Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 75
  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λόγω διαφόρων παραπόνων που έχω από τον Firefox το τελευταίο διάστημα και μιας που γίνεται τόσος ντόρος για τον Google Chrome, είπα να του δώσω και εγώ μια ευκαιρία. Τον εγκατέστησα χθες, μαζί με τον Opera (τον οποίο προσωρινά απέρριψα για άλλους λόγους και ίσως ανοίξω αντίστοιχο νήμα), εντυπωσιάστηκα από την απλότητά του (καθαρό & ταχύτατο interface, γρήγορο startup, εγκατάσταση addons/themes & αποκατάσταση tab από crash χωρίς restart, μεταφορά bookmarks/logins από firefox σε chrome με 1 click κλπ), τον ρύθμισα (όσο με άφησε), κάθισα και βρήκα συμβατά extensions και μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

    Όμως υπάρχουν μερικά θέματα που με αποτρέπουν να τον χρησιμοποιώ ως βασικό browser ακόμα και θα τα αναφέρω εδώ (με σειρά προτεραιότητας) μήπως βρούμε τίποτα workarounds:

    1) Δεν έχει επιλογή απενεργοποίησης των page refreshes, με javascript ή META refresh, που επιβάλλουν μερικά sites (ενημερωτικά έως και επαγγελματικής χρήσης) και είναι αρκετά ενοχλητικά. Ειδικά άμα ανοίξεις καμιά 30αρια tabs μαζί και αρχίσουν να κάνουν όλα μαζί refresh ανά 1-2 λεπτά είναι κουραστικό και δημιουργεί προβλήματα (πολλές συνδέσεις αποτρέποντας surfing, κατανάλωση bandwidth, hammering στον web server κλπ). Φυσικά ευθύνεται το site αλλά έχω βρει την ησυχία μου στον Firefox με το RefreshBlocker τόσο καιρό. Υπάρχει κάποιο workaround για Chrome; Θεωρώ ότι έπρεπε να υπάρχει στα Options > Under the Hood > Content settings (δε το βρήκα ούτε στο τελευταίο snapshot του Chromium). Είναι ο βασικότερος λόγος που με αποτρέπει για τη μετάβαση και απ'ότι διαβάζω και πολλών άλλων που το αντιμετωπίζουν εδώ και καιρό χωρίς επίλυση.

    2) Η tab bar δεν υποστηρίζει πολλαπλές σειρές και grouping (όπως στον Firefox με το TabGroups), κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό αν χρησιμοποιείς πάνω από 15 tabs, θες να βλέπεις ένα μέρος του τίτλου και ειδικά να τα οργανώσεις / διαχωρίσεις. Ένα workaround που βρήκα είναι να το Tree Style Tabs αλλά και πάλι δε μπορώ να πω ότι με ικανοποιεί ιδιαίτερα.

    3) Δε βρήκα κάποιο addon αντίστοιχο του WorldIP που έχω στον Firefox (εμφανίζει με mouseover διάφορα στοιχεία για το πάροχο του κάθε site, από IP έως ASN/AS name). Ένα workaround είναι το "IP Address and Domain information" και κάπως έχω βολευτεί, οπότε ο 3ος λόγος δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία για μένα όσο οι προηγούμενοι 2.

    Εδώ να αναφέρω ότι ένας ακόμα λόγος που για καιρό με απέτρεπε από τον Chrome είναι και η φήμη του περί φακελώματος, όμως θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον για αρχή αρκεί η απενεργοποίηση μερικών ρυθμίσεων στο Options > Under the hood (web service to resolve navigation errors, prediction service to complete searches, predict network actions και το ήδη ανενεργό automatically send usage statistics) και η περιορισμένη χρήση sync. Θα παρακαλούσα να εστιαστούμε κυρίως στα λειτουργικά θέματα λοιπόν.

    Τέλος, τα extensions που χρησιμοποιώ κυρίως για βελτίωση των λειτουργιών του είναι: AdBlock, Chrome Clipper, Chrome Toolbox, Download Assistant, Google Analytics Opt-Out, Google Translate, IP Address and Domain Information, NotScripts, Proxy Switchy, Snap Links Lite, Tree Style Tabs. Καλοδεχούμενες οι προτάσεις για επιπλέον extensions που κρίνετε ότι θα είναι χρήσιμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 03-12-11 στις 22:33.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μερικά πραγματάκια που μπορώ να σκεφτώ στα γρήγορα είναι...

    1) το μεσαίο κλίκ δε λειτουργεί πάντα με άνοιγμα νέας καρτέλας. Σε μερικά site λειτουργεί σαν αριστερό κλικ.

    2) δεν έχει advanced javascript επιλογές. Στον FF απενεργοποιώ τη δυνατότητα να μου απενεργοποιεί το context menu ένα site με javascript, χωρίς να χρειάζεται να την απενεργοποιήσω εντελώς. Έτσι π.χ. μπορώ να σώσω εικόνα κανονικά από imdb.

    3) δεν έχει επιλογή open ή run στα downloads χωρίς να σωθεί πρώτα το αρχείο. Σε μερικούς τύπους αρχείων είναι εκνευριστικό.

    4)Όταν κατεβάζω ένα αρχείο που ήδη υπάρχει το μετονομάζει αυτόματα σε filename (2). Έτσι ορισμένες φορές κατεβάζω κάτι δεύτερη φορά χωρίς να το καταλάβω.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1. Δεν προειδοποιεί στο κλείσιμο παραθύρου με πολλές καρτέλες, όπως η Φώφη.
    Ρύθμιση, δεν βρήκα.
    2. Δεν μου αρέσει το interface του.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, τα extensions που χρησιμοποιώ κυρίως για βελτίωση των λειτουργιών του είναι: AdBlock, Chrome Clipper, Chrome Toolbox, Download Assistant, Google Analytics Opt-Out, Google Translate, IP Address and Domain Information, NotScripts, Proxy Switchy, Snap Links Lite, Tree Style Tabs. Καλοδεχούμενες οι προτάσεις για επιπλέον extensions που κρίνετε ότι θα είναι χρήσιμα.
    Χρησιμοποιείς το adblock ή το adblock plus; Το πρώτο είναι πιο βαρύ απ' ότι διαβάζω...

    ........Auto merged post: albatross πρόσθεσε 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Επίσης, κάτι που λείπει από τα extensions του Chrome μπορείτε να το βρείτε εδώ...
    http://userscripts.org/scripts/show/62634
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος albatross : 03-12-11 στις 23:08. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    4)Όταν κατεβάζω ένα αρχείο που ήδη υπάρχει το μετονομάζει αυτόματα σε filename (2). Έτσι ορισμένες φορές κατεβάζω κάτι δεύτερη φορά χωρίς να το καταλάβω.
    Αυτό το έχω συνηθίσει από firefox (δε ξέρω καν αν υπάρχει ρύθμιση, πιθανόν να υπάρχει) και δε με πολυπειράζει αλλά ναι η επιλογή δε θα έβλαπτε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δεν προειδοποιεί στο κλείσιμο παραθύρου με πολλές καρτέλες, όπως η Φώφη.
    Ρύθμιση, δεν βρήκα.
    Chrome Toolbox Options (extension) > Confirm before closing multiple tabs kai εμφανίζει αυτό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  chrome-close.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  15,5 KB 
ID: 93898
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 03-12-11 στις 23:26.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Τίποτα,τον χρησιμοποιώ ως βασικό 1 χρόνο+...........................

  7. #7
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link TL-WR1043ND
    Αναμφισβήτητα είναι γρήγορος στην εκκίνηση και το φόρτωμα των σελίδων. Δεν μου αρέσει η οργάνωση των σελιδοδεικτών βασικά όπως και το ότι όπως προαναφέρθηκε δεν έχει επιλογή open ή run στα downloads.

    Για όσους τον κατηγορούν ως spyware υπάρχει ο SRWare Iron που βασίζεται στον ίδιο source code, απαλλαγμένος από τα προβλήματα ιδιωτικότητας.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επίσης μου ένα extension που μου έχει γίνει απαραίτητο είναι το quickdrag
    https://addons.mozilla.org/en-US/fir...don/quickdrag/
    Επιλέγεις κείμενο και το τραβάς και σου κάνει αναζήτηση, ή αν είναι url το ανοίγει σε άλλο tab, ενώ αν τραβήξεις μια εικόνα την αποθηκεύει.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-05-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    (dB) / 2.9(dB)
    Για να μην ξαναγραφω τα ιδια εκανα copy καποια απο αυτα που εχουν γραψει οι προηγουμενοι και ισχυουν για εμενα συν τα δικάμου

    1) το μεσαίο κλίκ δε λειτουργεί πάντα με άνοιγμα νέας καρτέλας. Σε μερικά site λειτουργεί σαν αριστερό κλικ.

    2) δεν έχει advanced javascript επιλογές. Στον FF απενεργοποιώ τη δυνατότητα να μου απενεργοποιεί το context menu ένα site με javascript, χωρίς να χρειάζεται να την απενεργοποιήσω εντελώς. Έτσι π.χ. μπορώ να σώσω εικόνα κανονικά από imdb.

    3) δεν έχει επιλογή open ή run στα downloads χωρίς να σωθεί πρώτα το αρχείο. Σε μερικούς τύπους αρχείων είναι εκνευριστικό.

    4) Δεν μου αρέσει το interface του.

    5) Η tab bar δεν υποστηρίζει πολλαπλές σειρές και grouping (όπως στον Firefox με το TabGroups)

    6) Με τον FF εχω εκατονταδες Add on

    7) φτωχός σε ρυθμίσεις

  10. #10
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) το μεσαίο κλίκ δε λειτουργεί πάντα με άνοιγμα νέας καρτέλας. Σε μερικά site λειτουργεί σαν αριστερό κλικ.
    προσωπικα, μου συνεβαινε αυτο, και ειχα προβλημα και με το autoscroll. απο οταν απενεργοποιησα το setpoint της logitech, δουλευει αψογα.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link TL-WR1043ND
    Όλους μας ελκύει η ταχύτητά του. Διαφορετικά ο Firefox με τα άπειρα addons - plugins που υπάρχουν είναι σε άλλο επίπεδο.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    1) Η tab bar δεν υποστηρίζει πολλαπλές σειρές και grouping
    2) Δεν έχει τα extensions που μου χρειάζονται
    3) Δεν έχει advanced javascript επιλογές
    4) Κάποιες σελίδες αρνείται να τις κάνει render σωστά ή το κάνει με λάθη
    5) Η τρόπος που οργανώνονται και εμφανίζονται τα bookmarks μου τη σπάει

    όταν το χρειάζομαι χρησιμοποιώ Iron και όχι chrome.

    το αρνητικό του ff που είναι και ο βασικός μου είναι η κατανάλωση πόρων αλλά μπορώ να ζήσω με αυτό.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link TL-WR1043ND
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    το αρνητικό του ff που είναι και ο βασικός μου είναι η κατανάλωση πόρων αλλά μπορώ να ζήσω με αυτό.
    Υπάρχει το Memory Fox.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grgz : 04-12-11 στις 01:26.

  14. #14
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Βαρεθηκα τις καθε τρεις και λιγο συνεχομενες αναβαθμισεις.
    Εχει καταντησει αηδια, ποτε δεν ξερω ποια εκδοση εχω τελικα.
    http://googlechromereleases.blogspot.com/

  15. #15
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    αχά! το έβαλα και το κοιτάω τώρα. θενκς

    ........Auto merged post: macjohny πρόσθεσε 5 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opener Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαρεθηκα τις καθε τρεις και λιγο συνεχομενες αναβαθμισεις.
    Εχει καταντησει αηδια, ποτε δεν ξερω ποια εκδοση εχω τελικα.
    http://googlechromereleases.blogspot.com/
    αφού τις κάνει αυτόματα, που σε ενοχλεί?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macjohny : 04-12-11 στις 00:38. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 12:30
  2. cyta mail και chrome browser σας δουλευει ?
    Από satfoxy στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-12, 11:08
  3. speedtest από τον browser σας
    Από keisel στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-07, 18:26
  4. speedtest από τον browser σας
    Από keisel στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-07, 17:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας