι να συμβεί αυτό στα "στελέχη" αυτής της "σούπερ-ντουπερ-ουάου" εταιρίας (ή τουλάχιστον στο 99% αυτών - karavagos we still love you, mate!) ώστε να καταλήξουν εκεί που τους αξίζει.

    Το κακό είναι ότι αν και θα έπρεπε οι εν λόγω κύριοι και κυρίες που επικροτούν αυτές τις πολιτικές να μην κοιμούνται το βράδυ, in reality παίζει να παίρνουν σούπερ μπόνους κάθε μήνα γιατί "επιτυγχάνουν τους στρατηγικούς στόχους της εταιρίας".

    All the rest: It was fun. Ελπίζω να συνεχίσει καλά όπως ξεκίνησε καλά το GR-IX.

    ΥΓ: Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κανέναν, αλλά απ' ότι έμαθα μέχρι τέλος του μήνα more or less θα κλείσει ο κύκλος των παρόχων που θα συνδεθούν στο GR-IX, μιας και η διασύνδεση της Net One / Algonet είναι σε εξέλιξη, και έμαθα σήμερα ότι αυτό είναι τετελεσμένο γεγονός και όχι "υπό συζήτηση". Θα συνδεθούν μέσω οπτικής ίνας από τις πάλαι ποτέ Αττικές εφόσον προς το παρόν δεν μπορούν να στείλουν εκεί την ίνα τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sovjohn : 21-01-10 στις 02:36.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  13. #58
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Σλόγκαν της ημέρας : Δεν είναι επιλογή της Forthnet, είναι πολιτική της.


    Ξεδιάντροπα απλά συναρσπαστικά.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  14. #59
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για αρχή, μπράβο στο grnet (έστω και καθυστερημένα, τουλάχιστον συγχρονισμένα με τα εγκαίνια) και όσους το στήριξαν για τη δημιουργία του κόμβου καθώς και στο adslgr για την κάλυψη των εγκαινίων.

    Περί της forthnet, δε θα αναμασήσω τα ίδια. Εφόσον αναφέρθηκαν στην πολιτική τους δημοσια θα αποφύγω να αναφέρω κακίες ( κάτι που έκανε ήδη ο από sovjohn αρκετά και για εμενα ).

    τα περισσοτερα datacenters-αρα και webservers βρισκονται σε ote και forth (δηλαδη πρωην internet hellas) αρα οι "μικροι" καιγονται για μεγαλυτερες ταχυτητες προς αυτους
    Από τη μια, επικροτώ τη forthnet που έχει κινηθεί αρκετά επιθετικά στο χώρο του hosting. Από την άλλη, όσον αφορά καθαρά θέμα όγκου, δεν πιστεύω ότι για κάποιον μικρό θα άξιζε (όχι από θέμα ποσού τόσο) για peering με τη forthnet όταν έχει όλους τους υπολοιπους χωρίς peering fees. Ακόμα και επιχειρηματικά το θεωρώ λάθος. Τέτοιες κινήσεις κανεις όταν έχεις αδιαμφισβήτητο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, όχι όταν πιστεύεις ότι θα αποκτήσεις στο μέλλον. Βγαίνουμε εκτος θέματος όμως...


    Όπως και να χει, ελπίζω οι εμπλεκόμενοι στο έργο να συνεχίσουν την καλή πορεία τους και να έχουμε κι άλλες εξελίξεις σύντομα

  15. #60
    Το avatar του μέλους gtl
    gtl Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tyremporas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα η Forthnet είναι μικρότερος πάροχος από ΟΤΕ και ΕΔΕΤ και γι αυτό με αυτούς κάνει peering:θα γονάτιζαν τα διεθνή της λινκ σε διαφορετική περίπτωση.Με τους άλλους εναλλακτικούς όμως κάνει την έξυπνη.
    Το ωραίο θα ήταν να ζητήσει ο οτε χρήματα από την forthnet για peering, όπως κάνει αυτή από όλους τους "παρακατιανούς" μικρότερούς της παρόχους. Αλλά αποκλειστικά και μόνο από την forthnet. Έτσι ή ο οτε θα ανάγκαζε την ΕΕΤΤ να παρέμβει και να σταματήσει τέτοια τερτίπια (γιατί μου φαίνεται ότι η εεττ παρεμβαίνει μόνο όταν εμπλέκεται ο οτε κάπου), ή ο οτε θα γονάτιζε το δίκτυο της forthnet διεξάγοντας απέναντί της (και μόνο απέναντί της) τον ίδιο αθέμιτο ανταγωνισμό που διεξάγει η forthnet απέναντι σε On, HOL, Tellas και λοιπούς. Όπως και να'χει, εμείς ως καταναλωτές θα βγαίναμε κερδισμένοι. Περιμένω να επισημάνετε τρύπες στο θεωρητικό μου σενάριο, αν υπάρχουν.

Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-10, 23:31
  2. Μηνύματα: 222
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-06, 12:09
  3. Τα αποτελεσματα του κρατικου/εθνικου λαχειου
    Από AsGoodAsItGets στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-05, 03:24
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-04, 03:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας