Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    E.U.
    To Ομοσπονδιακό Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας, το ανώτατο δικαστικό όργανο της χώρας, απέρριψε τον νόμο που επιβάλει στις εταιρείες τηλεπικοινωνιών να διατηρούν δεδομένα τηλεφωνικών κλήσεων και διαδικτυακής κίνησης επί 6 μήνες προκειμένου να είναι διαθέσιμα στις αρχές για την αντιμετώπιση της τρομοκρατίας και του εγκλήματος. Σύμφωνα με την απόφαση τα δεδομένα αυτά πρέπει να σβηστούν άμεσα ενώ προκειμένου να ισχύσει και πάλι ο εν λόγω νόμος απαιτούνται αυστηρές αλλαγές. Ο νόμος για την αποθήκευση των δεδομένων υπαγορεύεται από σχετική Ευρωπαϊκή Οδηγία.

    Το Δικαστήριο αποφάσισε πως η αποθήκευση δεδομένων δεν ήταν επαρκώς ασφαλής και πως δεν ήταν ξεκάθαρη η πιθανή χρήση τους. Σημείωσε δε πως ο νόμος έχει ξεπεράσει κατά πολύ τις απαιτήσεις της Ευρωπαϊκής Οδηγίας. Ωστόσο ο νόμος δεν απορρίφθηκε στο σύνολο του αλλά αναστάλθηκε η εφαρμογή του έως ότου γίνουν επαρκείς προσθήκες οι οποίες να περιορίζουν την χρήση του. Το Δικαστήριο έκρινε πως απαιτείται η εμπλοκή της Ανεξάρτητης Αρχής για την Προστασία των Δεδομένων προκειμένου να ελέγχει την χρήση των προσωπικών δεδομένων που αποθηκεύονται. Ορίζει επίσης πως η χρήση της βάσης αυτής θα πρέπει να γίνεται κατόπιν δικαστικής εντολής.

    Αρκετοί από τους ενάγοντες έλπιζαν πως η απόφαση θα κρίνει αντισυνταγματική την αποθήκευση δεδομένων και πως θα απέρριπτε τον νόμο συνολικό, κάτι που όμως δεν συνέβη. Την υπόθεση έφεραν ενώπιον του Ανωτάτου Δικαστηρίου 35.000 πολίτες μεταξύ των οποίων και η Γερμανίδα Υπουργός Δικαιοσύνης Sabine Leutheusser-Schnarrenberger.

    Της απόφασης αυτής προηγήθηκε προειδοποίηση της κυβέρνησης προς εταιρείες όπως η Google, το Facebook ή η Microsoft προκειμένου οι τελευταίες να έχουν μια πιο διάφανη πολιτική διατήρησης των δεδομένων των χρηστών στο διαδίκτυο.


    Πηγή: Der Spiegel International

  2. #2
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Προφανώς και πρέπει να υπάρχει εντολή δικαστηρίου για τη χρήση αυτών των δεδομένων. Αλλά πλέον ούτε αυτό δεν σέβονται. Το δικαστήριο είπε το αυτονόητο, αλλά απο εκεί και πέρα ο νόμος με μερικές αλλαγές θα περάσει. Όπως έγινε και στη Γαλλία με το 3-strikes. Τον έφερναν και τον ξαναέφερναν στη βουλή μέχρι να περάσει.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.816
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την υπόθεση έφεραν ενώπιον του Ανωτάτου Δικαστηρίου 35.000 πολίτες μεταξύ των οποίων και η Γερμανίδα Υπουργός Δικαιοσύνης Sabine Leutheusser-Schnarrenberger.
    Μπραβο στους 35.000

  4. #4
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να υπενθυμίσουμε πως η Ευρωπαϊκή Οδηγία αυτή ισχύει και στην Ελλάδα.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2008
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    14653/950
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    SNR / Attn
    (dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υπενθυμίσουμε πως η Ευρωπαϊκή Οδηγία αυτή ισχύει και στην Ελλάδα.
    νομίζω ότι δεν έχει εναρμονισθεί η χώρα μας ακόμη και δε νομίζω ότι αποτελεί πυρήνα δικαίου η Οδηγία αυτή, ώστε να ισχύει στις γενικές της αρχές.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ το ίδιο νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω πάλι όμως πως θα πρέπει να την υιοθετήσουμε κάποια στιγμή.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-02-2008
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    14653/950
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    SNR / Attn
    (dB) / 29(dB)
    η άποψη μου είναι ότι δεν είναι απαραίτητα μία αρνητική εξέλιξη για το απόρρητο των επικοινωνιών. σαφώς περιορίζεται το δικαίωμα και δεν είναι άτοπο να υποστηρίζουμε ότι αντιστρέφεται το τεκμήριο της αθωότητας (διατήρηση δεδομένων χωρίς δίωξη εγκλήματος). όμως επειδή η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική και, όπως όλοι γνωρίζουμε, η αρχή της αναλογικότητας είναι μεταβλητή (θυμηθείτε την γνωμοδότηση του πρώην Εισαγγελέα ΑΠ κ. Σανιδά), τελικώς οι άρσεις απορρήτου αφορούν πολλές φορές δεδομένα κλήσεων που έγιναν σε προγενέστερο χρόνο άνω των 6 μηνών. Οπότε το να υπάρχει ένας καθορισμένος μέγιστος χρόνος διατήρησης των δεδομένων δεν είναι αρνητικό. Τα 2 χρόνια όμως υπερβαίνουν κατά πολύ την αρχή της αναλογικότητας.

    ........Auto merged post: ST2008 πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το ίδιο νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω πάλι όμως πως θα πρέπει να την υιοθετήσουμε κάποια στιγμή.
    η προθεσμία εναρμόνισης έληξε στις 15 Μαρτίου 2009
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST2008 : 03-03-10 στις 11:26. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DG834G v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο στους 35.000

    Στην γερμανία υπάρχουν σκεπτόμενοι και υπέυθυνοι πολίτες. Δυστυχώς στην Ελλάδα αυτοί είναι πολλοί λίγοι.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ST2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω ότι δεν έχει εναρμονισθεί η χώρα μας ακόμη και δε νομίζω ότι αποτελεί πυρήνα δικαίου η Οδηγία αυτή, ώστε να ισχύει στις γενικές της αρχές.
    Ακόμα και να εναρμονιστεί η χώρα μας οι εταιρειές κινητής δε πρόκειται να τον εφαρμόσουν καθώς ο αποθηκευτικός χώρος που χρειάζεται για 6 μήνες συνδιαλέξεων είναι αρκετά Petabyte.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα αυτό, προκάλεσε, τεράστιες αντιδράσεις στην Γερμανία.
    Πάρα πολλές, εφημερίδες, τυπώθηκαν μόνο με τον τίτλο και Ολόμαυρο πρωτοσέλιδο.
    Όπως και η DONAUKURIER, που είμαι χρόνια συνδρομητής.
    Οι υπογραφές συγκεντρώθηκαν σε ελάχιστο χρόνο.

    Εκτός Θέματος,αλλά σχετικό.

    Ήδη έχουμε 6.500 υπογραφές και δικαστικό αίτημα, για να μας επιστραφεί, ο φόρος που πληρώνουμε στο ΚΡΑΤΙΚΟ τηλεοπτικό κανάλι ARD, μετά την εκπομπή τού Harald Schmidt , την προηγούμενη Πέμπτη.


  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evantigger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και να εναρμονιστεί η χώρα μας οι εταιρειές κινητής δε πρόκειται να τον εφαρμόσουν καθώς ο αποθηκευτικός χώρος που χρειάζεται για 6 μήνες συνδιαλέξεων είναι αρκετά Petabyte.
    Δεν αποθηκεύονται οι ίδιες οι συνομιλίες, απλά μπαίνει σε μια βάση δεδομένων το ποιος πήρε ποιον, πότε και από που συν κάποια άλλα στοιχεία. Ο χώρος που απαιτείται δεν είναι τίποτα το τραγικό, ποιο πολύ τους απασχολεί η υλοποίηση, λειτουργία και συντήρηση αυτού του συστήματος.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-09, 05:36
  2. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 15:20
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-08, 02:00
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-06, 20:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας