Σελ. 10 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 186
  1. #136
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Η υποστήριξη του IPv6 σε επίπεδο hardware γίνεται είτε μέσω αλλαγής του hardware ή μέσω αλλαγή firmware. Εξαρτάται από τον εκάστοτε κατασκευαστή.

    Από την πλευρά των παρόχων, είναι στη δική τους διακριτική ευχέρεια αν θα διανέμουν νέο firmware, αν θα αλλάξουν τα υπάρχοντα routers, αν δεν κάνουν τίποτα.

    Γενικώς οι χρήστες δεν νομίζω ότι θα πρέπει να ανησυχούν, καθώς το IPv4 θα μας συντροφεύει για αρκετό καιρό ακόμα, ακόμα και μετά την υιοθέτηση του IPv6 από τους εμπορικούς παρόχους.
    Ανυπόγραφος

  2. #137
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εμενα παντως διαφοροι ελληνικοι isp μου εχουν πει οτι γινετε και απο αυτους και μονο ΧΩΡΙΣ να χρειαζετε να αλλαξει κατι ο τελικος χρηστης/πελατης και αυτο γιατι οπως προειπα θα κανουν την μετατροπη απο ipv6 -> ipv4 οι ιδιοι οι παροχεις επομενως...

    Δεν ειναι δυνατον κατι τετοιο δηλαδη?

  3. #138
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα παντως διαφοροι ελληνικοι isp μου εχουν πει οτι γινετε και απο αυτους και μονο ΧΩΡΙΣ να χρειαζετε να αλλαξει κατι ο τελικος χρηστης/πελατης και αυτο γιατι οπως προειπα θα κανουν την μετατροπη απο ipv6 -> ipv4 οι ιδιοι οι παροχεις επομενως...

    Δεν ειναι δυνατον κατι τετοιο δηλαδη?
    Ας τα ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα ολίγον γιατί μάλλον έχουμε μπερδευτεί:

    Το ipv4 είναι ένα πρωτόκολλο δρομολόγησης και το ίδιο είναι το ipv6. Σημαντικό στοιχείο είναι πως τα δύο πρωτόκολλα δεν είναι "συμβατά" μεταξύ τους και για αυτό δεν βλέπουν το ένα το άλλο. Τι σημαίνει αυτό; Πως κάποιος που έχει ipv4 διεύθυνση δεν μπορεί να επισκεφθεί ένα site με ipv6, και το αντίστροφο. Έτσι για αρκετά χρόνια ακόμα θα πρέπει κάθε χρήστης να υποστηρίζει όσο ipv4 όσο και ipv6.

    Όλα αυτά γίνονται από την μεριά του παρόχου. Δηλαδή ο πάροχος φροντίζει ώστε στον τελικό χρήστη να φτάνουν και τα δύο πρωτόκολλα. Το μόνο που απαιτείται από τον χρήστη είναι να διαθέτει ένα cpe, ένα ρουτερ δηλαδή, που να υποστηρίζει και τα δύο πρωτόκολλα (το λεγόμενο dual stack). Σε γενικές γραμμές ισχύει ότι έχει γράψει ο Euri: αυτό θα το κάνουν οι πάροχοι είτε με σταδιακή αντικατάσταση συσκευών είτε με αναβάθμιση τους.

    Ο χρήστης μπορεί (και ίσως πρέπει) να μην καταλάβει την διαφορά ή την "μετατροπή", αλλά αναγκαστικά αυτή θα πρέπει να περιλαμβάνει και το τελικό άκρο του.

    ΥΓ Όταν λέτε πως "διάφοροι ελληνικοί isp μου έχουν πει ότι...", τι εννοείτε ; Αυτήν την στιγμή στην αρένα του ipv6 ουσιαστικά είναι μόνο ο ΟΤΕ.

  4. #139
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Και ο οτε αλλα και η 4νετ αλλα και η hol μου εχουν πει τουλαχιστον το τμημα τεχνικης υποστηριξης οτι αρχικα τουλαχιστον θα γινετε η μετατροπη ολων των ipv6 σε ipv4 με αποτελεσμα να ΜΗΝ χρειαζετε να αλλαξεις κανενα εξοπλισμο αφου ολα τα ρουτερ που εχουν ολοι οι συνδρομητες τωρα ειναι ΜΟΝΟ ipv4.

    Δηλαδη εσυ μου λες οτι κατι τετοιο δεν μπορουν να το κανουν οι διαφοροι isp?
    Ενω πως γινετε τα τεχνικα τμηματα και των 3 ελληνικων isp να μου εχουν πει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ οτι δηλαδη η μετατροπη θα γινετε απο τα μηχανιματα τους και εμεις απλα θα λαμβανουμε την τελικη μετατρεπομενη ipv4.....

  5. #140
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι υλοποιήσεις που έχουν διαλέξει και οι τρεις πάροχοι που αναφέρεις (εκ των οποίων μόνο ο ένας το έχει υλοποιήσει σε πιλοτικό βαθμό) αφορούν υποστήριξη dualstack ipv4/ipv6 από το CPE. Aν ρίξεις μια ματιά στα ερωτηματολόγια που έχουμε στείλει στους παρόχους κατά καιρούς για το θέμα, στο σχετικό site του ΟΤΕ για το ipv6, καθώς και στις ημερίδες που έχουν γίνει από το IPv6 Task Force στο οποίο μετέχουμε θα αποκτήσεις μία καλύτερη εικόνα:

    adslgr: Ερωτηματολόγιο προς τους παρόχους για το IPv6 και συμμετοχή στην Ομάδα Δράσης ΙPv6

    3η Συνάντηση της Ομάδας Δράσης για το IPv6 - Απαντήσεις των παρόχων στo νέο ερωτηματολόγιο

    4η Συνάντηση της ελληνικής Ομάδας Δράσης για το IPv6

  6. #141
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Πως μπορω να δω αν ενα ρουτερ υποστηριζει ipv6?

    Π.χ. τα linksys wag200g fw ver. 1.01.09 & thomson tg 585 v8 fw ver. 8.2.7.8

    Τι ειναι το CPE?

    Παντως παντα με οτι λενε οι ελληνικοι isp ακομα ειναι πολυ νωρις για να μιλαμε για καταργηση των ipv4 sites...

  7. #142
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το CPE είναι ακρωνύμιο του Customer Provided Equipment και στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το εκάστοτε modem-router που δίνει ο παροχέας υπηρεσιών Internet.

    Τα modem-router που αναφέρεις δεν υποστηρίζουν ΙΡν6. Αν θέλεις να δεις για κάποια άλλα, μπορείς να κοιτάξεις στις προδιαγραφές του καθενός.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  8. #143
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ως πρώην συνδρομητής OTE και νυν Forthnet απλά να συμπληρώσω οτι και η Forthnet έχει πιλοτικό πρόγραμμα σε IPv6, δουλεύω σε dual stack την σύνδεση από την πρώτη στιγμή που έγινε η αλλαγή παρόχου το περασμένο φθινόπωρο.

  9. #144
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μπορεις να δουλευεις σε dual stack ακομα και αν το ρουτρερ σου ΔΕΝ υποστηριζει ipv6?
    Που δεν νομιζω να υπαρχουν και πολλα ρουτερ που να υποστηριζουν ipv6 στην ελληνικη αγορα.

    Εσυ με ποιο ρουτερ εισαι και πως ακριβως σερφαρης σε dual stack?

    Γιατι κι εγω ξαναγυρισα σε 4νετ πλεον.

  10. #145
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γίνεται γιατί το TG585 που μου έδωσε η Forthnet το έχω γυρισμένο σε λειτουργία bridge και σαν router δουλεύει ενα μηχάνημα που τρέχει Linux και εκτελεί χρέη router, file server, torrent box και διάφορα άλλα. Για πληροφορίες για το πιλοτικό της Forthnet δες εδώ.

  11. #146
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Κατσε ρε φιλε πως το εχεις σε λειτουργια bridge δηλαδη?
    Αφου σε λειτουργια bridge ΔΕΝ μπορεις να εισαγεις username & password για να συνδεθεις με τον isp σου οποτε πως συνδέεσαι με το ιντερνετ και εχεις συμβατοτητα και σε ipv6 sites?

    Και το linksys wag200g fw ver 1.01.09 που εχω εχει λειτουργια bridge ασχετως αν δεν την εχω χρησιμοποιήσει ποτε μου.

  12. #147
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οταν γίνεται bridge τότε την σύνδεση την αναλαμβάνει άλλος εξοπλισμός, πχ εδώ την αναλαμβάνει ενας υπολογιστής με μια διανομή linux, το modem αναλαμβάνει απλά το κομμάτι φυσικής σύνδεσης (adsl)

  13. #148
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αααα καταλαβα επομενως πρεπει να εχεις δυο συσκευες αν εχεις μια μονο τοτε δεν μπορεις να κανεις δουλεια.

    Επισης δεν μπορεις να χρησιμοποιεισης δυο adsl/modem/router και το ενα να το εχεις σαν bridge και το αλλο σαν modem/router?

  14. #149
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αααα καταλαβα επομενως πρεπει να εχεις δυο συσκευες αν εχεις μια μονο τοτε δεν μπορεις να κανεις δουλεια.

    Επισης δεν μπορεις να χρησιμοποιεισης δυο adsl/modem/router και το ενα να το εχεις σαν bridge και το αλλο σαν modem/router?
    Αν δεν έχεις συσκευή που υποστηρίζει dual stack τότε πρέπει να πάρεις κάποια που υποστηρίζει.

    Διαφορετικά πας σε άλλες υλοποιήσεις που μιας και αρχάριος απλά θα σε μπερδέψουν οπότε δεν έχει κανένα νόημα να ασχοληθείς.

    Για την ώρα πάντως το v6 είναι πρακτικά άχρηστο για καθημερινή χρήση οπότε μην ξοδευτείς.

  15. #150
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Μετα απο 4 χρονια, μονο ο ΟΤΕ και η Forthnet παρεχουν Ipv6, ολοι οι αλλοι ουτε καν ακουμπησανε

Σελ. 10 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-10, 23:52
  2. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-10, 15:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας