Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HOL
    Δελτίο Τύπου:
    Επίσημη παρουσίαση από την hellas online για τις ολοκληρωμένες υπηρεσίες hol cloud

    Η επόμενη μέρα στις Ελληνικές τηλεπικοινωνίες

    Αθήνα 10 Ιουλίου 2012: Σε μια ιδιαίτερα εντυπωσιακή εκδήλωση στο Μέγαρο Μουσικής, η hellas online παρουσίασε πρώτη στην Ελλάδα τη νέα ολοκληρωμένη υπηρεσία hol cloud για επιχειρήσεις, αποδεικνύοντας έμπρακτα για ακόμη μια φορά τον προσανατολισμό της, στο σχεδιασμό καινοτόμων υπηρεσιών που δίνουν αξία στους πελάτες της.

    Με τις υπηρεσίες hol cloud οι επιχειρήσεις έχουν πλέον τη δυνατότητα να επιλέγουν για την εξυπηρέτηση των ΙΤ αναγκών τους πόρους υποδομής και υπολογιστικής ισχύος, πληρώνοντας μόνο για τις υπηρεσίες που πραγματικά χρειάζονται, με απόλυτη ασφάλεια των δεδομένων τους και με εύκολη διαχείριση μέσω μιας ενιαίας διαχειριστικής πλατφόρμας.

    «Το hol cloud είναι η απάντηση στη σύγχρονη ανάγκη των εταιρικών πελατών για μια πιο αποτελεσματική επιχείρηση. Βασίζεται στη σύζευξη Τηλεπικοινωνιών & Πληροφορικής και παρέχεται από μια ελληνική εταιρεία για πρώτη φορά στη χώρα μας. Στηρίζουμε την Ελληνική επιχειρηματικότητα, επενδύοντας συνεχώς σε υποδομές που θα επιτρέψουν στις επιχειρήσεις να αναπτυχθούν πιο απλά, με ευελιξία και με οικονομικό όφελος, προσηλωμένοι στις αξίες της hellas online: Οικονομία, Τεχνολογική υπεροχή, Εξυπηρέτηση πελάτη» τόνισε ο Διευθύνων Σύμβουλος της hellas online, κύριος Αντώνης Κεραστάρης, ανοίγοντας την εκδήλωση.

    «H ζήτηση για υπηρεσίες Cloud αυξάνεται ραγδαία, καθώς η αλλαγή του επιχειρηματικού μοντέλου από μία προσέγγιση αυξημένης κεφαλαιακής δαπάνης σε ένα μοντέλο «pay as you use» (πληρωμή βάσει χρήσης) καθίσταται αναγκαία. Για την αποτελεσματικότερη παροχή τους δημιουργούμε τοπικά Οικοσυστήματα Cloud, τα οποία απαρτίζουν οι: Cloud Builders (Δημιουργοί), Cloud Services Providers (Πάροχοι Υπηρεσιών) και Cloud Services Resellers (Μεταπωλητές). Η αληθινή αξία της Cisco δε στηρίζεται μόνο σε αυτό που κατασκευάζουμε αλλά και σε αυτό που καθιστά δυνατό μέσω των συνεργατών της. Στο πλαίσιο αυτό εντάσσεται και η στρατηγική συνεργασία μας με την hellas online, το αποτέλεσμα της οποίας είναι οι υπηρεσίες hol cloud» τόνισε ο κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης κύριος Enrico Mercadante, Διευθυντής


    Επιχειρηματικής Ανάπτυξης της
    Cisco στη νότια Ευρώπη.

    «Στην ουσία η παροχή υπηρεσιών cloud αποτελεί την εξέλιξη της υπάρχουσας δραστηριότητας της hellas online και μας δίνει ένα ισχυρό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, καθώς ανταποκρίνεται πλήρως στα ζητούμενα των επιχειρήσεων για μετάβαση στο cloud με ταχύτητα, ασφάλεια και με ενιαίο συμβόλαιο υποστήριξης παροχής υπηρεσιών. Οι υπηρεσίες hol cloud αφορούν όλους τους επιχειρηματικούς κλάδους αλλά κυρίως τις μεσαίες και μεγάλες επιχειρήσεις» τόνισε ο Γενικός Εμπορικός Διευθυντής της εταιρείας κύριος Φώτης Κωνσταντέλλος, αναφερόμενος στις υπηρεσίες hol cloud.

    «Στις ημέρες μας όπου διακυβεύεται η ασφάλεια άνω του ενός (1) εκατομμυρίου υπολογιστών κάθε ημέρα, δηλαδή ένας υπολογιστής κάθε 14 δευτερόλεπτα, οι υπηρεσίες hol cloud αποτελούν τη λύση του προβλήματος καθώς παρέχουν στις επιχειρήσεις την απόλυτη ασφάλεια των δεδομένων τους τόσο σε επίπεδο φυσικής πρόσβασης όσο και σε επίπεδο δικτύου, λογισμικού και αποθήκευσης καθώς πραγματοποιείται συνεχής έλεγχος και διαπίστευση δικλείδων ασφαλείας» εξήγησε ο κ. Πάνος Δημητρίου συνιδρυτής της Encode.

    Οι υπηρεσίες hol cloud χρησιμοποιούν τεχνολογίες αιχμής και έχουν σχεδιαστεί βάσει διεθνώς αναγνωρισμένων προτύπων αρχιτεκτονικής cloud εξασφαλίζοντας: Ενισχυμένη ασφάλεια, επεκτασιμότητα υποδομών, αυτοματοποίηση και τυποποίηση διαδικασιών, «ανοιχτή» αρχιτεκτονική (open architecture).

    Τα δύο βασικά χαρακτηριστικά τους είναι: α).End–to-end SLA: συνολική κάλυψη της επιχείρησης τόσο για υπηρεσίες πληροφορικής όσο και για τα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα πρόσβασης και β). Ευελιξία: δυνατότητα διαμόρφωσης, βάσει των ιδιαίτερων αναγκών της κάθε επιχείρησης.

    Οι υπηρεσίες hol cloud που παρέχει η hellas online είναι :


    • hol virtual cloud server (VCS)
    • hol cloud storage
    • hol cloud backup



    Σχετικά με την hellas online

    Η hellas online είναι ένας από τους ισχυρότερους παρόχους ολοκληρωμένων ευρυζωνικών υπηρεσιών στην Ελλάδα. Παρέχει ένα ευρύ φάσμα προηγμένων υπηρεσιών για οικιακούς και εταιρικούς πελάτες, όπως επαγγελματίες, επιχειρήσεις μικρού και μεσαίου μεγέθους καθώς και μεγάλους οργανισμούς. Μέσα από τη στρατηγική της συνεργασία με τη Vodafone προσφέρει υπηρεσίες οι οποίες καλύπτουν όλες τις ανάγκες επικοινωνίας. Διαθέτει το δεύτερο μεγαλύτερο ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών στην Ελλάδα (4.170+ χλμ.) που φτάνει σε 50 νομούς και 141 πόλεις. Η hellas online είναι εισηγμένη στο Χρηματιστήριο Αθηνών. Περισσότερες πληροφορίες: www.hol.gr


    Πηγή: hellas online

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HOL
    Hol Cloud

    Το holcloud…


    • Βασίζεται στη σύζευξη πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών δημιουργώντας τη βάση για μια πιο αποτελεσματική επιχείρηση.
    • Έχει σχεδιαστεί βάσει διεθνώς αναγνωρισμένων προτύπων αρχιτεκτονικής με έμφαση 1. στην ενισχυμένη ασφάλεια 2. στη διασφάλιση της ταχύτητας των υπηρεσιών 3. στην χρηστικότητα/εύκολη διαχείριση των ΙΤ πόρων, όπου και αν βρίσκεστε, όποτε το επιθυμείτε και στην 4. αποδέσμευση από λειτουργία, συντήρηση και προγραμματισμό επέκτασης της ΙΤ υποδομής
    • Βασίζεται στις υποδομές κορυφαίων συνεργατών, όπως η Cisco, VMware, η Intracom Telecom και η NetApp

    Τι πετυχαίνουν οι επιχειρήσεις με το holcloud…

    • End-to-end SLA: Διασφάλιση συνολικής κάλυψης, τόσο για τις υπηρεσίες πληροφορικής όσο και για τα τηλεπικοινωνιακά κυκλώματα πρόσβασης, από έναν και μόνον πάροχο, με μία ενιαία σύμβαση υποστήριξης
    • Απόλυτη ασφάλεια των δεδομένων τους τόσο σε επίπεδο φυσικής πρόσβασης όσο και σε επίπεδο δικτύου, λογισμικού και αποθήκευσης (πιστοποίηση ISO27001)
    • Δυνατότητα πλήρους προσαρμογής και διαμόρφωσης των υπηρεσιών βάσει των αναγκών της κάθε επιχείρησης
    • Μηδενική επένδυση για αγορά και αναβάθμιση ΙΤ υποδομής και εξοπλισμού
    • Εύκολη διαχείριση των ΙΤ πόρων μέσω μιας ενιαίας διαχειριστικής εφαρμογής (hol management platform)
    • Πρόσβαση τις υπηρεσίες cloud 24x7x365 από οπουδήποτε
    • Αποδέσμευση από λειτουργία, συντήρηση και προγραμματισμό επέκτασης της ΙΤ υποδομής

    Ποιες είναι υπηρεσίες holcloud

    Η στόχευση των υπηρεσιών έγινε έτσι ώστε να καλύψει τις σημερινές ανάγκες των εταιρειών όπως κόστος επενδύσεων, οικονομίες κλίμακας, πόροι ΙΤ ανά πάσα στιγμή. Αρχικά επικεντρωθήκαμε σε υπηρεσίες Infrastructure as a Service (Iaas) όπως VCS, BackUp και Storage έχοντας ως δομικό λίθο της υπηρεσίας το end-to-end SLA.


    Πιο συγκεκριμένα:

    1. hol virtual cloud server (VCS): δυνατότητα παραμετροποίησης από ένα virtual cloud server έως και ολόκληρες «φάρμες» με VCSs, μέσα στις οποίες τα μηχανήματα επικοινωνούν όπως στο εσωτερικό δίκτυο LAN μιας επιχείρησης.

    2. hol cloud storage: επεκτάσιμη και οικονομική λύση για την ασφαλή αποθήκευση και την online διαχείριση των αρχείων της επιχείρησης από οπουδήποτε κι αν βρίσκεστε, με δυνατότητες collaboration και sharing.

    3. hol cloud backup: που βασίζεται σε παγκοσμίου εμβέλειας disk to disk backup πλατφόρμα η οποία αποτελεί την ιδανική εταιρική backup λύση στο σύννεφο.


    H hellas online είναι…

    • ο μοναδικός τηλεπικοινωνιακός πάροχος που διαθέτει υπηρεσίες cloud σε συνδυασμό με τις αξιόπιστες λύσεις διασύνδεσης, μέσω του εκτεταμένου ιδιόκτητου δικτύου οπτικών ινών (Internet/MPLS-VPN) διασφαλίζοντας έτσι εγγυημένο end-to-end service level agreement (SLA)
    • ένας από τους ισχυρότερους παρόχους ολοκληρωμένων ευρυζωνικών υπηρεσιών στην Ελλάδα
    • ο πάροχος που από το 2006 έχει επενδύσει πάνω από € 380 εκατ. σε ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών, αναβάθμιση χωρητικότητας/διασύνδεσης με εξωτερικό και σε τεχνολογικά συστήματα εξυπηρέτησης πελατών με γνώμονα τη δημιουργία αξίας προς τον πελάτη.
    • ο πάροχος με το πιο σύγχρονο δίκτυο οπτικών ινών στην Ελλάδα (4.170+ χλμ.) που φτάνει σε 50 νομούς και 141 πόλεις, με σχεδόν 500.000 LLU συνδρομητές και 5.000+ εταιρικούς πελάτες, εκ των οποίων 1.500 με Fiber To The Building (METROETHERNET και SDH).

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-2012
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    .... ενδεικτικες τιμές;

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ολόκληρη εκδήλωση κλπ για να παρουσιάσει το αντίστοιχο αυτού που ανακοίνωσε ο ΟΤΕ προχτές ?
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...B5%CE%B9%CF%82

    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΛΗ
    Γιατί πρώτη ρε παιδιά εχθές δεν είχε το αντίστοιχο του ΟΤΕ?

  6. #6
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολόκληρη εκδήλωση κλπ για να παρουσιάσει το αντίστοιχο αυτού που ανακοίνωσε ο ΟΤΕ προχτές ?
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...B5%CE%B9%CF%82

    Η κακία της ημέρας:

    Ο ΟΤΕ δε χρειάζεται να πείσει για την ποιότητα στα επαγγελματικά σε αντίθεση με άλλους

  7. #7
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    true that

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    I can object to that. ΟΚ ο ΟΤΕ έχει ένα προβάδισμα στο δίκτυο γιατι απλα έχει το μαχαίρι έχει και το πεπόνι (διαχείριση last mile) αλλα απο εκει και πέρα απο μη δικτυακή πράγματα δεν τον πιστεύω καθόλου να καθόλου. Η προχειρότητα και η κακή νοοτροπία είναι ποτισμενη μέσα στον ΟΤΕ. Η μονη περίπτωση να δώσει καλη υπηρεσία είναι να φέρουν Γερμανικό software και να τρέχει όλο απο κάποια θυγατρική της dt με ελληνικο μόνο το customer support.

  9. #9
    Αφού αναφέρεις την ημερομηνία του ΔΤ του ΟΤΕ, θα έπρεπε να την συγκρίνεις με αυτή του αντίστοιχου ΔΤ της hol. (11/06/2012)

    http://www.hol.gr/GR/company/press/r...=2012&m_id=183

    Πέρα από αυτό, άλλο ένα ΔΤ και άλλο ένα event παρουσίασης...

  10. #10
    Το avatar του μέλους Nightriderjt
    Nightriderjt Guest
    Η ίδια "Αρπαχτή" Wind-OTE-HOL. Θέλω να δω τιμές που να μπορούνε να συγκριθούνε με τα cloud της Amazon( δε νομίζω να μπορούν να τη χτυπήσουνε). Θέλω να δώ API για προγραμμτιστές(καλ΄ς οι ανακοινώσεις αλλά για να δούμε σε API τι θα προσφέρουνε ,php-ruby-.net και τα λοιπά).
    Θέλω να δω Redudancy 99,9999999% (ναι δεν εμπιστεύομαι ελληνικά datacenter και είμαι περήφανος). Θέλω να δω πολλά. Αλλά δυστυχώς μου βρωμάει αρπαχτή με στόχο ελληνικές επιχειρήσεις και φτωχά IT τμήματα που δεν έχουνε ιδέα από το τι ισχύει στο cloud στο εξωτερικό.

  11. #11
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Θέλω να δω τιμές που να μπορούνε να συγκριθούνε
    Θέλω να δω Redudancy 99,9999999%
    Δε πάνε μαζί. Κόψε μερικά δεκαδικά.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Αν το 99,9999999% δεν το έβαλες κατά λάθος, τότε θα ξέρεις ότι οτιδήποτε πάνω από το 99,99% (π.χ. το 99,999% ή ακόμα παραπέρα) κοστίζει αναλογικά χρυσάφι, έτσι?

    Δεν περιμένω βέβαια ούτε καν 99,9% από τους Greek "cloud" providers, γιατί και γω νομίζω ότι πουλάνε "τη μόδα" του cloud απλά...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  13. #13
    Εγγραφή
    27-05-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πάντως υπάρχουν ελληνικές εταιρείες που δίνουν και 5 και 7 εννιάρια σε διαθεσιμότητα και επιβιώνουν μια χαρα και χωρίς να τρώνε ρήτρες κάθε μέρα (μια που ξέρω είναι η first data)
    Δεν είναι rocket science αλλα θέλει σοβαρότητα και οργάνωση (που η αλήθεια είναι δε μας έχουν συνηθίσει, αλλα η ελπίδα πάντα υπάρχει)

    Αλήθεια, σε αυτές τις υπηρεσίες υπάρχουν SLA που να καλύπτουν θέματα διαθεσιμότητας;

  14. #14
    Το avatar του μέλους Nightriderjt
    Nightriderjt Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από celarg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως υπάρχουν ελληνικές εταιρείες που δίνουν και 5 και 7 εννιάρια σε διαθεσιμότητα και επιβιώνουν μια χαρα και χωρίς να τρώνε ρήτρες κάθε μέρα (μια που ξέρω είναι η first data)
    Δεν είναι rocket science αλλα θέλει σοβαρότητα και οργάνωση (που η αλήθεια είναι δε μας έχουν συνηθίσει, αλλα η ελπίδα πάντα υπάρχει)

    Αλήθεια, σε αυτές τις υπηρεσίες υπάρχουν SLA που να καλύπτουν θέματα διαθεσιμότητας;

    Εδώ δεν έχουνε την τεχνογνωσία για web hosting της προκοπής το cloud τους μάρανε.

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...A0%CF%8E%CF%82

  15. #15
    Εγγραφή
    03-11-2011
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nightriderjt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ίδια "Αρπαχτή" Wind-OTE-HOL. Θέλω να δω τιμές που να μπορούνε να συγκριθούνε με τα cloud της Amazon( δε νομίζω να μπορούν να τη χτυπήσουνε). Θέλω να δώ API για προγραμμτιστές(καλ΄ς οι ανακοινώσεις αλλά για να δούμε σε API τι θα προσφέρουνε ,php-ruby-.net και τα λοιπά).
    Θέλω να δω Redudancy 99,9999999% (ναι δεν εμπιστεύομαι ελληνικά datacenter και είμαι περήφανος). Θέλω να δω πολλά. Αλλά δυστυχώς μου βρωμάει αρπαχτή με στόχο ελληνικές επιχειρήσεις και φτωχά IT τμήματα που δεν έχουνε ιδέα από το τι ισχύει στο cloud στο εξωτερικό.
    Γειά στο στόμα σου.... Πόσο δίκιο έχεις!!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-12, 23:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας