Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Neapolh Nikaia
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    SAGEM F@st 840
    Angry
    Καλησπερα παιδια!

    Σας γραφω ΟΣΟ πιο γρηγορα γινεται πριν πεσει το ΙΝΤΕΡΝΕΤ παλι αμαν πια... ολο DSL LINE IS DISCONNECTED...!

    Λοιπον να τα παρω απο την αρχη.

    Καταρχην εχω το κινεζικο...! Telindus 1131 ADSL Router που μου ειχε δωσει η ΟΤΕΝΕΤ το Γεναρη οταν πηρα το πακετο των 384. Λοιποοον... Το Μαιο αρχισε να μην βρισκει γραμμη DSL και αναβοσβηνε το λαμπακι του συνεχεια (σπαστικο ε)
    Αρχιζω τα τηλεφωνα στον ΟΤΕ και στην ΟΤΕΝΕΤ και να μου λενε απο τα κεντρικα μια χαρα ειναι η γραμμη σας και εγω να λεω οτι πεφτει συνεχεια.. Και περιμενα τεχνικο μια εβδομαδα (ισως και παραπανω) Παντως οι ρυθμισεις ηταν ενταξει δεν τις ειχα πειραξει ποτε ουτε τα καλωδια. Ομως οταν ηταν πεσμενο και το δοκιμαζα στην πριζα του τηλεφωνου δεν εβρισκε DSL.

    Και ερχετε που λετε ο τεχνικος επιτελους... Μου λεει να παρω ενα καλωδιο ανθεκτικο για να το βαλω στην κεντρικη πριζα και να πηγαινει μετα στο σπλιτερακι στο δωματιο μου.. Το αγοραζω, ερχεται το βαζει.. Μετα απο λιγο παλι τα ιδια... Αντε παλι τηλεφωνα αναμονη ενα σωρο βλακειες , και ξαφνικα ερχετε ο ΟΤΕτζης και μου λεει αλλαξα το εξωτερικο καλωδιο εξω απο το σπιτι σου.. Ο_ο
    Και δουλευε μια χαρα 2 μηνες... Μεχρι που πριν μια εβδομαδα επεσε παλι με την διαφορα οτι δεν αναβει ΚΑΘΟΛΟΥ το DSL λαμπακι (την πρωτη φορα πριν απο 2 μηνες αναβοσβηνε μονο)

    Μερικες φορες συνδεετε αλλα δεν ξερω ποτε θα ξαναπεσει. Ειχα δοκιμασει και φορματ στον υπολογιστη χωρις αποτελεσμα δυστυχως.

    Αν συνδεετε που συνδεετε μερικες φορες το ρουτερ δεν εχει προβλημα; Η μπορει να παθαινει βλακεια και να πεφτει οποτε του ερθει; Καμια ιδέα;


  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2002
    Μηνύματα
    959
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM Fritz!Box 7590
    Μα κινέζικο router πήγες και πήρες ?

    Πάντως ο υπολογιστής σου δεν φταίει. Οπότε μην ξανακάνεις format.
    Δες μέσα από τις ρυθμίσεις του router τα noise margins και κάν'τα ένα copy-paste εδώ

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περίεργη κατάσταση.
    Αν είναι καινούρια τα καλώδια σου πιθανό πρόβλημα να έχει το splitter ή το ίδιο το modem.

    Καλώς ήρθες.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Neapolh Nikaia
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    SAGEM F@st 840
    Ευχαριστω για το καλωσορισμα.. οποτε μπορω να μπω θα σας απανταω..

    "noise margins" που τα βλεπω αυτα; ειμαι στις ρυθμισεις μεσα τωρα. Καινουργια τα καλωδια ναι αχ..

    Εψαξα μεσα στις ρυθμισεις αλλα δεν ειδα κατι τετοιο. Κατεβασα το html του Advanced μηπως θελετε να σας το στειλω εδω να μου πειτε που να κοιταξω;

    Παντως για να φανταστειτε ποσο ξεχασμενο ειναι αυτο το κινεζικο πραγμα.. ουτε ενα update υπαρχει.
    Δυστυχως αυτο μου εδωσαν μαζι με τη συνδεση... Θα μαθω ποτε ληγει ελπιζω συντομα να αρκεστω σε αλλη συνδεση αλλα ΑΝ τυχει τελικα να ειναι προβλημα με τα καλωδια;;.. (Που δεν το νομιζω και δεν το ελπιζω)

    A και κατι αλλο(να ναι καλα που υπαρχει η επεξεργασια ) συνδεσα πριν λιγο το καλωδιο το κεντρικο κατευθειαν εκτος σπλιτερ και παλι επεφτε η γραμμη... οποτε δεν νομιζω να ειναι το σπλιτερακι. Ασε που ειμαι στο ψαξιμο να βρω καποιον με ρουτερ να το βαλω εδω να δω τι τρεχει τελικα -αν και θα πρεπε τα γουρουνακια του ΟΤΕ (που κανουν κωλοτουμπες με τα λεφτα μου) να τσακιστουν να το δοκιμασουνε...

    (Δεν αντεχεται αυτη η κατασταση απο το Lineage στο Lost καταντησα αποβλακωμενη τελειως LOL )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sp3cial : 22-09-06 στις 00:35.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δες τον παρακάτω οδηγό ίσως σε βοηθήσει.
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27074
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2004
    Μηνύματα
    637
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν έχεις κανέναν γνωστό να σου δανείσει ενα άλλο ρουτεράκι για 1-2 μέρες?

  7. #7
    Το avatar του μέλους Navigator
    Navigator Guest
    Tα προβληματά σου με το adsl ξαναξεκινησαν μετά τις βροχές ή δεν έχει σχέση.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πέτα από το παράθυρο το σερνόμενο USB modem και πάρε ένα ρούτερ


    .&-
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tyremporas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτα από το παράθυρο το σερνόμενο USB modem και πάρε ένα ρούτερ


    .&-
    + 1


  10. #10
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    +1
    Δοκιμασε και με κάποιο αλλο ρουτερ μοδεμ.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tyremporas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτα από το παράθυρο το σερνόμενο USB modem και πάρε ένα ρούτερ


    .&-
    +1
    Πάρε ένα modem/router απο κάποιον φίλο ή αντίστροφα. Αλήθεια γίνεται να στο αλλάξουν;

  12. #12
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Δύο πράγματα μπορείς να ελέγξεις για να καταλήξεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη γραμμή (και τα καλώδια) ή αν τα έχει παίξει το κινέζικο ρούτερ (μιας και το ανέφερα, από τον ΟΤΕ το αγόρασες και όχι από την ΟΤΕΝΕΤ οπότε αν τα έχει παίξει το ρούτερ μπορείς να καλέσεις στο 1242 και να τους το αναφέρεις ώστε να έρθει κάποιος να το ελέγξει και αν γίνεται να το αντικαταστήσουν).

    1) Βγάλε όλα τα τηλεφωνα που έχεις συνδεδεμένα στις πρίζες και άσε μόνο το ρούτερ συνδεδεμένο πάνω στη γραμμή, ώστε να μειωθεί ο θόρυβος και να δεις αν θα συγχρονίσει το ρούτερ με τη γραμμή. Αν ναι, τότε θα πρέπει να ελέγξεις τα φιλτράκια στις τηλεφωνικές συσκευές.

    2) Η επόμενη κίνηση έχει ήδη ειπώθει...να βρεις κάποιον γνωστό σου ο οποίος έχει μόντεμ/ρούτερ ή ένα απλό usb μόντεμ και να δοκιμάσεις με αυτό για 1-2 μέρες. Επίσης, μπορείς να δώσεις το δικό σου μόντεμ σε κάποιον γνωστό σου που έχει dsl γραμμή και να δείτε αν στην άλλη γραμμή δουλεύει κανονικά.

    Υ.Γ. : Μήπως έχεις καμία άλλη συσκευή όπως π.χ. συναγερμό που να είναι συνδεδεμένος με την τηλεφωνική γραμμή;;; Μπορεί στο παρελθόν να μην δημιουργούσε πρόβλημα αλλά τώρα αν έχει λίγο περισσότερο θόρυβο η γραμμά από το φυσιολογικό, ίσως χρειαστεί να τοποθετήσεις και εκεί φίλτρο.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Neapolh Nikaia
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    SAGEM F@st 840
    Πω πω ενας ενας ρε παιδια λολ! Ευχαριστως να το πεταξω αλλα μετα δεν θα μου το αλλαξουν, αν μου το αλλαξουνε... χα! Χμ Οσο για γνωστο.. θα στειλω σε λιγο μηνυμα. Τα προβληματα μου αρχισαν στις 13 Σεπτεμβριου και δεν εχει σχεση. Παντως στο τηλεφωνο δεν εχει τιποτα αλλο συνδεδεμενο. Το ρουτερ βρισκετε στο δωματιο μου και το τηλεφωνο μεσα.
    Οσο για το πρωτο που ειπες panthro το ειχα κανει μια φορα αλλα τιποτα. (θα το ξανακανω ομως)

    Και τωρα να σας δωσω το κερασακι της τουρτας? Με πηρε ο τεχνικος χτες πρωι 8.30 και μου λεει οτι θα ερθει 9.30 μετα και μαλλον θα το αλλαξουνε. Φαινεται δεν ηρθε ποτε, την εκανε με το ρουτερακι μου

    Α και κατι αλλο! Σκεφτηκα το εξης.
    Αν καποιος αλλος γνωριζει το κωδικο μου με τον οποιο εχω προσβαση στο ιντερνετ μπορει να μπει και αυτος? Εαν πεφτει η γραμμη μπορει να φταίει και αυτο? Ε τι λετε? Βασικα μπαινω απο ρουτερ.. Ο κωδικος αποθηκευετε στο ρουτερ.. Ε δεν ξερω... Μια φορα το Φλεβαρη στο mIRC ερχετε ενας και μου γραφει το ID και το PASS μου!!! Αμεσως τα αλλαξα.. Αλλα εαν εμπαινε καποιος με το κωδικο μου δεν θα τα ειχε αλλαξει αμεσως; Μπα ε ... Μια σκεψη εκανα παντως, μετα απο καιρο στις 13 Σεπτ μπηκα στο mIRC και εκεινη τη μερα αρχισανε τα προβληματα. Βασικα χμ εχω και σταθερη ΙΡ δεν παιζει να μου κανει μα****** καποιος?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sp3cial : 23-09-06 στις 10:58.

  14. #14
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Neapolh Nikaia
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    SAGEM F@st 840
    Επισης θελω να πω κατι, το γραφω σε αλλο ποστ για να μη μπερδευτειτε με το δικο μου προβλημα.

    Απλα βρηκα καποιον με ρουτερ θα παμε σημερα να το δοκιμασουμε. Ηθελα να πω οτι απλα θα το συνδεσουμε να δουμε αν βρισκει DSL γραμμη? Οχι εγκατασταση στον υπολογιστη και τετοια ετσι; Αυτος εχει το jetspeed 500i νομιζω..Οταν γυρισει σπιτι του και το βαλει ξανα στους υπολογιστες του θα χρειαστει ρυθμισεις απο την αρχη; ἠ ειναι ηδη αποθηκευμενα μεσα στο ρουτερ; Επειδη δεν θελω να τον ζορισω τωρα και παθει τιποτα το ιντερνετ του για αυτο ρωταω.

    Απαντηστε μεσω παραθεσης σε αυτο ευχαριστω εεεεε!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sp3cial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης θελω να πω κατι, το γραφω σε αλλο ποστ για να μη μπερδευτειτε με το δικο μου προβλημα.

    Απλα βρηκα καποιον με ρουτερ θα παμε σημερα να το δοκιμασουμε. Ηθελα να πω οτι απλα θα το συνδεσουμε να δουμε αν βρισκει DSL γραμμη? Οχι εγκατασταση στον υπολογιστη και τετοια ετσι; Αυτος εχει το jetspeed 500i νομιζω..Οταν γυρισει σπιτι του και το βαλει ξανα στους υπολογιστες του θα χρειαστει ρυθμισεις απο την αρχη; ἠ ειναι ηδη αποθηκευμενα μεσα στο ρουτερ; Επειδη δεν θελω να τον ζορισω τωρα και παθει τιποτα το ιντερνετ του για αυτο ρωταω.

    Απαντηστε μεσω παραθεσης σε αυτο ευχαριστω εεεεε!!!
    Οι ρυθμισεις που κανεις στο μοντεμ αποθηκευονται σε αυτο και οχι στον υπολογιστη , οποτε σε οποια γραμμη και να το συνδεσεις και σε οποιον υπολογιστη οι ρυθμισεις ειναι οι ιδιες. Δεν θα αλαξει τιποτε ουτε στο δικο σου ουτε στου φιλου σου ακομα και να το συνδεσεις κανονικα πανω στον υπολογιστη.

    Οπως ειπες τα προσβληματα αρχισαν μετα το mirc . Αυτα τα μοντεμ εχουν ενα username password που χρησιμοποιεις για να μπεις απο τον υπολογιστη να κανεις τις ρυθμισεις που θελεις . Αυτα στο telindus ειναι τα admin και admin. Αν καποις ξερει την ip σου μπορει να το κανει και αυτος την ωρα που εισαι στο δικτυο. Μπαινει λοιπον και πολυ απλα σου κανει μια αποσυνδεση Πρεπει λοιπον να μπεις οποσδηποτε κα να τα αλαξεις. Να βαλεις κατι δυσκολο που δεν μπορει να μαντευθει .
    Το πως θα γινει αυτο υπαρχει μια ενοτητα στο φορουμ που μπορεις να ψαξεις.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελλάδα: η μόνη χώρα της Ε.Ε. που καταδικάστηκε για αλλοίωση εκλογικού αποτελέσματος
    Από nm96027 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-08, 20:04
  2. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-08, 23:04
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-06, 12:05
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-06, 12:02
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-04, 13:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας