Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-2009
    Περιοχή
    Γλυφάδα, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 76(dB)
    Καλησπέρα σε όλους,

    Καταρχάς μένω στην Άνω Γλυφάδα. Εδώ και μερικά χρόνια είμαι συνδρομητής Forthnet και βλέπω ένα πάρα πολύ ψηλό line attenuation στη γραμμή (39,5 / 76,0) ενώ το router συγχρονίζει στα 2.3 Mbps (545 / 2.293) Αν και το πρόβλημα δεν είναι καινούργιο, η αλήθεια είναι ότι είχα συμβιβαστεί με αυτό με ελπίδες ότι θα αλλάξει στο μέλλον λόγω της ανάπτυξης του δικτύου. Τώρα τελευταία είχα ξανά τη διάθεση να ασχοληθώ, μιας διαπιστώνω όλον αυτό τον καιρό ότι είμαι ο μόνος από τον κλειστό μου κύκλο που πιάνει τόσο χαμηλές ταχύτητες.

    Παλιότερα, σε συζήτηση με την τεχνική υποστήριξη, είχα δοκιμάσει όλα όσα μου είχαν πει (να βγάλω τις υπόλοιπες συσκευές κλπ.) και δεν είχα δει κάποιο αποτέλεσμα, το router συγχρόνιζε στα ίδια. Ο αντιπρόσωπος της εταιρίας μου είχε πει τότε τηλεφωνικά ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και ότι δυστυχώς αυτά "έτσι έχουν" και θα έπρεπε να το συνηθίσω (τότε μάλιστα γινόταν η συζήτηση γιατί είχε πέσει απότομα το bandwidth από τα 3 στα 2mbps, πράγμα που ποτέ δεν διορθώθηκε). Δοκίμασα τελευταία και με άλλο router και δεν υπήρχε διαφορά.

    Η ερώτηση μου είναι, είναι λογικό να έχω τόσο ψηλό attenuation? Από γνωστό μου που μένει 1 στενό μακριά γνωρίζω ότι πιάνει πολύ ψηλότερες ταχύτητες (βέβαια δεν γνωρίζω πάροχο, αλλά δεν ξέρω αν κάνει κάποια διαφορά στο θέμα απόστασης από το κέντρο). Και εκτός αυτού, ποια διαδικασία να ακολουθήσω για να το διερευνήσω περισσότερο? Δεν γνωρίζω σε ποιο κέντρο/dslam ανήκω οπότε ίσως αυτό να ήταν ένα πρώτο βήμα, να καλέσω δηλαδή για να μάθω. Περισσότερο σας ρωτάω για να ξέρω κι εγώ με τη σειρά μου τι να ρωτήσω και πως να κινηθώ στην επικοινωνία μου με το τεχνικό τμήμα. Καλύτερα διαβασμένος παρά στην τύχη.

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας. Ένα μικρό disclaimer, είμαι εντελώς αρχάριος στο θέμα δικτύων, adsl κλπ. οπότε συγχωρέστε με αν υποθέτω/λέω κάτι λάθος.

    ΥΓ: Attached έχω screenshot από τα details του network connection. Τo router είναι το Thomson TG585 v7.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2013-11-11 at 10.56.32 PM.png 
Εμφανίσεις:  105 
Μέγεθος:  54,0 KB 
ID: 131470

  2. #2
    Εγγραφή
    19-08-2013
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Speedtouch 585 v6
    SNR / Attn
    13(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα σου συνιστούσα να δοκιμασεις να συνδεσεις το ρουτερακι απευθειας χωρις διαχωριστικο αλλα αποτι βλεπω τωρα εχει προβλημα η γραμμη σου.
    6 εκατομμύρια ερρορs LOL

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα ξεκινήσεις κάνοντας μια επανεκκίνηση του modem από την πρίζα του ρεύματος. Βγάλε την πρίζα περίμενε μερικά λεπτά και μετά σύνδεσε το πάλι. Θα πρέπει να μάθεις σε ποιό κέντρο ανήκεις και να υπολογίσεις την απόσταση μέχρι το σπίτι σου γιατί το Line Attenuation εξαρτάται απο αυτό. Την διαδικασία θα την βρείς εδώ. Θα πρέπει να κάνεις ενα τσεκάρισμα στόν κατανεμητή του σπιτιού σου και μετά να συγκρίνεις τα αποτελέσματα με την μέτρηση στο σπίτι σου. Για να είσαι σίγουρος για την εγκατάσταση και μέσα στο σπίτι σου είναι απαραίτητο να βρείς την πρώτη πρίζα που έρχεται απο τον κατανεμητή και να συνδεθεί εκεί το ρούτερ χωρίς να υπάρχει τίποτα άλλο συνδεδεμένο στίς άλλες. Σύνδεσε το κατευθείαν στην πρίζα χωρίς το splitter. Ξεκίνησε από αυτά τα βασικά και γράψε πάλι αν έχεις κάποια απορία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    99% το router περναει απο φιλτρο η απο την voice εξοδο του splitter.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πρωτη φορα βλεπω 76αρι attenuation

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Και εγω πρωτη φορα βλεπω τετοιο att..Αν δουλευει χωρις διακοπες στα 2 mbps ειναι θαυμα.. Βεβαια μπορει απλα να ειναι και λαθος ενδειξη..Να εχει υψηλο att αλλα οχι και 76.. Απο κει και περα οπως λες σου ειπαν να δοκιμασεις χωρις συσκευες κλπ..
    Παρολαυτα ακολουθησε αυτο τον οδηγο για ελεγχο της γραμμης σου. http://www.adslgr.com/forum/threads/...B7%CF%84%CE%AE Στο τελος αναφερει πως ελεγχεις και στον κατανεμητη.Αν δε μπορεις μονος σου μιλας με την εταιρια σου να ερθουν να μετρησουν ,και απο κει και περα να προσπαθησουν να το βελτιωσουν.. Η περιοχη βεβαια ειναι προβληματικη αλλα ταυτοχρονα και προνομιουχα μιας ειναι απτις πρωτες που μπηκε vdsl απο καμπινα.. Μηπως να κοιταγες για vdsl σε αλλη εταιρια( μιας και δε δινει η φορθνετ vdsl απο καμπινα ακομα); Ριξε μια ματια σε Hol,WΙnd,Ote εαν υπαρχει διαθεσιμοτητα για vdsl να δεις ασπρη μερα

  7. #7
    Εγγραφή
    14-10-2008
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    10000% φίλτρο στο router. Όσο για τους ελεγχους που προτεινει ο "sweet dreams" είναι απόλυτα σωστοί. Απλά στην δικιά σου περίπτωση εχεις βάλει το φίλτρο στο router. Οταν το βγάλεις θα δεις απίστευτη διαφορα στην ταχυτητα.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-12-2009
    Περιοχή
    Γλυφάδα, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 76(dB)
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας,

    Το router συνδέεται απευθείας στη γραμμή και όχι σε κάποιο splitter. Έχω δοκιμάσει και διαφορετικό router από φίλο και διαφορετικό καλώδιο χωρίς βελτίωση. Για την ώρα συζητάω το ενδεχόμενο να περάσω σε VDSL OTE μιας και με ενημέρωσαν ότι είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου.

    Εφόσον το κάνω αυτό (ενημερωτικά ρωτάω καθώς δεν γνωρίζω καθόλου), παύει να ισχύει το πρόβλημα απόστασης από το κέντρο? Αλλάζει δηλαδή η καλωδίωση και το πως μεταφέρεται το σήμα?

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας,

    Το router συνδέεται απευθείας στη γραμμή και όχι σε κάποιο splitter. Έχω δοκιμάσει και διαφορετικό router από φίλο και διαφορετικό καλώδιο χωρίς βελτίωση. Για την ώρα συζητάω το ενδεχόμενο να περάσω σε VDSL OTE μιας και με ενημέρωσαν ότι είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου.

    Εφόσον το κάνω αυτό (ενημερωτικά ρωτάω καθώς δεν γνωρίζω καθόλου), παύει να ισχύει το πρόβλημα απόστασης από το κέντρο? Αλλάζει δηλαδή η καλωδίωση και το πως μεταφέρεται το σήμα?
    Θα πρέπει να βεβαιωθείς πρώτα σε τι κατάσταση βρίσκεται η εγκατάσταση του σπιτιού σου γιατί οτι και να βάλεις απο την ίδια εγκατάσταση θα περάσει. Κάνε την δοκιμή που αναφέρω ποιό πάνω πριν μπείς στην διαδικασία να αλλάξεις σύνδεση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    23-12-2009
    Περιοχή
    Γλυφάδα, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 76(dB)
    Με ενημέρωσαν από Forthnet ότι ανήκω στο κέντρο Τερψιθέας και απέχω 4 χιλιόμετρα από αυτό, οπότε μου είπαν ότι τόσο μεγάλη εξασθένηση είναι λογική. Μου είπαν επίσης ότι δεν υπάρχει θέμα εσωτερικής καλωδίωσης γιατί τότε θα είχα αποσυνδέσεις και δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στο attenuation.

    Βλέποντας εδώ http://www.adslgr.com/features/map/ παρατηρώ ότι το κέντρο Γλυφάδα είναι πιο κοντά σε εμένα. Για την ακρίβεια, σε απόλυτη απόσταση (τραβώντας μία γραμμή π.χ. στο χάρτη), το κέντρο αυτό απέχει από μένα 1,7km, ενώ της Τερψιθέας 3km (προφανώς αυτή η απόσταση δεν είναι ρεαλιστική, αλλά και πάλι καταλαβαίνει κανείς τη διαφορά). Υπάρχει περίπτωση να μου αλλάξουν το κέντρο στο οποίο με έχουν αντιστοιχίσει από τον ΟΤΕ? Από τη Forthnet μου είπαν ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο παρά μόνο σπανίως.

    Επίσης μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται να πάω σε VDSL ακόμα κι αν μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι γίνεται, εκτός αν φτιάχνεται/φτιάχτηκε νέο κέντρο.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενημέρωσαν από Forthnet ότι ανήκω στο κέντρο Τερψιθέας και απέχω 4 χιλιόμετρα από αυτό, οπότε μου είπαν ότι τόσο μεγάλη εξασθένηση είναι λογική. Μου είπαν επίσης ότι δεν υπάρχει θέμα εσωτερικής καλωδίωσης γιατί τότε θα είχα αποσυνδέσεις και δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στο attenuation.

    Βλέποντας εδώ http://www.adslgr.com/features/map/ παρατηρώ ότι το κέντρο Γλυφάδα είναι πιο κοντά σε εμένα. Για την ακρίβεια, σε απόλυτη απόσταση (τραβώντας μία γραμμή π.χ. στο χάρτη), το κέντρο αυτό απέχει από μένα 1,7km, ενώ της Τερψιθέας 3km (προφανώς αυτή η απόσταση δεν είναι ρεαλιστική, αλλά και πάλι καταλαβαίνει κανείς τη διαφορά). Υπάρχει περίπτωση να μου αλλάξουν το κέντρο στο οποίο με έχουν αντιστοιχίσει από τον ΟΤΕ? Από τη Forthnet μου είπαν ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο παρά μόνο σπανίως.

    Επίσης μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται να πάω σε VDSL ακόμα κι αν μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι γίνεται, εκτός αν φτιάχνεται/φτιάχτηκε νέο κέντρο.
    Εγω θα σου έλεγα να μην δίνεις τόσο βάση σε αυτά που σου λέει ο κάθε υπάλληλος της κάθε εταιρίας και να τα κοιτάζεις, οτι μπορείς, μόνος σου. Φυσικά και παίζει βασικό ρόλο η εγκατάσταση του σπιτιού μας γιατί καλώδια σκουριασμένα, με κακή σύνδεση, με διακλαδώσεις περίεργες του κάθε ηλεκτρολόγου, μας δημιουργούν ενα σωρό προβλήματα.Κάνε το τέστ στον κατανεμητή και μετά στο σπίτι σου για να είσαι σίγουρος. Τώρα οσον αφορά τα υπόλοιπα μόνο οι ίδιες οι εταιρίες μπορούν να σου δώσουν απάντηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    23-12-2009
    Περιοχή
    Γλυφάδα, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 76(dB)
    Τον έλεγχο με την πρώτη πρίζα μπορώ να τον κάνω σίγουρα, για τον κατανεμητή απλά νιώθω ότι δεν έχω το απαραίτητο expertise. Παρ'όλα αυτά συμφωνώ σίγουρα με αυτό που λες σε ό.τι αφορά στους υπαλλήλους, απλώς σας παραθέτω περισσότερο αυτά που μου είπαν για να είμαστε in sync.

    Ασχέτως αυτού, και υποθέτοντας ότι κάνω τους ελέγχους και δεν έχει κάποιο πρόβλημα η καλωδίωση, με το VDSL τι ισχύει? Αλλού διαβάζω ότι στη VDSL έχει σχέση μόνο η απόσταση από το Καφάο και όχι από το αστικό κέντρο, ενώ από τη forthnet μου είπαν το αντίθετο όπως σας έγραψα και παραπάνω. Αν όντως ισχύει ότι δεν παίζει ρόλο η απόσταση από το Α/Κ τότε σίγουρα θα το έβλεπα σαν μία λύση, δεδομένου ότι δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Toν έλεγχο στον κατανεμητή μπορείς να τον κάνεις με κάποιον ηλεκτρολόγο που θα σου βρεί την γραμμή. Το VDSL μοιράζεται απο νέες καμπίνες του OTE και οχι από τα παλιά καφάο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    23-12-2009
    Περιοχή
    Γλυφάδα, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 76(dB)
    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση και τη βοήθεια σου. Θα επανέλθω όταν έχω νέοτερα.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Να γίνει αλλαγή σύνδεσης της τηλεφωνικής σου γραμμής και να παίρνεις από άλλο αστικό κέντρο, είναι απλά αδύνατον.
    Κάθε οικοδομή συνδέεται αποκλειστικά με ένα (νέο ή παλιό καφάου) και αυτό με τη σειρά του αποκλειστικά με ένα και μοναδικό αστικό κέντρο.

    Στο VDSL έχει περισσότερη σημασία από το ADSL, η απόσταση από το DSLAM όπου και αν βρίσκεται αυτό (αστικό κέντρο ή καφάου).
    Απλά αν γίνεται μέσω καφάου (υπαίθριες καμπίνες) ουσιαστικά δεν υπάρχουν προβλήματα, καθώς αυτές βρίσκονται σε μέγιστη απόσταση 300-400 μέτρα από τα σπίτια μας, άρα έχουμε καλύτερους συγχρονισμούς.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-13, 04:17
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-13, 15:56
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-13, 01:35
  4. Line attenuation προβλήματα
    Από Cortes στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-13, 13:38
  5. SNR Margin-Line Attenuation
    Από tzafar1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-12, 20:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας